Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:26 03.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Как да направя зарядно за акумулатор от АТХ...нови  
Автор pass (новак)
Публикувано19.10.06 13:07



Обяснете моля ,дали е възможно да направя зарядно за акумулатор за лек автомобил от захранване на РС тип АТХ...Благодаря...



Тема Re: Как да направя зарядно за акумулатор от АТХ...нови [re: pass]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано19.10.06 14:09



Възможно е, но е врътня. Какво точно имаш като идея? Дай все пак някакъв пределен ток. Захранванията на компютрите съвсем не са това, което пише на кутиите им.
Да вземем 12 волтовите вериги. Поглеждайки надписа на едно 250 ватово захранване виждаме 10 или 12 ампера ток от 12-те волта.
Отваряйки го обаче виждаме, че изправителя е направен с диоди, които издържат доста по-малко ток, което означава, че най-напред трябва да започнеш със смяна на диодите. В Комет имат 30 амперови диодни плочки на съвсем прилична цена. След това обаче трябва да му промениш стабилизацията така, че 12-те волта да станат 13,8. Това няма да е сериозен проблем ако захранването следи 12-те волта, но ако следи 5-те в момента нямам идея как ще се направи.
И освен това трябва да се запознаеш с начините за токоограничение на 494.

Ако смяташ, че ще се справиш дерзай, но ако мислиш, че няма дай да ти дам телефона на Бистра Тодорова да и звъннеш да провериш цените на трафовете. 100 вата траф ти е напърно достатъчен за да можеш да пуснеш заряден ток 7-8 ампера, което стига за всякакви акумулатори, без електрокарни, разбира се.



Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!

Тема Re: Как да направя зарядно за акумулатор от АТХ...нови [re: pass]  
АвторCATv (Нерегистриран)
Публикувано19.10.06 14:27



Става, правил съм работи добре. Работи на един инвертор в гори тилилейски 3 години преди да го удари гръм и да се спомине.


Запознай се с чипа му за управление и ще стане.
Успех попрочети малко и питай ако има нещо неясно.



Тема тц.. не ставанови [re: pass]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано20.10.06 09:35



А бе да оправиш електрониката да ти бачка не е проблем ама друг е въпроса как ще го приеме акумулатора - обърни внимание че където и да прочетеш за заряд на такива щуротии пише да не се зареждат с филтриран ток, достатъчно е 3-4 пъти да зареждаш акумолатора с филтриран ток и може да не го ползваш вече за акумолатор. В случая имаш изправена висока честота която се държи като постоянен ток. Вече това за диодите и т.н. относно захранването са ти казали - можеш например да преместиш 5 волтовите диоди на мястото на 12.

Една идея от мен - намери си подходящ траф (някой вече си предложи услугите), грец с 4 диода е под 2 лева, регулатор от москвич е 4 лева, за мерцедес със четките са 10 и към него "връзваш" едно 12 волтово реле (от магазин за авточасти 2 лева са 20 А релета) вместо възбудителната намотка на генератора което управлява зарядния ток.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Как да направя зарядно за акумулатор от АТХ...нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
АвторДpънДpън (Нерегистриран)
Публикувано20.10.06 09:44



1. Не си ли забелязал че на 12 волта диодите работят в импулсен режим , така издържат на доста по голям ток . Товарил съм ги до 15А и не греят не си измисляй и въобще няма нужда от никакви смени.

Има доста мнения в форума за това как да си направиш зарядно с компютърно захранване. Потърси малко имаше и схеми.
Но:
1.Внимавай че на изхода на компютърното захранване излиза изгладено напрежение а трябва да е пулсиращо и със обратен ток за да се прави десулфатизация. Това най лесно се прави като се използва обикновен трансформатор и със еднопътен изправител ,включва се автомобилна крушка 10вата успоредно на акумулатора. Друго яче казано 1/10 заряд и 1/100 разряд , като съотношението във времето е 4/1, така имаш идеално зареждащо устройство за оловни акумулатори.
2 Ако се ползва компютърно захранване трябва да се заложи този алгоритъм и да се преправи защитата от пренапрежение и съответно да се вдигне изходното напрежението от 12 на 14.4 , става сложно и с малко повече пари
3. Алгоритъма за десулфатизация може да се направи по следния начин , като на извод 1 на TL494 където е входа за регулиране на изходното напрежение се подава импулс 1/4 през съпротивление и диод , така изходното напрежение пада и акумулатора прави 1/4 разряд през товара, по този начин си спестяваш мощни управляващи транзистори :)





Тема Re: тц.. не става [re: Диaн]  
АвторSuxfan (Нерегистриран)
Публикувано20.10.06 09:48



Имам готова схема само я монтираш към захранването



за подробности пиши на suxfan@abv.bg



Тема Re: тц.. не ставанови [re: Suxfan]  
Автор CATV ()
Публикувано20.10.06 10:04



Изби рибата с тоя микроконтролер


Вземи му тури и външна памет, да има за следващи версии на фирмуера.
Не че съм против компютъризирането на елктрониката, аз дори напоследък май само таквиз неща правя, но все пак мисля, че в много решения просто насила се слагат микропроцесори.



Тема Re: тц.. не ставанови [re: CATV]  
АвторPif $ (Нерегистриран)
Публикувано20.10.06 10:58



ами нали се сещаш че е по лесно да сложиш един пик и да му напишеш 5 реда програма вместо 2 ТТЛ-ки и няколко ер и це-та. ТТЛ-ките станаха скъпи а пиковете евтини. А и в пика си имаш и шимчи и .. сериина комуникация - да си наблюдаваш на пц-то как ти работи мигалката на оня светодиод ... дето там мига :)



Тема Re: тц.. не ставанови [re: Pif $]  
Автор CATV ()
Публикувано20.10.06 11:16



Само дето електрониката я няма в тоя случай.
И накрая се стига до това, че си купуват хората разни китайски джаджи и изобщо нямат идея как работят.

Иначе пиковете се налагат поради една основна причина, няма как да ти копират устройството, защитени са от четене. Това е големия плюс и като си направиш нещо с пик-че то е сигурно, че огромна част от плагиатите ще окапят.



Тема Re: тц.. не става [re: Suxfan]  
Автор pass (новак)
Публикувано20.10.06 11:46



С колегите направихме проба, със захранване АТ от РС .С потенциометър регулирахме изходното напрежение /като пипнахме в ИС -мата/.Постигнахме регулиране на изхода до 13,2 волта ,което мен не ме устройва.А при АТХ въобще не може да се пипне в схемата.Не при всички захранвания АТ може да се постигнат 14,2 волта. Още един път благодаря на отзовалите се на въпроса ми...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.