ПОЩАЗатвори
Име:
Парола:
Регистрирай Free

Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:13 25.04.14 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Тема Оборотомер дизел  
АвторTotko (Нерегистриран)
Публикувано18.04.05 19:53

..При дизелите оборотомера взима сигнал или от датчик или от алтернатора..На тези обаче - дето са без оборотомер - и такъв извод от алтернатора не се вижда..Някой знае ли точно откъде се взима проклетия сигнал..)))

Тема Re: Оборотомер дизелнови [re: Totko]  
АвторGrrr (Нерегистриран)
Публикувано18.04.05 21:02

За съжаления на повечето алтернатори извода от 0-та не е изведен , но провери все пак дали нямаш една клема неизползвана на алтернатора !!!
Ако все пак я нямаш и ти се занимава , не е толкова трудно да го свалиш и разглобиш от към диодите , но предварително си свали релето че ще му счупиш четките
Като го разглобиш ще видиш 3 кабела от статорните бобини където се събират на едно място и с мощен поялник си запоияваш там кабел ,при повече старание може да си го изведеш на жак на корпуса от към другите кабели дето излизат , това ти е търсената 0

Тема Re: Оборотомер дизелнови [re: Grrr]  
АвторTotko (Нерегистриран)
Публикувано19.04.05 13:31

..)))..Да..обаче..намотките на алтернатора на ситроена са дадени в "триъгълник"...нема средна точка...))

Авторampex (Нерегистриран)
Публикувано19.04.05 21:08

Избери си един от ъглите на триъгълника и вземи оттам сигнал през диод.

Автор USB2.O (непознат)
Публикувано20.04.05 16:01

Здравей !
И аз имам ситроен виза 17д и той няма оборотомер и искам да си закача един. Твоя Ситроен какъв е ? Имаш ли си оборотомер вече ? Обясни по подробно за при теб и може да действаме заедно :)
Бай за сега !

Тема Re: Оборотомер дизелнови [re: USB2.O]  
Автор Totko (минаващ)
Публикувано20.04.05 19:30

..ZX 1.9 D..Самото "отчитащо у-ство"..)))..т.е. оборотомера не е проблем...има ги всякакви..въпроса беше откъде да се вземе подходящ сигнал по "мързеливия начин"..))).. явно нема да стане..както и да е..мерси за съветите..ше пробвам и после ше кажа кво е станало може и със схемата.. ако е любопитно..

Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано21.04.05 15:24

Има начин на лесно вземане на сигнал , без да отваряш генератора и без да му изкарваш допълнителни изводи.
Можеш да ползваш извода "D+" на генератора.
Това е извода , към който се връзва лампата от таблото.
Променливото напрежение се изправя с три отделни диода. Отделни имам предвид , че 6-те силови диода нямат общо с тези три диода.
Т.е. това си е отделен изправител , от който се захранва само релето на генератора и точно този извод е "D+". Т.е. към него се връзва и лампата за зареждането.
Само за пояснение - единия край на лампата е към + на акумулатора , а другия - към "D+" на генератора.

Напрежението на "D+" е доста пулсиращо , което може да ти бъде пракрасен сигнал. Т.е. да ползваш честотата на това пулсиращо напрежение.

А това напрежение е пулсиращо , защото не е филтрирано.

А точно такова пулсиращо напрежение ти трябва на теб!

Препоръчвам ти да го поразгледаш на осцилоскоп , за да знаеш точно за какво става въпрос!
Така ще можеш лесно да се справиш с избора на схема и направата на оборотомера!

Успех!

Тема Re: Оборотомер дизелнови [re: elektromer]  
Автор USB2.O (непознат)
Публикувано22.04.05 13:35

Браво ! Чудесна идея с (Д+). На моя Ситроен има такава лампа - предполагам, че и BX-а има. Аз имам схема на оборотомер която работи от пулсациите на генератора. Ако проявявате интерес да я сканирам и ще я кача някаде ? Аз лично не искам да си слагам истински оборотомер, а прагов - т.е с светодиоди за празен ход, нормална работа и превишаване на оборотите.
Това е от мен за сега ! By.

Автор Totko (минаващ)
Публикувано22.04.05 14:03

..Да..))..Мислех си за нещо подобно ма за спомагателните диоди не се бях сетил...ОК .. Ше пробвам.. мерси за напътствията..
..Ми не е лошо да сложиш схемата някъде...мога да ти пратя и други..щото аз няма как да ги кача...))

*Кратък преглед
Клуб :  

Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2014 Dir.bg Всички права запазени.