Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:50 16.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Тема Батерия??  
Автор nasopicaso ()
Публикувано01.09.06 19:17



Здравейте, искам да попитам, няколко пъти разглобявам батерии за GSM. На всички има една платка с няколко елемента. Въпроса ми е това ли е платката която регулира кога е заредена батерията и дава сигнал на апарата?? Ако не за какво е тогава??

Ученик на Исус


Тема Re: Батерия??нови [re: nasopicaso]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано02.09.06 00:58



Тази платка в Li-ION батерии има няколко функции в зависимост от броя на елементите (cells), предназначенито на батерията, класа й на защита и т.н. Тези функции в най-общия случай са (не е задължително всяка батерия да ги има):
- балансиране на напрежението и заряда на елементите (при 2 и повече елемента)
- защита от пренапрежение, свръхзаряд, прегряване, преразреждане и късо съединение
- измерване на нивото на заряд и капацитета на батерията във всеки момент
- подаване на информация към зарядното устройство за режима на заряд на батерията, иницииране на заряд и прекъсване при достигане на максималното ниво на зареждане
- има и други функции но те са при скъпите батерии със специално предназначение.
В конкретния случай (GSM апарат) батерията е най-вероятно от един елемент - 3.6V и платката няма нужда да балансира нищо, заряда се извършва в 99% от случаите от специализирана схема в телефона, така че единственото което тази платка прави е защитите. Най-вероятно съдържа специализирана схема за защита(вж. за пример

) управляващa два MOSFET-a, гръб до гръб, температурен сенсор и предпазител.
Повечето 'едноклетъчни' дето съм виждал са със на Сейко.



Тема Re: Батерия?? Зарежданенови [re: Scott]  
Автор nasopicaso ()
Публикувано02.09.06 18:00



Въщност от информацията, която ми даваш излиза че тази схема все пак балансира презареждането. И всъщност задавам самия въпрос понеже имам една ел.отверка на Бош с LiTIon батерия, на 3,6V. Нейното зарядно е много голямо и затова искам алтернатива. Повечето GSM батерии са на 3,6 V (Nokia, Siemens и др.). Аз имам Нокия и искам да ползвам зарядното на телефона да зареждам отверката.Освен това импулсните зарядни на Сименс са малки и компактни за носене в едно не голямо сандъче с инструменти. В самата отверка има пак електроника, но все пак неискам да презареждам батерията.
Да не говорим че ако работя по кола, мога от запалката да я зареждам... Та затова ако тази схема ще ограничи презареждането ще я свържа подобаваящо. Отворен съм и за други решения....

Ученик на Исус

Редактирано от nasopicaso на 02.09.06 18:07.



Тема Re: Батерия?? Зарежданенови [re: nasopicaso]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано02.09.06 19:15



Доста различни са по капацитет (съответно заряден ток) батерията за телефон и за отверка.
Сигурен ли си, че е LiIon батерията на винтоверта?



Тема Re: Батерия?? Зарежданенови [re: RC]  
Автор nasopicaso ()
Публикувано02.09.06 19:25



Да естествено. Те бяха първи с литиево йонна батерия, сега и "Спарки" са пуснали с такава батерия.То не е винтоверт, а малка отверка.
http://www.kirov.net/Root/index.php?magic=0.4.1252.1.13.142.145.0.145
За съжаление не пише че е ЛитЙон батерията но съм сигурен. Добре де кажи сега има ли проблем ако я зареждам с импулсно за 3,6V ? Батерията едва ли е повече от 1,5 А... Имам и едно трансформаторче на 12 V за една малка бормашинка, но не е стабилизирано... Ако пък мога с подходящия стабилизатор да ползвам това....? Идеята е ако мога с едно зарядно да зареждам отверката и да захранвам бормашинката.. Просто да не нося няколко отделни захранвания...

Ученик на Исус


Тема Re: Батерия?? Зарежданенови [re: nasopicaso]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано02.09.06 20:30



Тази схема(платка) не 'балансира презареждането', а прекъсва зарядния ток, ако напрежението на батерията се вдигне над 4.2-4.4V, което е критичното напрежение на елемента. Това не е 'любимия' начин на зареждане на литиево-йонна батерия. Тя трябва да се зарежда с двустепенено зарядно устройство - първоначално с постоянен ток(определен от капацитета на батерията - от порядъка на 0.5 до 0.7С) докато напреженеито достигне 4.2V, и след това с постоянно напреженеи докато токът достигне стойност 100-200mA (пак зависи от капацитета).
Виж по-добре някои основни правила за работа и експлоатация на тези батерии, защото са опасни -





Тема Re: Батерия?? Зарежданенови [re: Scott]  
Автор hladnika (Brujo)
Публикувано04.09.06 09:35



Scott, много си прав, мога само да допълня, че над 4.5 Волта при повечето Литиеви акумулатори настъпва разпад на електролита, което от една страна може да доведе до взрив поради повишената температура, а от друга да ти скапе клетката. При 4.5 Волта това е сигурно! Има някои специални електролити които се използват и до 5 Волта, но не съм виждал комерсиални батерии с такъв.

Бъгавият Дир....

Свети електрон и неговите протони


Тема Re: Батерия?? Зарежданенови [re: nasopicaso]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано04.09.06 12:21



В отговор на:

Отворен съм и за други решения....


Ако имаш опит с лепене на платки просто си купи една схема от рода на
, или и си направи зарядно за Li-ION батерия с един елемент. Ако не можеш да ги намериш в България, ще ти пратя 'free sample'



Тема Re: Батерия??нови [re: nasopicaso]  
Автор nasopicaso ()
Публикувано04.09.06 17:20



Благодаря за отговорите. Малко се обърках, понеже като измеря напрежението на зарядното на Нокията е над 6 волта.Но може би има пад и до батерията стига 4.5 волта. Като цяло идеята ми неше да ползвам или зарядното на GSM или да ползвам един трансформатор на 12V с който с не много голяма схема да мога да го плзвам хем да зарежда батерията, хем да може да си захранва бормашинката. Има някакъв опит с лепенето на елементи но за да успея да направя схемата ми трябват конкретни инструкции. Също така и откъде да взема елементите за да направя схемата. Та си мислях дали няма по-лесен вариант. Ако директно свържа батерията (идеята ми е да я зареждам така само ако съм далече от къщи ) към зарядното на Нокия, която е с 3.6 V батерия, ще има ли проблем и до какво може да доведе?

Ученик на Исус


Тема Re: Батерия??нови [re: nasopicaso]  
Автор66 (Нерегистриран)
Публикувано04.09.06 18:49



Виж тука дали ще намериш нещо : http://shems.h1.ru/?razd-pitanie.php




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.