Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:48 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчилотонови  
Автор tzadek37 (старовремец)
Публикувано08.05.07 23:28



Понеже тия плиткоумници от Езичество често набеждават чичата Ахенитен за баща, шуренайко, лелинчо, свако и прочие на монотеизъма, с което направо ме вбесяват тука ще предложа малко читава литература по темата, за да бъде смълчана неправдата.
Като начало за всички тъпанари дето въобще ги не е срам без и грам да отбират от египетска култура да определят Ахенитен за създател на нещо, което те наричат "монотеизъм" без да знаят и това чудо какво е точно (дават примери с религията на юдеите - а там има поне 50 имена за Бог, които са негови хипостази и качества - демек други т.нар. "богове"), ще препоръчам творчеството на Сирил Олдред и Перепьолкин, свързано с Амарна, част от което гние в НБКМ.
По-натам може да прочетат една достъпна и по книжарничките по-профанна книжка Дъ кълт ъф Ре (абе що не ми баца лат.) на Стивън Кирк.
В нея има и библиография за по-натъшни дирения.
Стига вече Ахенитен е набеждаван за травестит, монотеист, самия Мойсей и пр. Горкия пич.
Наистина е адски досадно в съвременното общество некви недоносчета, да отправят фундаментални твърдения при все че единствен източник на инфо им е Дискавъри ченъл.





Тема Re: Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчилотонови [re: tzadek37]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано10.05.07 21:39



Рожбе, по-кротко. Кой е казал, че Ехнатон е баща на монотеизма??? Мноооооого преди Ехнатон хората са почитали Богинята-майка, например. Това също е монотеизъм.
"дават примери с религията на юдеите - а там има поне 50 имена за Бог, които са негови хипостази и качества - демек други т.нар. "богове""- забраввяш първата Божа заповед:"Да нямаш други богове, освен мен!". А че евреите са заимствали монотеизма от Ехнатон-аз лично поддържам тази теория. Евреите не може да не са краднали идеята.
"Наистина е адски досадно в съвременното общество некви недоносчета, да отправят фундаментални твърдения " Не обиждай и не обобщавай!Ясно е,че си по-запознат с египтологията от нас, но ние поне четем неща извън специалностите и професиите ни.И вземи се дипломирай, с мързел не става.
А аз за разлика от теб поне съм се дипломирала отдавна-магистър съм по икономика, но това не ми пречи да се интересувам от история на религиите и изобщо от история, както и от много други неща.
Един въпрос-пишеш, че си на 30 години, а на ника ти има числото 37. Това какво е- килограми или сантиметри?





Тема Re: Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчинови [re: agrimonia]  
Автор tzadek37 (старовремец)
Публикувано10.05.07 22:16



Майче, по-кротък съм от обикновено - вервай ми!
За това почитане на "Богинята-майка" би ли посочила някаква литература от преди 19 век


Тия ню ейдж шитове не ми ги пробутвай
Пак ми говориш простотии - евреите заимствали "монотеиъзма" от Ехнатон.
Египетската "религия" е монотеизъм откак я има - Богът Творец е един!
Останалите божества са негови произведения.
Нещо подобно е и в евреиската Кабала, която обаче не е позната преди 11 в.
Ранните еврейски религиозни паметници сочат култ към няколко баали.
Споменах ти за имената-хипостази на Единствения Бог - ти не отбираш и това си е...
От такива като тебе се оплаквам ти си държиш на твоето... странна птица.
Може да попрочетеш нещо извън икономик-булшит преди да се изказваш.
Литературата я давам не да си демонстрирам знанията, които не са слава-богу само в областта на Египтологията.
А ако за тебе дипломата е фактор явно си над 40-те.
И като си се дипломирала да не си сто кила...или си?!
36-те цадеким са тема, която не бих обсъждал в подобен форум...
Килата ми са малко повече, сантиметрите - малко по-малко...

Редактирано от tzadek37 на 10.05.07 22:23.



Тема Re: Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчинови [re: agrimonia]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано10.05.07 22:18



Кой е казал, че Ехнатон е баща на монотеизма???

Ми Ласт Роман, ти също в дне изречения по-долу го подсказваш.
А и в книгите, които четеш и филмите по Дискавъри, които гледаш го подържат.

Червен картон


Тема Re: Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчи [re: tzadek37]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано10.05.07 22:21



Египетската "религия" е монотеизъм откак я има - Богът Творец е един!
Останалите божества са негови произведения.


Е, заради подобни мнения Анани Славов (май беше така!) пише, че египтяните били супремотеисти.
Ама аз не му вярвам.

Червен картон


Тема Re: Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчинови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор tzadek37 (старовремец)
Публикувано10.05.07 22:25



Братле, ако ме светнеш тая думичка кво значи (супремотеисти) бих взел отношение



Редактирано от tzadek37 на 10.05.07 22:26.



Тема Re: Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчинови [re: tzadek37]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано10.05.07 22:28



Айде сега де, и за мене е трудно да разбера... но все пак, значи супремотеистите са тия, дето всеки регион си има свой "пръв" култ измежду няколкото, но един е общ и върховен за всички (в случая) - египтяни).

Червен картон


Тема Re: Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчинови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор tzadek37 (старовремец)
Публикувано10.05.07 22:34



Прав си да не му вярваш на тоя тип. Такова животно в Египет нема.


По-скоро - невидим и всеобхватен Творец (Тему некои му викат Атум). чрез свои собствени качества той отделя от себе си мъжкото и женското начало (Шу и Тефнут), които пък доразвиват творението в лицето на Земята и Небето (Геб и Нут) и т.н. И това са все "богове"



Тема Re: Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчинови [re: tzadek37]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано10.05.07 22:38



А така, и едното беше "плюнка", а другото "повърня".

Тоя Атум се е разградил на съставни части.

Червен картон


Тема Re: Ехнатон баща на монотеизма - на баба ви хвърчинови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор tzadek37 (старовремец)
Публикувано10.05.07 22:54



направо!добре казано!
сега си спомням че Васоевич беше нарекъл египетската религия ХЕНОТЕИЗЪМ - множество местни култове, но вяра в един Единствен Бог, която е повсеместна
хммм
разни хора - разни идеали - на баба ми любимия лаф




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.