Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:39 30.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема За парното....нови  
АвторKaloyan (Нерегистриран)
Публикувано30.11.02 21:26



Здравеите !!!
Ще ми е интересно ако ми кажете какво мислите за това мое нововьведение....
Понеже ми сложиха топломер , ( да го духа Топлофикация ), и сега ползвам парното само ве4ер , а моята стая е доста голяма , сложих вентилатор на парното...
4удех се как да го накарам тоя пусти топломер ( да го духа Топлофикация )
да не от4ита, ама не можах да измисля нищо....
Вентилатора е от типа за компютьр, ама малко по голям , Купих го за 4,50 лв. = 12 в. 2,2 вата ...Захранвам го с адаптер . Даже мога да му регулирам оборотите , с коп4ето на адаптера...
Абе стана като калорифер !!!

Сега като се вурна от работа , врьтвам парното на 5 , вкл. вентилатора на 12 в. и след малко ве4е се 4увства в стаята топлина....Да го духа Топлофикация !

Вентилатора сьм го сложил под радиатора , точно в началото , така че да духа нагоре.... Изпробвах няколко положения , мисля че така е наи добре.....
Замислям се дали да не сложа и един в другия краи , така че да духа надолу...???

Да го духа Топлофикация,и Бтк , И ВиК ........




Тема Re: За парното.... [re: Kaloyan]  
Автор sote_ (cabelguy_)
Публикувано30.11.02 21:42



към коя фирма си включен ? Засекъл ли си има ли разлика в показанията на топломера със и без вентилатор .



Тема Едва ли има разлика...нови [re: sote_]  
Автор Kaloyan (Велики)
Публикувано01.12.02 00:45



..ама поне ми затопля стаята бьрзо, и след това го спирам радиатора.Докато изстине , още духа топьл вьздух...

....да го духа Топлофикация...



Тема Re: За парното....нови [re: Kaloyan]  
АвторStealth (Нерегистриран)
Публикувано01.12.02 01:56



За съжаление не го духа Топлофикация ,а съседите.Топлофикация си прибира парите от показанията на централния топломер в абонатната станция.Индувидуалните са само за някакво ПРИБЛИЗИТЕЛНО разпределение на парите между абонатите.Иначе идеята за вентилатор към парното е ефективна.Подобрява обтичането ,намаля температурата на радиатора и би трябвало да отчита датчика му по слабо загряване



Тема Re: За парното....нови [re: Stealth]  
Автор Илko ™ (®)
Публикувано01.12.02 05:59



Защо всички предлагат да се обдухва радиатора за да се намали показанието на датчика ?
Както е известно той съдържа 2 температурни датчика - един мери температурата на радиатора а другия на въздуха. При по голяма температурна разлика между двата би трябвало да отчита и по голяма консумация заради повишения топлообмен. Та тогава не е ли по лесно да се вдигне температурата на датчика за въздуха ? Примерно като се направи метален калъф (примерно от ламарина) на самия уред. Тогава при минимална разлика между двата датчика и отчитаната консумирана енергия би трябвало да е минимална.

И друго нещо - навсякъде слушам, ча не трябвало радиатора да е зад решетка или зад перде защото топломера щял да отчита повече. Според мен поради същия ефект показанията ще са по ниски. Освен това в затворения обем лесно се качва темературата и термовинтилът изключва радиатора. Вярно е само, че в стаята ще е по стдено, но това е лесно обяснимо.

Всъщност този трик май няма да стане само за изпарителните топломери - при тях ако изключиш парното и пуснеш друга отоплителна печка пак ще отчитат.



Тема Re: За парното....нови [re: Илko ™]  
АвторЦeцo (Нерегистриран)
Публикувано02.12.02 11:54



Абе има много митове за разпределителите. Просто и тия които ги монтират хабер си нямат как работят .Лично съм се мъчил да поговоря с тях, такива глупости ми наговориха, че ми идеше да ги изхвърля от къщи. Абе то в тая държава някой да прави това което разбира? Както и да е. Идеята с вентилатора не изглежда лоша. Не за да прецакаш показанието , а за да повиш ефективността на радиатора. Иначе вентилатора ще охлади и радиатора и разпределителя, така че едва ли ще отчете по-малко/повече. Но пък ако го обдухваш далеч от разпределителя, близо до входа би трябвало да черпиш енергия неотчитана от топломера.
Ама проблема при мен не е за отчитането, а за ниската температура на радиатора. По спецификация трябва да е 90 градуса май, а у нас не е повече от 70, а съм на първи етаж. В Франция като пуснех винтила на 5 в стаята след 20 минути не се живееше. Тука от 2 нагоре няма разлика, той просто не термостатира, а работи като тръбичка. За какъв дявол ги плащам тия термовинтили. Да си бях сложил кранчета.



Тема Re: За парното....нови [re: Илko ™]  
АвторAL (Нерегистриран)
Публикувано02.12.02 12:55



Greshka... Niamat dva datchika. Samiat razpredelitel/toplomet/ e samo s edin za radiatora i niama za vyzduha. Negramotnite ot firmite za topl.schetovodstvo zablujdavat horata. Datchik za okolnata temperatura ima na ventila, no tova niama nishto obshto s toplomera.



Тема Re: За парното....нови [re: AL]  
Автор Илko ™ (®)
Публикувано02.12.02 14:57



Е тогава как се измерва топлообмена който прави радиатора в помещението?
По тази логика ако си отворя всички прозорци в стаята той ще отчете по малко отколкото ако ги държа затворени (защото и радиатора ще се охлажда)

При топлообмена е важно да се знае КПД-то на топлообменника ти (радиатора) и разликата в температурата. Щото ако няма разлика за какъв топлообмен изобщо става дума?



Тема Re: За парното....нови [re: Илko ™]  
Автортoплoeнepreтиk (Нерегистриран)
Публикувано02.12.02 16:46



Ами много просто! Смята се топлината по времето по коефициент/вид радиатор и брой ребра/. Пък има и изпаряеми дето правят точно тази функция. После се отчита и по тези показания се разделя показанието на общия топломер, който вече е с два датчика и умножава разликата между входяща и изходяща температура по кубиците по времето. Така че ако си отвориш прозорците термовинтилът ти никога няма да затвори, самите радиатори ще са по-горещи, но в стаята ще е по-студено. В края на краищата ще платиш повече.
Лошото е друго което вече се спомена по-горе : ТОПЛОФИКАЦИЯ НЕ ПОДАВА ДОСТАТЪЧНО ТОПЛА ВОДА!
Когато подадат 60 градуса жилищата изтиват водата се охлажда много по-ефективно т.е. нараства разликата между входяща и изходяща температура и от там сметките на блока. Ако подават 90-100 градуса апартаментите се отоплят повечето термовентили се затварят и на всички е топло при ниски сметки. ТОПЛОФИКАЦИЯ ПРОДАВА НЕ ТОПЛОЕНЕРГИЯ, А РАЗЛИКА В ТЕПЕРАТУРА И ЗА НЕЯ Е ИЗГОДНО ДА БЪДЕ ВОДАТА С ПО НИСКА ТЕМПЕРАТУРА.
Чисто теоретично ако подава 20 градуса и се върне 10 градуса водата пак ще се дължи сума, макар че в жилището няма да постъпва топлина. Ако подаде 90 градуса, поради описаното по-горе водата ще се върне 80 градуса и сумата ще бъде същата, а за разликата се сещате нали?
В гореизложеното съм сигурен, защото съм провеждал експерименти в абонатната на блока. Стигнахме до извод, че при температура на входящата вода под 60 градуса разхода става толкова глям, че е по-добре да се затвори крана и го правихме.
Така или иначе няма смисъл да се бъзикат индивидуалните топломери, защото на топлофикация не и пука от тях. СУМИТЕ СЕ НАЧИСЛЯВАТ ОТ ОБЩИЯ! Така само ще се изпокарате, някой няма да платят и ще останете без парно посред зима като нас преди 2 години.



Тема Re: Едва ли има разлика...нови [re: Kaloyan]  
Автор CALL-151 ()
Публикувано02.12.02 20:01



e, az taia rabota sam ia pravil predi ost ekato nemase toplomeri s golem ventilator takav za ohlajdane prez liatoto!
kato go sloja da duha srestu radiatora temperaturata se kacva s nekolko gradusa.

ama poneje vkasti mi se smiaha ce s ventilator sam bil otopliaval!? zeh ta zariazah rabotata! :-)))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.