Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:23 17.05.24 
Природни науки
   >> Екология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Как стоят нещата с опазване на дърветата?  
АвторAди (Нерегистриран)
Публикувано07.01.05 20:43



Преди няколко месеца научих, че нашият директор се кани
да изсече дърветата (5-6 плодни и декоративни) пред сградата
на института ни. Написах и-мейли до съответните министерства
и организации, чиито адреси намерих, с въпрос съществува ли
правна уредба, която да регламентира изсичането на дървета,
и ако да - какво може да се предприеме за предотвратяването
на изсичането и какви са санкциите за подобно деяние.
Нали се досещате, че никой не ми отговори.
Дърветата вече ги няма.
От няколко дни гледам, в нашия жилищен район, заградена с метални
плоскости една площ от около 1 декар, в центъра на която растат 20-ина
брези - единствената "горичка" в района. Отвън на плоскостите е изобразен жилищен блок-красавец, който ще бъде изграден от еди-коя-си фирма.
Съседният терен (поне 2 пъти по-голям) и на него няма никаква растителност,
освен трева. Обаче, явно предприемачът е харесал именно този с брезите,
и НЯКОЙ му е разрешил да строи там. Кой издава подобни разрешения?
Съдбата на брезите е ясна (защото са в България).
Гледала съм филми за страни, към които се стремим, там никоя фирма не си позволява да сече дървета - ако случайно на предвидения за застрояване терен съществуват такива, фирмата е задължена да ги изкорени и премести на подходящо място.
Въпросът ми към вас е - съществуват ли закони, забраняващи изсичането на
дървета? Кои са те и към кого биха могли гражданите да се обърнат, за да
сигнализират за подобни нарушения? Имам предвид организации, които
действително имат за цел опазване на природата, и освен това имат куража да се противопоставят на подобни своеволия, съчетани с корупция (или поне да се обърнат към когото трябва).
Ако ми помогнете със съвет, ще продължа да се опитвам, макар че съм
страшно разочарована от подобни обществени формации (да не говорим за държавни институции). Ако някой се интересува защо, ще му обясня допълнително.



Тема Re: Как стоят нещата с опазване на дърветата?нови [re: Aди]  
АвторDessi (Нерегистриран)
Публикувано09.01.05 21:41



Виж www.zazemiata.org
Аз имам същия проблем. Обърнах се към тях за помощ. Отзоваха се със съвети и идеи как може да се действа.
Може да погледнеш Закона за устройство на територията, поискай от деловодството на общинския съвет наредба 1 на Об С за обществения ред и зелените площи, може да сигнализираш и РИОСВ /Регионална инспекция по околната среда и водите/ - ако проявят желание. Може да се информира Районна прокуратура и областна управа, за да назначат проверка по случая дали изсичането е законно и дали няма злоупотреби и престъпления по служба на длъжностни лица, напр. да прибират дървесината или нарушават закона.
Пиши на общината с искане за ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ - "Моля на основание закона за достъп до обществена информация да ми предоставите информация относно ...."Най-добре е веднага да искаш устна справка веднага какво е законовото основание да секат и да ти предостявят документите в последствие.
Това са съвети, които получих от госпожата, на която писах за помощ. Честно казано не очаквах отговор и останах приятно изненадана. Адресът и е
info@zazemiata.org



Тема Re: Как стоят li? Eto taka stoqt !нови [re: Aди]  
Автор PASS_AGER (пътуващ в света)
Публикувано04.02.05 11:43



http://www.adamchew.com/chainsaw.html



Тема Re: Уеуее мауеее!нови [re: PASS_AGER]  
Автор Гъцo (СЕЛЯНИН)
Публикувано18.02.05 18:21



Истръпна ми мозако от таа резачка!
И мноо ма е яд!
Са неам думи



Гъ Цо - обаче мислим

КВО Е ТВА?


Тема Re: Как стоят нещата с опазване на дърветата?нови [re: Aди]  
Авторлecнo (Нерегистриран)
Публикувано01.04.05 09:45



Не знам дали има държавен закон, който да урежда такива "незначителни подробности от пейзажа", но ще ти кажа какво направих, когато един колега реши, че едно от дърветата на паркинга му пречело и без да чака да го разубеждаваме, задейства резачката, която беше наблизо.
А то дървото само добро можеше да му направи на колата, щеше и от слънцето да я пази! Щяло да пречело на лампата - ами тя тая лампа, като я гледам не е светила от доста години и никога май няма да светне, горката

Засадих друго дърво на същото място и още други наоколо

По пътя де що видя дърво с някакви продове по него (липички, кленове и някакво непознато, но солидно дърво), откъснах си и зарових бая семки на различни места. Все нещо трябва да поникне! И още ще насея

Та, това е - късаш и бодеш в земята, където ти хареса

Ядеш плодове и плюеш костилките дето може да поникнат

И казваш и на другите, които им пука, и те тъй да правят




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.