Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:13 26.06.24 
Природни науки
   >> Екология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Искам да засаждам дървета. Как/Къденови  
Авторнopмaлeн (Нерегистриран)
Публикувано14.03.05 01:57



Някъде засажда ли се гора? готов съм да помагам с труд (макар и да съм слаб и да нямам много време) и пари ( макар и да нямам много)

просто с квото може.



Тема Re: Искам да засаждам дървета. Как/Къденови [re: нopмaлeн]  
Автор stenliboy (жребец)
Публикувано14.03.05 18:03



мисля 4е от време на време се правят някакви залесявяния с по публи4ен характер(ако мога така да се изразя) последно знам 4е има6е в пирин такова ако нау4а не6то 6те пи6а



Тема Re: Искам да засаждам дървета. Как/Къденови [re: нopмaлeн]  
АвторHeнopмaлeн (Нерегистриран)
Публикувано16.03.05 15:01



Ами ние сме една групичка ненормални, пак такива виртуални приятели, които миналата година ходихме два пъти да залесяваме чукарите около София. Тази година ако ходим пак, ако искаш ще ти се обадя да се включиш и ти. Пусни някакъв имейл или други координати. Сигурно ще е началото на април.



Тема Re: Искам да засаждам дървета. Как/Къденови [re: Heнopмaлeн]  
Автор reg2 (непознат )
Публикувано28.03.05 19:53



mi kajete kade i koga i az idvam, eto meial:reg2@abv.bg



Тема Re: Искам да засаждам дървета. Как/Къде [re: reg2]  
АвторHeнopмaлeн (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 20:52



Ще ти се обадя. Засега нищо не сме планирали, ама колко му е, за 2-3 дена ще се организираме. Най-вероятно ще стане през април.



Тема И аз!нови [re: нopмaлeн]  
Автор 3aeK (trickster!)
Публикувано04.04.05 12:02



Здравейте!
Присъединявам се към темата, защото влязох в клуба /за пръв път/, за да питам за абсолютно същото
Имам желание да помогна със засаждане на дръвчета или нещо подобно, свързано с опазване на горите, планините и тн. - не съм много запозната, но имам желание, а тва е по-важно, нали
От няколко години насам гледам как хълмчетата около града, в който живея /Благоевград/, които бяха супер зелени и свежи, толкова са олисяли горките от разни хорица, които съвсем необезпокоявани си секат, че всеки път като погледна ми става едно гадно..... И понеже нямам идея как може да се спре тая сеч и кой точно може да я спре, та си мислех за засаждане на млади борчета /каквато е предимно растителността около града/.... Ако те секат, поне ние да садим, пък да видим!
Но не само в Благоевград де. Ако има и други ентусиасти, независимо от която и да е част на БГ, ще се радвам да се включа и аз в разни групички за засаждане по гори и планини /пък защо не и по градове /
до скоро!



Тема Re: И аз!нови [re: 3aeK]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано08.04.05 11:40



, където смятаме да пишем кой какво е засадил, за да се стимулираме един друг и да се популяризира идеята. Също смятаме да пишем и каквото научим за засаждането на дръвчета, линкове.

Пишете , когато засадите дръвче или направите нещо, което е спасило поне едно живо клонче от унищожение.

Да видим, ще можем ли всички заедно да засадим поне една малка градинка, или парк или горичка?

Можем ли заедно да достигнем резултата на човека с дъбовата гора или на свещеника от Аязмото?


Нещо пречи ли ни да опитаме?




П.П. организираха миналата година засаждане на дръвчета в Пирин. Дочух, че тези дни ще засаждат пак, но не видях официални данни. Звънни им, ако искаш, не вярвам да те върнат.



Тема Re: И аз!нови [re: 3aeK]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано08.04.05 12:11



ostavih ti personalna belezhka



Тема Браво!нови [re: .mitko.]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано11.04.05 19:45



Като ви чета всички тук и в мен се появява убеждението, че светът се възражда. Само така.



Тема дървета, на които никой не посяганови [re: 3aeK]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано12.04.05 10:07



В клуб Туризъм ми подсказаха, че има дървета, на които по-рядко ще посегне някой, защото са по-ценни за него докато са живи, отколкото като дървесина.

Плодните дръвчета, например за сливата - циганите като няма какво да ядат или търсят лесни пари, секат дървета и ги продават, но от сливите предпочитат плодовете, защото правят ракия от тях.

Бадемите едва ли представляват особен интерес като дървесина, но плодовете им са ценни. Особено ако са цяла горичка и апашите ги знаят, няма да ги отсекат, а ще пратят дребосъците да събират бадемите им.

Орехите дават изобилно и много добри плодове, макар че от друга страна, и дървесината им е по-скъпа. Все-пак, ми се струва, че имат добри шансове за оцеляване на повечето места, където могат да растат.

Плодовете на конския кестен се изкупуват и на дърветата не се посяга. Даже съм чувал, че в София са ставали и ръкопашни битки коя "банда" да обере дадено дърво или градинка с кестени.

За кестена, който се яде, нещата едва ли стоят по-различно, като се има пред вид цената на килограм кестени на пазара - къде ще се сравнява цената на дървесината с нея?

Липата също се бере, логично е и тя да не се сече много-много.

Акацията пък не се бере, но има много неприятни бодли - неблагодарна работа е да сечеш тръни. Освен това, акацията е много упорито дърво - ти я сечеш, тя израства отново от издънки - по-гъста, отколкото е била. Виждал съм изсечена акациева кория, която за десетина години се превърна в истинска непроходима джунгла, при това здраво бодлива. Издънките са и тънки, къде ти да ги сечеш? След 100 години сигурно ще се поразреди естествено и ще се обнови. До тогава може да се променят нравите, или поне да започнат да се спазват по-стриктно законите.

Често младите борчета стават жертва на новогодишните празници. Виждал съм много дори над 3 метрови дръвчета с отсечени върхове. Иглолистната дървесина се сече много нелегално, защото се използва много и има пазар. Тополите са много апетитни, ако са на място, където могат да бъдат отсечени на спокойствие и близо до не много оживени пътища. и т.н. и т.н.

Не казвам, че не трябва да се засаждат борчета и тополи и т.н. - просто да се има едно на ум и да се претеглят алтернативите, които са подходящи за даденото място и да се избере най-разумната.

Освен това - засаждането на едно място на повече различни видове - диверсификация (т.е. разнообразие, няма нищо общо с диверсия) винаги има най-големи шансове за успех.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.