Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:20 10.05.24 
Здравна
   >> За наркотиците
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: ARlZE]  
Автор sprtp (новак)
Публикувано30.07.11 23:42



добре бе, господин професоре или как да те наричам, сподели как ще желаеш?

не разбра ли, че не всяко просоциално поведение е провокирано от егоистични подбуди?

от одеве дъвча едно и също и ти продължаваш, да не разбираш...
колкото и титли и езици да имаш, май си доста кухо парче, а?



Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: ARlZE]  
Автор lili_belqta (Кучка)
Публикувано30.07.11 23:46



Пише се Одибрение.

Аз нямам нужда страничен наблюдател да ми приписва нещо или да ме хвали.
Аз не се обвинявам в суета, за мен не е нещо лошо.

Суетата е смъртен грях. Като нищо ще ме умори някой ден.


Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: sprtp]  
Автор xexo (beast)
Публикувано31.07.11 06:55



Не разбирам защо думата "егоизъм" се приема толкова негативно, дори в контекста на този "спор".

Мнението ми е че дори пожарникара който влиза в къща за да спаси дете, дори той го прави заради собственото си его. Рискувайки собствения си живот, той прави нещо което задоволява моралната картинка която има за себе си (ценностната система). Има морална печалба от това си действие.

Същото е с нобеловия лауреат който не отива да вземе парите си. Както ARIZE писа, идеологията на този човек може би не съвпада с идеологията проповядвана от организацията която раздава тези награди. Може би самите пари (или имането на много такива) не съвпадат с ценностната му система.

Този човек задоволява собствената си ценностна система отказвайки наградата, тоест извлича някаква полза от това.

Фекалии струят из дълбините на човешката душа


Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: lili_belqta]  
Автор xexo (beast)
Публикувано31.07.11 06:57



В отговор на:

Аз нямам нужда страничен наблюдател да ми приписва нещо или да ме хвали.
Аз не се обвинявам в суета, за мен не е нещо лошо.




Добре е ако наистина си успяла да се освободиш напълно от тези тежести.

На мен обаче ми мяза малко на самонавиване.

Фекалии струят из дълбините на човешката душа

Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: sprtp]  
Автор xexo (beast)
Публикувано31.07.11 07:04



В отговор на:

- страх от наказание или толериране на обществените порядки
- истинско желание да помогнеш на човека
- помагане с цел повишаване на собственото самочувствие




Добре, но истинското желание за да помогнеш съществува заради ценностната ти система. Помагайки, ти задоволяваш ценностната ти система.

В отговор на:

не винаги е задължително да "храниш" собственото его!




Считаш ли че задоволяването на ценностната ти (морална) система е хранене на егото ?

Не разбирам защо слагаш тази негативна конотация върху думичката его ?

Фекалии струят из дълбините на човешката душа

Редактирано от xexo на 31.07.11 07:09.



Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: xexo]  
Автор kвaнтoв oбekт (тропосер)
Публикувано31.07.11 09:38



Не винаги се индентифицирам с този на когото помагам.





Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: xexo]  
Автор lili_belqta (Кучка)
Публикувано31.07.11 10:12



Похвалите и критиките са ненужни, нито ще остслабна от тях, нито мога да ги напъхам в банкомата на рулетката.

Суетата е смъртен грях. Като нищо ще ме умори някой ден.


Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: xexo]  
Автор sprtp (новак)
Публикувано31.07.11 11:19



ама ценностната система предполагам, че не е някво желание?

тва не са желания, които ти задоволяваш.

даже ценностната система се опасявам, че може да те накара да вършиш неща, които изобщо не са задоволителни.

примерно да влезнеш с дупка пълна с лайна за да извадиш пухкавото си пуделче.

ценностната система, ми се вижда като една матрица, чрез която ти допускаш и оценяваш нещата. от там вече идват мотивите, егоистични или алтруистични. в двата полюса.

Редактирано от sprtp на 31.07.11 11:24.



Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: sprtp]  
Автор xexo (beast)
Публикувано31.07.11 11:41



В отговор на:

ама ценностната система нали се сещаш, че не е някво желание?




Не си спомням да съм говорил за желания.

Говорех за наградата или наказанието която получаваш след дадени действия.

Примера с пожарникаря беше много адекватен - ако той не скочи в огъня, ще трябва да живее с идеята че е оставил дете да умира. Един вид наказание.

Като скочи в огъня - получава затвърждаване на позитивния модел за себе си.

В отговор на:

даже ценностната система, може да те накара да вършиш неща, които изобщо не са задоволителни.

примерно да влезнеш с дупка пълна с лайна за да извадиш пухкавото си пуделче.




Разбира се че е задоволително. Другия вариант е да живееш с идеята че си го оставил в дупката с лайна. Ако това действие това противоречи на ценностната ти система - няма да се чувстваш особено добре.

В случая си предпочел лайната от колкото мисловното самобичуване.

Фекалии струят из дълбините на човешката душа

Тема Re: Най-креативна лъжа за измъкване на паринови [re: sprtp]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано31.07.11 12:12



не разбра ли, че не всяко просоциално поведение е провокирано от егоистични подбуди?
........................

Напротив - всяко просоциално поведение, както го наричаш, въпреки че е мисномър, е наразривно свързано с егоистични подбуди и мотивировка. И пак ще повторя, че в това няма нищо неморално или неестествено.

Възможно е човекът, извършващ акта на алтруизъм или саможертва, да не си дава сметка за това, дори да иска да не е така, но ако имаме достатъчно информация за всеки отделен случай и задълбаем достатъчно надълбоко, неминуемо ще стигнем до извода, че извършителят на деянието е подтикнат от представата за своята Аз-концепция - за това, което иска да бъде. Основано на предположението или усещането как би реагирал човека, който иска да бъде, в тази конкретна ситуация.

Това, което е прието да се нарича "добродетел/и". Но смелостта е единствената добродетел, без която всички останали губят значението си. Т.е. смелостта да преследваш мечтите си, да действаш и работиш във и от тяхно име.

Смелостта е воля, волята ни прави способни да реагираме, дава ни сила да вземаме трудни решения и да ги отстояваме. Страхът ни парализира, прави ни меки, неадаптируеми. Срахът не е просто липса на смелост, а по-скоро липса на воля. Всички смели хора си приличат по това, че са ярки личности, т.е. имат осезаемо Его, което е източник на волята им да преследват мечтите си, които пък от своя страна са проекция на тяхната Аз концепция.

Не вярвам да си разбрал нещо, но така или иначе това не за теб, въпреки че си адресат на поста ми.

some men change the world more in defeat than other in victory...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.