Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:59 01.07.24 
Запознанства
   >> Ева и Ева
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Ако може...нови [re: Lessy.]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано15.06.02 14:09



1. правиш същата грешка като Елия. аз не съветвам. не казвам: "Мире, прави това и не прави онова". казвам си само мнението относно различни вещества и тяхната употреба. смятам, че Мирето е достатъчно голяма, за да си направи сама избор. междудругото, и без нашите мнения и съвети - тя си прави избора. конфронтацията само може по логиката на негативизма да я мотивира по-силно да постъпва по обратния на желания от нас начин. аз затова не се конфронтирам, а правя така, че тя да има повече информация, за да прецени сама.

2. именно заради това казвам тук вече нееднократно, че алкохолът е определено наркотично вещество, независимо, че е легален. казвам още, и пак нееднократно, че Мирето пие по рисков, опасен начин. начин, който я заплашва с развиването на зависимост.

3. за вързастта си права. по един начин се употребяват действащи на психиката вещества от един тийнейджър и по друг начин от един зрял човек, и съответно по различен начин действат на психиката и водят до различни последствия. това не съм го отричала. в конкретния случай смятам, че с оглед на ефекта на тревата е без значение върастта на Мирето, но ако мислим за алкохол, то начинът й на пиене е определено рисков. не искам да я съветвам да не пие - поради естествения за нейната възраст негативизъм - затова само й казвам мнението си за вредата от алкохола и за риска от нейния начин на пиене.

IMAGINE...


Тема Re: за тревата и твърдата дроганови [re: eлия]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано15.06.02 14:19



за възрастта на Мирето е характерен негативизмът - да не се приема автоматично нещо, щом идва във вид на настоятелен съвет от по-възрастен от нея човек. достатъчно зрели са вече да преценят сами аргументите за и против нещо, но когато го чуят от възрастен човек, често реагират наопаки. характерно за пубертета. именно поради тази причина смятам, че съветите в случая нямат смисъл. има смисъл апелирането към разума - излагане на аргументите за и против без капка снизходителност от типа "ти си малка, още не знаеш какво представлява това, но послушай ме мене, щото съм голяма и знам". тези аргументи често водят до обратния на желания резултат.

за пиенето сама трябва да решава. защото каквото и да й кажем, няма да променим решението й или да го вземем вместо нея. казах вече многократно, че пие рисково. че така се излага на опасността да развие зависимост. повече от това не мога да й кажа. защото тя ще пие или не независимо от моя/твоя съвет към нея. по същия начин решението дали да пуши или не трева ще бъде пак нейно.

знам, че ишма родители. и няма да кажа след години "къде са били те", а го казвам още сега - "защо родителите й не й отделят достатъчно внимание? внимание не към дете, а внимание към човек, който е на прага на зрелостта?" апропо, ако получаваше това внимание, нямаше сега тук да се развива тази дискусия. само че аз нито мога да променя родителите , нито самата нея. единственото, което мога да й дам, е отношението като към равноправен на мене човек.

IMAGINE...


Тема Re: за тревата и твърдата дроганови [re: mireto:)]  
Автор eлия ()
Публикувано15.06.02 14:25



Губиш ми времето като ме караш да се повтарям...
Какво ще правиш си е твоя работа... и хубавото и лошото са си за теб... не за мен...
Не можеш да очакваш, че мога да изпитвам уважение към човек, който пуши трева... Впрочем освен другите пушещи трева хора... никой друг не ги уважава... Факт от реалността... Гледам и в друг клуб ти обясняват... ама... скоро ще спрат..там не им пука за твоите проблеми...
Не съм казвала, че искам да бъдеш такава, каквато описах... Ако тръгнеш да скачаш от 10-ти етаж и аз ти кажа, че ако скочиш ще умреш - това не значи, че искам да си мъртва... Напротив...ако искам да си мъртва, ще ти кажа да скочиш и че това няма да ти навреди...
Както и да е... предубедена си към мен... и това ще ми даде поука да не се опитвам повече на теб да ти помагам със съвет или нещо друго... Само се натоварвам психически...
Защо търсиш проблем в мен не знам... проблема е в твоята трева.. аз не я пуша, така че с тревите аз проблеми нямам...
И виж...хайде моля те - остави ме на мира вече... замайвай си се там и това е... не ми е тръпка на мен да изпадам в делириуми... виж Джейн там... и другите, които ръкопляскат на идеята... а самите те не пушат...



Тема Re: Narkotiziнови [re: eлия]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано15.06.02 14:27



почти съ съгласна с теб :) самите ние си правим тов, което си правим.

само с една дребна корекция - хората, които изказаха неутрално мнение към тревата (неутрално! забележи, никой не е казал "тревата е хубаво нещо и трябва да се употребява"), НЕ СЪВЕТВАТ Мирето да я употребява, никой не каза "Мире, взимай трева", а "Мире, трябва да знаеш еди-какво си за вземането на трева". за разлика от някои от тези, които не одобряват употребата на трева - те казаха "Мире, не взимай трева".

права си - и двете групи смятат, че носят някаква отговорност към Мирето. само че разбират отговорността по различен начин. едните - отговорността като задължение да дадеш максимално пълна информация, която да бъде основа за взимането на информирано решение. другата - като задължение да дадеш съвет.

IMAGINE...


Тема Re: за тревата и твърдата дроганови [re: eлия]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано15.06.02 14:35



споменаваш името ми, затова си позволявам да се намеся. не приемам внушението, кето правиш : "тя самата не употребява трева, защото знае, че е вредна, но безотговорно заради сеир или дявол знае какво съветва Мирето да употребява".

упторебявала съм трева. инцидентно. това значи, че съм пушила, но не системно, а по случайни поводи. беше ми приятно. харесва ми. но има ред други неща на този свят, които ми харесват. нямам желание и време да си търся трева. т.е., не ми е пушенето на трева нещо, за което ще отделя време. не ми е приоритет. ако попадна в компания, в която има трева, ще запаля. но ако не попадна - няма да тръгна сама да си търся. все ми е едно. и понеже начинът ми на живот е такъв, че почти не попадам в подобни компании, съм пушила (и ще пуша) от дъжд на вятър.
виж, за бирата с картофки не бих казала същото :) имам желание и отделям време за бира с картофки. дали е наркомания?

IMAGINE...


Тема Сега вече се разбрахме в 99%нови [re: Джeйн]  
Автор eлия ()
Публикувано15.06.02 14:47



Не съм мислила за факта, който посочваш... Наистина е така... на 15 човек вече всичко "знае" и наистина има негативизъм към мненията на по-възрастните... Да кажем, че не съм свикнала да я гледам като дете и да пристъпям с тихи стъпки... Не се чувствах каката... ако не се познавахме и в реалното... сигурно щях да съобразя... но пък и нямаше да ми пука толкова... А и като поиска някой съвет тук... някак инстинктивно реагирам като към равен възрастово... Да това е грешка, която си признавам... Недоглеждане и недомисляне... какво да се прави... Май трябваше простичко да си замълча... нека си се оправя...

Да ти кажа... аз към пиенето не се отнасям с такава страст... Грозно е, когато се нальока човек... но някак не ме безпокои това, че момиче на 15 пие... Всъщност и не съм запозната много с последиците от пиенето... освен ефекта му върху свежестта и красотата на жената донякъде...
Абе то, че тя ще си решава е така... но мен винаги ме гризе съвестта, че нещо е можело да направя...
За равноправието... ще си замълча... да не дразня...
Равноправието има много измерения... и не се определя чак толкова от възрастта, колкото от зрелостта... великодушното равноправно отношение също си има значение... май... не знам вече...
Не знам и за родителите... май ще се окаже, че съм ударила бингото с родителите... често си го мисля...
Често си мисля... и че имам ли дете... то не трябва да се ражда тук...
Май няма да се справя...



Тема Re: Narkotiziнови [re: Джeйн]  
Автор eлия ()
Публикувано15.06.02 14:52



Ами да беше дала мниние... дай го сега... примерно от рода на:
"Мире...трябва да знаеш това и това за тревата... моето мнение е, че не трябва да се взима...ти си решавай...."
Или:
"Мире... трябва да знаеш това и това за тревата... моето мнение е, че не е проблем да пушиш - но ти си решавай"

Аз оставам с впечатление, че вие я съветвате да пуши спокойно... та какво остава за нея...
И не само аз оставам с това впечатление...



Тема Прочети това първо Джейн...нови [re: Джeйн]  
Автор eлия ()
Публикувано15.06.02 14:55



Не сериозно... няма смисъл да се караме помежду си за хорските неща... Направо ме досмешава - честно...
Дай с теб да прекратим тук дискусията... и да сме внимателни при следващата попитала... защото нали...все пак идеята е да сме на една страна по този поне въпрос... той не е дискусионен...
Тоест... пътища до Рим много... но да вървим в посока на Рим...



Тема Re: Narkotiziнови [re: eлия]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано15.06.02 15:28



може би от твърде много писаници по темата почнахме да забравяме кой какво точно е казал.

мнението си казах многократно по различни начини. ще синтезирам: "пушенето на трева в по-голямата част от случаите е безвредно .(изключвам физическите последствия, подобни на тези от цигарите). в един малък процент случаи се развива психическа зависимост. не смятам, че при Мирето има риск от развиването на такава зависимост. дали Мирето ще пуши или не си е неин избор. аз не смятам, че да пуши трева е добре. не смятам и че да не пуши трева е добре."

в мнението ми няма и нюанс на съветване. включително и защото няма смисъл.

IMAGINE...


Тема напълно съм съгласна с теб :)нови [re: eлия]  
Автор Джeйн (редник)
Публикувано15.06.02 15:32



само с едно уточнение: не смятам, че сме се карали досега. поне за мене съм сигурна :)

а следващата попитала определено ще я пращам към тази тема и към една по-раншна, която е същата. аз и в тази тема в началото дадох линк към предишната дискусия по въпроса за наркотиците. защото ми омръзна през няколко месеца да си говорим едни и същи неща :)

IMAGINE...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.