Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:48 20.06.24 
Природни науки
   >> Екология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема ЗА ВЪЛЦИТЕ  
АвторUlfhedhnar (Нерегистриран)
Публикувано13.05.02 10:59



В предложенията за нов клуб вижте предложението за "Клуб вълк"! И си кажете мнението.
Хайде да го направим!



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Ulfhedhnar]  
АвторZyko (Нерегистриран)
Публикувано13.05.02 15:56



OK tova sa liybimite mi jivotni,kakto i delfinite.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Ulfhedhnar]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано18.05.02 22:59



Странно - еколозите май се интересуват повече от храстчета!

Че вълкът е не само вид, заслужаващ защита! Той е символ!



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Black Wolf]  
Автор Mortisha (любителка на...)
Публикувано20.05.02 22:57



Ти пък стана много вещ по въпроса...



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Black Wolf]  
Автор Mortisha (любителка на...)
Публикувано20.05.02 23:00



Може да си прав, но иронията е
излишна - с нея няма да
спечелиш нищо!



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Mortisha]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 11:36



Не съм биолог, но знам това-онова за вълците. Като вид.

Знам доста повече за вълка в човешката култура и религия и за това, как са се отнасяли прадедите ни към него. Колко важен е за тях. Американските индианци го възприемат като учител и покровител на хората. Очевидно в древна Европа са се отнасяли по същия начин. Той има огромна роля в религиозната и магическа практика на германци, келти, славяни. На Изток - че той е прародителят за тюрките и монголците. И т.н. и т.н.

Въпроса е да се подходи към него цялостно - да се разкрие каква е ролята му в развитието на човечеството. Голяма е!

Природата няма да бъде спасена от хипарливи момчета и момичета, които се разкарват насам-натам с раници на гръб и провеждат смехотворни протести. Съжалявам, че го казвам, но това е истината. Имам доста приятели, които спадат в тази категория...



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Black Wolf]  
АвторCвeтyл (Нерегистриран)
Публикувано22.05.02 17:41



Познавам човек от Балкани, който се занимава точно с вълци. Може да се свържете с тях.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Black Wolf]  
АвторCвeтyл (Нерегистриран)
Публикувано22.05.02 17:44



Ти лично, какво правиш.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Cвeтyл]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано24.05.02 10:58



Dobre! Da ne e neulovimiat A. Ducov?



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Black Wolf]  
Автор Svetul (непознат)
Публикувано27.05.02 15:35



Май доста хора го познават. При това пложение можеш да говриш на дълго и широко с него. Едва ли би ти отказал пмощ, била той на теб, била ти на него, стига да имаш възможност естествено. Всеки може да действа стига да иска. Останалото езичнико зависи от теб :))



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Ulfhedhnar]  
Авторchuma (Нерегистриран)
Публикувано01.07.02 20:08



Izvinete po edna sluchaynost sam A.Ducov i viarno, che poveche se motaia po bairite otkolkoto v golemia grad, ama chak da sam neulovim?



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Ulfhedhnar]  
Авторchuma (Нерегистриран)
Публикувано01.07.02 20:09



Iavno tuk e tragnala diskusiata po-dobre ot kolkoto v biologia.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: chuma]  
АвторUlfhedhnar (Нерегистриран)
Публикувано02.07.02 08:16



Здрасти! Лично аз се опитвам от 6 мес. да те уловя! Впрочем, много благодаря за дискетата с материала и картата, която стигна до мен чрез нашия "пернат" приятел (предпологам, че се сещаш за кого става дума).
Въпреки всичко, надявам се най-сетне да се срещнем. Звънях няколко пъти и у вас, и в "Балкани".
А ти хвана ли своя радио-вълк?



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Ulfhedhnar]  
Авторchuma (Нерегистриран)
Публикувано02.07.02 12:28



Оше не сам, касмета не е на моя страна. Много животни бяха убити миналата зима, между които и алфа мъжки което доведе до разбиването на глутницата с която се занимавахме. Сега е трудно да се ориентираме в обстановката, сухо е няма следи, промениха си поведението.
радвам се че дискетата е стигнала и дано да е сваршила ниакаква работа.
ше се обадя, май ти имах телефона някаде



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: chuma]  
АвторBoabab (Нерегистриран)
Публикувано27.07.02 19:43



Hi az sam nov!
Mislq si 4e ideqta si q biva!
Ama vav vreme kogato lovzite v bg sa pove4e ot dive4a(makar te da nesa prqka za plaha za valcite)ste stignat li namalelite zapasi ot dive4 za iz hranvaneto na edna stbilna popolaciq valci?



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Boabab]  
Автор xипoтeнyзa ()
Публикувано29.07.02 16:08



не бъркай ходещите с пушка из горите (и то автоматична) с ловците в БГ ... а за вълците в БГ наистина би било интересно да се научи .... тъпо, ама знам май повече за канадските вълци, любима книга "Не плачи, вълко!" на Фърли Моуът

Истината е в науката! Не се оставяйте фактите да ви заблудят!


Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: chuma]  
Авторzyko (Нерегистриран)
Публикувано30.07.02 02:42



Aide da te pomolq za malko informaciq otnosno BG popylacii za6toto takava nqma nikude.Kato za na4alo pribliziteren broi individi.Na glytnici li deistvat ili po 4esto po dvoiki.Gore doly kude sa nai sre6tani(4yval sam 4e v Krai6teto).Moje da mi dade6 podobna informaciq za delfinite ako ima6.Az sam ot ornitologi4eskiq krujok pri BAN.Za6to ne napravite ne6to podobno i za bozainici.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: xипoтeнyзa]  
Авторchuma (Нерегистриран)
Публикувано01.08.02 16:27



Znachi kato cialo balgarskata populacia ot valci se izchisliava razlichno spored interesite:) Gorskite davat broy ot poriadaka na 2200 individa za proletta na 2002 g. S moite kolegi s koito izsledvame valaka v Kraishte i po malko v Pirin smiatame che realistichnia broy e okolo 1200 - 1400 individa. Ne zabraviaite, che chislenosta v populaciata varira spored resursite. Prez poslednite 2 godini imashe mnogo bukov i dabov jelad i ot tam dosta se uvelichiha divite praseta. Mladite divi svine sa mnogo lesna pliachka i valcite gi predpochitat. Po nashi izsledvania na ekskrementi edna goliama chast ot dietata se pada na divata swinq.
Po otnoshenie na lova moje mnogo da se kaje. Problema ne e tolko v broq na lovcite kolkoto v sistemata za izpitvane, pogolovno se prepisva na izpitite i lovcite ne se podgotvqt i ne znaiat nishto za jivotnite, saotvetno ne se sazdava v tiah nikakvo saznatelno chuvstvo za miarka. V Balgaria da si brakonier vse oshte e gordost i makar, che ima dosta zakoni sreshtu tova i to dosta prilichni, nikoy dori magistratite ne priema brakonierstvoto za seriozno narushenie na zakona.
Na mladeja ot krajoka v BAN po ornitologia moga da kaja samo che ideiata e prekrasna i na nas ni e hrumvalo, no sa mnogo malko uchenite glavi koito sa gotovi da predadat znaniata si na mladite, a na nas ne ni ostava vreme i sme postoianno po gorite taka, che e trudno. I az sam pochnal ot tozi krajok predi 12 godini kogato biah uchenik v NPMG to, dava mnogo dobra shkola spored men.
Az sega sam v Italia pri edna grupa deto izsledva valcite v NP Polino i neshtata tuka stoiat savsem po drug nachin, tuk idvat studenti ot razlichni instituti i se uchat da rabotiat na teren i da izpolzvat razlichni metodi za izsledvane. A i valka tuka e totalno zashtiten.
Do skoro



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: chuma]  
Авторzyko (Нерегистриран)
Публикувано02.08.02 16:20



mersi mnogo.cenna informaciq mi dava6 , koqto ne moga da namera nikude drygade.O6te nqkolko vupro64eta ako ne vuzrazqva6:
1.Na balkanite nie li imame nai mnogo vulci
2.imali glytnici koito se izhranvat predimno ot doma6ni jivotni
3.znae6 li nqkoi hybav sait sus karti na razprostranenie i podvidovo delenie na vulka.Koi e na6iqt podvid.
4.kak sa 4akalite.(predpolagam 4e se spravqt po dobre)
Izvinqvai 4e tolko te razpitvam ama znae6 4e taq informaciq nqma ot kude drygade da q poly4a.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: chuma]  
Авторzyko (Нерегистриран)
Публикувано02.08.02 16:23



zabravih da te pitam kvi sa poslednite novini za pirin.kolko sariozno 6te se otrazqt novite pisti na vulcite



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: zyko]  
Авторchuma (Нерегистриран)
Публикувано03.08.02 16:43



Mnogo vaprosi mnogo neshto ey !
1. Znachi ot Balkanskite strani imame nay goliama populacia ot valci. Bivsha Jugoslavia se predstaviashe dobre no ia porazbiha na malki darjavi ta ottam i chislenosta za vsiaka edna ot tiah e mnogo po-malka. Rumancite imat mnogo poeche valci, tam vida e i zashtiten, no tova veche e Karpatska oblast i ne e na Balkanite.
2. Za glutnici deto se hraniat samo ot domashni jivotni ne moga da kaja nishto sas sigurnost. V zapaden Pirin nad Kresna ima edna deto na vseki 2-3 dni srabotva po niakia koza ili ovca. Malko po – na yug ima edna deto e podpukala magaretata v deset sasedni sela, ta horata veche ne gi izkarvat na pasha. V Breznishko ima kam 30 % skitashti kucheta ot pokrayninite na selata v dietata na edna glutnica. No za da sme tochni i da ne govorim gluposti triabva iako da se hvane i da se sabirat ekskrementi i posle mnogo precizna obrabotka i statisticheski predstavitelna izvadka inache si cheshem ezicite.
3. Pochti vsiaka darjava ima pone edin proekt za izsledvane na vida i toy si ima website koyto dava niakva karta za razprostranenieto. Nie si niamame Garcite triabva da napraviat edna kato predsedateli na Bolkan Large Carnivore Network na koiato sme chlenove ama may ne sa. Za podvidove e trudno da se govori. V Evropa ne e raboteno. Edin Swed sabira DNK za da napravi neshto po vaprosa, pratihme niakolko probi ama oshte niama info. Amerikancite sa si bravili razbivki na podvidove ot Alaska ta do Meksiko no se okazva che pri proslediavane s nashiynici mnogo chesto edin individ v dispersia minava ot teritoriata na edin « podvid » ta prez vtori « podvid » i nakraya se okazva na teritoriata na treti « podvid ». Tak che za kvo govorim kato si imame rabota sas skitnik deto niakolko stotin ili hiliadi kilometra gi niama za nishto ako tragne da si tarsi nova teritoria.
4. 4akal si ia kara mnogo dobre u nas, godishno izbivat po dokladi na NUG (Nacionalno Upravlenie na Gorite) okolo 10 000 individa i vapreki vsichko veche e stignal kade li ne. Minal e Slovenia, vleznal e v Severna Italia a u nas ot lubitel na ravninni i vlajni gori e vzel da se prisposobiava i kam po-visoki mesta. Ima info za nad 1600 m.n.v. Osven choveka nego drugo ne go barka, jivee poedinichno lovuva razni drebosaci – grizachi naprimer i obira marshata. Niama konkurencia s valka, ne mu vliza v ekologichnata nisha – valka e socialen, glutnicata tarsi edra pliachka.
5. Za Pirin – pistite go barkat do tolko do kolkoto se pritesniava estestvenata mu pliachka. Inache se prisposobiava lesno kam vsichko i ne se pritesniava da se razmotava i v selishtata noshtno vreme i da likvidira kucheta i kotki po bunishtata. Ako izgoniat sarnite i divite svine (koeto shte stane), a nad Bansko domashni jivotni ne se izkarvat proshto shte otide tam kadeto e manjata ili inache kazano antropogennia natisk e po slab.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: chuma]  
Авторzyko (Нерегистриран)
Публикувано07.08.02 01:21



Aide 6te se vuzpolzvam o6te ot liybeznosta ti:
1.Kaji ne6to za enotovidnoto ky4e.Stiga mi i razprostranenieto my v Bulgaria,no ako dobavi6 i ne6to drygo ako ima6 vreme nema da e lo6o.
2.Ne znam dali ti si ot tezi koito sa tursili v Zapadna Stara Planina.Kakvi sa rezyltatite , polojitlni ili otricatelni.
3.Imal li si sly4ai skoro na otroveni vulci ili hvanati v kapani,t.e. izpolzvat li se zabraneni ot zakona metodi za yni6tojavaneto im ili samo se strelqt.Ima li razporedbi koga da se lovyvat ili lovut im e razre6en celogodi6no.Vuob6te kak stoi vuprosa s vulcite na hartiq i na praktika?
4.Ostavqt li ne6to vulcite v Izto4nite Rodopi i za le6oqdite.
5.Ima li ne6to interesno okolo povedenite na BG popylacii vulci?Mene etologiqtq i nevrofiziologiqta me vulnyvat nai mnogo.
6.Dve dymi za zlatkata,ako moje.
Dokato mi otgovaria6 6e te pitam.Mersi.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: zyko]  
Авторchuma (Нерегистриран)
Публикувано18.08.02 20:16



Izpolzvat se zabraneni sredstva i to dosta, znam za valci hvanati v primki i otroveni i nay -veche v ugozapadna Balgaria. Za enotovidnoto kuche nishto ne znam, publikacii niama i nikoy ne sam chul da raboti varhu nego. Za zlatkata niama nikakava aktualana informacia, a i vaobshte za mustelidi v Balgaria malko se znae. Imashe edno mome deto se probvashe da bachka s pastria por ama nishto ne znam dokade e stignala, znam samo che beshe hvanala v kapan stepen por predi 2-3 godini po Dobruja. Tia jivotni trudno se vijdat i za tva si triabva podhodiashti metodi na izsledvane. Kato se pribera v Balgaria she pogledna kakva informacia imam i shte ti ia pratia shtoto ne pomnia vsichko na izus
Chao za sega



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: chuma]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано18.08.02 22:41



Здравей! Как беше в Италия?

Най-после ще можем ли да се видим? Искам да те питам нещо - имаш ли някакви филми за вълците? Знаеш ли места в Мрежата, откъдето да могат евинтуално да се свалят такива филми?



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Black Wolf]  
Авторchuma (Нерегистриран)
Публикувано22.08.02 11:42



Zdravey,

Dnes tragvam 22ri, ne znam za kolko vreme shte se pribera. Za sajalenie niamam vreme za rovene v mrejata i ne znam za takiva saytove. Imam edin na cd za reintrodukciata na Yelowstone skite valci ako iskash shte ti go kopiram. Prati mi niakakav telefon na e-maila, may go imash:)



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: chuma]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано22.08.02 12:34



Ти ми имаш телефона и даже сме говорили (май два пъти).
Много трудно "хващаем" си... Все пак трябва да направим най-после една среща.
Онази карта, дето ми я прати по Пилето, доколко е актуална?
Успех в начинанието!



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Black Wolf]  
Авторchuma (Нерегистриран)
Публикувано25.08.02 19:47



Aktualna e pravena e po dopitvane do lesnicheystva ot 1997, i ot vreme na vreme se proveriavat neshtata. Minalata godina se pravi podrobna obikolka na Rodopite, Pirin i Slavianka i se sabra info i za ataki i t. n.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: chuma]  
Авторzyko (Нерегистриран)
Публикувано25.08.02 19:50



za kakvo stava vupros v taq karta



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: zyko]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано26.08.02 15:24



Карта на популацият на вълка в България. Като се видим пак, ще ти я дам.
Всъщност, Chuma, има ли данни колко процента от атаките на вълците завършват успешно в Б-я? Спрямо диви животни и спрямо "стокицата"?



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Ulfhedhnar]  
Авторzyko (Нерегистриран)
Публикувано11.09.02 13:56



Zamislqlilistese kakvo bi stanalo ako vulcite bqha po ymni ot nas?Vulkut mi i liybimoto jivotno, no po teoriqtana Darvin(koqto ne moga da osporq)togava te 6tqha da ni izqdat.Kajete si mnenieto.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: zyko]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано12.09.02 15:16



Ако бяха по-умни от нас? Индианците например смятат, че са по-умни. Със сигурност нямаше да започнат да ни изтребват поголовно... Поне така си мисля.



Тема Re: ЗА ВЪЛЦИТЕнови [re: Black Wolf]  
Авторchuma (Нерегистриран)
Публикувано15.10.02 20:04



Dosta sa umni i za tova stoiat dalech ot nas. Niamat neobhodimia vid kraynici za da izpolzvat sechiva, ne sa im bili neobhodimi i za tova evoluciata ne e varviala v taia nasoka. Horata izrabotvat instrumenti koito izpolzvat dosta uspeshno i nay-chesto za unishtojenie. Da si chuval za jivotno deto si plue v panicata ili si trovi vazduha deto disha. Tova may samo nie si go pravime edni na drugi. Samo nie se izbivame bez prichina ot chista nujda za raznoobraziavane na svobodnoto vreme.



Тема Вълците и медиитенови [re: chuma]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано16.10.02 10:06



Вчера във вестниците пак имаше статия "Вълци нападат село в Родопите" или нещо такова... Как едва ли не крадели кокошки, агънца от дворовете. И възмущение - човек ли трябва да изядат, та най-после да ги избият. Може би трябва да се направи пресконференция някаква, да се побясни на журналистите това-онова. Трудна работа е, знам, но не е безнадежно!



Тема Re: Вълците и медиитенови [re: Black Wolf]  
Автор Svetul (неопределен)
Публикувано17.10.02 22:18



Тя винаги надеждата умира последна, но тъй или иначе журналистите винаги говорят така за вълците и мечките, а има хора дето и риса се опитват да върнат. А точно с такова отношение, което се пропагандира повсеместно до много добро няма да се стигне. Едвали, журналистите са чували за избиването на вълците в онова плато и последвалите резултати, да не говорим, че всеки търси най-лесния начин: няма да храниш кучета и да внимаваш повече я, пък и всяка грижа от горе...
Друг е въпроса, до колко журналистите и не само те, ще проявят интерес, просто на мен ми е трудно да си го представя. Но не мога да кажа какъв е начина и ако някой може, добре ще е.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.