Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:20 18.05.24 
Природни науки
   >> Екология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Уличните кучета - докога ще ги търпим?нови  
Автор Castor (християнин)
Публикувано13.08.02 01:19



От 12 години изпитвам трудности да живея в собствения си роден град. Има места, които пари да ми дават, не бих минал оттам, защото са "собственост" на няколко улични кучета, или помияри, или свободно размножаващи се кучета.
Аз не твърдя, че моето мнение е много обективно, защото веднага ще си призная - изпитвам панически страх от кучета. Просто като малък веднъж имах проблеми и така си остана. Е, не съм единствен, познавам и още по-големи шубета и от мен. От години полагам усилия да се владея при среща с четириногите, да не ги гледам в очите, да не им обръщам внимание, да не показвам страха си... Кога успявам, кога - не ... Веднъж ми изкарат акъла, друг път излизам по смел. Често се питам, защо трябва да съм длъжен да търпя този цирк?!! Имам доста приятели, които не се страхуваха по принцип от кучатата, но след като бяха ухапани, почнаха да ме питат как се пазя... Ами как се пазя - купил съм си едно апаратче за 25 лева с ултразвук, дето току ми липсва по някои джоб, когато ми дотрябва...
Учудва ме обаче наличието на хора, които защитават тези животни, говорещи за хуманно отношение към тях и прочие. Не знам защо мен никой не ме защитава, макар че аз съм хуманоида, а не кучетата. Аз смятам, че от екологична гледна точка, градът, блокът, в който живея и улиците, по които ходя, са моята територия, моето местообитание и че няма какво да го деля с други видове, предявяващи претенции. Още повече, че собственото ми поколение е застрашено - за малкия ми син на 1 година и 8 месеца понякога няма къде да играе, защото в пясъчниците е пълно с ..., а и където и да пипне, някое куче е ... направило нещо. Това си е чист терор.
Кучето не е вид, който има нужда от защита. Нито е изчезващ, нито е застрашен.
Тезата, че след като човек го е опитомил преди хиляди години, за да му служи, то той е отговорен за него, я приемам, доколкото не противоречи с нормалната логика и доколкото се разбере в какво точно се изразява тази отговорност. Така де, ако утре се откажем да ядем свинско, няма да пуснем и свинете да се разхождат по улиците, нали?
Не разбирам как може да се говори за "хуманно отношение" към кучетата и въобще към който и да е животински вид. Ама моля, това е най-ужасното нещо, което може да се случи на едно животно. От хуманна гледна точка, най-добре е да се живее в до голяма степен изкуствена среда, от съображения за сигурност, хигиена, удобство... На никое диво животно обаче няма да му е приятно да го облекат в дрежи, да го къпят всеки ден и да го държат затворено, за да не настине или хване въшки.
А за кучето - добре, то е специално. Но що за живот е това - да те хванат и стерилизират (май засега най-хуманното решение, а?), да те пуснат обратно в буклука, сред колите и кашоните, под балконите и в подлезите... Едно улично куче не съм видял, което да изглежда така, както едно диво животно в природата.
И така - и за хората, и за кучетата ще е най-добре, ако последните просто изчезнат. Бързо, безболезнено ...
А ако някои си има приятел сред тези четириноги - ами да го вземе да си живее у тях. Така де, приятелите не се оставят на улицата, нали?
Та така, вече 12 години слушам глупости за и против кучетата. Добре, че още не се е появил някой, който да защитава хлебарките вкъщи. И съм доста кротък, но ако някое куче нападне сина ми ... това куче просто лично ще го изкормя с голи ръце... Търпението ми се изчерпва... А вашето?



Тема Re: Уличните кучета - докога ще ги търпим?нови [re: Castor]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано13.08.02 01:51



Писна ми от двукраки, които толкова се насират от шубе, че са готови да изтребят всичко живо, що ими зъби, нокти и козина. След това ще ги хване шубе от циганите, негрите, евреите и кой знае още от кого - и ето ти геноцидче!

Ами като те страх бе пич, бори се със страха си! Хапало те куче - голям праз! Мен са ме хапали кучета 3-4 пъти и още не ме е страх. И във всеки от тези случаи ме ухапаха, защото аз позволих да ме ухапят; вината си е изцяло моя.
Как тебе никой не те защитава - направили са ти "апаратче", дали са ти възможност да си го купиш, имаш ръце, глава и вероятно претендираш, че имаш разум, по-висш от кучешкия. Ти си способен да се защитаваш. Можеш да говориш, да пишеш по форумите и вероятно да врещиш по телевизията или радиото, ако някой помияр-журналист те попита за мнението ти.
Ти нямаш нужда от защита. А те са безсловесни същества, затова има хора, които ги защитават.
А не ти ли е хрумвало, че те просто иматправо да живеят, както го имаш и ти? Не те ли дразнят просяците, циганите, окъсаните мръсни хора по улиците? Не се ли гнусиш? Но те са хора и имат право на живот.
Е, ще те светна по въпроса - животните също имат това право. Ти си мислиш, че те са животни, че ти си по-висше същество и щом имаш в къщи телевизор, печка, баня и вероятно компютър можеш да се разпореждаш със съдбата им. Е, не можеш... Не си ги създал ти, нямаш право да ги убиваш (ако живота ти не зависи от това - за храна!), както нямаш право да убиваш човек.
А за хуманното отношение - явно ти не си склонен да проявяваш това чувство. Твое право си е, разбира се. Но съм сигурен, че не си склонен да го проявяваш и към хората. Можеш да отричаш, да се възмущаваш - за мен си пределно ясен.
Добре, че двукраки като теб не са чак толкова много.
Животните, двукраки мой, са наши роднини. Но за такива като теб роднини са единствено печката, телевизора, колата и компютъра им.

Моето търпение също се изчерпва - от такива като теб! Заради вас Земята е омърсена, водите са отровени, въздухът е гаден. Защото топличката ви цивилизацийка с удобничките технолигии могат да се развиват само за сметка на унищожението на нещата, които наричаме
живи.

Ще изкормиш куче с голи ръце - добре! Ако е от ония слабички, страхливи проскубани същества по улиците, можеш и да успееш, като викнеш двама-трима като теб на помощ.
Пожелавам ти от сърце да опиташ обаче с някой ротвайлер! Може и с кавказка овчарка...



Тема neka sme obektiwniнови [re: Black Wolf]  
АвторMorph (Нерегистриран)
Публикувано13.08.02 11:03



Mislq che i dwamata ste malko kraini i zaemate dwa protiwopolozhni polusa.
Normalno e i e hubawo che ima systradanie kym zhiwotnite, na men syshto bi mi bilo mnogo trudno da ubiq kuche, ptica i kakwoto i da e zhiwotno. No syshto taka smqtam che ulichnite kucheta sa mnogo opasni.
Opasni ne s towa che hapqt i boli, ne s towa che defekirat i e gadna gledka, a s zarazite i parazitite koito prenasqt.

Na men mie prepodawal hirurg koito mi poaza protokola za operaciq na chowe koito biwa otwarqn na hirurgicheskata masa za 38 PYT, ... da 38 PYT za da byde lekuwan ot kucheshka teniq. drugite 37 pyti sa bili bezuspeshni opiti, ako ehinokokusa (pazhi Bozhe) se zagnezdi w mozyka - operaciite sa bezmisleni.

Na nikoi ne pozelawam da si ima rabota s Echinococus granulosus, towa e nai opasniq parazit koito se sreshta w Bylgariq i prenositel sa kuchata.

Da goworq li za bqsa, koito syshto e smyrtonosen...

Prowerete statistikite na zabolqli ot neq i shte widite che horata maj sa po postradali ot kuchetata w tazi istoriq.

Az sym ekolog po profesiq, obicham i izpitwam systradanie kum wsichko zhiwo, no haide si goworim za zhiwota na bezdomnite kucheta kogato imate deca i ste zapoznati s zaplahata.



Тема Bravoнови [re: Black Wolf]  
Автор Novobranka ()
Публикувано13.08.02 11:58



Тъмний,
много болен за мен въпрос си зачекнал....
Колко пари се харчат за кастриране и обезпаразитяване на гадините по пътя?
Колко пари отвън отиват при природозащитни и екологични организации?
Колко еколози бълват ВУЗ, дето след това са чудят каква 'далаверка' да докопат?
Колко поликлиники (за ХОРА) нямат пари за спешните случаи?
Колко ХОРА измират по домовете си, щото нямат пари за лекар?
Колко приюта за бездомници имаме?

Дреме ти...
ХОРАТА кучета ги яли...



Тема Оправи си категориите...нови [re: Black Wolf]  
Автор Castor (християнин)
Публикувано13.08.02 14:58



Приятелю Черния Вълк,

Позволих си, наред с аргументираната ми позиция, да прибавя и някои "лирични отклонения".
Във връзка с характеристиките ти относно моята личност ще ти отговоря накратко:
Привърженик съм на успешната интеграция на циганите в нашето общество и на намаляване на дискриминацията по отношение на тях. Имам приятели цигани, работил съм и съм ял на една маса с цигани. Не си вади глупави заключения, че се излагаш. Просто си сбъркал адреса.
Сбъркал си адреса и по отношение на представата ти за мен като представител на уютната цивилизация, седящ пред печката и телевизора, тровещ водата, въздуха и прочие. Професията ми е свързана с гората, сред природата, където може би прекарвам повече време, отколкото ти. Може би.
Дотук доста се изложи като събеседник, но имаш възможност да се поправиш. Омразата, която блика от твоето изложение, повече говори против самия тебе, май...
Единственият ти аргумент, който изтъкваш в защита на кучетата, е, че всяко живо същество има право на живот и че след като не съм го създал, нямам право да го убия, освен ако не искам да го изям. Това са философски разсъждения, които нямат нищо общо с живия живот. Може би на тази логика не трябва да убиваме в мазетата, къщите и складовете плъховете и мишките (разпространители на чума, направи справка в Средновековието какви епидемии са причинили)?
Това, че на теб явно ти харесва да те хапят кучета или да си тренираш нервите, си е твое хоби. Аз трябва да работа за семейството си, да работя за обществото, да защитавам видовете, които наистина имат нужда от защита, и не ми се трепери всеки път, когато се прибирам вкъщи, уморен от грижи и напрежение, да се притеснявам дали пред входа няма да изскочи някое псе... И за твое разочарование, такива като мен не са толкова малко, колкото ти се иска.
Проявавам търпение вече 12 години, досега едно куче не съм убил, нищо на никое куче не съм направил, въпреки тяхната агресивност и моето ЗАКОННО право да им отвърна със същата монета. Не смяташ ли така, господин Екологичен Морал?
Или просто ти мразиш всеки, който мрази уличните кучета?
Опитай се да отговориш на аргументите ми, да не изглеждаш смешно като "природозащитник" с объркани екологични представи или някакъв хуманизиран животновъд... Оправи си категориите, приятелю... Че трудно ще ми обясниш колко "хуманно" е вълкът, като влезе в някоя кошара, натръшква цялото стадо, ако ще да е от десетки и стотици овци, без да може да ги изяде. Оправи си категориите ...



Тема tezaнови [re: Novobranka]  
АвторMorph (Нерегистриран)
Публикувано13.08.02 15:58



Syglasen sym, az lichno sym za towa da se namalqt prakticheski do nula bezdomnite kucheta, kak e wypros na druga diskusiq...



Тема wypros kum wsichkiнови [re: Castor]  
АвторMorph (Нерегистриран)
Публикувано13.08.02 16:02



Aide naistina da si pomislim i wseki edin ot was da kazhe DALI E SYGLASEN S TOWA CHE BEZDOMNITE KUCHETA TRQBWA DA SE NAMALQT ( kakto kzah prakti4eski do 0 ) ?

Da ili NE?

Za tezi koito kazwat wednaga NE SHTOTO SHTE GI TREPETE - ... da dopusnem che ima nachin za namalqwane populaciqta im bez da gi ubiwat, togawa syglasni li ste?



Тема Отговорнови [re: Morph]  
АвторCastor (Нерегистриран)
Публикувано14.08.02 13:45



Отговорът ми е "да", естествено.
И какъв е начинът за намаляване на популацията, без да бъдат убивани? Ако е реално и постижимо, съм с две ръце "за". Ама не знам такъв начин...



Тема Re: Отговорнови [re: Castor]  
АвторMorph (Нерегистриран)
Публикувано14.08.02 15:53



neka wsichki da otgoworqt zashtoto znam che w krajna smetka sme na edno mnenie, togawa shte pogoworim za nachinite . OK?



Тема ОКнови [re: Morph]  
АвторCastor (Нерегистриран)
Публикувано14.08.02 23:57



ОК. Нещо няма голям интерес, ама да видим...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.