Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:23 14.05.24 
Запознанства
   >> Ева и Ева
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема скандалът приключи. права съм и се оттеглям.нови  
Автор ДжeйнМодератор (стар клубар)
Публикувано26.03.02 12:10



търпях два дена цялата помия, която се изля върху мен, защото знаех, че съм права и чаках това да се потвърди. след модераторите и администраторите казаха, че координатите от постинга на Елия е трябвало да бъдат изтрити. сега, когато правотата ми е факт, спокойно мога да си подам оставката. когато изберете друг модератор, спирам да изпълнявам модераторски функции. дотогава съм и.д. модератор и ще се стремя да имам минимална намеса, т.е. само в изключително драстични случаи.

който е чакал това, нека не чете по-нататък. иска се способност за самостоятелно, зряло и демократично мислене, за да го разбере, така че не е необходимо излишно да се напряга.

за тези, които могат да мислят и за които демокрацията не е празна дума:

не мога да съм модератор, т.е. да бдя за за спазването на някакви норми, сред хора, които не желаят да живеят според норми. сега Елия обяснява, че го е направила, водена от високохуманни съображения, които пламенно излага. утре друг ще направи същото и ще убеждава колко добри са намеренията му. вдругиден трети ще го направи, без да обяснява намерения - а само защото щом другите го правят, може и той. точно това не мога да приема: Елия отваря вратичка, през която може да мине всеки, независимо от намеренията му. ако днес Елия претендира, че не нарушава никакви правила и вие одобрявате това, утре всеки ще може да направи същото, независимо от намеренията му, защото няма да нарушава никакви правила. след като приехте, че могат да се публикува лична кореспонденция с координатите на подателя, следва, че всеки недобронамерен може да компрометира когото и да е, само защото не му е симпатичен. по този начин Елия, макар водена от добри намерения, отваря вратичка за пълни своеволия и гадости. когато няма установени правила, всяко нещо е възможно. по това демокрацията се различава от всички останали форми на управление и е най-съвършена - защото има формални правила, посочва Макс Вебер, създател на съвременната социология и първи изследовател на модерното демократично общество. тези формални правила са валидни за всички, независимо от намеренията им. едно действие се преценява според резултатите му - дали отговаря на съществуващите формални правила, а не според намеренията му - добри или лоши. това е т.нар. етика на резултата според Макс Вебер, коренно различаваща се от етиката на намеренията, характерна за Средновековието, когато действието се оценява според намеренията на извършителя му. елементарен пример: човек удря някого, защото го е обидил или защото е обидил друг. намерението му е добро - да накаже обидилия. но действието му нарушава формалните правила, т.е. закона, забраняващ саморазправата. обидилият трябва да бъде санкциониран от закона, а не чрез саморазправа. този, който еударил, ще бъде осъден за саморазправа, независимо от добрите му намерения. друг пример: в Европейския съд по правата на човека в Страсбург има доста присъди срещу България по дела, водени от роми. те осъдиха страната ни заради нарушаване на човешките им права, защото са били бити от полицията. почти всички са престъпници, някои от тях с влязла в сила присъда. но това, че са престъпници (вид лоши хора) не означава, че техните права не съществуват. демокрацията е система от формални правила, чието спазване не се определя от волята на един или друг човек, нито от намеренията му, нито от качествата на този човек. тези правила са продукт на волята на определени институции и организации, които обществото е допуснало да съществуват, за да изразяват различните обществени и групови интереси. законите се създават от от парламента. подзаконовите нормативни актове (постановления, наредби, правилници и т.н.) се създават от изпълнителни те ведомства. законите и подзаконовите нормативни актове са задължителни за всеки гражданин. организациите с идеална цел (фирми, фондации, партии, сдружения и др.) създават устави, правилници и други актове, задължителни за техните членове. фирмите създават също създават правила. едни от тях за своите служители. други - за клиентите ползващи техни услуги или продукти. например, лицензионните споразумения, които купувачът на софтуеър подписва. по същия начин Dir.bg е създал свои Условия за ползването на услугите на Dir.bg, които всеки регистрирал се се задължава с акта на регистрацията си да спазва. този клуб желае да живее по законите на примитивното общество, където няма правила или те биват променяни хаотично и в зависимост от случая.

Елия наруши чл.5 т. а от тези Условия. за съжаление, няма механизъм да бъде санкционирана. повечето от вас подкрепят нарушението. администрацията Dir.bg няма механизми да наложи спазването на условията. това означава, че правилата, създадени от Dir.bg, са несъвършени, защото не включват механизми, гарантиращи спазването им. тоест, създателите на правилата не са допускали, че може да се появи лице като Елия, което да ги нарушава и да бъде подкрепено. Dir.bg не са се съобразили с това, че живеем в България и сме българи - т.е. хора, за които уважението към формалните правила е нещо дълбоко чуждо и неразбираемо. хора, чиито души са още в традиционното патриархално общество и на които е напълно чуждо разбирането на демокрацията. много хора преди мен и по-учени от мен отдавна са констатирали, че в България трябва да се сменят поколения, за да се създадат граждани, за да се създаде гражданско общество, разбиращо що е демокрация и живеещо по демократични норми.

уважавам Елия, защото има волята и смелостта да се бори за каузата си. не одобрявам каузата й.

съжалявам тези, които при оценките си бяха водени от нейния принцип, който тя многократно е заявявала - "ако човек е мой приятел, трябва да ме подкрепи, независимо дали съм права".

повече съжалявам тези, които замълчаха от страх или конформизъм. включително тези от тях, които в личен разговор ми казаха "да, права си, но не можах да го кажа публично", без значение на мотивите им за премълчаването.

уважавам тези, които изразиха собственото си мнение, без да се влияят от Елия, уважавам ги, независимо от характера на мнението им - дали е "за" или "против", независимо дали включва разбирането за демокрация или не.

не уважавам Ева_С, защото не изпълнява модераторските си задължения. тя не изтри обидите на Елия срещу мен (откритите обидни квалификации), въпреки че те са нарушение на правилата. аз не ги изтрих, за да не използвам модераторските си права за моя собствена защита. никога не съм го правила и съм заявявала многократно, че няма да го правя. но Ева като модератор беше длъжна да ме защити като клубен член.

надявам се тези, на които демокрацията е чужда като понятие и светоусещане, някога да дораснат до нея.

пожелавам приятно прекарване оттук нататък в обществото с примитивни правила, т.е. правила, променящи се според случая и според човека.

радвам се, че Ева ще продължава да е единият модератор тук, защото тя ще гарантира субективното спазване на каквито и да е псевдоправила, т.е. ще прави каквото иска, а не каквото трябва. надявам се и другият избран модератор да е същият, за да има пълен субективизъм, какъвто желаете.

IMAGINE...


Тема Re: скандалът приключи. права съм и се оттеглям.нови [re: Джeйн]  
Автор fairfff (Affrodisiiak)))
Публикувано26.03.02 12:20



JANE ,NE SE JADOSVAI....NA KOITO NE MU HARESVA TUK DA SI OTVORI NOV KLUB....PREDLOJIH GO V EDNA TEMA .KLUB-LESBIKI....TAM ELIA SHTE SE CHUSTVA NAI KONFORTNO ..PISNA MI TUK DA VNASIA SAMO RAZDOR I SKANDALI .......

All we need is love and fun!
...dve tolkova ne suvmestimi neshta


Тема Re: скандалът приключи. права съм и се оттеглям.нови [re: fairfff]  
Автор willy_s (wallflower)
Публикувано26.03.02 12:41



jane, ako imash ostanala sila, sega e momenta da ya pokajesh.
ne se otteglyay. ne ti otiva.

k

black bird, fly...

p.s. vsyshtnost, kolkoto i da mi se iska tozi klub da ima obektiven moderator, edva li kluba shte mu go pozvoli...
prava si, mai.

Редактирано от willy_s на 26.03.02 13:55.



Тема никой не е правнови [re: Джeйн]  
Автор Dakota (отверт)
Публикувано26.03.02 12:52



Това кой е прав и кой не е, винаги е относително, субективно относно субекта.

Да, ти си права съгласно правилата на Дир.бг, съгласно вътрешните модераторски правила и според всички модератори, които взеха отношение по темата. Ти си действала правилно като модератор, всеки от нас на твое място би направил същото. Ти дори направи нещо повече, излагайки на публична дискусия и искайки от клуба помощ за това как да се действа с мейлите и изнесената лична кореспонденция. Да, ти поиска публичен конструктивен диалог, който ти бе отказан. Явно това обаче е недопустимо, според правилата на Средновековието, според правилата на насилието и джунглата. Жалко за джунглата. Жалко за всички онези, които позволиха да бъдат използвани по такъв начин.

"Никоя армия не може да спре идея, чието време е дошло." - Виктор Юго


Тема разумно и аргументиранонови [re: няkoй]  
Автор Dakota (отверт)
Публикувано26.03.02 12:56



През цялото време Джейн успя да запази добър тон, нещо което дори аз с моето спокойствие не бих могъл да постигна.

Относно тази гнусота, напомням, че сред мейлите имаше и много образовани и далеч не мръсни теми. Тук има един много по-голям проблем. Представи си, че 15 годишната дъщеричка види мейла на баща си. Това до какво ще доведе? И трябва ли тя да вижда това нещо? Кому е нужно това? Коя е елия, че да има право да съди, да разваля взаимоотношения, бракове?

Освен това, всичко това може да е измислено, мейлите да са фалшиви (не е задължително елия да ги фалшифицира, и подателят също го може), но малкото момиченце, не може да знае всичко това. Остава си съмнението, което ще промени психиката му. Защо никой не помисли за това?

Редактирано от Dakota на 26.03.02 13:02.



Тема Re: скандалът приключи. права съм и се оттеглям.нови [re: fairfff]  
Автор ДжeйнМодератор (стар клубар)
Публикувано26.03.02 13:06



мило ф-че :)

ако си забелязала, изобщо не се ядосах :)

тук повечето искат клуб, в които да няма правила, по-точно да има правила, които се променят според случая и според човека.

поздрави и не се ядосвай ти :)))

IMAGINE...


Тема Re: права съм и се оттеглям- жалко...нови [re: няkoй]  
Автор koroviev (begemot)
Публикувано26.03.02 13:14



за всичко си права с исключение на едно. 'съдът' решава и наказва за harasment в USA.
а не 'тълпата'
правилата са имемно да не се превръща всеки един човек в 'съдия'.
правилото "ако някои е нарушил норми - дай и ние да ги нарушим" не е правило.
нито "маили могат да се показват ако АЗ, този които ги показва, реша, по моите си субективни стандарти че има нарушени норми". ами ако моите норми са някакви станни? или това правило важи само за хората които са 'прави' ,и нямат странни норми :). по чии норми обаче се решава кои хора имат правилни норми?
затова трябват единни правила за всички.
прочети пак джеин, тя много добре го е обяснила. но напусто.

_____________________________________
Out of my mind - back in 5 min.
K.


Тема Re: скандалът приключи. права съм и се оттеглям.нови [re: Джeйн]  
Автор kultivirana (не обещавам)
Публикувано26.03.02 13:22



Ето и едно мнение на жена, която не е под манипулацията на Елия, която не познавам лично, и с която не си комуникирам.

Джейн, сега като те чета...
Ами ето - аз одобрявам и заставам зад идеята за ФОРМАЛНИТЕ ПРАВИЛА НА ДЕМОКРАЦИЯТА, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ СПАЗВАТ ОТ ВСИЧКИ.

Обаче - одобрявам и постъпката на Елия да публикува на публично място помията от нейния мейл.
Това са много специфично и определено тематично подбрани писма, а не фриволен и недомислен показ на някаква лична информация....
Щеше ли да се постигне същия ефект ако беше запазила анонимността на психарчетата пишурковци!?.....нямаше.....

Е, защо тогава трябва да ги толерираме ТОЧНО в този клуб?!?..
губи се логиката......
Не е ли това именно начина да ги накараш да се стреснат и да се спрат да бълват тази помия?....
Как да спреш прасето да осира, ако не го назовеш с името му – ако не го посочиш с пръст?...
как?.ами не става.....


П.С.
За модераторите...и дали въобще да ги има .... кои и как..няма да обсъждам това сега.
Един глас по-малко ..
Осъзнавам, че имам лична пристрастност и затова предпочитам
и ще спра до тук.

Винаги откриваш нещо, когато хвърляш последен поглед..


Тема Re: скандалът приключи. права съм и се оттеглям.нови [re: kultivirana]  
Автор koroviev (begemot)
Публикувано26.03.02 13:29



одобряваш ли постъпката на оня които застрелва озуалд (тоест убиеца на убиеца на кенеди). все пак човека не е застрелял 50 човека на улицата - а съвсем избирателно един - и то лош човек ;)

_____________________________________
Out of my mind - back in 5 min.
K.

Редактирано от koroviev на 26.03.02 13:38.



Тема разумно и аргументиранонови [re: Dakota]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано26.03.02 13:31



Да. Джейн се държа спокойно което прави впечатление. Одобрявам такъв начин на поведение.

Но въпросите които ти задаваш Дакота са риторични. На колко години си?Май нямаш още 25? Аз съм на 36 и съм се нагледал на всякаква мръсотия в този живот - правена и от мъже и от жени. Ако хората не правеха мръсни работи всички тези неща които приказваме щяха да са безсмислени. Но те правят и ще продължават да го правят - песимист съм. Къде от скука, къде от криворазбрано забавление, къде от чиста простотия, злоба или перверза. Какво право има този теоретичен "баща" да пише такива мейлове на когото и да е? Той не си ли задава въпроса за теоретичната "дъщеря" и какво ще стане ако тя го прочете? Или начесването на собствената краста е най-важно? Ако мейла е фалшифициран това лесно ще се улови по headera, стила на писане и т.н. За целта трябва само желание и малко повече четене.

Освен това развод заради мейл не става Тук изскачаме извън случая с Елия и Джейн. Въпроса е принципен. Не може да има морални норми които да пазят перверзниците и оскърбителите и да оставят нормалните хора да се гърчат унижени и безсилни. Това ражда много по-голямо насилие после отколкото публично да назовеш простака и да му вгорчиш живота за известно време. Ако не си гледал филма "Целувай ме" - гледай го. Много мрачен и реален пример. В по-мека форма бе "Телма и Луиз". Въпросите са много и разтегливи отвсякъде.

Но само с приказки работа не се върши. Трябва и действие а то винаги е съпроводено с грешки. Важното е, хората да могат да ги усетят и оправят навреме. Тогава си проличава кой иска да направи нещо и кой се преструва че иска.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.