Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:07 08.06.24 
Запознанства
   >> Ева и Ева
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема относно "Билитис" и "Джемини"нови  
Автормoниka (Нерегистриран)
Публикувано17.09.02 21:07



Здравейте,

Почувствах се длъжна да дам информация за несъстоялата се “Билитис”. Идеята за създаването й се роди в чат между мен и Елия. Не бях сигурна, че има достатъчен интерес и затова реших да организираме среща или поредица от срещи на заинтересовани жени и да видим има ли нужда от такава организация и с какво би могла да се занимава тя. В началото ми се стори, че имаше доста заинтересовани – на първите 2 срещи дойдоха към 15 човека, а на следващите срещи бройката постепенно намаляваше и спадна до 5-6. Както писа и Тони от 3-4 човека организация не се прави. В началото на тази календарна година наистина имах служебни проблеми и споделих с останалите кандидат-учредителки на Билитис, че не мога да бъда председател и публична фигура. Наистина беше избран УС и подготвени документи за регистрация. После обаче поради малко неясни и за мен причини се забави внасянето на документите в съда и накрая съвсем пропадна, а някои от учредителките заминаха за чужбина.

Няколко думи и относно позицията ми спрямо “Джемини”. Първо фактите. През 1999 създадох лесбийската секция към Джемини. През 2000 година беше одобрен от холандски донори проектът, по който Джемини работи в момента, и който беше написан от 4 човека: Генко Генков, Иво Ангелов (в момента живее в САЩ); Николай Георгиев (също в САЩ) и мен. През 2001 Джемини се сдоби с 36 книги на английски език, спечелени по проект, финансиран от Отворено общество, написан самосиндикално от мен. С това май се изчерпва реализираната ми дейност в полза на Джемини. Никога не съм търсила материална или властова облага от Джемини. Всъщност никога не съм била редовен член на УС на тази организация. Миналата година се кандидатирах, но не бях избрана. Винаги, когато съм виждала възможност за разширяване дейността на организацията с нови проекти, съм я предлагала. Например, преди седмица предложих на Тито и Солджър възможност за участие на организацията в проект, финансиран от Европейския съюз, но те ми казаха, че в момента не разполагат с капацитет да подготвят предложение.

Не зная с какво съм създала впечатление за “мания за величие”, но ако така изглежда отстрани, наистина трябва да преосмисля поведението си. Лидерски амбиции определено имам, но напоследък предпочитам да се реализирам като човек, който улеснява работата на други хора и организации, а не ги ръководи (така нареченият “фасилитатор”, а не лидер). Не мисля, че съвременното общество има нужда от лидери.

Трябва да призная, че ме боли като виждам, че организациите на лесбийки и гей мъже в България пропадат, или действат формално, благодарение на чуждестранни партньори, които ги поддържат най-вече за да реализират собствените си амбиции за популяризиране на създадените от тях модели. Много съм мислила напоследък дали времето на лесбийския/гей активизъм вече не е отминало безвъзвратно. И ако е, то какво точно е нужно да се прави в настоящия момент. Нужно ли е изобщо нещо да се прави в голям мащаб? Промяна на законите – да – но практиката показа, че професионалните правозащитни организации се справят по-добре с тази роля. Не мисля, че може да се използва понятието “лесбийска общност” или “гей общност” или още по-малко “ЛГБТ общност”. Защото очевидно съществуват само отделни групи на приятелска основа, някои от тях са смесени по пол, други – еднородни. Съществуват и отделни активни личности като Елия например (бележка към Елия – не съм искала нито за миг да те изоставя, но очевидно не се справих със задачата да създам чисто женска организация без твоя помощ). Биха ли могли тези групички или отделни индивиди да работят заедно в името на обща цел? И може ли това да стане именно сега в България? Съжалявам, но не се чувствам достатъчно подготвена да дам отговор на този въпрос.

Накрая, относно намеренията ми да се върна в Джемини. Аз все още съм член на Джемини и не зная как да се върна към нещо, в което участвам на практика. Макар и да не съм присъствала физически в офиса през последната година периодично участвах доста активно чрез комуникация по електронна поща, дадох мнението си относно медийната стратегия за промяната в Наказателния кодекс; попълних анкета относно стратегическото планиране на организацията; редовно се обаждах в офиса да се интересувам от нови дейности, както и да информирам персонала за съществуващи възможности за кандидатстване за финансиране и т.н. Така че, не може да се твърди, че не съм се интересувала от организацията и съм се появила седмица преди общото събрание, за да се кандидатирам за УС. Понеже съм професионалист в нестопанския сектор и управление на подобни организации, мисля, че Джемини може само да спечели, ако успее да привлече по-активно хора като мен. Не разбирам защо на мен се гледа като на натрапник, след като единственото, което предлагам, е помощ на настоящия УС и организацията като цяло.

Бих отделяла част от свободното си време за която и да е организация, работеща за интеграция и приемане като част от нормата на лесбийки, гей мъже, бисексуални и травестити. В момента търся най-подходящия път да направя това. Дали начинът ще бъде кандидатиране за УС на Джемини – времето ще покаже. Много фактори биха повлияли върху това мое решение, включително и изказаните мнения от всички вас тук.

С пожелание за приятна вечер,

Моника



Тема Re: относно "Билитис" и "Джемини"нови [re: мoниka]  
Авторlili_ivanova_ (Нерегистриран)
Публикувано17.09.02 23:25



v kakvo se sustoeshe deinostta na suzdadenata prez 1999 godina lesbiiska sekciq?



Тема Re: относно "Билитис" и "Джемини"нови [re: мoниka]  
Автор eлия ()
Публикувано18.09.02 02:07



Аз...не знам какво да отговоря...
Лутам се наоколо...
На никой и никакви обяснения не дадох какво се случи... друг въпрос е дали самата аз ги имам... не съм казвала нищо лошо за теб... и определено пак се загубих... не знам дали ти можеш без мен... но аз сама не мога...освен да клатя клона и да тропам капаци от тенджери за шум...колкото да се знае, че сме наоколо и ни има...
Време мина и нещата се променят...сега имам и други мечти и идеи... и повече ориентация... по-малко вяра... и ми е повече купон...
Изчезна и ме изостави... защото бях спирчица по пътя ти...
Но те помня с добро



Тема Въпроси относно "Билитис" и "Джемини"нови [re: мoниka]  
Автор dexter_sum (яхнала метла)
Публикувано18.09.02 09:20



Както разбрах, една от твоите идеи за промяна в БГО"Джемини" е тя да бъде преобразувана от НПО във фондация. Как ще коментираш и мотивираш това си предложение, и то в светлината на факта, че ръководните органи във фондациите заемат платени длъжности? (за неосведомените членовете на УС на БГО"Джемини" работят на доброволни начала).
И как ще коментираш факта, че оттеглянето ти от "Билитис" е било мотивирано с това, че на работното ти място не желаят името ти да бъде свързвано с подобен род организации? Това няма ли да попречи на една бъдеща работа в "Джемини"?
Относно лесбийската секция - за съжаление, когато аз и Солджър започнахме да работим с жени в "Джемини", не открихме никакви документи, архиви и тн.т. Няма ги, или са прибрани надлежно някъде?

I'm saying it loud
I'm saying it proud
Everywhere
And I don't care


Тема Re: относно "Билитис" и "Джемини"нови [re: мoниka]  
Авторxxl (Нерегистриран)
Публикувано18.09.02 12:48



preporuchvam ti da se svurzesh s fondacija Otvoreno obstestvo



Тема Re: Въпроси относно "Билитис" и "Джемини"нови [re: dexter_sum]  
Автор eлия ()
Публикувано18.09.02 18:50



Само да уточня нещо... в интерес на истината..
От Билитис се оттеглих първа аз.. без да мотивирам каквото и да било... пред никого... освен да кажем най-най-близки приятелки, който знаят какво е "Партизанин на разпит"...
Моника продължи, и именно заради своето оттегляне аз не съм наясно какво и защо се случи...
Всъщност за първи път чувам, че Моника се е оттеглила от Билитис с някакъв мотив. Мислех, че просто в един момент нещата се замразиха... без да знам причината за това... и че тя не се е оттегляла..
Подчертавам - това мислех, без да знам какво точно се случи...
Що се отнася до работното място... аз лично не вярвам някоя жена да се е заела с хомосексуална организация и да е очаквала на работното и място ДА желаят името и да се свързва с хомосексуализма... В този смисъл оправдание с работодатели ми звучи малко... несериозно...



Тема Re: utochnenieнови [re: dexter_sum]  
Авторmonika (Нерегистриран)
Публикувано18.09.02 23:54



Ne si prava, ima i upravitelni suveti na fondacii, koito rabotjat na dobrovolni nachala. Kakvo celish vsushtnost? Da ubedish sebe si che presledvam koristni celi kato iskam da rabotja v polza na Gemini? Ne, Dexter, njamam nuzhda nito ot populjarnost, nito ot dopulnitelni dohodi. Vsushtnost, ne vijdam smisul da rabotja v polza na hora, koito vijdat v moe lice konkurent, a ne partnjor.



Тема Re: oshte edno utochnenieнови [re: eлия]  
Авторmonika (Нерегистриран)
Публикувано19.09.02 00:05



Elia,

az sushto te pomnja s dobro, taka i ne uspjahme da pogovorim zashto ti se ottegli ot Bilitis. Naistina neshtata se zamraziha. Sigurno e imalo obektivni prichini za tova, osven choveshkija faktor.

Hajde, shte ti zvunna njakoj put da se vidim predi da si izcheznala nanjakude :)

celuvki



Тема Ostavka na Soldier!?!нови [re: monika]  
Автор dexter_sum (яхнала метла)
Публикувано19.09.02 10:06



Аз не целя да убедя себе си в нищо, просто се опитвам да изясня мотивите и причините за някои събития - изоставянето на идеята "Билитис", твоите изчезвания и връщания, защо трябва да се променя "Джемини" във фондация -просто искам да знам защо.
Но това не е толкова страшно , колкото нещо друго.
Разбрах, че вашият иницативен комитет ще поиска оставките на Тито и Солджър.
Защо? Нима Солджър не изнесе цялата организация на гръб през последната половин година, когато всички си правех пас (аз включително, това не е повод да се гордея) и я постави отново на крака? Тя съумя да се превърне в новото лице на организацията, да привлече нови хори, особено жени.
Какви са целта и мотивите на това решение? Много ми е интересно и искам да знам.

I'm saying it loud
I'm saying it proud
Everywhere
And I don't care

Редактирано от dexter_sum на 19.09.02 15:54.



Тема Re: Ostavka na Soldier!?!нови [re: dexter_sum]  
Автормoниka (Нерегистриран)
Публикувано19.09.02 17:44



Dexter,

за първи път чувам, че има Инициативен комитет, който ще иска оставки. Аз лично не искам оставки, нито пък се стремя към изместването на някого, за да се наместя на негово място. Колкото до идеята за фондация, тя беше просто подхвърлена, но самата аз се отказах от нея. Не знам по какви канали достига до теб информацията, но наистина звучи злокобно...
Относно моите изчезвания и появявания - защо пък непременно да се дължат на користни цели. Не ти ли е хрумнало например, че може да съм надрасла търсенето на личностна изява, и именно затова да се стремя към създаване на екип, с който може да се работи и да се постигат по-бързо резултати. Защо ме приемаш за "виновна до доказване на противното"?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.