Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:24 15.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема двигатели на HDD  
Автор free_will (непознат )
Публикувано25.10.06 10:50



Здравейте , имам няколкок харда които са здали багажа , но искам да използвам двигателчетата . Ако някои има идея от къде мога да изтегля информация как точно се управляват смисал задвижват :)
има различни някои са с 3 извода само които отиват към електрониката повечето са с 4 извода , но има и с повече от 4 .

благодаря !



Тема Re: двигатели на HDDнови [re: free_will]  
АвторPaчo Koвaчa (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 21:29



Аз когато харда ми загуби клъстери и го пенсионирах направих следното
Подадох на платката само захрамващо напрежение и двигателя си тръгна

Това са мотори от типа"капущан мотор"те си имат фиксирани обороти е , има възможност да сеуправляват но аз не знам как а и не знам къде се налага управлението им. Такива мотори въртят главите на видеомагнитофоните а също ги има в флопитата разликата е в оборотите.
Ами това е!
Ако си от Бургас дай една връзка да ми дадеш магнитите на хардовете
Аз пък си правя едни работи в свободното време ама ми трябват много яки магнити.Максимално яки, а бе магнити да са.



Тема Re: двигатели на HDDнови [re: Paчo Koвaчa]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано12.11.06 03:08



тц тц тц - "капущан мотор"
я да ми обясниш това ново понятие...

колко некомпетентност има по света ...
значи на моторчето на главите на видеомагнетофоните просто подаваш напрежение, и те си се въртят без никакво управление с фиксирани обороти, а че и във флопитата били същите... нямам думи

пълна некомпетентност, а и с онзи въпрос за класовете усилватели...
що не си гледаш ковачницата, ми си тръгнал с токове да се занимаваш, като явно не ти стига ума за това...



Тема Re: двигатели на HDDнови [re: free_will]  
АвторДeдe ти (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 10:58



В HDD има 2 двигателя.Двигателя който завърта пакета с пластините/пластината(ако е само една) и двигателя позициониращ главата!!
Първия би трябвало да е постояннотоков с вградено тахо???
Втория трябва да е стъпков!!
Така че шпинделния мотор трябва да има поне 4 извода,както и стъпковия на главата!!!
Естествено и 2-та мотора имат контролери на платката!!!



Тема Re: двигатели на HDDнови [re: free_will]  
АвторCALL-151 (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 12:02



мисля че си е обикновен синхронен двигател. като му подам променлив ток между два от иззодите се завърта там накадето го побутна.



Тема Re: двигатели на HDDнови [re: CALL-151]  
Авторfree_will (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 16:04



Здравейте ...
Да говорим за шпинделния двигател ... но поне в тея хардове друг няма
мисля , че отдавна хардовете нямат стъпков двигател за позициониране на главите а са с звукова бобина. Тея не са чак толкова стари има и по 10 гб .
Пробвах на един от двигателите , който беше с три извода да подам напрежение . Само потрепва и не може да се развърти дори и след побутване . Повечето са с 4 извода а куантумите маи всичките са с по 4. Има и един дето е над 6 извода маи ... както и да е мисля че няма да е толкова сложно управлението им само трябва информация . Аз си мислех че са като тея на вентилаторите ама и те незнам как точно се управляват ... наи веоятно се превключват последователно бобините по една или в групи в кръг но не съм намерил инфо ...
а това за капущан мотор за първи път чувам такова понятие би ли обяснил ...?



Тема Re: двигатели на HDDнови [re: CALL-151]  
Авторfree_will (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 16:10



Опа сорри call-151
Аз съм подавал постоянен ток ... все пак ако можеш да ми дадеш повече информация ще съм благодарен ...

ПС: 300:AD 30 C0 4C 00 03 60
това бе първата програма написана в монитора на -82 от мен :)



Тема Re: двигатели на HDDнови [re: free_will]  
Автордeдe ти (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 18:14



Да,наистина ,стъпковия мотор за задвижване на главите отдавна не се използува!!!
Тук има нещо:



но гледам че сайта е стар-2001г!!



Тема Re: двигатели на HDDнови [re: дeдe ти]  
Авторfree_will (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 20:26



Благодаря гледам сайта вече , само дето не вдявам от английски нищо и до сега едно изречение да съм превел :) дано да има нещо конкретно в саита .
а искарах един мотор сега Нидек дхл 3214 от куантум 420 мб с 12 извода пък е тои.



Тема Re: двигатели на HDDнови [re: free_will]  
Автордeдe ти (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 21:56



Пич NIDEC-SANKYO правят доста мотори!!!Пусни означението по гугъла!!И учи англииски!!!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.