Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:37 17.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Помогнете...  
Автор 2.Oi ()
Публикувано16.07.06 11:17



Нужна ми е схема за управление оборотите на 12V / 300W постояннотоков двигател в зависимост от температурата. Имам идея за плавно регулиране на оборотите, но не мога сам да изчисля и направя схемата. Според мен може да се използва ШИМ и един преобразувател напрежение-честота (примерно LM331). Напрежението да се взене от термистор, да се преобразува в честота с която да се управлява един мощен транзистор. Термисторите с които разполагам са с обратна х-ка (при повишаване на температурата R намалява)

Моля, ако някой има друга идея или ако може да направи такава схема, нека да помогне. Ще съм благодарен на всеки, който даде схема или дори идея някаква!
10Х

Колкото по-малко говориш, толкова по-малко глупости казваш



Тема Re: Помогнете...нови [re: 2.Oi]  
Автор Джeтepo Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано17.07.06 11:57



300 вата при 12 волта са си един съвсем приличен ток. Това поставя изисквания към крайното ти стъпало, с което ще се управлява двигателя. За останалата електроника не очаквам да намериш готова схема, което за мен означава, че някой трябва да седне да си отиграе да я направи и настрои.
Доколко си на ти с електрониката?

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Помогнете...нови [re: Джeтepo Xeлъp]  
Автор 2.Oi ()
Публикувано17.07.06 15:20



Честно казано не съм много на ТИ с електрониката, затова и потърсих съвет тук. Всъщност схемата ми трябва за моята кола. Ще ми се да направя така че двигателят , рспективно радиаторът, да се се охлажда постоянно, като поддържа работната температура в малък диапазаон, а не като е фабрично. Оригинално вентилаторът се включва при 112 градуса от термодатчик (биметална пластина) върти около 2 минути на пълни обороти и така сваля температурата до 84 градуса. Шумно е , износва се вентилаторът, радиаторът старее повече от резките темп. промени (направо се чупят пластмасите след време), има вероятност от нагаряне на пластините на термодатчикът и евентуален отказ(съответно прегряване)...
Та това ми е идеята в общи линии.
Ако можете помагайте!
10Х

Колкото по-малко говориш, толкова по-малко глупости казваш



Тема Re: Помогнете...нови [re: 2.Oi]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано17.07.06 17:08



Извинявай, че ще ти 'дам акъл', а не схемно решение, но съгласи се че единствения безспорен недостък на оригиналното решение е шума (ако въобще го чуваш е купето). Иначе другите 'проблеми' са неправилно изтълкувани:
- съществуващата работна температурна разлика 112-84, е нищожна сравнена с разликата на първоначалната температура на охлаждащата течност (която меже да е и -20) и работната, дори и регулирана в рамките на един градус; и не 30 градуса разлика 'убиват' паластмасата, а 130;
- пластините на термодатчика наистина са подложени на голям стрес, но не мисли че полупроводниково решение ще е по-надеждно, ако не е изпълнено професионално;
- постоянна работа на вентилатора, макар и на ниски обороти ще доведе до износване на самия вентилатор.



Тема Подкрепям напълнонови [re: Scott]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано17.07.06 17:48



Понеже съм наясно с двигателите,наистина е губене на време да се слага електроника в този възел.Ако беше екстра големите фирми отдавна да са го направили.И без друго съвременните автомобили са бъкани с електроника.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: Помогнете...нови [re: Scott]  
Авторcc (Нерегистриран)
Публикувано17.07.06 17:55



Както писа Scott и аз го подкрепям,класиката си е класика,сигурно много инженери са проектирали това звено от автомобила.Понеже този вентилатар работи в екстремни условия,то всяка промяна би довела до сериозни поръжения,пък и няма нищо вечно.Ако ти е износен то по добре го подмени с нов.


това е моя съвет,успех





Тема Благодаря !нови [re: cc]  
Автор 2.Oi ()
Публикувано17.07.06 18:50



Като гледам май ще се откажа. Такова подобрение има в някой нови автомобили, но действително ползата едва ли ще е толкова голяма, колкото усилието да се измисли и направи схемата.
По въпроса с температурите и стареенето на радиатора на автомобила. Както всички знаем при 100 градуса водата завира. Охлаждащата система е подложена на такива налягания ( за да не заври водата при над 100 градуса), че радиаторите и маркучите направо се пукат. На мен ми се случи наскоро и трябва да ви кажа, че колата почти прегря за около 30 сек. Ако имаше подобен регулатор и налягането не се бе повишило чак толкова, едва ли щеше да ми "гръмне" радиаторът.
Та затова ми хрумна де...
Все пак ако ми попадне готова схема бих я пробвал.

Колкото по-малко говориш, толкова по-малко глупости казваш

Редактирано от 2.Oi на 17.07.06 18:52.



Тема Re: Благодаря !нови [re: 2.Oi]  
Автор lz5ue (***************)
Публикувано17.07.06 19:27



Ето една схема от която можеш да започнеш



Имай превид обаче,че тя е за доста по-малка мощност от тази,която искаш.

„Умът е не само в знанието, но и умението то да се прилага.“

Тема една идеянови [re: 2.Oi]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано17.07.06 19:41



Нека да ти метна една идея ако искаш я пробвай - купуваш още един подобен датчик като твоя но от друг автомобил НО да отваря при по-ниска температура и го слагаш и него, последователно му връзваш някакъв това например крушка на 12 волта (вче с експеримент може да си докараш оборотите) и това "подобрение" го връзваш паралелно на оригиналния датчик. Ефекта от това ще бъде - при достигане на температурата на допълнитлния датчик тока ще минава през него, крушката и мотора така мотора ще е с по-ниски обороти а ако продължи да разсте температурата ще се включи 2-рия който ще шунтира допълнителния с крушката. Така 2- степенно може би ще си решиш проблема до някъде с шума.

Моето мнение е да не бараш, щом са го сложили на тази температура явно са имали нещо в предвид.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Благодаря ! [re: lz5ue]  
Автор lz5ue (***************)
Публикувано17.07.06 19:42





„Умът е не само в знанието, но и умението то да се прилага.“


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.