Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:05 25.06.24 
Природни науки
   >> Екология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Питейната...язовирна воданови  
АвторЯнa (Нерегистриран)
Публикувано13.10.03 22:28



Еколози...кажете какво е реалното качество на водата ,която пием? Имам предвид замърсяването на водата в язовирите, взаимодействието на различните агенти-токсични, биологични...Кой извършва контрол,достоверна ли е информацията? Как е решен въпросът в Западна Европа? Благодаря!



Тема Re: Питейната...язовирна воданови [re: Янa]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано17.10.03 20:56



Водата е под всяка критика. Ако в една вода не може да живее балканска пъстърва, то тя не става за пиене. А хлорирането на водата пък е най-големият ужас. Минералната вода, дето я продават в бутилчици, също не става за пиене. Това е мъртва вода, в нея няма прана (ки, ци) или както се нарича там енергията.



Тема Re: Питейната...язовирна воданови [re: Cтeфaн]  
АвторMirandaSpider (Нерегистриран)
Публикувано31.10.03 19:56



Подозирам, че в речната и изворната вода има мноооооого прана...
Само че по нашите места й викат E. coli, Salmonella и Shigella...пък кое от тия гадинки е ки или ци, ти сам си се оправяй...

Стефане, жива вода има само в приказките...е, и в твоята развинтена фантазия...



Тема Re: Питейната...язовирна воданови [re: Cтeфaн]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано31.10.03 20:53



Леле, тва мнение съм го пропуснала. Интересно как минерална вода, която си тече от извор и хората от хилядолетия ходят да я пият, защото смятат, че е лечебна, жива, пълна с ки-та, ци-та, ка-та и прочее духовитости /както, между впрочем, и с K-та, Ca-та, Mg-та.../, като я затвориш в бутилка, вече не става за пиене. Явно духа от бутилката му идва малко тесничко и умира...затова и водата е мъртваааа! Умна съм аз, знам си, знам си.
А балканската пъстърва, милата, знаех си аз, че тя е най-голямият критерий, ще ида да кажа на доктор Кожухаров, че не е прав човека, като казва, че това схващане е доста погрешно и той самият е виждал въпросната риба да живее в доста замърсени води, объркал се е нещо...тъй трябва да е...
Гордиев възел, как му беше името на латински на този червей??, той вече е критерий за чиста вода. Между другото, изследващи питейната вода хидробиолози от БАН веднъж са открили един такъв в домашна чешма, спрян от мрежичката на отвора на чешмата. Били страшно учудени, не помня в кой район на България е било, но явно водата е била много чиста там.
Забравих въпроса с хлорирането. Разбира се, че е вредно ! Убива толкова много неща! Ужас! Милите Ешерихии, салмонелки и други дребосъчета..истински ужас, наистина!

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.


Тема Re: Питейната...язовирна воданови [re: nousha]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано31.10.03 21:05



Всеки е свободен да пие каквото си иска. Или каквото има(каквото му дадат). Всеки може да разбира чистотата на водата както си иска. Или според каквито критерии му внушат. Мерило за степента на развитие на всяка цивилация е чистотата на водата която пие.



Тема Re: Питейната...язовирна воданови [re: nousha]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано31.10.03 21:29



Хлорът за съжаление, не убива само салмонелите и Е.coli. Попадайки в организма той умъртвява полезната стомашна и чревна флора. Както и антибиотиците, впрочем. Никой не е постигнал идеално здраве посредством тях. Чистата изворна вода, която не контактува с отпадъците от нашия бит, защото всеизвестно е, че в гъсто населените места ние живеем в непосредствена близост с лайната си, не съдържа коли бактерии и салмонели. Друг е въпроса, че такава на практика вече почти не се среща и затова си пием хлорирана - без коли и салмонели. Това вас може да ви прави щастливи, но мен - не. Въпрос на критерии. Просто ние сме принудени да избираме не между доброто и лошото, а между две злини - по-малката. Никога няма да узнаем колко е вредно хлорирането, защото то няма алтернатива, за съжаление.



Тема Изворната вода...е чиста само гледана с просто оконови [re: И.]  
АвторMirandaSpider (Нерегистриран)
Публикувано01.11.03 17:18



Аз много се интересувам точно как в тая ми ти чиста изворна вода нямало бактерии от изброените типове, че и стотина отгоре. Как става тази работа? Седиш на гюме и ги отстрелваш една по една, така ли?
А да правиш паралел между хлора във водата и действието на антибиотиците -къде е едното, къде е другото...никаква връзка не виждам, колкото и да се опитвам...



Тема Re: Изворната вода...е чиста само гледана с просто оконови [re: MirandaSpider]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано03.11.03 19:05



Ще ти обясня. Хлорът, както и антибиотиците не действат само върху патогенните за човека бактерии. Те действат в доста по-широк спектър. В човешкия организъм и най-вече в храносмилателния тракт живеят милиарди, даже с повече нули беше числото, бактерии, които са жизнено важни за човека. Как мислиш действа хлорът на тях? Абсолютно чиста е само дестилираната вода. Всеизвестно е, обаче, че тя е вредна, или поне да се пие в големи количества и постоянно. Така че ние не говорим за абсолютно чиста вода. Изворна вода от естествени водоеми, от самия извор - каквото и да съдържа тя, то не е патогенно, ако няма хора и селскостопански животни наблизо. На вилата ни, на 1300 м НВ, в двора извира извор - от корените на поне 200 годишен бук. Наоколо няма населено място, няма дори електричество и път. Природата е девствена - все още. Няколко поколения хора пият от тази вода. Прекрасна е на вкус, не може да се сравни изобщо с питейната вода от водопровода. Температурата и е постоянна - 4 градуса и зиме и лете. Никога никой не е имал стомашни проблеми. За качествата на тази вода ти говоря. Не твърдя, че има възможност такава вода да се пие в един милионен град. Но това е жива вода, ако мога така да се изразя.



Тема Re: Изворната вода...е чиста само гледана с просто оконови [re: И.]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано04.11.03 14:38



Има едно много добро решение за хлора - като си налееш чаша вода, да я оставиш малко да се дехлорира. И като сме тръгнали да сравняваме хлора с антибиотиците, кое е по-добре - да се навреди на естествената микробиологична флора за кратък период от време, докато се пие един антибиотик или да се остави тая флора непокътната и дори под действие на патогени тя да се промени и да "помогне" на причинителя на болестта да си довърши работата? Антиботиците определено не са панацея, но засега доброто, което правят, е несъизмеримо с положението без тях. Същото е и с хлора. Както сам/а казваш, от такива извори не може да се снабдява цял град. А и дори вашият извор да е със сравнително добро качество на питейната вода, то не всички естествени са такива. Както не е хубаво да се пие непрекъснато дестилирана вода, така не е хубаво да се пие непрекъснато и минерална, а на територията на България една голяма част от изворите са именно такива. После при един "чист" извор стига само някой да си гребне с нечист съд /имаше един прекрасен разказ на Елин Пелин във връзка с тази тема/, а това няма как да се установи, особено ако пият много хора от съответния извор.
Така че докато не се предложи алтернатива на хлорирането, изказванията против метода за мен са си чисто злословене и оплюване, без градивен елемент в цялата работа. ОК, лошо е с хлора. Ти какво предлагаш вместо него?

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.


Тема Re: Изворната вода...е чиста само гледана с просто оконови [re: И.]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано09.11.03 21:46



не си мисли че "хлора" стига до червата.
всъщност една по-пълна препоръка:
не си мисли че с четене на еко-здравословни книжки, можеш да добиеш и малка представа за това което става в тебе.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.