Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:55 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема гробницата на Бастет в Странджа..  
Автор mireto:) (истинска)
Публикувано14.10.05 09:55



поразрових се доста из нета..намерих доста отрицателни отзиви относно посещенията на тази гробница. но всъщност проблемът е, че моя приятелка заминава утре..за Странджа..и главната цел на нея и човекът с който ще бъде..е да отидат до гробницата и евентуално да влезнат..не знам точно и те какво искат. но четох, че имало стражи...а освен това възможно ли е да се случи нещо...от така наречените "проклятия" .. някой може ли да ми даде повече информация относно така да се каже легендите, които се носят...


СВОБОДА!!!

Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: mireto:)]  
АвторFENRlR (Нерегистриран)
Публикувано14.10.05 14:24



вероятно няма да успеят да влязат. доколкото знам гробницата е наводнена



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: mireto:)]  
Автор Nbtj ()
Публикувано14.10.05 14:44



А и стражи има наистина. Още по бай Тошово време там са построени военни поделения, така че и до днес нямя дотстъп до самата гробница, поради което не е и проучена. Общо взето вариантите са два: Или нейното съществуване се опитва да се крие, или тя е красив мит. Май е по-скоро първото, макар че едва ли още дълго ще успянат да я покриват.
С проклятията историята е съвсем различна, но твоите приятели няма от какво да се притесняват.
Все пак ако успеят да влязат, за лично много ще се радвам да споделят тук преживяното!



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: Nbtj]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано14.10.05 16:45



Информацията ви е напълно погрешна. Небти, която не иска да ми каже името си - не очаквах това от тебе. Да вярваш в приказки. Тука, в България няма никаква гробница на Баст, нито дори в Европа. Такъв култ не е нужен по тия места. Помисли малко. Мястото представлява една тъпа пещера с нводнен и засипан от времето вход, наречен дупката. Стражари няма, а само граничари, защото се пада в кльона и се изисква пропуск с придружител с автомат. Не е проучвана, защото не е необходимо да се влиза в безинтересна пещера. Искрено се надявам граничарите да започнат да взимат пари от туристите за да ги возят до там, понеже им е досадно да ги занимават с глупости. До 1989 г. по политически причини достъпът е бил забранен и това ражда легендата - не от друго, а от неизвестността. Но в близост до пещерата има нещо друго, което действително е интересно и дълго време е смятано за храм на Изида, какъвто култ все пак има в древна римска Тракия - но нещо, което няма да ви кажа какво е! жог



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Автор Nbtj ()
Публикувано14.10.05 17:21



Не твърдя, че има такава гробница (най-малко гробница, но у нас всичко го наричат така), но допускам такава възможност. Проучвания не са провеждани или защото няма възможност за това, или защото се предпочита да бъде поддържан един мит. И все пак по време на елинизма, като период, немалко египетски култове са усвоени от гърците. Това по-късно е подхванато и от римлянита. Все пак най-големият храм в Помпей е бил посветен на Исида! Всъщност именно култа към Исида навлиза най-силно в гръко-римския сват. Точно затова се съмнявам, че това, което наричат "гробница на Бастет" е свързано точно с бастет. И все пак не бива да се подценява възможността за опит някакъв култ към Исида да навлезе и в нашите земи. Естествено местните са го разбрали така, както те си знаят, но все пак е възможно да са се опитали да направят нещо като светилище на тази богиня (разбира се пак както те си знаят). Със сигурност не подкрепям идея за египетско строителство тук. По-скоро става дума за един период на културен обмен. Доста объркан период всъщност. Объркан и тогава и още повече объркващ съвременния човек, и най-вече тези, които вярват най-вече на въображението си. И все пак съществуването на нещо подобно е възможно, в следствие на някакъв културен контакт.
Аз май пак се оплетох? Ми...... не мога да се изразявам особено подредено и толкова. Надявам се само да не е прекалено объркано!



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: Nbtj]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано15.10.05 19:13



Не че си се обръкала, а просто не си ме разбрала.
И все пак не бива да се подценява възможността за опит някакъв култ към Исида да навлезе и в нашите земи.
Това се опитвах да ти кажа, такъв култ е неоспорим. Намерени са стели с изображение на Исида. Естествено елинистическа интерпретация.
Но гробница и то на Бастет - няма такова нещо. Знае се и предполагаемото място на такова съобържение и защо е почти недостъпно (историята я разказах по-горе) и е нормално в недобросъвестните глави с въображение да се роди фикс-идеята за това. Нали е трудно да се провери от неспециалисти. В днешно време това се поде от медиите, а те обичат мистификациите.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Автор Nbtj ()
Публикувано16.10.05 03:04



Е това имах предвид и аз, ама да си призная честно, мързеше ме да пиша толкова дълго. Все пак успя да ме накараш да го направя де!



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: Nbtj]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано16.10.05 11:38



Да пишеш ли те било мързяло, или да четеш? И кое аз съм успял да те накарам да направиш? Много е важно; отговори ми!



Тема Re:Относно проклятието на Фараонитенови [re: lutom]  
Автор vencci (ХОР+ЕПИСКОП)
Публикувано16.10.05 12:36



Проклятието на фараоните е свързано с погребалните им обичаи. Дали е опасно? Отговорът ми е : и да и не ... но тя все пак е била жена на фараон и гробът й не е от най-безопасните места за любопитни. Клетвите и проклятията на древните царе имат зловредна сила спрямо непосветените, наглите и злонамерените.

Лично мнение.



Тема Re: гробницата на Бастет в Странджа..нови [re: lutom]  
Автор Nbtj ()
Публикувано16.10.05 12:50



Определено да пиша! Може би и за това се изразявам толкова объркано. Опитвам се да кажа повече неща, с по-малко думи, отколкото би трябвало.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.