Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:27 24.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Египтология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Шахтата в Хеопсовата пирамида  
Автор Maglo (непознат)
Публикувано01.05.04 02:20



Някой случайно да знае какво стана с тази неизследвана шахта? Последно чух, че щели най-после да я отварят, но оттогава- нищо.
Някой знае ли по вапроса?



Тема Re: Шахтата в Хеопсовата пирамиданови [re: Maglo]  
Автор asaw ()
Публикувано03.05.04 13:55



Къде трябва да се намира тази шахта?





Тема Re: Шахтата в Хеопсовата пирамиданови [re: asaw]  
Автор Maglo (непознат)
Публикувано08.05.04 01:23



Ами нали в Хеопсовата пирамида има няколко тесни шахти, които започват от погребалните камери и водят навън. Първоначално египтолозите решили че това са отдушници, но версията която на мен ми звучи по-логична е, че те изразяват символичният път, който изминава Ка на фараона, за да премине по лесно в отвъдният свят. Дори беше доказано, че те гледат към някои особенно важни за древните египтяни звезди.(което потвърждава теорията, че имат за цел да покажат пътя на Ка)
Та една от тези шахти обаче не води до никаде, но най интересното е че с помощта на някакав миниробот група египтолози успя да проникне и да проучи шахтата. Оказа се че води до нещо като зазидано помещение или нещо такова, но не успяха да проникнат вътре.
Но наскоро чух че вече имат необходимата апаратура и смятат да поникнат вътре.
Въпроса много ме интересува, защото това е единственото все още неизследвано помещение в пирамидата, така че ако някой може да ми каже дали са успеели да го проучат ще му бада благодарен.

Чети между редовете и каквото и да прочетеш ще е вярно!


Тема Re: Шахтата в Хеопсовата пирамиданови [re: Maglo]  
АвторAбидoc (Нерегистриран)
Публикувано11.08.05 01:16



По принцип в голямата пирамида има доста неизследвани шахти и тунели , но тази за която говориш - тези от управата са забранили на археолозите да напредват повече.(защото не се знае дали няма да отворим "Кутията на Пандора") .Та и аз съм много любопитен ама прясна информация нямам.



Тема Re: Шахтата в Хеопсовата пирамиданови [re: Maglo]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано11.08.05 10:41



Когато е направена пирамидата през отворите не са се виждали тези участъци от звездното небе, които попадат сега в тяхното полезрение.

Кои са тези важни звезди ?
Сириус ?
Та египтяните са знаели, че всичко в небесното пространство променя пътя си на движение, имали са опита в промяната на посоката на изгрева на слънцето и за да спазят канона при "основните ремонти" на "слънчевите" храмове са променяли тяхната ориентация (изток - запад).

Да се гради такова голямо, неподвижно "и вечно" съоръжение за да се наблюдават "относително еднократно" променливи величини е поне съмнително...

Може би "повече хляб" има в други посоки на познанието, но там трябва да влезат вече не само археолози, а и физици...



Тема Re: Шахтата в Хеопсовата пирамиданови [re: бeзимeнeн]  
Автор Nbtj ()
Публикувано11.08.05 17:25



Промените за които говориш са правени в последствие. Става дума именно за промяна в ориентацията на храмове от Старото царство, когато са строени и пирамидите. Също като пирамидити и храмовете са строени с идеята да "останат за вечността". Освен това на небето има и даста постоянни звезди, промяната в положението на които не може да се наблудава само с постоянство. Ниебходимо е доста повече време, както се забелязва и по архитектурата. Освен това заключенията да които е достигнато не са извадени от съвременното положение на звездите. За сега толкова, че нямам достатъчно време, но след 20ти мога да се постарая повече.



Тема За Nbtjнови [re: Nbtj]  
Авторбeзимeнeн (Нерегистриран)
Публикувано12.08.05 11:07



Очаквам с нетърпение 20 август...



Тема Re: За Nbtjнови [re: бeзимeнeн]  
Автор Nbtj ()
Публикувано16.08.05 23:05



Честно казано би ми било по-лесно да се опитам да отговоря на по-конкретен въпрос. Ще се опитам все пак да допълня това, което исках, или поне това, което в момента си мисля, че съм искала.
До времето на царя Снофру, гробниците на владетелите (за частните не съм сигурна) са били ориентирани на север, към т.нар. Незалязващи звезди. Именно там се е смятало, че отива мъртвият цар и става една от тези звезди. По времето на Хуфу (Хеопс) тази ориентация се променя и входа, който е бил смятан по-скоро за изход вече гледа не на север, а на изток. Вече обаче Ба (душата) на владетеля, излиза от гробницата си именно през въпросните шахти.
Колкото до храма, за който мисля, че ти пръв спомена, той променя своята ориентация точно според Сириус, каквото е било разположението му тогава. За въпросното му положение мога само да ти кажа, че то по някакъв начин е изчислено, но как точно ми е напълно непонятно. И все пак Сириус е имал много голямо значение за древните египтяни. Включително и настъпването на новата година е започвало с изгрева на Сириус.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.