Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:44 28.05.24 
Здравна
   >> За наркотиците
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема адаптогенни и ноотропни веществанови  
Автор diamorph (минаващ)
Публикувано14.10.10 18:20



Nootropics, also referred to as smart drugs, memory enhancers, and cognitive enhancers, are drugs, supplements, nutraceuticals, and functional foods that are purported to improve mental functions such as cognition, memory, intelligence, motivation, attention, and concentration.

The term adaptogen is used by herbalists to refer to natural herb products which they believe to increase the body's resistance to stress, trauma, anxiety and fatigue. In the past, adaptogens have been called rejuvenating herbs, qi tonics, rasayanas, or restoratives.
The term adaptogen is often applied to plants even when the criteria of an adaptogen is not met with, such as the important and significant general adaptive effect on stress involving the whole organism and its main functions.
It is claimed that adaptogenic herbs are distinct from other substances in their ability to balance endocrine hormones and the immune system, and they help the body to maintain optimal homeostasis.


сиреч вещества - било то растителни екстракти или изцяло синтетични съставки - които enhance-ват urban lifestyle-a, и те правят винаги alert и 'в кондиция'.

прототипния ноотроп е пирацетама, с който имам екстензивен опит, след като 2ма приятелчета - единия хърватски органичен химик, другия биохимик с диабет (кофти спънка понякога) - горещо ми го препоръчваха, кълнееки се, че е едва ли не някакво чудо.

първите ми детоксификации и спирания включваха банки с глюкоза, B комплекс и пирацетам.

по БГ аптеките обаче има 3 различни генерика - nootropil, lucetam и pyramem-a на sopharma. когато стане на въпрос за sopharma, убедил съм се, че те не правят нищо друго освен боклуци. карсила им е напълно не-ефикасен, диазепама им ме кара да бълнувам, че чак викам, на сън (което, интересно, не ми се случва с диазепама на roche, valium-a), а пирацетама им е много по-слаб от останалите. наскоро си приказвахме със шефа на бърза помощ в плевен и стана на въпрос за това, той потвърди набюденията ми.

така, back on track, взимам пирацетам, on and off, от повече от година вече, и потвърждавам - адски ценно е. това което е изяснено, че прави е, че стимулира комуникацията между двете полукълба (активноста на corpus collosum-a), и засилва церебралното кръвоснабдяване, като отгоре на всичко е и невропротектор, т.е. предпазва невроните от окислителен damage. няма LD50 (median lethal dose, индикатор за токсичността на едно вещество), можеш да го взимаш в каквито си искаш дози - аз взимам средно между 5 и 8 грама, разпределени през целия ден. на такава доза в един момент обаче ти се изчерпват биопрекурсорите на ацетилхолина, резултата от което е кофти главоболие. това се оправя веднага като суплементираш холин към пирацетама (нещото от което мозъка ти си прави нужния ацетилхолин) - можеш да си купиш чист холин, или още по-добре лецетин, другия варянт е да ядеш по 3-4 яйца всеки ден, от което на мен лично ми се повръща.

in effect: концентрирам се пъти по-лесно върху нещо, дори събужда и засилва ЖЕЛАНИЕТО ти да вършиш работа; осезаемо подобрена памет, и настроение. след известно време и ярки сънища. кафето те 'хваща' по съвсем различен начин, и като също споменах в темата по-долу 'potentiators', засилва всички триптамини и фенетиламини. чувстваш се някак по-'clear-headed' и асоциациите ти се 'разхлабват' леко.

други ноотропи: цялото семейство на рацетамите (оксирацетам, амирацетам), DMAE, vinpocetine, bilobalide (активния терпенов трилактон на Ginkgo biloba) и др.


на моя приятел papyfera от lycaeum-a, който е нещо като гуру-хербалист.
аз лично съм пробвал само rhodiola rosea, 'златен корен', с почти нулев ефект, обратно на всичко което съм слушал, но след като разбрах, че БГ варианта които съм си взимал, е тинктура от rhodiola която култивират в БАН, прецених, че може би е същия шит като нещата на sopharma.
иначе е много популярно и една от 'панацеите' в народните медицини на народите на чиито територии расте, а именно части на русия, и цялото скандинавие.
също така имам ограничен опит със женшен, гинкго и гуарана.
любопитен съм за рейши и шийтаке, и 2те гъби, първата китайска, втората широко разпространена из япония.

Редактирано от diamorph на 14.10.10 18:21.



Тема Re: адаптогенни и ноотропни веществанови [re: diamorph]  
Авторternura (Нерегистриран)
Публикувано17.10.10 10:28



А като спреш пирацетама ,ефекта не е ли обратен ? средоточаваш се по трудно..например
Не ли по добре нещо натурално (интересувам се ,защото уча ,а имам проблеми със средоточаването...като вс друг) ..фосфор , рибено масло ? нещо не толкова ....синтетично



Тема Re: адаптогенни и ноотропни веществанови [re: ternura]  
Автор diamorph (untermensch)
Публикувано17.10.10 13:47



не, няма никакви reverse ефекти.

и винаги ме е учудвала тая натурално vs. синтетично дискриминация.

повечето 'синтетики' също са тръгнали от нещо натурано.

иначе рибеното масло също много го препоръчвам, ако си го пиеш редовно, не го спирай. :) единия от хората които ме светнаха за пирацетама го пиеше в комбинация с рибено масло.

един равин който се занимава с такива неща наскоро ми спомена за една билка, brahmi (Bacopa monnieri) - която както ми описваше ми звучеше 1 към 1 като пирацетама. като погледнах се оказа, че съдържа няколко структурно-подобни компонента със същия ефект. ако задължително търсиш нещо 'натурално'. но пък излиза доста по-скъпо. :)

he who packs your capsules controls your destiny.


Тема Re: адаптогенни и ноотропни веществанови [re: diamorph]  
Автор Kaschey (seer of visions)
Публикувано18.10.10 17:51



че то тогава тоя пирацетам голяма панацея ще дойде, а?
при мене един от основните проблеми, когато не друсам е точно липсата на желание да правя каквото и да е, освен да лежа и да гледам сменящи се картинки на монитора. това е даже и когато съм си пил субститола и нямам абсолютно никакви абстинентни синдроми. даже съм леко направен.
но нямам желание за нищо. направо се счупвам от мързел. за едни цигари ме мързи да ида на 50 метра.
та, не се закачаш, казваш... а тогава остава цената. много ли са скъпи качествените генерици?
друго нещо - това за синтетика срещу органика е много здрав шаблон за доста хора. даже такива, претендиращи за "отворени възприятия" и толерантност към различията. смятат, че щом нещо е синтетично, то непременно е лошо и щом идва от природата, значи е добро.
по въпроса много харесвам едно мнение на юлиян караджов по темата, косто гласи: "природата е поне точно толкова добър убиец, колкото е и човека".
демек, нали, органично, синтетично, ако не умериш дозата - довиждане :)
което пък ми напомня друг любим цитат: "разликата между отровата и лекарството е в дозата".
но както и да е. заплеснах се.
кажи, значи за пирацетама. доколкото разбирам е без рецепта, така ли е? и няма закачане и абстиненция, изразена в още по-голяма демотивация? дозировка си писал. а другото лекарство за главоболието? с него как стоят нещата?

Paranoia will destroy ya!


Тема Re: адаптогенни и ноотропни веществанови [re: Kaschey]  
Автор diamorph (untermensch)
Публикувано19.10.10 12:21



"разликата между отровата и лекарството е в дозата"

жалко, че няма емотиконка thumbs up. :)

качествените генерици са луцетам, ноотропил и пирацетам (самия генерик си се казва също пирацетам, да). цените съм забелязъл, че от аптека до аптека варират малко, не са супер скъпи, но вземайки предвид в bulk поръчките колко са.. междувпрочем тая седмица поръчваме няколко кила, така че може да ти уредя нещо. until then, пробвай някои от тия генерици. ефекта имай предвид е subtle, понякога се проявява след втория ден, въпреки, че мен винаги си ме 'хваща' от първия път. на 1 доза взимам по 4-5гр.

за главоболията, както казах можеш да ядеш по 3-4 яйца на ден, или да си вземеш лецитин, тоя на walmark (то май и без това няма друг.. а май имаше и един гранулиран). то това не е лекарство всъщност, а по-скоро хранителна добавка, която освен, че осигурява прекурсорния материал за биосинтезата на изчерпания ацетилхолин, има и много други благотворни за нервната система действия.

може да пробваш и някои от по-силните аналози - амирацетам и оксирацетам, също се продават, но никога не съм ги пробвал.

he who packs your capsules controls your destiny.


Тема Re: адаптогенни и ноотропни веществанови [re: diamorph]  
Автор Packoлниkoв ()
Публикувано22.10.10 07:19



От къде си намираш Valium в България?

Don't play God if you don't have all the answers!

Редактирано от Packoлниkoв на 22.10.10 08:52.



Тема Re: адаптогенни и ноотропни веществанови [re: Packoлниkoв]  
Автор psychedelica (Bodhisattva)
Публикувано22.10.10 07:46



като цяло Valium и Diazepam е едно и също,разликата е,че Valium в България е производство на Roche,което говори за качество,таблетки от по 5мг. х 25 броя са към 4,50 или 5 кинта



Тема Re: адаптогенни и ноотропни вещества [re: diamorph]  
Автор Packoлниkoв ()
Публикувано23.10.10 23:39



Ти си в UK :) сега чак разбрах от едни твои мнения.
Доста интересна и потребна на практическо ниво информация постваш. В някои случаи ми е била много полезна! В момента се чудя дали да не го пробвам този пирацетам.. Понякога имам известни проблеми с концентрацията и паметта, особено краткотрайната. Като спомена и ярките сънища.. :)

Don't play God if you don't have all the answers!

Редактирано от Packoлниkoв на 23.10.10 23:41.



Тема Re: адаптогенни и ноотропни веществанови [re: Packoлниkoв]  
Авторdiamorph (Нерегистриран)
Публикувано24.10.10 01:51



бях в UK.

иначе мерси, караш ме да се чувствам найстина полезен, хах.

за пирацетама не се чуди, само не си взимай pyramem. :)

и не се притеснявай да го дозираш както прецениш.

за мен лично осезаемите ефекти са от 5гр/ден и нагоре.



Тема Re: адаптогенни и ноотропни веществанови [re: diamorph]  
Автор id2578 (непознат )
Публикувано24.10.10 15:52



навремето като учех го пиех пирамема...ефект нулев..




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.