Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:42 30.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Захранване по ЛАН  
АвторLan (Нерегистриран)
Публикувано09.11.06 23:34



Здравейте,
искам да пусна мрежово напрежене /220V/ по лан мрежата за захранване на суичовете или хъбовете.
Проблемът е, че не съм сигурен дали има смисъл в това начинание или е по-добре по традиционния начин т.е. 40 или 60V и на всеки хъб или суич, закачен към импулсно захранване.
Желанието ми е да вдигна волтажа, за да се намалят загубите, а и оттам да се увеличи разстоянието, което мога да покрия от едно захранване.
Идеята е от 4-те неизползвани жички при ФТП кабела да се ползват за захранване, съответно една двойка за "+", останалите две жички за "-". А на всеки суич или хъб /макс. през 100м/ траф /примерно: Трансформатор 220/12V, 300mA/ и 4бр. диода за изправянето му.
Въпросът е какво разстояние ще може да се постигне? Ето и характеристиките на ФТП кабела:

Брой проводници и диаметър: 4x2x0.51mm с медно покритие
Екран: AL/PE foil
Съпротивление на проводника: 17Ω/100m
Капацитет: 44pF/m
Вълново съпротивление: 100±10Ω
Скорост на разпространение: 0,72
Фазово изместване: < 40ns/100m
Работна температура: -30°C - +60°C
Честота Затихване NEXT PS-NEXT ELFEXT PS-ELFEXT Return Loss
1MHz 1,9dB/100m 72dB 73,1dB 72,8dB 69,8dB 32,7dB
10МHz 6,1dB/100m 57,7dB 55,4dB 49,8dB 48,5dB 32dB
16MHz 7,8dB/100m 54,1dB 52,7dB 47,6dB 46,3dB 30dB
25МHz 9,9dB/100m 52,4dB 50,7dB 46,5dB 42,6dB 30dB
40МHz 12,8dB/100m 51,6dB 48,7dB 45,8dB 43,8dB 30dB
60МHz 15,9dB/100m 46,8dB 44,9dB 34,1dB 33,5dB 24,2dB
100МHz 21dB/100m 39,5dB 36,7dB 31,5dB 29,4dB 18,8dB

Мощността на суича е около 2,5W.
Според грубите ми сметки, на около 170V след трафа напрежението все още ще е над 9V, при което все още ще работи суичът. Именно това определя до какво разстояние ще работи мрежата т.е. на какво разстояние падът на напрежението ще е 50V (т.е. oт 220 ще е паднало до 170V). Освн това се чудя дали токът, който ще се индуцира в останалите проводници или на екрана на ФТП-то е за подценяване или човек трябва да се пази от него? :)

Ще се радвам, ако някой изкаже своето мнение или даде своите препоръки. Главното ми опасение е да не се получи един огромен "реотан", който ще топли околната среда, или пък (по-малкото зло) да падат предпазители при всяко пускане.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
АвторFLEX (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 07:41



ами отговори ми на следните въпроси:

1) какво ще стане ако напрежението на мрежата от 220 падне на 180. Всичките сметки отиват по дяволите
2) ако пробие кабела между чифтовете, ко праиме с клиентие. Някой с дебела тояга ще ти 'вземе тока'
3) ако кабела се скаса или бъде отрязан, тоя дет го бара дали няма да му стане хубуууу

Момче - тва да не ти е час по трудово в 4 клас. Я по сериозно



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: FLEX]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 08:12



Що, нека се пробва

Кат го набарат клиентите, таман ше има един смотан любител по малко в занаята



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: ..]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 09:17



Определено няма да стане! Дори да не пробие тея 220V~ меко казано ще смущават мрежата.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Mитko]  
АвторKokoBoko (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 09:36



Тоя направи изби рибата , ми да пробва ако иска може и 380 да пусне


Хората пускат 60 V ама прав ток , това да не ти е каблна телевизия че да пускаш променлив по кабела , а и там кабела е със съвсем други параметри сечение и честотите са съвсем други , затова нямат проблеми .



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 09:41



Безопасността преди всичко! ЛАН кабелите редовно се късат и се търкалят по земята. Изобщо не си го помисляй. А и за такива малки токове не си заслужава.



Тема Ти за стандарти чувал ли си бе?????нови [re: Lan]  
Автор CATV ()
Публикувано10.11.06 10:16



Абе пич, ти защо си мислиш. че се пуска 60 волта бе момко.

ТОВА Е МАКСИМАЛНОТО НАПРЕЖЕНИЕ, КОЕТО ТИ Е ПОЗВОЛЕНО ДА ПУСКАШ ПО ТАКИВА КАБЕЛИ БЕ МОМЧЕ????????????????????????

А и друго явно не си в час ма за таз работа дет да ставаш ЛАН доставчик се изисква лиценз. Ако беше тръгнал да си вадиш такова нещо, щеше да ти е ясно, че неможе всеки да си прави каквото си иска.

НИАКВИ 220 волта. Първо защото, че избиеш хората и 2-ро защото ще се избиете вие. За работа с високи напрежения също си има разрешителни, неможе ти или някой друг (без тапия за таз дейност) да пипа такива тоци, анадън му!?





Тема Re: Allнови [re: CATV]  
АвторЛaн (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 12:43



Благодаря на всички който изказаха мнение и дадоха съвет. Определено си взимам поука, макар че освен поуката се налага и да отговоря на някои др. въпрос.

Ако спре тока или падне до 180 нормално е да не работи мрежата, но решението за това е юпс.
Не зная в какви условия може да пробие или скъса кабела, но и при двата случая хората нямат работа там.
Ако ли бях 4 клас вече щях да съм си изчислил какво ще е общото съпротивление на проводника мощността на всички консуматори и въобще какъв ток ще е необходим и ще минава през първия сантиметър на мрежата.
Хората в "бизнеса" не бива да се притесняват за клиентите ми, още повече за техните. Мрежата ми е необходима за собствени нужди. Нещо повече ако има хора от "бизнеса" които биха се наели да изградат тази мрежа на разумна цена/качество ще се радвам да си предложат услугите.
За смущаването на мрежата не мога със сигурност да кажа нищо. Имам около 70 метра по които съм пуснал 220V, мрежата работи вече няколко месеца но и за миг не съм се сещал да проверя какъв капацитет има, просто ми върши работа!
Не съм специалист но при малко сечение на проводника и голяма дължина мисля че правилното решение за вдигане на напрежението и тока. А с вдигането мисля че нещата са различни при прав и променлив ток, и определено повечето аргументите са променливия ток! 380V според мен не е лош вариант, точно и от там тръгнах аз, ако не ме лъже паметта има в русия така постъпват.
За безопасността мисля че рядко ще се намери човек които да не е съгласен. Според мен нещата могат да се уредят с един предпазител и амперметър, с амперметъра може да се прави постоянно наблюдение на цялата мрежа, как или каква част от мрежата работи.
В интерес на истината не знаех /не че не съм търсил закони/литература регламентираща/ че 60 волта е максималното позволено да се пуска по това кабелче. А за лицензията аз съм готов да си я платя но от комисията за регулиране на съобщенията ме увериха че това е излишно в моя случаи.



Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
Автор CATV ()
Публикувано10.11.06 13:24



Нещо повече ако има хора от "бизнеса" които биха се наели да изградат тази мрежа на разумна цена/качество ще се радвам да си предложат услугите.


Това е разумно решение, можеш да ми пишеш маил, ако решиш.
НО не пускай високи напрежения по тез кабели. Те не са за таз цел отиди до един магазин за елматериали и виж само колко е дебела изолацията за проводниците на който и да е силов кабел. При UTP-tata е много тънка изолацията.



Тема Re: Allнови [re: CATV]  
Автор 3aropka (ентусиаст)
Публикувано10.11.06 16:22



Дори и да пуска, трябва да е задължително през разделителен трансформатор!!!



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
АвторИзyмeн (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 22:20



Абе ти луд ли си бе!?!?!?!!??

Как може дори да си помислиш да пускаш 220 волта по UTP кабел!? Направо нямам думи...



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
Автор D-rA ()
Публикувано10.11.06 23:23



Това, което искаш е да реализираш икономия- а както се знае, икономията е майка на мизерията... Не и ставай и баща


Всяка измислица може да работи известно време- но ефекта и при спиране не ти го пожелавам- дори и за собствени нужди.

Освободи душата си, тя може повече от теб

Тема Re: Allнови [re: 3aropka]  
АвторЛaн (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 00:53



Много благодаря за идеята с разделителния трансформатор! Липсваше ми идея как да се ограничи тока.



Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
АвторPжeвckи (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 13:56



И тока ще го ограничаваш с трансформатор? Браво, браво....
Слушай, не се занимавай с глупости, намери си (купи си) готово решение. УТП кабелът не е създаден да се пускат 220 волта по него. Щото както никой не ти гарантира, че напрежението в мрежата няма да е 180, така никой не ти гарантира и, че няма да стане 480 - панимайш?
Колкото и да платиш за едно готово нещо, никога няма да ти излезе по-скъпо от евентуалните неприятности които могат да се случат при такива чайнически разработки.



Тема Re: Allнови [re: Pжeвckи]  
АвторЛaн (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 15:52



Според мен трафа е защитна мярка, т.е. ако две жички се допирът има голяма вероятност ако няма траф а се разчита на предпазителя тънките жички да прегорят преди предпазителя. Но нещата не стоят така ако трафа примерно е 0.5А мисля че няма как да мине по голям ток от това, др. е въпроса колко ще носи този траф на късо съединение.
За мен лично е спорен въпроса кое е по-добре 60V при 3-4A и др. вариант 220V при 0,5A. Другия момент е за традиционното, което за мен съвсем не значи рационално и не мисля че нещо ще ми промени мнението с доводи от сорта "ти луд ли си" и "не се занимаваи с глупости". Това обаче в никакъв случаи не значи че темата която пуснах е изгубена кауза, определено имам полза от нея и почти във всяка критика намирам неща за които признавам не съм предвидил: твърде високо или ниско напрежение, късо или пробив примерно.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано11.11.06 20:19



както си тръгнал да правиш такива работи, най-добре си запази място в затвора предварително.
това твоето е престъпна некомпетентност!
заради такива като теб стана например смъртния случай на шадравана на площад Сваейков.
А ти си тръгнал да се притесняваш за смущенията. Впрочем и смущения ще има!



Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
АвторPжeвckи (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 20:24



Демек искаш вместо предпазителя, да запалиш трафа.


"Прегарянето" на жичките и предпазителя, си е точна наука и може много лесно да се сметне какъв предпазител ти трябва. Тези примерни 0.5 ампера дето се пишат на трафа са максималният ток, който може да се консумира от него и той да не пече/гори. Никой обаче не ти гарантира колко ще ти е токът на късо съединение, който може да е и 50А.

Проблемът обаче изобщо не е там.
Гледай сега, смъртоносната "доза" ток за човек е от порядъка на 10-тина милиампера при честота 50 херца.
Въпросът изобщо не е дали ще ти гръмне кабел или траф.
Въпросът е да не "гръмне" човек!
Казваш, че там видиш ли щели да пипат само знаещи и можещи, и никой друг.
Първо, няма как да го гарантираш. Хлапетиите много обичат да се врът навсякъде.
Второ (което е по-лошото) представи си пробив в изолацията, при който тези 220 волта тръгват по УТП-то към потребителя. Свичът ти изобщо не отговаря да кажем на медицински стандарти за галванично развързване, че да удържа 7КВ пробивно напрежение примерно.
Мани ги платки дет ша изгорят (макар, че хич не е за "мани ги", щото и пожар може да стане), ама няма никаква гаранция, че тоя юзер, в момента в който му "изчезне" ЛАН-а, няма да пробва да направи най-елементарното - да извади и отново да вкара ЛАН кабела в гнездото. Като при това нищо му не пречи да пипне някое 220В пинче.
Сещаш ли се какво става после?
Член еди-кой-си, алинея еди-коя-си от НК за непредумишлено убийство.
Едни преди година утрепаха човек със шадраван. Ти имаш невероятния шанс да утрепеш човек със ЛАН. Само, че в оня случай се получи колективна безотговорност и никой не е наказан. В твоя случай няма да е така - повярвай ми.

Ползвай ниски напрежения.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: нoчнoй_дoзop]  
АвторPжeвckи (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 20:25



Докат пиша и някой ме изпреварил.... не е честноооооо!





Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Pжeвckи]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано11.11.06 20:33



абе остави това, ами виж го тоя, хич даже не се впечатлява и като го гледам инщо чудно и да направи таз мизерия с 220-те волта по UTP кабела...
нямало значение, че му казват - абе ти луд ли си, прави си някакви безумни сметки, а е човек очевидно незапознат и непризнаващ никакви мерки за безопасност, явно си мисли че всичко е майтап...
направо ме хваща ужас като го чета. и като знам как се мотаят такива кабели навсякъде и дете и възрастен може да пострадат.
със сигурност обаче ако стане подобно нещо, писанията му тук ще са доказателство срещу него - полицията може да го проследи по IP адреса, нищо че е нерегистриран.
макар че като се замисля, няма да има нужда от това, ще го хванат директно по творението му...

Редактирано от нoчнoй_дoзop на 11.11.06 20:34.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: нoчнoй_дoзop]  
АвторPжeвckи (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 20:40



Както се казва "Мавр свое дело сделал - мавр должен уйти".
Предупреден ли е - предупреден е.
Той спокойно може да напише и, че ще се хвърля от моста над Йорданкино на магистрала "Хемус" щото ще стигне по-бързо до селото долу, отколкото ако кара по пътя.
Е, ние сме му казали да не се хвърля. Повече от това какво да направим?



Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
АвторИзyмeн (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 21:20



UTP кабела не е за големи токове - сечението на проводниците е малко. Също така не е и за високо напрежение - изолацията му не е предвидена за това.
Ама теб май не ти увира главата. Ако стане някой сакатлък, пиши тук колко годинки са ти дали, да знаят евентуални твои последователи.



Тема Re: Allнови [re: Изyмeн]  
АвторЛaн (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 01:17



Здравеите, най-вероятно ще ви се стори странно но ви благодаря че ми се карате и критикувате. Макар че не мога да се съглася с думите престъпно некомпетентен и че аз съм отговорен за станалото на Славейков, макар че не точно в този смисъл бяха споменати.
Страниците които прочетох, формулите по които смятах последните няколко дни, просто губят всякакъв смисъл от един ред в тая тема - "Гледай сега, смъртоносната "доза" ток за човек е от порядъка на 10-тина мили ампера при честота 50 херца." точно и за това считам че този форум е много полезен.
За да си отдъхнете, доколкото може ще споделя че съм се спрял на 60V централно и импулсни захранване за суичовете. Но след кратко размишляване стигнах до следния извод: Трафа е 220/60V видимо дебелината на проводника при първичната и вторичната намотка са еднакви, и приблизително са с дебелината на жичката при ФТП-то. Лошото е чe и при този случаи никои не ми гарантира че няма да пробие от първичната във вторичната, при което черния сценарии се повтаря с предишния пост в форума. Може би удачния вариант е да сложа акумулатори на всеки 100 метра и всяка сутрин вместо джогинг да ги подменям със заредени. Макар че и тогава има вариант просто акумулатора да падне и то точно върху нечия глава. Май е най-добре да спра с мрачните сценарии?!?!
Далеч съм от мисълта да убивам хора, още повече себе си /по-горе бях споменал че мрежата е за лична употреба/. Между др. "мизерия с 220-те волта по UTP кабела..." съм я направил преди няколко месеца /също съм споменал по горе в темата/. Но това съвсем не значи че съм "сериен ЛАН убиец" или още по лошо самоубиец...
Що се отнася за ФТП кабела на който съм дал спецификация, ако не се лъжа кабелчетата и по точно изолацията беше тествана на 25KV за искра. И другото нещо е за тока и напрежението. Никога не съм искал нито твърдя че ФТП-то е за голям ток. Не мога да твърдя какви са пределните възможностите на тоя кабел но със сигурност желанието ми бе да пусна пъти по-малак ток от този кото трябва на електрическа печка 1,5KW за да светне реотана. Разбирасе достатъчно разумен съм за да не оставя така включена печка през нощта!



Тема Re: 10x na 3aropkaнови [re: 3aropka]  
АвторЛaн (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 01:43



За добро или лошо твоят пост е единственият освен полезен и добронамерен! :)
Благодаря за съвета, ще се радвам ако има и др такива :)
Искрено ти желая здраве, късмет и всичко друго, което би те зарадвало :)



Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано12.11.06 02:57



ти му говориш - то рупа ли рупа!
най-лошото е, че се опитваш да разсъждаваш.
когато става въпрос за безопасност се спазват правила, а не се разсъждава.
правилата са измислени, за да се осигури някакво ниво на безопасност. те са освен това доказани в практиката. ти може и да успееш да пуснеш 220 V и да захраниш така суичовете, и може дори известно време нищо да не се случи.
но в даден момент нещо ще се случи, и тогава виновен ще си ТИ!
можеш да минеш светофара с кола на червено, но ако се случи нещо, виновен ще си ти, защото си нарушил правилата. и ако преминаването на червено може да ти се размине, това тук не се разминава, защото в природните закони прошка няма.
очевидно всичко това за теб обаче няма никаква стойност.
не можеш да очакваш добронамереност, след като очевидно потъпкваш всякакви правила за безопасност и се надсмиваш когато ти го казваме.
пък помисли малко - как не се намери един поне, дето да смята че си прав. сигурно не е случайно.
хайде троши си главата!
смятай, че ако ми паднеш, не само че няма да съм добронамерен, но бих ти друснал с удоволствие един сериозен бой, така че да ме запомниш!



Тема Re: Allнови [re: нoчнoй_дoзop]  
АвторKokoБoko (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 06:31



Е вие пък какво толкова го оплювате човека , все пак пита за изход от ситуацията а не е убил някого


Та на въпроса , принципно кабелната се прави с 60 волта с цел безопасност , ако и твоята гледна точка е същата слагай 60 волта захранване , сметни си колко ти трябва .
Не е лошо да ползваш импулсни захранвания за твойте устройства.
Ако всичко това е в едно имение и не ти достига напрежение накрая помисли дали не е по лесно да пуснеш отделен токов кабел.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
АвторEmbar (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 10:39



А защо направо не пуснеш 10kV?


В момента аз се занимавам със същото - оразмерявам трасетата на моя доставчик, но ако направя предложение като твоето - ще бъда уволнен на часа



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Embar]  
АвторЛaн (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 13:41



нoчнoй_дoзop по-кротко де!!! :))))
Първо - много се радвам че има хора загрижени за безопасността. Второ - надявам се болшинството от тези хора наистина да спазват елементарните правила за безопасност. Най- малкото да са си заземили контакта дето е включен компа... така има вероятност по-дълго време да споделяте мнения и правят препоръки. Или пък контакта на електрическата печка. Така ще сте сигурни че ще има какво да "рупате". :)) В интерес на истината и шегата на страна, наистина се надявам да сте го сторили!
За безопасността мога да споделя че ако начина ми на мислене според някои от вас е опасен начин на мислене, то това надявам се да разберете че съвсем не значи че и постъпвам така! И ако излиза че искам да пусна 220V на всяка цена и просто ей така, то не е така! Това че 220V е опасно напрежение което трябва да е поне на няколко милиметра от човешката кожа, аз лично бих се презастраховал с няколко метра! Има още доста неща които бих споделил тук но не за това пиша тук. Причината е дали има смисъл в тази идея? При 60V предела е около километър, моето желание е да се стигне малко над 2km с едно захранване. Според моите "непрофесионални сметки" това е възможно. Но ако някой си е направил труда да раздели/умножи, събере или извади няколко цифри и изчисли че тази идея или максимума е от сорта на 1,5km то аз лично щях да пропагандирам че тази идея е "въздух в балон"! Но за жалост или щастие единствения извод е: ОПАСНО ЗА ЖИВОТА!



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Лaн]  
Автор CATV ()
Публикувано12.11.06 14:07



Захрани го от двата края бе момко не се ли сещаш


1 километър от единия край и един километър от другия и ето ти ги два километра.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Лaн]  
АвторOpasno!!! (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 14:34



Vodno pistolet4e... na pruv pogled dosta bezobidna plastmasa no vnimavaite!!! :)
Tova sredstvo za ubivane 4esto, dori po4ti vinagi e pulno s jonizirana voda!!! :)
Molq ne si go kopuvaite! O6te pove4e ne si go davaite na svoite deca, i v nikakav slu4ai ako e v staq s elektri4eski kontakti ili kakvito i da e elektro uredi!





Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
АвторDesso (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 21:35



Явно човека не слуша какво му се говори....


Като оставим настрана сто пъти споменатото съображение - безопасност, което трябва да стои на първо място, има достатъчно хитроумни решения, че да се получат дори 4км при напрежение под 60В.
1. Свързват се паралелно всички неизползвани жички на UTP-то и на тях се подава Плюс, Минусът е носещото въже (стоманен тел) на кабела, което е заземено (предполагам, че тези 2км са на открито и кабела не се държи по някакъв магически начин). Апропо сега сятай загубите ....
2. Захранване в двата края или в средата на участъка, което вече беше споменато.
3. По-добре е да се ползват Hub-ове с удължено разстояние (long distance) - те пускат импулси с малко по-високо напрежение по UTP-то и разстоянието съответно е по-голямо, но трябва да се внимава със съвместимостите!!!

ПП: Като оставим настрана всичко изписано дотук, млади момко ти знаеш ли какви смущения причинява напрежение 220В/50Хц? Те в БТК за един АДСЛ едвам намаляват смущенията при 60В захранване на линията и трудно докарват скорости над 2Мбит/с в по-старите кабели, ти си тръгнал 220В да пускаш... Помисли малко...



Тема Освен всичко описаното,нови [re: Lan]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано12.11.06 22:08



просто няма да стане с трансформатори...
и много странно, че никой не е споменал защо, може би защото никой не му е идвало на ума да прави такова нещо... а на мен ми беше идвало преди време, за кабелната, 60 -80 V AC , ама не става с трансформатори, пробвано е :)

проблема е трансформаторчетата, дето ще ги слагаш в хъбовете и реактивната им мощност.... просто подмагнитващия ток, въпреки че не носи загуби в самия трансформатор, предизвиква доста загуби в активното съпротивление на кабелите ...



Тема Re: Освен всичко описаното,нови [re: Milenn]  
Автор CATV ()
Публикувано13.11.06 09:47



Да това за трансформаторчетата е факт, още преди 10 години почнахме да храним усилвателите на кабелните по кабела с променлив ток. Нещата се получаваха само донякъде, но там кабела е дебел RG11 примерно около 10 усилвателя нареждаш и нагоре почва да става зле, за по-тънки кабели RG6 с голям зор едвам няколко.

За UTP-то проблемите пак не са малко, но поне консумацията е малка.
За свича захранващия източник (по кабела) е с голямо вътрешно съпротивление (активно и реактивно) това води до доста ефекти колкото интересни, толкова и неприятни.



Тема Re: Освен всичко описаното,нови [re: Milenn]  
Автор Astra1.8iGT (C18NZ, 92g.)
Публикувано13.11.06 10:17



Признавам си не изчетох всички мнения, никой досега не си го помислял защото не му се лежи в затвора за убиство !!!
Малко инфо при ~220V:
5mA - Води до свиване на мускулите (по повърхността на кожата)
10mA - Не можеш да пуснеш хванат проводник
30mA - Смъртоносен ток ако фазата съвпадне със сърдечния ритъм !
50mA - Смъртоносен ток.
100mА - Настъпват невъзстановими вътрешни изгаряния
На запад ползват 60Hz (110V) защото вероятността за съвпадение със сърдечния ритъм е по-малка !

И един съвет така и така си опъвате жиците по стълбовете на енергото, ползвайте им и кабелите 2в1

по безопасно е ! Например:



Ако си държиш на жиците си хората са направили микрочип за PoE вземи прочети малко и си направи ефтино решение


За шумовете по окабеляването изчети един cisco курс за структурно окабеляване има го на торент, най-общо казано не можеш 220в да прокарваш успоредно в отделен кабел, а камо ли в същия, можеш да пресичаш само перпендикулярно и то на определено разстояние. Самия ethernet се пренася по симетрична технология за комуникации и е не приложима за захранващи напрежения !

Дразнещото на цялата тема е че се търси максимално не обезопасено и лесно решение вместо обратното !
Затова те моля занимавай с нещо друго, защото в противен случай се превръщаш в убиец т.е. докато има хора като теб ще е все по опасно да се живее (около теб и творенията ти).



Тема Re: 10x na 3aropkaнови [re: Лaн]  
Автор 3aropka (ентусиаст)
Публикувано13.11.06 13:10



Трансформаторът е за да нямаш галванична връзка с мрежата. По-безопасно е.
Освен това е добре вторичното напрежение (това, което ще пускаш по УТП-то) да е по-безопасно (по-ниско). Така ще намалиш вероятността за токов удар и пробив по изолацията.
От друга страна колкото е по-ниско напрежението толкова по-голям е токът, който ще протече по кабела, и съответно загубите са по-големи.
Отсреща задължително трябва да стои импулсен (с голям КПД) преобразувател на "линейното" напрежение към такова, подходящо за захранване на активното обурудване.
Освен това задължителни ще бъдат гръмозащитите както за захранващите, така и на сигналните проводници.
Общо взето това е без конкретни сметки. За по-точно трябва да е известна консумираната мощност и съпротивлението на кабела.



Тема Re: 10x na 3aropkaнови [re: 3aropka]  
АвторKokoBoko (Нерегистриран)
Публикувано13.11.06 18:24



Истината е че за да няма никакви проблеми всичко да е с постоянно напрежение , и за съжаление пак няма да е повече от 80 V , ако са 3-4 устроства въобще няма да е проблем да ги захраниш по свободните кабели на UTP-то , така спокойно може да пуснеш и от другата страна напрежение и част от устройствата да захраниш , дори ако е FTP може да ползваш изолацията като маса и да пуснеш + по 4-те вътрешни така ще имаш още по малко пад по кабела





Тема Re: 10x na 3aropkaнови [re: KokoBoko]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано14.11.06 01:37



еее ти направо уби рибата с тоя лаф!

В отговор на:

дори ако е FTP може да ползваш изолацията като маса и да пуснеш + по 4-те вътрешни така ще имаш още по малко пад по кабела



откога изолацията може да се ползва за маса ?



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Лaн]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано14.11.06 01:45



ха, ти си бил и нахален - ще ме учиш как да си заземявам контактите, а ти ще пускаш 220 волта по UTP кабел


я как омекна изведнъж...
не ти знам какво искаш да правиш, но щом е на 2 километра - не съм сигурен, че точно LAN-а е точното решение за теб. защо не се замислиш за оптика някаква? ами че то през 100 метра суичове трябва да слагаш, и всичките ако мислиш че ще успееш да ги захраниш така, няма да стане.
ако държиш да е с UTP кабел мрежата, може би най-доброто решение ще бъде да дадеш още малко пари за отделен захранващ кабел, и по него да си пуснеш 220 волта и да нямаш проблем. макар че като се замисля, и 220 волта да пуснеш, при кабел с тая дължина, пак ще имаш сериозен спад на напрежение, не ми се правят сега сметки.
само още едно зазяждане - цифрите не се умножават, виж числата може и да успееш да ги умножиш.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Desso]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано14.11.06 02:00



не знам какви са тия хъбове с увеличено разстояние, но проблема с дължината не е от напрежението на импулсите които се подават, а от времето за разпространение на импулсите по кабела.
за смущенията си прав, но сравнението с адсл може би не е най-уместното, все пак това са съвсем различни технологии.



Тема Re: Освен всичко описаното,нови [re: Milenn]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано14.11.06 02:03



искаш да кажеш, че реактивния ток прави спад в проводниците ли, че нещо не те разбрах с това подмагнитване?



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: CATV]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано14.11.06 02:09



е тва и аз мислех да му го предложа, ама кой знае дали има възможност. по принцип би трябвало да има, ама де да го знам какво всъщност се опитва да прави.



Тема Re: 10x na 3aropkaнови [re: нoчнoй_дoзop]  
АвторKokoBoko (Нерегистриран)
Публикувано14.11.06 08:43



Ти си един дърдорко като дори не знаеш какво говориш.


Забележи колко безсмислени поста си направил , ако си ги прочетеш може да се уплашиш и да спреш



Тема Re: Освен всичко описаното,нови [re: нoчнoй_дoзop]  
АвторEmbar (Нерегистриран)
Публикувано14.11.06 11:25



Най-вероятно точно това е иал предвид. Според мен пускането на променлив ток по UTP/FTP кабел е налудничава идея. По спецификациите, които съм гледал активното съпротивление е 7-8Ома, а импеданса им е към 100 - вярно този импеданс е за по-високи честоти, но и при 50 херца пак ще си каже тежката дума при големи разстояния. Според мен целта, която трябва да се гони е постоянно напрежение 60V и импулсни преобразуватели с високо КПД при консуматорите, които могат да работят в голям диапазон на захранващото напрежение - 40-60V. Че има икономически загуби от пад 20V да речем - има, но зависи за какво се ползва тази мрежа ;)



Тема Re: Освен всичко описаното,нови [re: Embar]  
Автор Astra1.8iGT (C18NZ, 92g.)
Публикувано03.12.06 16:58



Теоретично ако пуснеш право напрежение 230в, ако кабела е 17ома, а всеки суитч 58ома (2,5W/12V) ще се навържат 11 сутча (1,1км) пак не те устройва.
Като падовете подред на сутчовете ще са съответно:
170V, 131V, 101V, 78V, 60V, 46V, 35V, 27V, 21V, 16V, 12.4V
Това е теоретично, на практика забрави.

PS: Съответно ако тръгнеш от 60V - 6 switches, от 48V - 5 switches. Сметни си еквивалентните съпротивления за съответния ток, който ще получиш. Между другото индуцираните напрежения, първо ще ти повредят след време сутчовете, а преди това тази мрежа ако въобще върви от смущения, ще по зле от 10Mb-ва.

Редактирано от Astra1.8iGT на 03.12.06 17:06.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
Авторlan (Нерегистриран)
Публикувано05.01.07 14:42



"ideqta" raboti i struva 100 + 52.90 na vseki 80ti metur /tcenata e bez kabeli i tel/
Za 52.90 vliza: metalna kutiq /ni6to osobeno/, 5 portov switch, Lan protektor, zahranvane...



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: lan]  
Авторнaxaлниk (Нерегистриран)
Публикувано07.01.07 20:25



Абе хората са прави че по utp 220v не става ама що не земеш да пуснеш едно СВТ 10 квадрата а за добрата идея може и мен да вържеш към него.



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: нaxaлниk]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 20:54



Horata moje da su pravi... Za varzvaneto nemislq 4e 6te si dovolen vse pak tova ne e el. mrejata na NEK. i ako za 30 switcha mi trqbvat 15W sus sigornost 6te usetq dori i kru6ka da se varje kum mrejata:)



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: lan]  
АвторDesso (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 19:15



Аз предлагам тази тема да се затвори, за да не вземе още някой убиец да я прочете и да използва великата "идея".


И сега какво, Lan си мисли че е хванал Господ за шлифера, мисли си че е особено хитър... Акълът в главата ще му дойде когато суичовете почнат да пукат като бомбички при някой токов удар, а барабар с тях и мрежовите карти на PC-тата.
Недай си боже някой да го хване ток - е тогава вече Lan е за убиване...



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Desso]  
Авторman (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 20:51



Az li4no sum smenqval dve lan karti... i bez da sum pusal 220V. Udrql me e toka i ot lan kabela... bez da sum puskal 220v. Gurmql mi e slu4 ei taka ot ni6toto /3 dena sled iztekul garancionen srok/... otnovo bez da sum puskal 220V. I vsi4ko tova doverqvaiki se i pla6taiki na hora u6 kompetentni i osobeno ve6ti v zanaqta si...
Nakraq samo da spomena, 4e ne se 4uvstvam i ne si mislq 4e sum hvaal Gospod za 6lifera, no se 4uvstvam dobre i nai ve4e dovolen ot sebesi!
S naj-dobri 4uvstva: Uspeh na vsi4ki!!!

P.S. Naistina ne e losha ideqta da se zakri temata. Podkrepqm tezata 4e e opasno da se polzva 220V AC.

MNOGO OPASNO ZA JIVOTA!!!
MOLQ IMAITE GO VPREDVID!



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Lan]  
Автор apostola (непознат )
Публикувано12.01.07 02:14



абе хора няма ли кой да го спре тоя .........
пич що не си измислиш друг електрически стол за абонати и деца ПАЗИ БОЖЕ
"опитай някеде към киловолтите и ако може да е свч та да използуваш и скин ефекта"
" ЕГАТИ И ТЕХНИКО - ГОЛЕМ ЖИЧКАДЖИЯ "
ама от такива





Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
Автор Jassen (член)
Публикувано12.01.07 04:29



Аз само ще изкоментирам "Пробив примерно..." - той ти е в кърпа вързан.
Тези жички имат прекалено малко изолация и тя със сигурност ще изолира до едно време. Няма обстоятелства, при които да си гарантираш липса на пробив при стандартен UTP кабел, просто защото го натоварваш с напрежения в пъти по-големи от предвиденото при изчисляването на материала на изолацията, дебелината й и взаимното разположение на кабелите.

Електротехниката май ти куца и ако 220 V ефективно напрежение не ти говори нищо, аз да ти кажа, че амплитудата на синусоидата е 311 V.
По-скоро си вържи една успоредна линия за 220-те волта (ако толкова държиш да са 220), отколкото да правиш такива безумно безхаберни изпълнения.

Редактирано от Jassen на 12.01.07 04:47.



Тема Re: Allнови [re: Jassen]  
АвторЛaн (Нерегистриран)
Публикувано12.01.07 15:31



Хора спрете се да злорадите и предначертавате лоши неща. До някъде разбирам добронамереността ви но... съдбата така предначерта.

В самото начало /когато почна темата/ бях обеден че ще работи подобна мрежа. В последствие малко или много се разубедих заради мнoгoто мнения против това което съм намислил. Макар че бях разубеден да го правя така и не бях аргументирано разубеден че няма да работи все пак. И така до момента когато се оказа че вместо суичове захранвани с прав ток се оказа че съм си купил суичове за променлив ток. Така и не намерих захранване за тези суичове. Просто си беше писано да стане така както съм го намислил.

Съдба, и няма отърване от нея :)

За успокоение на всички само да спомена че мрежата я обслужвам с голи ръце под напрежение! Заради безопасността съм сложил разделителен траф /200В макар че и 20В ми върши работа/ и мога да ви уверя че периодично проверявам изводите на трафа с голи ръце /дали е безопасно/ и с фазомер /дали работи/. Въпреки личните ми наблюдения и работа с мрежата за миг не съм се съмнявал че е безопасно, напротив осъзнавам че е опасно и моля плагиатите /ако има въобще такива/ решени да заимстват да внимават!

П.С. Благодаря на Загорка



Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
АвторFullScream (Нерегистриран)
Публикувано19.02.07 17:51



Пич , кажи къде горе долу се изявяваш географски ? И дано не е в моя район по 2 причини.

1. Опасно е за мен и близките ми !
2. Много по-опасно е за теб , ако те мерна !!!!!



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Desso]  
АвторOтчaяян oт шeфa cи ^_^ (Нерегистриран)
Публикувано02.05.10 18:07



Късно е брат. :/ Мойта шефка вече си беше набила тая глупост в главата и искаше да го реализираме щот неква кака от "маалата" искала НеТ ама била на майaната си


Така де в прав текст И казах в лицето да се гръмне и че нема да го направя, а ако намери някой друг да го направи ше опърди кочана
така, че за жалост има много такива индивиди
Сега сме с импулсно 70в захранил съм около 25 суйча на около 800-900 метра най-далечния. По-принцип би трябвало да може да захрани до 30 суйча.


За сега съм доволен. Само веднъж до сега съм имал проблем с него. Мааалко беше поокъсило Така де Гениалното мислене на бившия колега
И това към края на Януари в най-големите виелици и студове
Нашето момче беше решил да свърже кабела по който тече захранването и интернета със снадка за РГ45 без никакво изолиране отгоре. беше много красива когато я намерих ( 4-5 дена по-късно )
Не можеше да се различи какво е



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Oтчaяян oт шeфa cи ^]  
АвторMyнчo (Нерегистриран)
Публикувано02.05.10 18:12



Брат'чет, я се съвземи и остави пиенето, дето ти е в чашата! 2010 сме! Зомбитата-теми се завръщат, ама чак толкова?

Човекът отдавна си е решил проблема и е забравил за това



Понякога алкохола какво ли не прави!



Тема Re: Захранване по ЛАНнови [re: Myнчo]  
Автор_HAKERA_ (Нерегистриран)
Публикувано08.05.10 17:20



Кирилицата е задължителна!

Редактирано от Чo :) на 08.05.10 23:18.



Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
Авторvelio (Нерегистриран)
Публикувано10.05.10 12:47



За твоите нужди има неща дето им се вика PoE (Power over Ethernet). При тях се ползват всичките 8 жила на кабела (както за мрежа, така и за захранване) и са спазени всички изисквания за безопастност.

Отделно ти предложиха нещо далеч по-просто и ефективно - оптика. Оптичния кабел вече е страшно евтин (върти ми се нещо 2лв за метър), медиа конверторите и те не са кой знае колко скъпи. Проблем би бил само запояването на кабела, но затова можеш да поискаш услуга от някой кабелен интернет, или пък да плозваш кит конектори (там със всички необоходими джаджи в комплекта за сглобяване). В този слочай не те бърка нито разстояние нито захранване нито гръмотевици.



Тема Re: Allнови [re: Лaн]  
Авторvelio (Нерегистриран)
Публикувано10.05.10 12:51



В отговор на:


И така до момента когато се оказа че вместо суичове захранвани с прав ток се оказа че съм си купил суичове за променлив ток. Така и не намерих захранване за тези суичове. Просто си беше писано да стане така както съм го намислил.




Ами... щото не питаш. Ако суичовете са за 9-12V променливо, няма никакъв проблем да им подадеш постоянно! Абсолютно никакъв!



Тема Re: Allнови [re: velio]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано11.05.10 17:39



В този слочай не те бърка нито разстояние нито захранване нито гръмотевици.

Aха. И даже мангалите вече се научиха, че "тая жица нема бакър, бате..." и не налитат да ги крадат.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.