Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:51 08.06.24 
Здравна
   >> За наркотиците
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Моят нов живот...нови [re: Hepaзбpaнa!]  
Авторvicky (Нерегистриран)
Публикувано24.10.09 16:56



Здравейте на всички!Зависима съм от хероина от 97-ма.Месец март 2010 ще станат 3години,откакто съм на метадон(само).В момента съм в процес на намаляне с тендебнцията да го спра окончателно.През времето,което се лекувам(този път засега успешно),се промениха доста неща.Омъжих се за човека,които ме подкрепяше и беше до мен през последните всички 6год.Благодарение главно на него сега съм там,кадето си мислех,че е невъзможно да бъда-дори и с помоща на меда.Имам също невероятно,прекрасно момиченце,което сътворихме с много любов и което кара всеки следващ ден да бъде испълнен с все повече надежда,че един ден ще мога да живея и без меда.Благодаря ти мило,че беше до мен и търпеше всичко,което друг не би могъл дори и за ден.Вие сте всичко за мен-обичам ви!Успех на всички в начинанието,което ни свързва





Тема Re: Моят нов живот...нови [re: vicky]  
Автор psyromantic (somniferum)
Публикувано11.11.09 16:20



О,Господи,зависимостта е като скала,за която си вързан, а зависимите не могат да мръднат по-далече от постата....и особено много тежи,когато се бориш да се излекуваш...
колков странно колко дулго може да продължи всичко,и колкото повече напредваш,нелогично но,толкова по-голяма става вероятността да изпаднеш пак.
Идиотски вярно е това,колко трудно можеш да убедиш себе си да не се друсаш повече (ако въобще успееш да го направиш),а колко лесно можеш да се разубедиш.
А пуснеш ли веднъж мисълта за едно-единствено друсане,ей-така,да пробваш какъв материал са пуснали на пазара,от времето,когато друсаше ти,или каквато и да е друга причина-оправдание,тогава сякаш не на себе си,се обличаш и връзваш връзките на обувките,като в сън,и ето те вече на път за постата.
Съзнаваш,че е напълно възможно тия месеци на труд и воля да се спреш,са на път да бъдат издухани,като от ураган,и вярно-може би наистина ще бъде само веднъж,но защо е нужно,по дяволите,защо?
Какво ни връща пак там,откъдето с много усилия сме издрапали и вече на доволно разстояние от дупката.
Като на сцена тъмна някаква някаква,като във филм,който дори и не твой,вече се виждаш с пакета в устата,купуваш помпа и се прибираш.
Ето ти пак старата сценка-котката ми мълчаливо се взира в мен,полу-сънна,но с леко укоряващо (а може би си внушавам) настроениице в муцунката нацупена,а аз нетърпеливо приготвям материала,и знам..минутка ме дели от кика...
Не толкова желан,колкото в старото време,дори не е и нужен,какво остава за животоспасяващ....но кой може да каже какво ме подтиква да го направя....но и какво значение има сега,когато в помпата трепти златната течност,която ще ме удовлетвори след малко,мъничко съвсем...Ще удовлетвори едното любопитство,скелета на предишната зависимост...и странната утеха,че в крайна сметка,не е кой знае какво,че да се пуснеш пак по наклонената плоскост.
Кикът идва силен и неочакван,леко позабравен,но толкова часове от деня,отделени в спомени и копнежи,и колко сънища в които а-ха да се уцелиш,но все нещо те спира,за които е само въпрос на време да надделеят и превърнат в реалност.
Зависимостта ми,казвам си,защото го разбирам,е силна,мощна като цунами,която се бухва върху мен,без значение колко далеч съм стигнала в процеса си на излекуване.
Моля се да свърши по-бързо,защото за миг усещам вина...виновна съм пред себе си,че отново почувствах удоволстието-сладко и прекрасно-от ефекта на кика.Има и малко иглички по тялото ми-от върха на главата ми,през гениталийте,та чак до петите,за които също се моля да свършат.
Отново съм аз,предишната,притворила леко очи,а потта от напрежението вече е пресъхнала,и си спомням предишната лекота,която идва както когато си катерил нанагорното,и накрая достигаш равното.
Първото ми друсане на хероин от много време насам.Осъзнавам,след като мине еуфорията и красотата на мига,така кратък,като мигване,че не съм изпуснала кой знае какво.Добрия страр опият,познаваме се отдавна,но не сме се забравили.
Казвам си,че можеше да мина и без,утешавам се с идеята,че :"хах,накарая си начесах крастата,видях,че не е нещо без което не мога,та дори е нещо,без което се чувствам по-щастлива,и най-вече-свободна."
Мигове на прозрение,което можеше да дойде и без да си слагам отново главата в торбата,но не би.Трябваше да мина пак оттам,да видя гледката и да знам,че вече този път не ме води на точното място.
Не знаех дали да ви споделя тук,мислях си,че ако не го облека в думи,сякаш ще залича стореното,но избрах да говоря за това.Не съм единствената,минала оттук,нали?
Утре ми изглежда далече,а ефекта на дрогата почти вече си е отишъл.Пак съм тази,която се бори със зависимостта си.Съжалявах,разбира се,много яно,но вече не съжалявам.Мисля си,че съм изключително благодарна,че хероина,който взех не е с по-добро качество.Няма причина да го направя отново.А и вината-но не негативна,нагнетяваща и разстройваща,а по-скоро служеща ми да подпра себе си в убеждението,че въпреки всичко,дори и надрусана,пак съм на пътя на излекуването си,та тази вина ми идва в повече все пак,а имам нужда да живея на чисто и наясно със себе си.
Утре няма да умре,ще дойде,а с него продължава и играта ми със себе си,в което се опитвам да бия непокорната си изморена от зависимостта,но все пак твърде упорита,друга мен.
Този път тя надделя,признавам,но пък и аз се дадох лесно,хах,без много бой,хах....Не знам,вероятно оголените клони на дървото отсреща,през балкона,ми навяват спомени за предишните надрусани и меланхолични есени.Приятелят ми ми липсва,макар да не е толкова далече.Докато любовта я има,километрите са просто като години,които ни разделят.Чакам с нетърпение отново да се прегърнем,а дотогава изживявам самотата си,както мога.И надрусванеот бе един от начините.Оправдавам постъпката си,знам,но не ме е страх.Нямам страх от зависимостта си вече,знам,че може да й се сложи юзда,стига да го поискаме.
Изминах дълъг път дотук,и подобно на отказа от цигари,и спирането на дрогата е възможно.Лесно е да се каже,когато си постиганал много,но накарая си щастлив,и доволен от себе си.Издънката сякаш подхранва желанието да спра завинаги-и това е най-нелогичното изказване,но ние-зависимите сме обречени на нелогичното.Ние сме извън всяка логика...
Благодаря на този,който прочете поста ми,по-личен от всякога,по-уверена в себе си,че искам да се излекувам, не съм била.Странно,нали..?!

::ако не знаеш къде да отидеш,ела на себе си::


Тема Re: Моят нов живот...нови [re: Hepaзбpaнa!]  
Авторrkk (Нерегистриран)
Публикувано16.11.09 12:37



Golqmo vd1hnovenie ste za mn hora, i za po4nali i za misle6ti da po4nat,,i daje za onezi koito ne sa si pomilqli da po4vat...BLAGODARQ MNOGO ZA SPODELQNETO!!!







Тема Re: Моят нов живот...нови [re: rkk]  
Автор Hepaзбpaнa!Модератор (bla bla)
Публикувано17.11.09 09:21



Пишете на кирилица!



Тема Re: Моят нов живот...нови [re: Hepaзбpaнa!]  
Автор psyromantic (somniferum)
Публикувано03.02.10 20:12



Разглеждах темите назад и попаднах на свой пост отпреди 2 години...

Реших сега,когато тъгувам по загубената любов-изритана,обидена,влюбена,но непростена любов-да го постна пак.И да му сложа и саундтрак....
Когато съм тъжна,обичам да потъна още по-надълбоко....докато заспя..или докато не умра...

******************
Там някъде в една друга тема,някой казва :
"първи път на 17 морфин хидрохлорид венозно. с ясната идея да се забъркам надълбоко. да видя/усетя как "живота се измерва в капки морфинов разтвор".
Факт!
И при мен стана така.Никога не съм се слагала в категорията "опитали от любопитство,и подкарали се после...".Хах!
Още оня летен ден през 97'ма,когато за първи път един приятел,който отдавна не е между живите,ми каза:"Ела сега с мен до една аптека,ще се напраим с нещо много яко",аз тръгнах без да се замислям,и вече бях сигурна къде отивам и какво ще последва след това.Знаех,че навлизам в "голия обяд" наживо,тук и сега,и тръпката от това не можеше да се опише. Не съм била наивна,незнаейки в какво се забърквам.Бях чела книги,бях гледала филми,бях лъгала,че съм се друсала,а не бях,макар по онова време да съм се разминавала с наркомани по улицата,не е имало как да ги разпозная,освен с повече въображение.
Баща ми е бил зависим към морфина още на ония години,и майка ми е сколонна да отдава наркоманията ми на генетично предразположение към размазването,аз обаче не спекулирам по темата.Факт е,че започнах съзнателно,знаех пътя към аптеката онова лято докъде ще ме отведе,и не изпитвах капка страх...но знаех!Първия път,надрусването,кика искам да кажа-честно,не го помня...помня как повърнах после,поле как цяла нощ не спах,а се занимавах с всякакви зарибявки,докато не видях изгрева.Всичко ми беше наред оная нощ,без никаква причина въобще,и затова може би се закачих.Вече не се налагаше да преследвам мечти,да страдам заради загубени или неспечелени неща,хора..вече всичко се измерваше с хаповете в шепата ми...после с морфиновия разтвор,херцата,субститола...така си мислех тогава.Съвсем до скоро,впрочем..
Сега виждам,че привидно всичко е било ок.Беше,да! За един друг живот,за едно друго време,за една друга psyromantic.
Но е глупава пропаганда това,че обвиняват дрогата,дилърите,за това,че децата на нашето време на 14 години са вече закачени.Всеки сам прави своя избор и после си живее с избора.
Аз така и не признах грешката си,така и не погледнах на зависимостта ми като на грешка,на дузината години-като на изгубени...обратно-понякога изпадам в странна мечтателност и носталгия по изгубеното време,безвъзвратно изгубената простота,когато с една петица трима човека направо заспивахме,когато заводския морфин беше достъпен като да си купиш аспирин,а компанийката ни все още си беше цяла,преди на 90% от хората да им пораснат криле и да отлетят в смъртта...
Понякога се намира по някой от старата версия да ми каже:"Алооо,всичко свърши вече,край на мача,било каквото било! Сега реално няма с какво да се надрусаш,навсякъде е жмел,отидоха си наште славни аптечни времена,ехееее!.."ахам...и аз му се връзвам....уж...ще ми се да му повярвам,и му вярвам,за да не изпадам в оная мечтателност,когато аха-аха и вече съм в джаза...
но си знам,за себе си си знам,че ако искам да се надрусам,все ще намеря с какво.Сега,когато доктори продават рецепти за субститол,правят уговорки по телефона,като същински дилъри..иди,повярвай,че ще останеш на сухо..
Но за мен наистина онова време,когато всичко беше лесно,и голия обяд се претворяваше по улците на софия,пловдив,европа,света,а аз бях главно действащо лице,си отиде.Пък и не,мерси-както казах,отнасяло се за друго време,друго място и за друг човек.
Аз видях как живота се измерва в капки морфинов разтвор,и diaMorph го е видял,и много други тук.
Видях и как живота може да се измери с броя на целувките по устните ми в сутрините,когато мисля за всичко друго,само не и за дрога,в сутрините,когато се събуждам излекувана,или поне почти...

много ми хареса темата за "защо един кво си там"...но много негативизъм има в постовете на тоя дето я пуснал,пък и в в постовете на други,затова реших да пусна друга тема,в която става дума за същите неща,само че без място за осъждане и злонамерени проклятия,с една дума,тая тема си е за нас....

****************



::ако не знаеш къде да отидеш,ела на себе си::

Тема Re: Моят нов живот...нови [re: psyromantic]  
Авторkafejiqta (Нерегистриран)
Публикувано18.02.10 23:47



e ti si 4ista ot kolko nqkolko dena ako pravilno sum razbral..?1? ne znam dali moje6 da govori6 za 4ist i zaka4en pri polojenie 4e az sum bil 4ist po 6 godini i pak sum se podkarval..huh





Тема Re: Моят нов живот...нови [re: kafejiqta]  
Автор Hepaзбpaнa!Модератор (bla bla)
Публикувано19.02.10 09:50



Пишете на кирилица!



Тема kafejiqtaнови [re: kafejiqta]  
Автор koceto22 (пилотнахвърчило)
Публикувано19.02.10 10:56



Бил си чист 6 години без да употребяваш нищо променящо съзнанието, браво я разкажи. Как така се стърпя поне да не пиинеш.



Тема Re: Моят нов живот...нови [re: psyromantic]  
Автор koceto22 (пилотнахвърчило)
Публикувано27.02.10 01:25



Нов живот хубава тема. Незная защо се сетих за едно нещо дет един приятел ми каза наскоро, "Не можеш да правиш нов бардак със стари курви" Това за мен тук означава, че не мога да живея нов живот със старият си начин на мислене. Пълна промяна, де да можеше да отида някъде и да ми направят такава, на характера, и на начинът ми на мислене. Ама не става, никой човек на тая земя не може да го направи. Но има начин знам го опитал съм го, откакто тръгнах на Анонимни Алкохолици в раднево, (там нямаше на наркозависимите групи)та откакто тръгнах на сбирки там, умиращ в буквалният смисъл(лежех две седмици вече тотално отчаян и чакащ да доиде утре или някоя фея и да промени всичко) Та откакто тръгнах на сбирка, изживях такива моменти, такива неща, каквито не съм подозирал, че съществуват. Запознах се с толкова нови хора, отидох на доста места. Почуствах, какво е истинско щастие, за първи път се засмях искрено. Моментите на спокоиствие стават все повече и повече. Абе знам ли дали да не се надрусам, не че не може да стане де, но пък в момента не бих заменил най скапаните си моменти откакто се възстановявам, със най хубавите преди, а имах доста кофти моменти. Няма да е песен и го знам, просто ми е даден начин да изживявам трудностите. Дори сега се сетих, какво ми сподели един човек. "Останах със спонсора си през цялото време, защото, каквото и да му се случваше го приемаше с усмивка" Това е винаги ще си се случват кофти работи. Най кофтито е пък, че аз искам постоянно да съм добре, не виждам, че моментите на спокоиствие се увеличават а искам да е постоянно и обръщам внимание на тези, когато нещо не е наред и почвам да се самосъжалявам. Както искам и всичко в живота да ми е наред, и да се подреди много бързо, и пак почвам да се самосъжалявам сега, че някой неща не се получават. А не виждам, колко много съм постигнал, то не аз де, всичко е благодарение на братството на Анонимните, няма значение Наркозависими, или Алкохолици, лично аз ходя на всички сбирки и не ми пука. И двете имат една и съща програма. Не виждам, че преди нямах никакви дрехи, сега в момента имам за или това няма да го спомена. Не виждам, че имаше моменти в болницата особено дет съм ял хляб и чубрица, тази вечер хапнах страхотно, не виждам, че една седмица нямах дом, а сега имам покрив над главата си и топло легло. Не виждам, че винаги отхвърлях хората, и те мен накрая и останах сам, сега имам истински приятели. Само трябва да си спомня дните дет с часове се опитвах да се уцеля, нямах вени с часове, плачех от безсилие. Сам затворен в нас не ми се излизаше. Дори накрая и надрусан не можех да спя вече, само за моменти заспивах и някакъв кофти сън...Оп да не се унасям това е старият ми начин на живот. Благодаря, че мога да пиша и тук, ето още едно от нещата дет ми се случи, пиша със всички пръсти, и това си мислех, че е невъзможно, и сега виждам други, как мислят, че е невъзможно и не опитват, това ми прилича на изказването на много хора и за програмата на АН. Тя не е за мен , за това съм благодарен, че не казах и аз така преди да опитам, отворих си ума и опитах не винаги ми харесва но виждам, че помага. Знаете ли даже сега си мисля, че аз дори знам, какво е истинско щастие пожелавам на всеки да изпита поне част от нещата, които съм изпитвал аз през това време. Може и да иска да опита всичко и да се задеиства, и на себе си ги пожелавам, щото често забравям и тогава става зле, е благодарен съм че и днес ще легна чист.

Едно предложение опитай супата преди да я хвърлиш, може да се окаже деликатес...лека нощ на всички ...



Тема Re: Моят нов живот...нови [re: koceto22]  
Автор mindseeker (неоткриваем)
Публикувано28.02.10 21:25



Ами моят нов живот вече не е особено нов. Новото в момента е само това, че от известно време (по-малко от месец) съм на метадон. Това не значи че допреди месец съм се друсал - спрях хероина през ноември 2004-та и минах на течен морфин. От трън та на глог ще кажете вие ама за мен не е така; аз тогава вече бях минал през 5-6 лечения и тук, и в чужбина вкл. комуни, стоял съм по повече от година чист без нищо и после айде пак по пързалката - що - кажи ми да ти кажа! Тъй че по времето когато почнах морфина аз лично за себе си вече бях загубил надежда че мога да спра и така да се каже доизживявах дните си. Вярно че морфина си е дрога но... има едно голямо НО - морфина се справя с абстиненцията, замайва те, но го няма не само кика, няма го и онова чувство на задоволеност и непукизъм което ти дава хероина, разбирате ли ме не мога много добре да го опиша - онова чувство че щом си си взел дозата и си усетил кика всичко е наред и ако ще около теб света да се срутва не ти пука. Та особено първите месеци направо ми се плачеше за материал исках си го въпреки че морфина ми обираше цялата абстиненция и не ми беше зле азси исках кика. Но след 6 месеца някъде вече главата ми почна да се отрезвява (за тия 6 мес. само 2 пъти си взех) и започнах да си възвръщам интереса към живота и нещата които по принцип обичам и най-важното - започнах да обръщам и внимание на момичето с което бях тръгнал преди почти година в един от първите дни след връщането ми от Испания (тогава бях чист от повече от година но това не продължи дълго в София-нчма и месец) и заради което въобще направих този опит (пореден) за спиране въпреки че вече не мислех че има смисъл след като бях бил толкова време чист а в София за отрицателно време не само се подкарах ами и си върнах обичайната доза. Но това момиче просто вложи цялата си енергия и любов за да ме измъкне (тя никога не беше пробвала тия лайна и не смяташе). Отначало като тръгнахме всичко си беше много хубаво въпреки че аз не смятах че ще излезе нещо сериозно просто още една бройка между другото

а пък след като се подкарах отново вече почти никакво внимание не и обръщах а понякога и се държах гадно особено като бях абсти. И досега не знам кво я накара въпреки дрогата, въпреки гадното ми държане когато нямам или не ми е стигнала, тя да не се откаже, да махне с ръка и да си отиде, вместо това тя не отстъпи караше ме да се лекувам ходеше с мен по доктори и програми, въобще колкото по затъвах толкова по-упорита беше тя. И така накрая когато вече 7-8 месеца не бях вземал друго освен морфин и мислите ми се проясниха открих че пак се вълнувам от живота, от нещата които обичах преди хероина и най-вече че се вълнувам от това момиче. След още 3-4 месеца забраниха морфина (течния, аз на такъв бях) и аз минах на субститол. Да знам че ще кажете поредната дрога но пак НО... на мен лично след течния морфин интравенозно субститола ми се видя като дар божи, защото за разлика от морфина не ме успиваше, имах енергия, много енергия от години не бях имал толкова. Енергия за разходки, за секс, за кино, за ски, въобще за всичко което обичам и ми липсваше и мислех че вече никога, и да имам достатъчно енергия да го правя, няма да ми носи удоволствие без хероина. Тогава започнах и работа, започнах да правя и планове да си завърша образованието (остават ми 2 години, 3 за магистър) и въобще за живота. Аз тогава още не знаех че супата можела да се джаска и си го пиех, и си намалявах и така мина около година и аз от 800мг стигнах 60 (едно малко хапче на 2 дни, от зелените 120милиграмови). Как точно тогава се намери някой да ме светне за джаскането... Ясно ви е кво се случи... "Аз само веднъж от любопитство, да видя само кво е и повече не..." Не ама да - докато се усетя и то вече 2 седмици си джаскам супата и вече съм на 400 мг на ден - тоя път венозно... С големи мъки минах отново на перорален прием (пиене) година и нещо по-късно... Пиех по 600 мг на ден. Но и така се мина доста време а не намалих и с 1мг. напротив - в последните месеци дори усещах че ми е малко и с огромно усилие на волята си се удържах да не вдигна дозата. Та затова минах на мет - белким поне с него да имам успех, да премина програмата, да си го намалявам и в един момент да го спра и живот и здраве след не много време да мога да кажа че вече съм чист, че от еди-колко си време не съм взимал нищо и нямам и нужда да вземам. Аз поне имам късмет - здрав съм, хероина не е оставил отпечатък на външния ми вид, нямам хепатит (за това заслугата си е само моя щото никога не съм ползвал нищо чуждо фунийка за пушене дори, камо ли пък инструменти) и ако успея и от метадона да се отърва може би ще успея да си подредя живота както искам и да му се насладя... Просто разбирате ли - хем вече повече от 5 години не взимам хероин ( с1-2 изключения но първо те са били по независещи от мен причини т.е. нямах субститол, ако имах никога не бих взел материал, и второ от последния такъв случай има повече от 2 години), хем не мога да кажа че съм се откачил щото все пак имам нужда от някакво вещество за да се чувствам добре и не го ли взема... Повярвайте това много сдухва - колкото и да съм радостен че вече я няма психическата ми зависимост към хероина (говоря за тая точно към него, за желанието за хероинов кик именно) това че не съм напълно свободен донякъде помрачава всичко. Искам да не трябва да мисля какво ще стане ако не си взема лекарството, да не трябва да се съобразявам с него, например ако тая вечер срещна приятел който отива някъде, да речем я във Варна, я във Виена, аз да съм свободен да тръгна с него за ден, седмица, месец... а не да мисля че утре ми е деня за получаване на метадона и затова не мога да тръгна - защото нямам достатъчно от това което ми е необходимо за да не се чувствам зле, за да бъда нормален, за да не бъдат захвърлени тялото и съзнанието ми в оня ад на нечовешка болка и безкрайно отчаяние и безсилие наречен абстиненция. Или поне ако не мога да тръгна наникъде просто така щото ми е хрумнало причината да не е тази. Нека бъде работа, семейство, приятелка, деца, квото и да е само не и абстиненция. Та това е моя нов живот - далече е от хероина вече, но и не е особено близо до това което наричаме нормален живот, живот който се живее без тялото ти да се нуждае от външни субстанции за да е добре. Аз когато минах от течния морфин на субститол вече се бях навил и искрено се надявах че след година, най-много две ще съм напълно чист без нищо, а то вече виж колко се проточи и още не му се вижда краят, все пак нали току-що смених веществата, и вече съм уморен, и почвам да се обезкуражавам, и въобще ми е много неприятно че все още съм в някакво лечение заместващо ли, поддържащо ли, когато отдавна трябваше да съм оставил тия лечения зад гърба си ( успешно разбира се) и да съм чист. А и други неприятни неща се случиха около мен и те също подклаждат чезненето на вярата ми в лекарствата, лечението и мен самия. Та това е моят нов живот. Обобщено: безкрайно по-добре отколкото с хероина разбира се, всъщност и дума не може да става за сравнение, но в същото време присъства и тая умора от прекалено дълго продължаващото лечение, както и известна загуба на вяра в собствените ми възможности и във възможността един ден да заживея чист. Дано да не съм депресирал никой с тая тема за сякаш безкрайно продължаващото ми лечение, но просто май имах нужда да си кажа това което в последните месеци взе вече много да ми натежава.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.