Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:16 12.06.24 
Здравна
   >> За наркотиците
*Кратък преглед

Тема един лаишки въпроснови  
Автор don_1953 (непознат)
Публикувано01.12.14 22:21



Като начинаеща майка на зараждащ се наркоман(може и не чак толкова зараждащ се) имам питане. Що за животно е това "кристали"? Четох нещо за хапчета против грип, смесени с разни миши отрови, препарат за почистване на канали, акумулаторна киселина,натрошено стъкло и други л-йна. Има ли тест, който го лови? Вазможно ли е изследвания направени в спешно отделение(неврология) в Германия, в където поне една страница е отделена на наркотични вещества да не е констатирано наличието му? Последния въпрос е с цел да си изясня от кога е проблема.
Надявам се да получа смислени отговори, а не съвети как да гледам безучастно бавната и мъчителна смърт на детето си.

Редактирано от don_1953 на 01.12.14 23:29.



Тема Re: един лаишки въпроснови [re: don_1953]  
Автор hladnikaМодератор (brujo)
Публикувано02.12.14 10:00



може би е метамфетамин,


за останалите въпроси в момента нямам инфо

Успех

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: един лаишки въпроснови [re: hladnika]  
Автор don_1953 (непознат)
Публикувано02.12.14 21:47



Благодаря. Не се справям много добре с английския, но в общи линии разбрах за какво става въпрос. Ще прочета по-внимателно статията. Доколкото разбрах и аз, да метамфитамин е, дори някъде го наричат "Crystal Speed", наричан още "Meth" или просто "Crystal". Намерих няколко статии по въпроса от 2012 г. Тогава го класифицират като "най-новата дизайнерска дрога". Не съм наясно как точно се правят клиничните изследвания, дали е възможно да търсят само определени вещества? В графата срещу метамфетамини пише "Чисто", но... от какво точно е чисто? Това, разбира се, са въпросите, които си задавам аз, сблъсквайки се сега с този проблем.
Приемам информация и съвети, всичко, което би ми било от полза.



Тема Re: един лаишки въпроснови [re: don_1953]  
Автор kotaci (другар)
Публикувано04.12.14 17:29



http://apteka.framar.bg/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B8/%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8

Има си тестове за всичко.



Тема Re: един лаишки въпроснови [re: don_1953]  
Автор diamorph (untermensch)
Публикувано06.12.14 18:15



да, метамфетамин е.

за дизайнерска дрога не е, известен е още от началото на миналия век.
някои хора взимат от дъжд на вятър и никога не им създава проблеми, или пък бързо се отказват. но други - особено пък в чехия, не знам как и защо им е традиционната отрова още от комунистическо и си умират за него (и от него). много бързо човек изперква, в грозния смисъл на думата, репетитивни действия и движения, тикове, дългото безсъние което допринася към разтроената, че в един момент направо дементирала мисъл... хиперсексуалност, мастурбиране с часове понякога..

като за веднъж-дваж - поне при мен, е имало и позитивни ефекти от гледна точка на когнитивната стимулация и фокус.
за разлика от много други субстанции и наркотици, метмафетамина Е невротоксичен и бавно но сигурно пържи допаминовите неврони.
и също така за разлика от много други наркотици, метамфетамина при системна употреба причинява личностни изменения и потенциално може да нанесе перманентни щети (но тук си говорим при найстина упорита, методична, системна и продължителна употреба... ако трябва да сме честни, в повечето случай всичко това е само фаза която минава и отшумява).

най-често се 'готви' като се редуцира ефедрин (от аптеката, било то от сиропи за кашлица, мазила и т.н.) с червен фосфор и йод - достатъчно просто за да може всеки да се научи ако не от първия, то от втория вече път.
'мешилки' има рядко, ако въобще - по-скоро има странични продукти от начина по който е протекла реакцията, използвани разтворители, филтрации и т.н. съответно и качествтото варира, но това е декстро-метамфетамина.

от 2013 насам из европа масово е плъзнал доста качествен и достъпен/евтин метамфетаминов рацемат поради един определен появил се (да не казвам точно, че не е ясно кой следи и чете тук..) евтин, неследен, сравнително безобиден и винаги достъпен от китайските химически компании и заводи БМК (бензил-метил-кетон) прекурсор. а от БМК до d/l-meth е една редуктивна аминация, част от швейцарското ножче от умения на всеки що годе опитен готвач/химик.

най-общо това е.
не мисля, че има нужда от паника чак - спокойно и хладнокръвно.... и дискусия да има. наркоман не се става толкова лесно, нито е задължително смъртна присъда.

големия плюс е, че от стимулантите от този сорт няма физическа/ендокринна зависимост, както от опиатите. спират се също толкова лесно колкото са започнати, при добро желание за което.... известно време зимен сън, лека депресия и тъпчене на ядене като невиждал, евентуално разни витамини и добавки, и за няма и седмица (в лош случай) човек си е като нов.

но пък, да, има и сериозна наркомания що се отнася до метамфетамина - бил съм свидетел в чехия, хора по на 50-60 вече... хлапета без зъби... през повечето си сигурно съзнателен живот са били на това. но мисля, че в случая опират нещата до демография/епидемология някаква - като погледнеш картата, само чехия е червена в европа, след нея по-малко словакия, в щатите портланд и орегон - на други места въобще даже се не намира... та явно средата тук играе много ключова роля.

успех и съвета който мога да ти дам е - с караници, рестрикции, следенета и насилствени нахлувания в личното пространство нещата обикновенно само се влошават. много хора след дълги години късане на нерви и здраве и какво ли не, накрая - било то и от умора - сядат и си говорят открито за нещата, оставяйки предразсъдъците настрана. макар да няма по-егоистично същество от наркомана, факт.

he who packs your capsules controls your destiny.


Тема Re: един лаишки въпроснови [re: diamorph]  
Автор don_1953 (непознат)
Публикувано07.12.14 12:34



Безкрайно съм Ви благодарна. Донякъде ме успокоявате. Проблемът е, няма диалог. Категорично отказва да разговаря на тази тема с предтекст, че видите ли тези разговори го бутат към друсането. Много рядко в разговор обещава, че повече няма и то когато сме сигурни, че е взел нещо. Като е много зле казва "помагайте", ама за какво да помагаме? Просто да се почувства по-добре или да спре дрогата, или да му намерим забавления, че му е скучно. Поиска да отидем на лекар, че му е зле, заведохме го, ама не ни каза, че има намесена дрога и на лекаря не каза. В случаен разговор разбрахме по-късно. И чак тогава се светнахме. Ние наивниците си мислим, че от безпаричие, от безизходица е в депресия и лекуваме депресия, ама тя не била сама...
Мълчим като неми по цял ден, че то и двамата с баща му само това ни е в ума, пък не може да се коментира. Непрекъснато гледаме какво прави, какво казва, мъчим се по поведението му да разберем дали е друсан или не. Всеки път като иска да излезе си мислим, че отива да се снабдява, пък то просто може да иска да поизлезе. За кола сме категорични-при никакви обстоятелства не му даваме-да ходи с автобуса. Животът ни се обърна с краката нагоре. Крием от всички познати, почти никой не смеем да поканим в къщи, че се изнервя от шума, затваря се в стаята си, непрекъснато е пред компютъра. То там поне да върши нещо смислено, само музика и фейсбука. В къщи няма спокойствие, няма сън, няма почивка, няма разговори, няма усмивки, всички бавно и мъчително умираме.
Съжалявам за излиянията, ама много ми е тежко.



Тема Re: един лаишки въпроснови [re: don_1953]  
Автор diamorph (untermensch)
Публикувано08.12.14 16:13



ами... познато, да.
в голяма степен мога да говоря просто за себе си и моите случаи, дотолкова доколкото се пристъпват и препокриват нещата.
но... какво въобще взима той? много неясно звучи, а това е... важно, нали, меко казано... за 'диагностицирането' на проблема. на какви години е? в българия сте явно иначе...

изнервените, разтроени и безплодни разговори с майка ми и мен са ме 'подтиквали' да се направя още - заради чувството за вина, заради собствената ми в дадения момент, колкото и нейната, безпомощност, пропитата от отчаяние стая дето трябва да ми е дом, и т.н.... тези моменти ги е имало, да, в моя случаи с опиатите.

убедил съм се, че едно от най-важните неща за решаване на подобни проблеми е смяната на обстоятелствата - обстоятелствата повече или по-малко създаващи или обострящи проблемите.
аз се върнах от чехия след 3 години там с идеията тук за някой друг месец да си сверя компаса и да видя на къде пак да ловя - но нещо се застоях, пак почнаха едни депресии, едни резки промени в настроения, неконтролируеми изблици на себенасочено насилие и брутално самонараняване граничещо с осакатяване - все неща които като преди няколко месеца не си мислех, а бях убеден, че са отдавна назад, в миналото, и никога не бих регресирал отново на подобни нива...

на опиати съм бил здраво закачен поне 5 години, от около 6 - взимам, но без да имам/си създавам физическа/ендокринна зависимост. узрял съм достатъчно за да знам каква ми е нуждата от тях... и сега тук вкъщи се разбрахме криво ляво, че имам известно време нужда от морфин за да мога да поизплувам от тинята, т.е. за мен е инструмент и вид лекарство, а не самоцел и търсене на удоволствия, които втория закон на термодинамиката така или иначе никога не прощава.

друго нещо което ме е спасявало през годините - освен честите смени в средата и обстоятелствата - са били активните ми интереси мисля. било то здрави или нездрави такива, зависи кой ги гледа и от къде.

с метамфетамина имах заигравка в чехия - където както споменах е масово - докато живеех с един близо 50 годишен американец от ню йорк, който беше така зловещо изпържен и когнитивно/личностно дефицитен от дългогодишната (венозна) злоупотреба, че понякога с месеци не излизаше от мазето в което живееше и беше погнусяващ човешки екземпляр - не знам доколко част от отвратителните му черти и характер си ги е имало и преди, или дрогата ги е обострила и оголила, но да - целия пейзаж поставя много въпроси....
аз лично след има-няма 3 седмици - предимно венозна употреба, кристализиран декстро мет ('bohemia crystal', пико, перла, первитин...) - се погнусих и просто спрях... в началото имаше моменти в които ми беше полезен де, не мога да отреча. изчетох примерно разни философски трудове в списъка ми на неща за минаване през, които иначе не знам колко време биха ми отнели... найстина, попитата информация после отне време на трезво да се смели и абсорбира, но да - 'светналия' мозък утилизира целия ти асоциативен апарат на изключително бързи обороти..... говоря вече за съвсем други неща, разпилявайки кофата на контекста, но се надявам въпреки това да съм в някаква степен полезен.

както пак се повтарям - важно е да има що годе хладнокръвно балансирана дискусия и диалог, без примеси на съдене и предубедености (та било то и само за момента и в момента на разговора).... макар не винаги това да е начина - това просто е моя начин и мнение, в много случаи е по-добре човек да пощади родителите си ако може. има хора които друсат от по 8-10 години и водят нормални, функционални животи и ежедневие и родителите им до ден днешен не са ги дори подозирали. има много неща които един родител не трябва и не би искал да знае, неща на които не може и няма как да реагира адекватно на, и често в подобни афектирани състояния правят грешки, поддават се на 'даването на акъл от "специалисти"' и разни (може би понякога дори добронамерени) злодеятели...
но, да - след всичко това, просто исках да кажа, че аз съм за 'всичко-на-масата' подхода... а и го има момента, че ако човек е тръгнал категорично да си троши главата, няма нужда да се хабиш и ти за да му помогнеш в крайна сметка да я строши в другата стена. в такива случай най-много което можеш да направиш е да гледаш да минимизираш евентуалните вреди/щети, за да има по-малко чаркове за събиране по пода после.

he who packs your capsules controls your destiny.


Тема Re: един лаишки въпрос [re: diamorph]  
Автор don_1953 (непознат)
Публикувано08.12.14 17:26



Здравейте, не знам дали ще мога да разкажа всичко, че ми се налага да поскривам екрана, но ще опитам.
На въпроса "какво" и аз не съм сигурна дали и той знае точно какво. Каза, че е пробвал трева, но било гадна работа. Пробвал е кокаин, но последно е на нещо, което наричат "кристал"-било евтино и достъпно. Кога сме пробвали и по колко-не се изяснява.
За промяната на обстановката-налице е. Той живее сам в собствено жилище. В момента няма приятелка, няма работа и като че ли и приятели няма. Преди месец дойде много отчаян и след дълъг разговор в който изпадахме в разни безсмислици каза, че не е добре и има нужда от помощ. Заведохме го на лекар, който каза, че е изпаднал в дълбока депресия, но нещата ще се оправят. Остана да живее при нас, с условие, че ще си взема редовно лекарствата.
Тази случка, обаче има предисловие. Още един месец по-рано, пътувайки за Германия в колата му става лошо, започва да буйства, твърди, че го боли зъб. Спътниците му го карат в болница, където припада. Остава там една нощ, правят му камара изследвания(включително и за разни видове дрога) и на другия ден го пращат в България за изследвате за епилепсия. Няма смисъл да разказвам повече подробности, но случката в Германия го накара да послуша лекаря и дя си пие лекарствата.
Ние с баща му, агнета наивни, вярваме на половината истина. Той просто е спестил тази подробност, че в играта са намесени и наркотици. Случайно намерихме нещо завито в едно станиолче и хък-мък си каза. Доколкото знам е вземал това нещо разтворено в безалкохолна напитка и е смъркал(от кога, колко често, какви количества не е ясно). Сега твърди, че смята да се откаже от навика си, като постепенно намали количеството, че той само "малко"... си вземал и подобни такива. Най-лошото е, че същият ден, когато каза, че има нужда от помощ е бил дрогиран. Лекарят на следващия ден го поразпита, но беше непробиваем като стена-"някога го почерпвали по нещо дребно".
Та колкото Ви е ясно на Вас, толкова и на мен.
Годините-28. На 13 беше по-разсъдлив от сега - твърдо против цигарите, наркотиците и алкохола.
Явно от доста време е имал проблеми с пари, понякога идваше да вземе "назаем" по 10-20 лв. и постепенно проблемите са се задълбочили, приятелите, които са били край него са го зарязали, защото не може да излиза с тях, други са вече семейни и си имат собствени проблеми, други заминаха на работа в чужбина и той е останал сам, затворен в свой собствен свят. Нали знаете, че точно тогава идват "доброжелателите", които за дребни пари ти доставят "душевен комфорт"?
ПП Благодаря и за насоките за тестовете, че аз бях категорична, че и тестове ще има, ама си мислех дали не плаша куче със салам


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от don_1953 на 08.12.14 22:07.</EM></FONT></P>

Редактирано от don_1953 на 08.12.14 22:17.



Тема Re: един лаишки въпроснови [re: don_1953]  
Автор diamorph (untermensch)
Публикувано08.12.14 22:39



ами т.нар. "дизайнерски дроги", напълно синтетични - къде до сега 'непознати' (смисъл неизследвани, непробвани върху плъхове дори, някои нямат и каталожен CAS номер... т.е. пълна мъгла що се отнася реално до ефекти, механизми на действие и токсичност), къде аналози и хомолози на по-известни неща... последните години станаха много масови из целия запад, всьо идва от китай с любов (тях много им пука за неквите там европейци и американци все пак нали..) - и между тях има адски опасни неща, малко е руска рулетка... иронията е, че повечето се продават легално. даже има специализирани магазини... в пакетчета етикирани "синя нирвана", "виолетов оргазматрон" и квито глупости можеш да се сетиш, и разбира се никъде не пише какво точно съдържат (или ако пише: витамин Б комплекс, кофеин, не знам си кво, нищо общо с нищо...)

и да, между тях има такива които са причинявали епилепсии, психози, парализи, инсулти, инфаркти...

кристал... вероятно найстина е метамфетамин, той е - и последните години особено стана - найстина доста евтин и достъпен, и много 'готвачи' се навъдиха... дори познавам хора, които си готвят просто за себе си, за лична употреба.

макар да не е съвсем изключено, не мисля, че "смята да се откаже като постепенно намаля количеството" - тоя филм, при стимулантите, с необходимоста от намаляване, го има само в много тежките случаи на примерно венозна употреба с грамовете на ден... и при някакви такива налични преморбидности, депресии, епилепсии... нещата просто стават съвсем мазало, и съм сигурен, че и той го усеща, но метамфетамина много лесно те заключва в репетитивния loophole.
резонирам с момента с депресията - и мен напоследък ме пере такава, bona fide в клиничния смисъл, но това което работи за мен по начина по който работи не значи, че за друг би било същото.

силно желателно е да намерите някой подходящ, адекватен доктор... и стъпка по стъпка нещата да започнат да се нормализират, със сигурност не като просто се изпише поредния за момента масов медикамент с пасивното безразличие на много от професията.

трудна и сложна ситуация, каквито винаги са с тези неща.
особено като си говорим по-скоро за разбита биохимия, отколкото за психологически проблеми.

успех и късмет, и дано нещата да започнат да сработват по-рано, отколкото по-късно.

he who packs your capsules controls your destiny.


Тема Re: един лаишки въпроснови [re: don_1953]  
Автор diamorph (untermensch)
Публикувано08.12.14 22:58



и аз съм на толкова, 28...
много паданета, много ставанета... много търпение от близки и приятели...
но с времето ми се изкристализираха някои жизнено важни ми 'истини' - че застояването ми в българия е пагубно за мен, че попадна ли пак тук трябва по най-бързия начин да търся пак посоки навън - дали ще преподавам англииски на хлапета в китай или ще го давам общар на някоя нефтна платформа из конго, няма значение...

иначе и мен тая сутрин най-накрая ме завлекоха на психиатър, който пък за пръв път се оказа найстина готин и разбран човек - веднага намерихме общия език на разбиране, и нямах нищо против теста, както отдавна вече нямам защото нямам и какво и от кого да се крия - и не просто защото съм се уморил от което.

но е трудно.
едно на ръка да разбереш сам себе си, и после да можеш да накараш и другите що годе да те.

he who packs your capsules controls your destiny.



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.