Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:44 27.07.24 
Природни науки
   >> Екология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Явно си пълен дебилнови [re: klapaucius]  
Автор Юв (монархист)
Публикувано01.08.06 19:45



"Е те такова жувотно нема!"



Специално дойдох на тоя форум, за да те намеря и да те излъжа. Вече мога да заспя спокойно. Излъгах klapaucius. Една от целите ми в живота е изпълнена.



Тема Re: Явно си пълен дебилнови [re: Юв]  
Автор sayaro (новак)
Публикувано04.08.06 02:08



Ей, хора! Що се дрънкате така? По официални данни тюленът е изчезнал от нашите води през 1970 г. Обаче! Той е включен в националната книга за защита на изчезващи видове!!! Освен това се предвижда глоба от 5 милиона лв, ако някой нарани или убие такъв тюлен. Кашата е пълна. Хем ги няма, хем "Не ги убивайте!". Скоро посетих град Фоча в Мала Азия /някогашна Фокея, наречена така по името на тюлена - "фок"/. Тюленът е символ на града - паметници, беседки, всякакви щуротии. Тюлените в близките води са 8! Всеки си има име. Държавата и всякакви международни организации ги пазят неуморно. Не се допускат лодки, яхти и т.н., риболов, гмуркания и всякакви дейности и присъствия, които могат да разбалансират красивото животно. Към Анталия също има резерват, между Родос и Крит - друг; в североизточните Споради - също и т.н. В Албания са 20! Край Ница и Марсилия са изчезнали по времето, когато се предполага, че са се затрили и нашите. Основният мор обаче е бил по време на двете войни на 20 век. Попитах във форума за тюлените в България, защото дори и да има останали у нас, не съм чула някой нещо конкретно да е направил, за да ги опазва. С наличието на тюлени край определени брегове вероятно е свързана и колонизаторската политика на Фокея в западното средиземноморие и областта от Черно море около сегашния Дуранкулак. Където има тюлени - има варовик. Където има варовик, има /или поне е имало/ нещо привлекателно и полезно за хората.
Хубаво лято!
Поздрави!



Тема Re: Явно си пълен дебилнови [re: sayaro]  
Авторstukata (Нерегистриран)
Публикувано04.08.06 10:50



Ако има по турските брегове нищо чудно някое заблудено животно да се показа срещу Аркутино....Все пак те не познават граници. Въпросът е има ли ги в Черно Море ИЗОБЩО а не в България, Турция и т.н





Тема Re: Явно си пълен дебилнови [re: stukata]  
Автор sayaro (новак)
Публикувано05.08.06 03:17



С пълна сигурност монаси е имало в Черно море, както и в Адриатиката и т.н. ООН съобщава, че в Черно море не са забелязвани монаси в последните 5 години. Най-близкият до нашето море турски резерват е във Фоча - 70 км северозападно от Измир.
Тези сайтове са на френски, но мисля, че няма да създадат никакви ядове!

http://www.wwf.be/fr/juniors/doc/fiches/phoque_moine.htm
http://membres.lycos.fr/leisoursoun/Phoque%20moine/phoquemoine_intro.htm

Поздрави!



Тема Добре, сори.нови [re: sayaro]  
Автор Юв (монархист)
Публикувано07.08.06 11:16



Извинявам се за избухването, но да ме наричат "лъжец" ей така по навик, без да имам даже мотив да лъжа, е дразнещо.

Имам и свидетел (един приятел) на срещата с тюлена монах край Аркутино.

Има ли въобще някой, който да следи за миграциите на тези животни? А как биха ги опазили от разни изроди с джетове и т.н.?



Тема Re: Добре, сори.нови [re: Юв]  
Авторstukata (Нерегистриран)
Публикувано07.08.06 11:34



Има но не и в България /дори и ако някой уверява в това/. Колкото до изродите с джетовете не знам и дали самият господ би могъл да се опази! Според мен най малко половината от тях трябва да се застрелят.



Тема Re: Добре, сори.нови [re: Юв]  
Автор sayaro (новак)
Публикувано07.08.06 14:29



Моля ти се, няма за какво да се извиняваш. Ти откриваш интересна дискусия. Жалко, че не си могъл за документираш животното. Нека помислим логично. Тюленът ловува през нощта и е в състояние да измине 60 км. Това значи, че е малко вероятно да е прескочил от Турция. Ако си е лично наш, би трябвало да има поне още един - необходимо е минимум двойка! Но в по-северните ни води все пак е имало не малко представители на вида. Ето - в това е работата - никой не е наясно с реалното положение, да не говорим за реални мерки за защита. Някои от мерките за опазване на тюлените в Турция съм описала в Хоби, Развлечения -Пътешествия - рубриката Измир-Фоча-Родос-Крит. Ще ми е интересно да продължим темата.
Поздрави!



Тема Re: тюлен монах в България?нови [re: sayaro]  
Автор sayaro (новак)
Публикувано07.08.06 14:33



Тук пък ни изпращат в 1991 г.!

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F

Поздрави!



Тема Re: тюлен монах в България?нови [re: sayaro]  
АвторGevura (Нерегистриран)
Публикувано18.08.06 17:11



Здравейте! Тюленът монах е живял и по северното крайбрежие на българското черноморие - по скалистите брегове на Каварна, Шабла, Тюленово! Въпреки, че съм от този край, никога не съм виждала, а и не съм виждала някой да е виждал... Като малка видях труп на животно, изхвърлен от морето на брега, близо до Балчик и от тогава все си мисля, че това беше тюлен, но при положение, че са изчезнали, е вероято да е бил делфин...Имаше стар български документален фим, сниман точо в Тюленово, за "монаха"...Вероятно е едно от последното му документиране...жив... Темата за изчезналите животни е много интересна...Така например, в Добруджа е живял щраус! Дори наскоро имаше експозиция по този повод:) А знаете ли, че през 50-те и 60-те години в балчивко са орали с камили??? Който не вярва - имам снимки от стар годишник!!! Искате ли да ви ги покажа???



Тема Re: Явно си пълен дебил [re: Юв]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано19.08.06 16:14



абе ти пий още едно от онези и ще видиш рис в градинката пред блока. и кондор в небесата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.