Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:59 23.05.24 
Природни науки
   >> Екология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Екологични движения в България?!нови  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 20:21



Преди известно време, подтикнат както от интереса си към природата на страната ни, особено към планините, и конкретно от впечатленията си от разрушенията, които видях в северозападна Рила през времето на един преход там, се свързах с едно екологично дружество. Заявих две прости неща - искам да помагам и не желая овъзмездяване. В отговор - един обиден парадокс: едновременно оплакване отсреща, че хората не се интересували от дейността им и веднага подир това след питането ми с какво мога да съм полезен чух "С нищо"...
Екология в България?!



Тема Re: Екологични движения в България?!нови [re: Cинeвa]  
Автор Svetul (неопределен)
Публикувано19.11.02 20:22



Не ме учудва, но можеш да опиташ и с други, не навсякъде е така.
С какво точно искаш да се занимаваш?



Тема Дали?нови [re: Svetul]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано20.11.02 00:39



Дано наистина има изключения.
С какво искам да се занимавам ли? От една страна образованието ми не е подходящо за чисто научни занимания - не съм нито биолог, геолог, еколог, химик и тъй нататък. Най-грубо казано се интересувам от културология и социална антропология.
В неделя слязох от старопланинските върхове Паскал и Кордуна, преминах през склоновете над Пирдоп. Гледката край медодобивния комбинат е много мъчителна - ето такава е мотивацията ми. Предполагам, че заради хобито ми на планинар проблемите на планините и защитените райони ще са ми по-понятни.



Тема Re: отговорете ясно на синеванови [re: Cинeвa]  
АвторToни (Нерегистриран)
Публикувано21.11.02 17:33



бе цървули.Или само си чесахте дзурлите тук толкова много време?



Тема Даже е по-зле!нови [re: Cинeвa]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.11.02 09:47



Като се интересуваш от тези науки за човека, трябва да си наясно, че културната традиция на българина е дълбоко анти-екологична. Внимателно анализирай фолклора, виж в "Народните вярвания на българите", оглеждай се, ако хидиш на терен, как мислят и действат селяните по отношение на природата.
Българина винаги се е страхувал от околната среда и я е разглеждал строго потребителски. Не случайно съществата около нас за българина са "стока" (да го сравним с отношението на други народи, които наричат същите същества "всички наши роднини").
Няма какво да говорим - българинът и българският селянин в частност, са до мозъка на костите си анти-екологични говеда и това няма да се промени лесно (а вероятно и никога)!



Тема Патриархална култура и постмодерност.нови [re: Black Wolf]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано22.11.02 10:53



Именно понеже се интересувам от традиционната българска култура не мога да се съглася с твърденията ти. Ако се погледне в речника на Найден Геров, ще се види, че "стока" има три значения (като се изключи сливане на реки) - всичко, с което се търгува; всички опитомени животни; всякакво имущество, имот изобщо. Кой от трите варианта на тълкуване да изберем - понятие за домашни животни, значещо търгуем обект, значещо притежание или пък, което е най-вероятно и личи от смисъла на думата в сърбохърватския, трето и самостоятелно, което не е нито търгуем обект или имот, а само питомни животни? Защото с това понятие се означават предимно животни, които не се отглеждат заради продажба и очевидно названието им не иде от въпросното им възможно предназначение. Освен това "стока" се употребява само в част от българското землище, от което по твоята логика ще трябва да се направи извода, че например в старозагорско, където тя е непозната, хората имат принципно различно отношение към заобикалящото и в частност живите семейни приятели.
Не прави толкова ругателни и категорични твърдения.
Иначе започвам да се съмнявам дали яростта ти не е оправдана по отношение на съвременните, постиндустриални и постмодерни, начини на мислене на екоактивистите...



Тема Re: Патриархална култура и постмодерност.нови [re: Cинeвa]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.11.02 09:07



Съжалявам, но не мога да се съглася! В целия "традиционен" мироглед на българина прозира нелюбов към Природата и неуважение към нея. И страх...
Психологичните установки по тези въпроси не се променят бързо. И не вярвам българинът преди 200 или 400 г. да е бил по-различен от хората (селяни), които пред мен са вършели многократно актове на безмислено унищожаване на животни. И то с чувство на едва ли не изпълнен дълг...

Това е интересна тема. Аз от известно време се интересувам именно от ТЕК (Traditional Eclog. Knowledge), макар и по отношение на "традиц. култури" и големия дебета дали те са наистина или не "традиционно екологични". Много западни "колеги" си умират сега да докажат, че те са били същите гадове като европейците по отношение на Природата.



Тема Едностранчив си...нови [re: Black Wolf]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано23.11.02 11:21



Нелюбов и неуважение към Естеството? Това звучи прекалено. Към такагава категоричност не мога да се отнеса сериозно, затова ето, чети:

... Кога надоле слезоа,
кога далеко отишле,
Велко се назад повърна,
та си към Стоян погледна:
над Стояна се виея
два орла, два мили братя.
Стоян на орли думаше:
- Два орла, два мили братя,
по-нагоре се дигнете,
доде ми душа излезе,
па си тогава паднете,
бяло се месо наяжте,
черни се кърви напийте,
че колко ми е усилно,
още ми повеч припада.
Два орла кажат Стояну:
- Море, Стоене, Стоене,
та не сме дошли, Стоене,
месото да ти ядеме,
кървите да ти пиеме,
ами сме дошли, Стоене,
Стоене, да те питаме,
понуда да те понудим;
знаеш ли, море, Стоене,
знаеш ли, море, помниш ли,
кога отдоле идохте,
отдоле от зимовища,
а то си пожар горехме,
като горехме, пищехме,
ти си гегата подаде,
та ни из пожар извади,
та ни дом занесе,
при твойта стара мачица,
с пресно ни мляко окъпа,
со сметана ни намаза.
Та ни раните оздрави,
та си високо фръкнахме...

"Българско народно творчество", Трудово-поминъчни песни, том VIII, песен от село Славовица, пазарджишко, стр. 239. Същият мотив е в основата и на следващата песен на стр. 243.

Интересно е как този образ прелива в модерното изкуство:

... Тоз, който падне в бой за свобода,
той не умира: него жалеят
земя и небе, звяр и природа,
и певци песни за него пеят...

Днем му сянка пази орлица,
и вълк му кротко раната ближе...

"Песни и стихотворения от Ботйова и Стамболова", Букурещ, 1875, "Хаджи Димитър", стр. 25.

Поздрав!



Тема Re: Едностранчив си...нови [re: Cинeвa]  
Авторnaturalist (Нерегистриран)
Публикувано24.11.02 14:50



Mnogo hybavi stihotvoreniq.Sigyrnosa dve ili tri v celiq folklor.A kolko sa prikazkite vuv folklora za golemiq lo6 vulk,hitrata i podla lisica,zmiite i tn.Te vuzpitavat v decata o6te ot malki nenavist kum tezi jivotni.Za sujalenie black wolf e prav.Imam dve sela i rodninite mi go dokazvat.Pri purva vuzmojnos ybivat hi6tni ptici,zmii,hi6tni bozainici i tn.Pravil sum opiti da im obqsnq kolko polezni sa tezi jivotni za zemedelieto.NE SE POLY4I NI6TO.Razbirase ima im izkly4eniq no tendenciqta e takava.
Az sum vuzpitavan vuv su6tiq dyh na omraza kum jivotnite,no poneje ne za4itam avtoritetite sam otkrih istinata.
Ako iask6 da pomogne6 ima i svesni organizacii.Pitai za tqh v www.bluelink.net, www.zemiata.org



Тема Многостранност.нови [re: naturalist]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано25.11.02 00:56



Благодаря за информацията. Ще се опитам да намеря по-сериозни хора.
Колкото до фолклора и природата - тези песни не са изключение. Само че това не означава обратното на казаното от Черен вълк - всеобхватна обич към естеството. Нали неедностранчивостта има най-малко две страни.
Поздрав и за двама ви!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.