Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:46 02.06.24 
Запознанства
   >> Ева и Ева
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Dignityнови  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано04.12.11 19:59



Темата е от "We dont have money, honey, but we've got rain" до "We have money, honey, but we dont have dignity"

Причината е, че случайно тия дни пуснах търсене в Гугъл на бг превода на заглавието на We Ain't Got No Money, Honey, But We Got Rain на Буковски и видях много неща, особено преводи след като го пуснах тука, като дата, което ме радва, но...

бедността по принцип или липсата на пари, като че ли те лишава от достойнство, със сигурност, но като че ли още по-унизително е, когато липсата на достойнство е свързано с някакво имане на пари

например колегите ти, но и не само те, познати... те унижават публично или се самоунижават публично (и второто е доста унизително), или бивате публично унижавани вкупом, и започва едно такова усещане, че вероятно тези хора са започнали да имат пари въпреки своето дойстойнство, тоест потъпквайки го, забравяйки за него, или въобще нямайки го никога, и това не се е променило ни най-малко когато са започнали да имат, и когато отделните прояви на липса на дойстойнство се съберат в една обща много сериозна и цялостна липса на това - тотална пълна и цялостна липса на достойнство във всички аспекти на себе си и другите, прекалено аристократично ли е да искам това от другите или е приемливо да гледам как се самоунижават. Може би животинското доминира във всеки момент?

тези дни гледах едни чужденци в работа, дълги шлифери като фракове почти и си казах, че съм щастлива, че виждам от време на време и такива индивиди (разбира се не всички от чужбина са точно това), но всъщност сега разбирам, че това което ме е зарадвало тогава е, че някой наоколо е носител на това нещо, което тук го няма

, няма и да го има в една или друга форма (костюмът сам по себе си не е чак толкова важен и може да не означи това), а именно достойнство

Какво да кажа освен, унизително е,

пиша го за онези, които са прочели поемата We dont have money, honey, but we've got rain за нещо като Part 2

съжалявам, че нямаше как продължението да е по-добро

Редактирано от Vanilllaa на 04.12.11 20:00.



Тема Re: Dignityнови [re: Vanilllaa]  
Автор Deviance (Shadowchaser)
Публикувано05.12.11 12:32



Достойнството е нещо, което не зависи от парите а от вътрешната свобода

Никакви пари, облекло или фасон не могат да я заменят. А човек, който е свободен в себе си не може да бъде унижен от дребните душици. Той няма никой от техните недостатъци, за да могат да се захванат за него. Може да го набият ако има глупоста да влиза в спор с тях. Не съм чел поемата. Знам за себе си, че започнеш ли да се възпримаш като боклук ставаш боклук.

в някои живее доброто в други злото а в трети глисти

Тема Re: Dignity [re: Deviance]  
Автор -дядo- ()
Публикувано05.12.11 15:51



Май си чела много книжки. При това неправилните книжки.

В една правилна книжка пишеше: "Бащите нямат достойнство". Не й повярвах навремето.

Аз съм баща, с две деца и жена, която поради здравословни причини не може да работи (пенсия 104 лв.). Имам и майка на 83, на която изпращам точно една четвърт от заплатата си (която е 830 лв чисто) за гледане, защото при две стаи, няма къде да я прибера.

Бях точно една година без една седмица безработен, като дори склададжия или охрана не искаха д аме вземат. Какво ти да ме вземат - не искаха д аме видят дори.

Извадих "късмет". В момента съм на отвратителна работа и съм принуден да се събразявам с всякви идиотщини, защото шанс за друга работа нямам.

Може би ще кажеш: "Да си учил!". Учил съм. В супермодерната си професия съм един от 20-те най опитни в България. Грехът ми е, че съм на 54 и, че си въобразих, че имам достойнство, с което загубих предишната си високоплатена работа.

Сега свивам ушите и се моля да не ме съкратят до пенсия, ако изобщо стигна до нея.

Нещо да ме посъветваш?



Тема Re: Dignityнови [re: -дядo-]  
Автор Deviance (Shadowchaser)
Публикувано06.12.11 09:34



Ти нали нямаше да се появяваш повече, многознаещи човече?

Не знам какъв ти е проблема. Чувствал си се незаменим? Е, тази грешка се наказва жестоко. Много ми е интересно каква е била "супермодерната" ти професия? Аз работя в чуждестранна фирма, с нелоша заплата но и през ум не ми и минава да се правя на примадона или да се тръшкам, че моята гледна точка е истинската. Знам, че ставайки наемен работник съм си дал задника под наем и независимо дали ми харесва или не - това е положението. Мога да си отворя голямата уста и да изхвърча още същия ден. Мога и да си върша съвестно работата и да оставя на висшите мениджъри да си оправят бакиите. Въпрос на преценка. След като си преценил, че достойнството ти струва повече от работата ти - ти си си платил за правотата. Това не те ли удовлетворява? И накрая - изразявам определено съмнения, колоко престижна е била работата ти или колко ти си бил квалифициран. В ИТ където работя, квалифицираните специалисти си намират веднага работа, независимо от годините си.

в някои живее доброто в други злото а в трети глисти

Тема Re: Dignityнови [re: Deviance]  
Автор -дядo- ()
Публикувано06.12.11 09:57



"Ти нали нямаше да се появяваш повече, многознаещи човече?"

Отшумяващи рецидиви.


Сега те разбрах - важно е за човек да си пази достойнството, но това естествено не важи за тези, които никога не са го имали, ще рече за 99.9% от людете.

В ИТ веднага намират работа дребните нископлатени джаваджийчета, но не и тези от моя ранг.

Има едно нещо, наречено телекомуникации, което повечето твои събратя така и няма да проумеят.

6600 заплата плюс 3 заплати премия дали са ми ги давали за сините ми очи?

Истината е, че от най-малкия до най-големия шеф в големите фирми (които реално са просто служители) е по-важно спокойствието отколкото качествено свършената работа, защото качествената работа изисква удсилие и неизбежно създава турбуленции сред некадърниците и мързеливците.

Стига ти толкоз акъл, да не ти се препълни рама.





Тема Re: Dignityнови [re: -дядo-]  
Автор Deviance (Shadowchaser)
Публикувано06.12.11 10:24



Хихихи

По-смешно нещо не бях чувал от доста време БТК са ти били шута? Нормално. Навремето им въвеждах АДСЛ-а и се ужасих от неграмотността и малоумието ширещо се там. Естествено осраха нещата и в момента АДСЛ е мръсна дума и ненадеждна връзка. А в ИТ драги ми Смехурко намират работа желаещите да учат и да се квалифицират. Имам повече дипломи и сертификати, отколкото ти си видял през целия си живот. И продължавам да уча. Не лежа на това, колко съм велик. Капиш? Айде, стига ти толкоз акъл Не е лошо човек да има самочувствие, но когато не е подплатено с умения остава едното голо говорене. Много си бил кадърен и си вършел много работа? Говори си

в някои живее доброто в други злото а в трети глисти

Тема Re: Dignityнови [re: Deviance]  
Автор Kurvoazie ()
Публикувано06.12.11 10:59



След като си преценил, че достойнството ти струва повече от работата ти - ти си си платил за правотата.

Мисля, че става въпрос не за достойнство, а за самочувствие.

Много си прав, че в дадена система човек трябва да си знае мястото. Колкото и да се чувстваш прав, правотата по ранг винаги може да надделее и да ти размахат пръст, а и да ти посочат вратата...

Редактирано от Kurvoazie на 06.12.11 11:02.



Тема Re: Dignityнови [re: Kurvoazie]  
Автор Deviance (Shadowchaser)
Публикувано06.12.11 15:49



Въпросния "дядо" си умре да морализаторства. Предполагам, че повече неумерени приказки по адрес на висшия мениджмънт а по-малко гледане на работата са му докарали уволнението. А за самочувствието си прав

Поел го е в по-голяма доза отколкото е можел да понесе. Иначе е щял да помисли за семейството и майка си и да псува началството на масата в къщи а не на работа В сегашната ми работа няколко души отлетяха защото твърде пламенно защитаваха тезите си, отказвайки да разберат простата истина, че който държи хляба той държи и ножа. Аз внимавам, спазвам корпоративната дисциплина, пиша си отчетите навреме, говоря с началниците само на Вие и ги псувам в къщи на чаша уиски. Лицемерие? Сигурно. Правотата няма да ме нахрани и да ми плаща сметките Но в работата съм си изряден и никой няма за какво да ме хване.

в някои живее доброто в други злото а в трети глисти

Тема Re: Dignityнови [re: -дядo-]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано06.12.11 23:43



мисля, че имах предвид нещо друго, и то е култура, достойнстовто като произтичащо или отнасящо се до културата, знам че културата е натоварваща понякога и че такива неща изискват много, тоест не всеки може или иска да фокусира усилията си върху това, но понякога не е излишно

иначе, да, икономическата сигурност, а също и насъщната политическа свобода имат отношение към достойнството, но аз специално наблегнах на това, че няма да става дума за 1вото, а за второто мисля че от 500 години насам (както твърдят някои депутати) сме си свободни





Тема Re: Dignityнови [re: Deviance]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано07.12.11 00:05



Ти нали нямаше да се появяваш повече, многознаещи човече?

да, ретроградните тенденции на дядото и на мен ми идват в повече, да не говорим, че неговата иносказателност ми идва малко като политическо мърморене, каквото практикуват от една определена партия




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.