Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:27 03.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Удължаване живота на кинескоп  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано30.11.06 21:05



Здравейте, Имам телевизор Електрон Ц380Д с кинескоп Голдстар и с него си правя опити разни уж подобрения и т.н. Чувал съм че живота на отоплителната жичка на кинескопа се удължава ако бъде захранвана с постоянно напрежение. Та идеята ми е: Високочестотното отоплително напрежение от ТХО-то да го изправя с грец със бързи диоди и да го изгладя с един голям кондензатор и полученото напрежение (около 40 волта е май) да го стабилизирам със 7805. Или друга идея - монтирам в електрона звънчев траф, грец, изглаждащ кондензатор и пак стабилизатор 7805.
Та какво ще кажете за идеите? Знам че попринцип първо се изчерпва емисията и тогава гори отоплението но все пак туй е божа работа и аз искам да се застраховам. Та въпросът ми не е дали има смисъл да го правя а дали ще възникнат някакви проблеми?
Предварително благодаря.



Тема Re: Удължаване живота на кинескопнови [re: Mитko]  
Автор18.5 (Нерегистриран)
Публикувано30.11.06 22:18



Не си чул правилно. Много по-важно е отоплителния ток(прав или променлив) да нараства бавно при пускане на ТВ-то. Или отоплението да е постоянно захранено с по-ниско напрежение и при пускане да му се подава номиналното. Целта е да се избегне рязкото токово натоварване при студената жичка на отоплението и термичните натоварвания при рязкото затопляне на катодите.
Всичко това важеше някога за некадърните руски кинескопи. Щом не си с такъв не ти трябва. Е, ако е за спорта може[got



Тема Re: Удължаване живота на кинескопнови [re: 18.5]  
Авторнoчнoй дoзop (Нерегистриран)
Публикувано01.12.06 13:07



и това не е точно така
подаването на високото напрежение при студен катод е това, което скъсява живота на кинескопа най-много.
затова е добре да има предварително подгряване преди да заработи ТХО-то, но при всички съвременни телевизори отоплението се взима от ТХО-то, и именно това ускорява изтощаването емисията на катодите.



Тема Re: Удължаване живота на кинескопнови [re: Mитko]  
АвторXoлдън (Нерегистриран)
Публикувано01.12.06 13:41



На тия телевизори кинескопите се скапват за 3-4 години.Направо го изхвърляй.Напрежението от ТХО не е 40 волта ,а 6,3 волта.Ти мериш с калпав прибор за средна стойност и затова не ти е вярно показанието.Прави са колегите,че навремето вдигахме напрежението на старите руски боклуци.
Пък стабилизатора 7805 ще ти даде 5 волта и ще стане още по-зле.



Тема Re: Удължаване живота на кинескопнови [re: Xoлдън]  
Авторнoчнoй дoзop (Нерегистриран)
Публикувано01.12.06 17:48



той не го мери с уред за средна стойност, а с уред, който мери променливо напрежение в приемливи граници на грешката само ако е синусоидално и до определена честота, т.е. е за мрежова честота 50 Hz. и понеже там честотата е 15 kHz импулси затова ги мери тия 40 волта.
а за отоплението му трябва уред, който мери истинска ефективна стойност, т.нар. true rms. друг въпрос е, че отоплението е на 6.3V и не му трябва да го мери.



Тема Re: Удължаване живота на кинескопнови [re: нoчнoй дoзop]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано01.12.06 18:12



Що ли ми се струва, че се говори малко наизуст поне по отношение на това колко е напрежението на отоплението на един кинескоп.
Че кинескопи всякакви има



А че е важно отоплението да е толкова колкото е препоръчал производителя - в това спор няма.

Редактирано от RC на 01.12.06 18:13.



Тема Re: Удължаване живота на кинескопнови [re: RC]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано01.12.06 18:37



добре де, аз поне не съм чувал някъде да използват друго напрежение, което разбира се нищо не значи


прав си разбира се - отоплението трябва да е такова каквото е препоръчал поизводителя.
но след като знам какво е постигнато вече като качество на LCD телевизори/монитори, мога да кажа, че на кинескопите им е напълно изпята песента, и единствено все още цената е възпиращ фактор, за пълната им победа на пазара и сред потребителите, но няма да е за дълго.

Грешка! Грешка! Сбърках вратата! Сбърках жената!

Тема Re: Удължаване живота на кинескопнови [re: нoчнoй_дoзop]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано01.12.06 18:53



При лампите - да (въпреки, че и там има изключения).
При големите ламБи (кинескопите) нещата са разнообразни.
А това предвиждане на кинескопите им е напълно изпята песента, и единствено все още цената е възпиращ фактор е меко казано прибързано и не е това възпиращия фактор.



Тема Re: Удължаване живота на кинескопнови [re: RC]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано01.12.06 19:41



Много добре знам че ефективната стойност на отоплителното напрежение е 6.3V. Аз говоря че става 40 когато се изправи и изглади с кондензатор 4700uF при което ефективната стойност става равна на максималната а нея съм я мерил с осцилоскоп и е 40V. Разбрах че проблема е в това че напрежението се подава рязко. Тогава бихте ли предложили някаква схема с която след включване плавно да се увеличава отоплението до номиналната му стойност?
А това че тея кинескопи се издухват за 4 години съвсем не е вярно. Руските се издухват за 4 години! А тоя е Goldstar и го ползвам вече 10 години и не е мръднал! Как ше го хвърлям бе!!!!!





Тема Re: Удължаване живота на кинескопнови [re: Mитko]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано01.12.06 20:07



трябва първо да се подаде отоплението, и след като загрее, чак тогава да включваш телевизора, т.е. трябва ти някакво отделно захранване за отоплението, да речем с някакво трафче, но на по-ниско напрежение от номиналното.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.