Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:59 25.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Да кажем нещо за цените.  
Автор CATV ()
Публикувано27.10.06 09:46



Тази тема я пускам като едно продължение на зародила се дискусия относно заплащането и квалификацията на труда.
Нека да каже който иска разбира се какви пари е редно да се взимат за проектиране на дадено изделие. Примерно един архитект (пишман при това) за да проектира детска площадка с 5 съоръжения взима като минимум 600 лева. Един фаянсаджия не лепи плочки за под 12-13 лева на квадрат. Един общ работник не взима по-малко от 20 лева надница.
Другите професии като че ли вече са влезнали в релсите и там човек си знае, че без да плаща не става.
Остава като че ли висящ въпроса за цените в електрониката. Кажете и вашето мнение ако искате, но на мен лично един проект дори и за ден работа да е минимума ми е 200 лева.



Тема Re: Да кажем нещо за цените.нови [re: CATV]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано27.10.06 19:23



Изкарвал съм много повече за 5 минути.Ама не е всеки ден.Пък от проект до проект огромна разлика.Така,че няма мерки.Едно време имаше норми колко % от обекта трябва да е проекта.Но проекти всякакви-несвързани със строителство.


Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Да кажем нещо за цените.нови [re: Xoлдън]  
АвторPif $ (Нерегистриран)
Публикувано28.10.06 00:37



В белите страни се работи на човекочас.
Тук се работи на проект. Ако съм натоварен - ще вдигна цената щото ще закъснея със сроковете на сегашния клиент. Или ако умираш от глад - ще свалиш цените щото .. иначе клиента ще отиде другаде и .. ти пак ще си гладен.
За това не може да се каже толкова категорично както на запад. 200 лв на ден е доста добра сума. Като даваш по 100 за глупости - ти остава прилична заплата за БГ.



Тема Re: Да кажем нещо за цените.нови [re: Pif $]  
АвторMepи Пoпинз (Нерегистриран)
Публикувано28.10.06 09:20



Даааа, 200 лева на ден е много добра сума (както и 100 лева за глупости), само чеееее .......
Ти някога взимал ли си такива пари, а?
....или умираш от глад, както всички???





Тема Re: Да кажем нещо за цените.нови [re: Mepи Пoпинз]  
Автор CATV ()
Публикувано28.10.06 19:56



Аз да взимал съм и то много пъти.
Ти мислиш ли че някой ще ти даде 200 лева, ако си поискал 20 примерно


Цените са за работа по даден проект, това не е рутинна работа да правиш едно и също всеки ден. Тези 200 лева не са за един ден, а за 1 ден + 5 години образование + 2-3 години(минимум) стаж и т.н.
Истината е че, ако не си искаш полагаемото никой няма да се сети сам да ти даде.



Тема Re: Да кажем нещо за цените.нови [re: CATV]  
АвторPif $ (Нерегистриран)
Публикувано28.10.06 21:40



А ти като си направил разработката и си взимал примерно 500 лв на ден в продължение на 1 месец докато я направиш - тоя който ще я продава 1-вата година (или първите няколко месеца) ще си избие твойте 10-15 бона, а след това той почва да печели от твоя труд ... а ти не взимаш нищо. Затова и 200 лв на ден са малко. Та като се замислиш това е по малко от заплатите на колегите в белите страни а ти в тези пари слагаш апаратура, материали и какво ли още не. 100 лв на ден взимам работейки за фирма която печели много повече от това което взимам...
Така че този вид труд трябва да се цени защото ти го създаваш еднократно а то носи пари постоянно след това.



Тема Re: Да кажем нещо за цените.нови [re: Pif $]  
Автор CATV ()
Публикувано28.10.06 22:00



Да така е, разработката не е само труд включва и лична апаратура, компютри, части и т.н.
В закона за авторското право пише следното, ако не е уговорено друго правото е на възложителя. Така че, ако парите са те устроивали и си ги взел всичко е ОК, нека да си печелят хората после. Ако обаче ти обесняват, че това са много пари, а поръчителя си утроява приходите, явно е че те цакат.
Примерно една мандричка, преди автоматизацията правеше 300 литра мляко на ден, след автоматизацията 3000 литра. Пак продължават да обесняват, че им се струвало много и т.н.
Тука не става въпрос за това кой е богат и кой не, проекта е на фирмата ми, но възложителите (поне голяма част от тях) така и не искат да разберат, че това са скъпи работи. Няма как да се съпостави лепенето на плочки с развойна дейност.



Тема Re: Да кажем нещо за цените.нови [re: CATV]  
Авторsv_shady (Нерегистриран)
Публикувано01.11.06 16:59



Макар и млад имам какво да споделя :) На изложението Byte Expo осъзнах какво трябва да се прави :) Един сглобил един микроконтролер със един RS232 го вързал за компютър, вързал и едно моторче дето върти неква мелница и като го попиташ за цената той ти обяснява колко висока технология я е свел до продукт за образование на ученици и хората, които не разбират от това си мислят "Бреййй този е гении" и комплект от 10 такива устроиства струва 12 000$ и имаше хора на щанда.Така, че трябва да знаеш как да си поискаш :)



Тема Re: Да кажем нещо за цените.нови [re: sv_shady]  
Автор CATV ()
Публикувано02.11.06 09:38



Ами аз писах някъде по-горе, като си искаш малко няма как да ти дадат много.
Да не мислиш, че шашмите дето управляват ракетите, са нещо извънземно, но струват минимум по 10 от цитираната сума.
Един съвремемнен кораб презокеански се командва в крайна сметка от едно PC и то под Windows.



Тема Re: Да кажем нещо за цените.нови [re: CATV]  
АвторPжeвckи (Нерегистриран)
Публикувано02.11.06 11:51



Последния марсоход дето го пратиха задокеанските братя беше с процесорче с ядро 8051






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.