Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:51 27.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Захранване по ЛАНнови  
АвторLan (Нерегистриран)
Публикувано09.11.06 23:34



Здравейте,
искам да пусна мрежово напрежене /220V/ по лан мрежата за захранване на суичовете или хъбовете.
Проблемът е, че не съм сигурен дали има смисъл в това начинание или е по-добре по традиционния начин т.е. 40 или 60V и на всеки хъб или суич, закачен към импулсно захранване.
Желанието ми е да вдигна волтажа, за да се намалят загубите, а и оттам да се увеличи разстоянието, което мога да покрия от едно захранване.
Идеята е от 4-те неизползвани жички при ФТП кабела да се ползват за захранване, съответно една двойка за "+", останалите две жички за "-". А на всеки суич или хъб /макс. през 100м/ траф /примерно: Трансформатор 220/12V, 300mA/ и 4бр. диода за изправянето му.
Въпросът е какво разстояние ще може да се постигне? Ето и характеристиките на ФТП кабела:

Брой проводници и диаметър: 4x2x0.51mm с медно покритие
Екран: AL/PE foil
Съпротивление на проводника: 17Ω/100m
Капацитет: 44pF/m
Вълново съпротивление: 100±10Ω
Скорост на разпространение: 0,72
Фазово изместване: < 40ns/100m
Работна температура: -30°C - +60°C
Честота Затихване NEXT PS-NEXT ELFEXT PS-ELFEXT Return Loss
1MHz 1,9dB/100m 72dB 73,1dB 72,8dB 69,8dB 32,7dB
10МHz 6,1dB/100m 57,7dB 55,4dB 49,8dB 48,5dB 32dB
16MHz 7,8dB/100m 54,1dB 52,7dB 47,6dB 46,3dB 30dB
25МHz 9,9dB/100m 52,4dB 50,7dB 46,5dB 42,6dB 30dB
40МHz 12,8dB/100m 51,6dB 48,7dB 45,8dB 43,8dB 30dB
60МHz 15,9dB/100m 46,8dB 44,9dB 34,1dB 33,5dB 24,2dB
100МHz 21dB/100m 39,5dB 36,7dB 31,5dB 29,4dB 18,8dB

Мощността на суича е около 2,5W.
Според грубите ми сметки, на около 170V след трафа напрежението все още ще е над 9V, при което все още ще работи суичът. Именно това определя до какво разстояние ще работи мрежата т.е. на какво разстояние падът на напрежението ще е 50V (т.е. oт 220 ще е паднало до 170V). Освн това се чудя дали токът, който ще се индуцира в останалите проводници или на екрана на ФТП-то е за подценяване или човек трябва да се пази от него? :)

Ще се радвам, ако някой изкаже своето мнение или даде своите препоръки. Главното ми опасение е да не се получи един огромен "реотан", който ще топли околната среда, или пък (по-малкото зло) да падат предпазители при всяко пускане.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
АвторFLEX (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 07:41



ами отговори ми на следните въпроси:

1) какво ще стане ако напрежението на мрежата от 220 падне на 180. Всичките сметки отиват по дяволите
2) ако пробие кабела между чифтовете, ко праиме с клиентие. Някой с дебела тояга ще ти 'вземе тока'
3) ако кабела се скаса или бъде отрязан, тоя дет го бара дали няма да му стане хубуууу

Момче - тва да не ти е час по трудово в 4 клас. Я по сериозно



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: FLEX]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 08:12



Що, нека се пробва

Кат го набарат клиентите, таман ше има един смотан любител по малко в занаята



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: ..]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 09:17



Определено няма да стане! Дори да не пробие тея 220V~ меко казано ще смущават мрежата.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Mитko]  
АвторKokoBoko (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 09:36



Тоя направи изби рибата , ми да пробва ако иска може и 380 да пусне


Хората пускат 60 V ама прав ток , това да не ти е каблна телевизия че да пускаш променлив по кабела , а и там кабела е със съвсем други параметри сечение и честотите са съвсем други , затова нямат проблеми .



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 09:41



Безопасността преди всичко! ЛАН кабелите редовно се късат и се търкалят по земята. Изобщо не си го помисляй. А и за такива малки токове не си заслужава.



Тема Ти за стандарти чувал ли си бе?????нови [re: Lan]  
Автор CATV ()
Публикувано10.11.06 10:16



Абе пич, ти защо си мислиш. че се пуска 60 волта бе момко.

ТОВА Е МАКСИМАЛНОТО НАПРЕЖЕНИЕ, КОЕТО ТИ Е ПОЗВОЛЕНО ДА ПУСКАШ ПО ТАКИВА КАБЕЛИ БЕ МОМЧЕ????????????????????????

А и друго явно не си в час ма за таз работа дет да ставаш ЛАН доставчик се изисква лиценз. Ако беше тръгнал да си вадиш такова нещо, щеше да ти е ясно, че неможе всеки да си прави каквото си иска.

НИАКВИ 220 волта. Първо защото, че избиеш хората и 2-ро защото ще се избиете вие. За работа с високи напрежения също си има разрешителни, неможе ти или някой друг (без тапия за таз дейност) да пипа такива тоци, анадън му!?





Тема Re: Allнови [re: CATV]  
АвторЛaн (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 12:43



Благодаря на всички който изказаха мнение и дадоха съвет. Определено си взимам поука, макар че освен поуката се налага и да отговоря на някои др. въпрос.

Ако спре тока или падне до 180 нормално е да не работи мрежата, но решението за това е юпс.
Не зная в какви условия може да пробие или скъса кабела, но и при двата случая хората нямат работа там.
Ако ли бях 4 клас вече щях да съм си изчислил какво ще е общото съпротивление на проводника мощността на всички консуматори и въобще какъв ток ще е необходим и ще минава през първия сантиметър на мрежата.
Хората в "бизнеса" не бива да се притесняват за клиентите ми, още повече за техните. Мрежата ми е необходима за собствени нужди. Нещо повече ако има хора от "бизнеса" които биха се наели да изградат тази мрежа на разумна цена/качество ще се радвам да си предложат услугите.
За смущаването на мрежата не мога със сигурност да кажа нищо. Имам около 70 метра по които съм пуснал 220V, мрежата работи вече няколко месеца но и за миг не съм се сещал да проверя какъв капацитет има, просто ми върши работа!
Не съм специалист но при малко сечение на проводника и голяма дължина мисля че правилното решение за вдигане на напрежението и тока. А с вдигането мисля че нещата са различни при прав и променлив ток, и определено повечето аргументите са променливия ток! 380V според мен не е лош вариант, точно и от там тръгнах аз, ако не ме лъже паметта има в русия така постъпват.
За безопасността мисля че рядко ще се намери човек които да не е съгласен. Според мен нещата могат да се уредят с един предпазител и амперметър, с амперметъра може да се прави постоянно наблюдение на цялата мрежа, как или каква част от мрежата работи.
В интерес на истината не знаех /не че не съм търсил закони/литература регламентираща/ че 60 волта е максималното позволено да се пуска по това кабелче. А за лицензията аз съм готов да си я платя но от комисията за регулиране на съобщенията ме увериха че това е излишно в моя случаи.



Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
Автор CATV ()
Публикувано10.11.06 13:24



Нещо повече ако има хора от "бизнеса" които биха се наели да изградат тази мрежа на разумна цена/качество ще се радвам да си предложат услугите.


Това е разумно решение, можеш да ми пишеш маил, ако решиш.
НО не пускай високи напрежения по тез кабели. Те не са за таз цел отиди до един магазин за елматериали и виж само колко е дебела изолацията за проводниците на който и да е силов кабел. При UTP-tata е много тънка изолацията.



Тема Re: Allнови [re: CATV]  
Автор 3aropka (ентусиаст)
Публикувано10.11.06 16:22



Дори и да пуска, трябва да е задължително през разделителен трансформатор!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.