Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:11 02.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Инверторнови  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано18.01.06 11:09



Като се отвори дума за инвертори се сетих да питам. От много време искам да си направя инвертор 12V-220V 50Нz импулсен разбира се. До сега се спирах защото не ми се навиваше траф но сега смъкнах от един стар матричен принтер един траф 160 Вата с ламели и с изходно напрежение 10V. Верно намотката е само една но си мисля да направя подаването на импулсите към трафа с 4 транзистора които да се отпушват по двойки. Ето тук еда примерна схема:
http://img14.imageshack.us/img14/7712/inverter122205vd.jpg
Въпросът ми е за колко ампера да са транзисторите и не е ли по добре вместо тези транзистори да сложа някакви мощни мосфет транзистори но тогава ще искат ли да се отпушват от импулсите на мултивибратора? Ще ползвам инвертора за захранване на компютър и телевизор та въпросът ми е това импулсно напрежение как ще се отрази на размагнитващата намотка? Ще има ли последствия?



Тема Re: Инверторнови [re: Mитko]  
Авторgeorgi_nz (Нерегистриран)
Публикувано18.01.06 11:58



Добре е да се помисли дали добре ще се насища горната двойка транзистори - в смисъл тези с колкторите на +.



Тема Re: Инверторнови [re: georgi_nz]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано19.01.06 11:02



Че защо да не се насищат? Какъв им е проблема?



Тема Re: Инверторнови [re: Mитko]  
Авторreoprи_нз (Нерегистриран)
Публикувано19.01.06 12:16



Бе, де да знам - може и да се наситят.
А ти що не избереш схема със средна точка на трафа към + и два транзистора да клатят полупериодите - и пак с мултивибратор като искаш?
Хем по малко разсейвана мощност, икономия на място и т.н.

Препоръчвам ти мултивибратора да го захраниш със стабилизирано напрежение, че като мръдне напр. на акумулатора - бяга честотата.

Земи си два IRF 640 -18 ампера или IRFZ44 - 35 ампера - струват по лев и нещо. Хем са МОС и се управляват с поглед.



Тема Re: Инверторнови [re: reoprи_нз]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано19.01.06 20:38



Тая схема я направих аз по аналогия на една друга схема. Оригиналната схема е със средна точка но трафа ми няма и реших че така ще стане. Просто не ми се навива траф и искам да използвам наличния. Много благодаря за съвета за стабилизатора и за номерата на транзисторите. Наистина ли няма да стане с 4 транзистора? Освен това какво ви е мнението за това как ще се държат телевизора и монитора с правоъгълното напрежение? Много благодаря за съветите.



Тема схематанови [re: Mитko]  
Автор Cтaмaт Kapaчykyндypoв (No 24122)
Публикувано19.01.06 22:28



Митак, тая схема няма да тръгне, не я прави. Защо?
Не можеш така да слагаш резистори в емитерите на транзисторитеот мултивибратора. Или ако сложиш трябва да са много по-малки от колекторните резистори за да може в активен режим по време на превключването стъпалото общ колектор да има коефицент на усилване повече от 1. Обаче когато някое от рамената е наситено, съответния транзистор има напрежение КЕ 0,3-0,4 волта и напрежението върху емитерния резистор е приблизително (12В-0,4В)*Re/(Rc+Re) - това значи, че ако Rc > Re ( за да мултивибрира ) напрежението върху емитерния резистор е под 6 волта. Това е и напрежението и на базата на крайните транзистори, на които колектора им е вързан към плюса. Тези транзистори ще се отпушат, но няма да се наситят - напрежението колектор-емитер ще е около 6 волта. Тези транзистори ще загряват гьотири и на практика върху бобината ще се прилага напрежение 6 волта. Вторичното ще се качи до 120 волта вместо до 220.
Какво трябва да направиш?
1. Махаш емитерните резистори от мултивибратора.
2. Има една модифицирана схема на мултивибратор - с допълнителен резистор и диод във всяко рамо - прави стръмни фронтове на импулсите
3. Използваш П и Н канален мосфет транзистори със сорсове съответно на плюса и на масата. Много подходящи са IRF540 / IRF9540. На много ампери са - не можеш да ги изгориш и са по левче, левче и 50.
4. Геитовете на мощните МОСФЕТове има капацитет към 5 нанофарада, затова има проблеми с разреждането на тези капацитети и не може да се слагат големи резистори в гейтовете им. Затова външните колекторни резистори на мултивибратора трябва да са примерно максимум 1 килоом.
5. Честотата на този мултивибратор зависи само от кондензаторите и от базовите резистори и НЕ зависи от захранващото напрежение както са ти казали погрешно.

килия 324


Тема Re: схематанови [re: Cтaмaт Kapaчykyндypo]  
Авторgeorgi_nz (Нерегистриран)
Публикувано20.01.06 11:19



Да по принцип не зависи, но от 13 до 11.5 волта като клекне акумулатора, а ти като си настроил честота 50.00 херца - какво би сталало?
Дали няма да мръдне честотата с няколко херца?
А ако караш помпа за камина честотата е важна, не е за подценяване.



Тема Re: Инверторнови [re: Mитko]  
Автор ike (некастриран)
Публикувано20.01.06 11:31



Ще ползвам инвертора за захранване на компютър и телевизор
1. Незнам дали е хитро да правиш 12->220->12.
2. Вече телевизорите и комповете са с импулсни захранвания нали
значе е по добре СПОРЕД МЕНЕ да си го направи с високочестотен генератор
и накрая да пуска изправено филтрирано напрежение 300 Волта
и без това след греца в захранването на компа напрежението е такова.
Вярно е че през едните диоди няма да тече ток а през другите 2пъти по голям
ама може много лесно да ги байпасне и да подава напрежението след диодите. А тях да си ги остави ако ше вклучва някой ден в мрежата.



Тема Re: Инверторнови [re: ike]  
Автор ike (некастриран)
Публикувано20.01.06 11:34



Извинявам се за неграмотния ми пост.



Тема Re: Инверторнови [re: ike]  
АвторИнвepтop (Нерегистриран)
Публикувано20.01.06 15:17



Че ти като го направиш стабилно 300 волта, лепни му четири ВВ транзистора, управлявани с 50 Хц, с 20% безтокова пауза и ето ти го фабричния инвертор.
Сега да ви кажа друго - засякох, че при 60 градуса на водата, като спра помпата, след 3,5-4 минути се получават първите бълбукания във водната риза. И аз понеже никога не мога да спастря пара за свестен акумулатор за инвертора на помпата, ами все свалям тия от колите, дето имат душа за едно завъртане йощ, го направих инвертора да бачка 3 минути и да почива 3 . Сега ми кара по 2 часа.
Значи обрал съм де що може да се намалят загубите, най-вече от комутация (инвертора е еднотактен - дорде единия транзистор се запушва, другия се отпушва), като с кондензатори на изхода се мъчих да направя обмен на енергия на основния хармоник по време на комутационния цикъл ( не че съм го много уцелил, ама нейсе), и пак консумацията ми е 3 -3,5 А.
Сега съм решил друго, нема да се мъча да стабилизирам нищо, ами в зависимост от изходното напрежение ( то ми пада с падането на акумулатора), ще променям честотата на помпата ( управление в I-ва зона при М=const(постоянен поток)). Що ще го правя така? Ами понеже, като спре тока спирам да слагам дърва на камината и след време температурата почва да пада, значи може и по-лека циркулация. Като запазя отношението U/f=const спокойно мога да си правя честотно управление на АД в споменатата зона. А като помислиш, че мощността на центробежната помпа зависи от оборотите на трета степен, ще си щадя скапания акумулатор още повече




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.