Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:52 01.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Терморегулатор за кола  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано25.03.05 15:57



За идеята, която имам, ми трябва терморегулатор за монтаж в автомобил, който да може да се наглася и при достигане на определената температура да задейства реле. По възможност да е нещо просто за изпълнение, но надежно.

***
Значи, идеята, която имам и се опитвам да реализирам в момента е следната:

Да се сложи един терморегулатор в купето на автомобила, който да мери температурата на въздуха. Този терморегулатор ще е с потенциометър, с помощта на който ще се наглася температурата при която да сработва релето вързано към този терморегулатор. Това реле ще е вързано към ключа за включване на климатика.

Резултата трябва да е следния:
Нагласява се с потенциометъра оптималната /комфортна/ за момента температура и в момента в който се постигне, климатика се изключва сам. В момента в който температурата се повиши релето включва климатика и т.н.

Това е един вид усъвършенстван климатик /нещо като климатроник/ при който не ти е ту студено, ту топло и няма да се налага да връткаш нон-стоп врътките за топло/студено и да включваш и изключваш климатика.
***

Ако някой може да ми помогне, ще съм му много благодарен





Тема Re: Терморегулатор за коланови [re: brock]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано27.03.05 22:16



Виж идеята си я бива - аз преди време си бях правил нещо подобно ама за парното със пропорционален регулатор - В случая честно да ти кажа нямам идея как ти се управлява климатика ама защо просто за проба не вземеш и не "вържеш" едно реле за подово отопление??? и ако ти хареса да преминеш към електронно. Ако ще слагаш електронно гледай да има хистерезис поне 2-3 гадуса понеже иначе ще му се взема акъла да щрака - да включва и изключва. Ако не ти е много ясно за какво става въпрос направо кажи да ти се даде схема ама все пак механичното за подово сякаш е най-лесния вариант който се сещам.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Терморегулатор за коланови [re: brock]  
Автор Mixy (миксер)
Публикувано28.03.05 12:00



Така много бързо ще скапеш климатика - по-добре е той да работи постоянно, а температурата да се регулира чрез някакъв механизъм, закачен към регулатора за топло-студено.

Mixy


Тема Re: Терморегулатор за коланови [re: Mixy]  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано29.03.05 13:32



Той компресора на климатика и без това се включва и изключва нонстоп.
Дали наистина може да се скапе, незнам



Тема Re: Терморегулатор за коланови [re: Диaн]  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано29.03.05 13:51



То е пробвано, но на друга кола /на брат ми/. Идеята е термостата да не е много голям и да е електронен, такаче да пасне в дупката за касетофона /имам две такива/, но незнам къде да потърся. Нета съм го преровил целия - в БГ не намерих нищо подходящо



Тема Re: Терморегулатор за коланови [re: brock]  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано29.03.05 14:00



Търся нещо от сорта на това



Редактирано от brock на 29.03.05 14:38.



Тема Re: Терморегулатор за коланови [re: brock]  
АвторCтapeц (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 14:18



А бе Диан ти даде много добър съвет.С терморегулатор за подово.Можеш да го завреш всякъде под арматурното табло.Пък ако искаш електронно мога да ти дам координати на фирма ,но сигурно ще е около 200 лв.
А компресора си е вързан с двигателя и бачка нон стоп.
А и не виждам тоя зор за термостат.Моя климатик го командвам чрез скоростта на вентилатора и разпределението на въздуха в купето.



Тема Re: Терморегулатор за коланови [re: Cтapeц]  
Автор Milenn (Кантинфла)
Публикувано30.03.05 06:45



нонстоп ремъка, да, ама шайбата е с магнитен съеденител, нали ?;-)



Тема Re: Терморегулатор за коланови [re: brock]  
АвторLAlK (Нерегистриран)
Публикувано30.03.05 08:54



А ако терморегулатора се върже за вентилатора? Терморегулатора за подово не се ли захранва на 220v?



Тема Re: Терморегулатор за коланови [re: Milenn]  
АвторCтapeц (Нерегистриран)
Публикувано30.03.05 11:43



Честно да ти кажа не съм се завирал да го гледам как е.Сигурно е така.Не съм се замислял сериозно,но в крайна сметка стайните климатици работят с периодично включване на компресора и им няма нищо.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.