Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:52 16.04.24 
Здравна
   >> За наркотиците
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Дъщера ми е на 14 и...нови  
Авторmaika (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 10:19



и сега разбираме, че е пробвала трева. Преди месец е започнала да пуши обикновенни цигари и беше обещала че ще ги спре, а сега и това. Тя е спортистка. Третира от 2 години, учи в спортно училище. Точно там са и дали да опита трева. Каза че не и харесва и няма да повтори, но като прегледах темите, разбирам че всички наркомани така са си казвали.Знам че приятелите и пушат цигари, те са от квартала в други училища учат. Не можем да я спрем да излиза и да се вижда с тях. Има и деца които пушат и трева редовно.За твърди наркотици незнам. Но някой е пуснал слух, че та продава трева и екстази, по поръчка. Да знаете, че най-трудно е за един родител да повярва, че точно неговото дете е наркоман и пласьор. Информацията за пласиране не е много сигурна, но като ще казвам , да кажа всичко. Не съм забелязала да разполага с пари. Съмнявам се във всяко изречение, което казва. Гледа ме в очите и лъже, за всичко и за глупости и за важни неща. Как да й помогна? Как да я върна към училището - пред изключване е. На тренировки ходи все още,но и там може да е до време. И нещо друго - влюбена е от 1 година в момче, което си има гадже, нейна позната. Но това не му пречи да я използва и лъже че ще скъса с другата. Мисля че натоварването е голямо за все още детската психика. Винаги съм й говорила за живота, за трудностите, за секса, за всичко което си мислех че е важно. Но децата искат сами да се изгорят, не вярват че боли. Много искам да й помогна, но първо на мен ми трябва помощ. Благодаря на всички които изчетоха всичко до тук и ми пишат.



Тема Re: Дъщера ми е на 14 и...нови [re: maika]  
Автор Jogo (i kvo)
Публикувано20.04.04 10:54



Ами какво да т кажа, работата ми е такава, че постоянно се сблъсквам с дежа на тази възраст. Не че аз съм много голям. Еми щом са тръгнали слуховете колкото и неприятно да е значи от доста повече време пуши,не е от месец, поне така си мисля. Защото при мен има едно момиче което е на 15 год и пуши, но чат пат и нищо не се чува за нея, че е наркоманка и така нататък, за да почне да се разчува или някой я топи или е позагазила. Ам да ти кажа колкото и акъл да и наливаш ефекта ще е никакъв освен да почне да прави всичко напук, ако можеш да я запознаеш с деца на нейната възраст на твой колежки, абе да се опиташ да я накараш да смени средата си но без да я насилваш е най доброто. А за спортните училища отдавна са едни от най пропадналите места за обучение. Просто като сте я изпратили там сте я набутали . Но освен да се надяваш сама да се откаже друго май ен ти остава. Въпреки че тревата не е голяма беля, аз пуших 6 години, и спрях без някой да ме кара или каквото и да е, просто смених компаниата и там това не беше актуално и въобще не се сещам за нея, така че споко.

Курвата си е курва, не я търси, тя сама ще се обади


Тема Re: Дъщера ми е на 14 и...нови [re: maika]  
Автор synaesthasia (psychonaut)
Публикувано20.04.04 12:27



Това, че те лъже в очите означава, че я е страх да ти каже истината. Накарай я да разбере, че каквото и да сподели, ти няма да я упрекваш, наказваш и т.н. Децата на тази възраст най-много мразят да бъдат назидавани, да им се демонстрира, че възрастните имат повече познания или повече власт.

Тревата сама по себе си не е фатален проблем, много хора пушат трева и водят съвсем пълноценен живот. Цигарите са по-сериозен проблем, но както предполагам знаеш, насила никого не можеш да откажеш (аз не знам за такъв случай, някой да е спрял защото родителите му така са казали). Ако е в компания на пушачи ще и е още по-трудно. Единствено можеш да я посъветваш да ограничава пушенето до събирания с приятели, излизане вечер и т.н. За вредите съм сигурен, че ги знае, а за това колко трудно се отказват никой не знае докато сам не опита.

Важно е да се занимава с нещо, да има някакви цели, но ако това не е спорта, по-добре да се захване с нещо друго, отколкото насила да спортува. Нормално е интересите и да се променят. Хужаво е да я насърчаваш сама да избере своя път, а ти да и помагаш, а не да я критикуваш. Не искам да те разочаровам, но в крайна сметка на 14 години един родител вече има много малко влияние върху личността на детето си и няма как да я промениш.

Щом пуши марихуана вероятно ще пробва или е пробвала и екстази, пико и други наркотици, които се разпространяват широко в момента. Ако и казваш, че всичко е вредно няма да има никакъв ефект, но можеш да покажаш, че разбираш, че някои наркотици са много по-опасни от други; че щом тя решила да се "наслаждава" на наркотиците, това е неин избор и не можеш да я спреш, но държиш да го прави безопасно, да не прекалява и да знае кое е прекалено опасно. Винаги съм вярвал, че възпитанието в отговорна употреба на наркотици ще има много по-добър ефект от който и да било превантивен метод.

Ако я подкрепяш и има други неща в живота и освен наркотиците, които да я правят щастлива, съм сигурен, че ще пуши трева, ще опита от някои други работи, но след време ще и "дойде акъла в глава" и ще намали или спре тревата и съвсем ще зареже другите наркотици.

Успех на теб и късмет на дъщеря ти!



Тема Re: Дъщера ми е на 14 и...нови [re: Jogo]  
АвторGligi (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 12:36



Jogo, не те ли беше срам за това последното?

maika, ще Ви предложа няколко съвета, надявам се да са от полза.

1. Информирайте се. За да можете да говорите аргументирано, прочетете повече информация по въпроса. Напоследък излязоха доста пълни и обективни книги за наркотиците и специално за марихуаната. Един от най-лошите варианти е да заплашвате "ако пушиш трева, ще почнеш да се друсаш и с хероин" и детето наистина да повярва, че вече е пропаднало и нищо друго не му остава, освен наистина да почне да се друса. Не вярвайте на слухове и митовете за дрогите.

2. Не задавайте въпроси, които подтикват към лъжа. И за вас, и за детето е по-добре ако някои въпроси ("днес пуши ли трева", "продаваш ли наркотици", "пробвала ли си еди-какво си") останат без отговор, вместо да Ви лъже в очите. Повярвайте, ще минат години и и двете ще си спомняте с насмешка за тези проблеми, тогава ще си говорите откровено, "по женски - като приятелки".

3. Вярвайте и подкрепяйте. Винаги. Пубертетът е сложен период и без дрогите и няма нужда да се усложнява с недоверие и скандали. Не е страшно ако детето е пробвало това или онова, по-лошо е ако почувства, че е загубило доверието и любовта на близките си...

4. Няма сила, която да спре тийнейджърите да опитват нови неща (нямам предвид само "дроги"), единственото, което можем да направим, е да им дадем честна и обективна информация - с тревата не бива да се прекалява, но хероинът може наистина да убива. Екстази в България почти няма, обикновено "екстазито" съдържа амфетамини, те също водят до формиране на зависимост.

5. Давайте пример. Ако Вие пушите цигари - спрете ги. Децата не вярват на изказвания от типа "аз може да пуша, защото съм голяма, но за теб е вредно, защото си малка". На 14 човек не си мисли дали ще е добре със здравето, когато стане на 40; тако че този аргумент не работи.

6. В никакъв случай:
не заплашвайте;
не се стремете да наложите своята позиция на всяка цена;
не се изказвайте по теми, за които нямате достатъчно информация;

7. Има една малка книжка с информация и съвети, "Пътеводител за родители и учители", издадена е от фондация Свободна и демократична България (тел. 02/9888273), май не може да се намери онлайн.

8. Не се плашете от тревата, повечето хора са я пробвали, без да са продължили и баз да са минали на твърди дроги. Поговорете още веднъж, като забравите за предразсъдъците си.



Тема Re: Дъщера ми е на 14 и...нови [re: Jogo]  
Авторmaika (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 13:02



Това да стоя и да чакам сама да разбере и да се откаже, никак не ми приляга. Благодаря все пак!



Тема Re: Дъщера ми е на 14 и...нови [re: synaesthasia]  
Авторmaika (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 13:14



Писала съм объркано. Тя сама си призна за тревата,/след като й дадохме да разбере, че знаем че е направила нещо нередно и е добре да ни каже-без бой разбира се!/, но за носене на други категорично отрича. Освен това информациято която стигна до нас е че е пушила на друго място и с други деца, а тя призна съвсем различно нещо.На кой да вярвам?
Тя знае че я обичаме и ще я защитим, но трябва да знем от какво и кого.
Лъже че вече не пуши обикновенни цигари, а продължава.За тревата било инцидентно веднъж и не й харесало. Дали е така?
За спорта- никой не я насилва. Тя от малка си говореше че иска да плува и сама си го избра. Ходи на състезания, треньорите и дават надежди, има данни.За нея ще е наказание /и понякога я плаша/, ако я преместя в друго училище.
Тайно в себе си и яз се надявам, че ще и дойде акъла, но дано да е по-скоро.
Благодаря ти!



Тема Re: Дъщера ми е на 14 и...нови [re: Gligi]  
Авторmaika (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 13:17



Да, информирам се даже и сега съм в нета и чета.Само дето сега я чета с други очи.
И всичко написано от теб ми е от полза.
Благодаря!



Тема Re: Дъщера ми е на 14 и...нови [re: maika]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано20.04.04 17:27



Ами моя скромен опит с наркотиците е 7 години употреба на марихуана. Имал съм моменти когато съм пушил като съдран и такива когато не съм пушил месеци наред. В момента пуша 1-2 пъти месечно и нито изпитвам нужда да пуша нито имам някакви проблеми с концентрация/изтъпяване/амотивационен синдром/и т.н. Бих излъгал ако кажа че не съм имал залитания към по-твърди дроги, но за щастие са били еднократни и в момент когато съм бил достатъчно отговорен (след тийнейджърскката си възраст). Убеден съм че контакта с някои субстанции не води до нищо добро. Но марихуаната не е от тях, определено. Виж, т.нареченото "пико" и амфетамините са си доста подли наркотици, които определено имат потенциала да убиват и пристрастяват жестоко...

Най-вероятно дъщеря ти те е излъгала за марихуаната. През пубертета пушенето на ганджа е донякъде проблем. Децата и без това нямат ясна цел в живота и марихуаната само им задълбава апатията и липсата на мотивация. Но пък от друга страна не е нещо много фатално. Така или иначе тя ще порасне и живота ще я принуди да се осъзнае.

Аз лично съм много благодарен за това че съм открил марихуаната за себе си. Тя е много много много по-добра алтернатива от легалните наркотици като алкохола и никотина, развива мисленето и въображението до степен до която ми помага да се справям с доста сложни ситуации понякога, без да става така, че за сметка на това да ме лишава . Никога не съм имал проблеми с пристрастяването към нея, и според мен това е нещо доста рядко случващо се (с хора които имат адиктивна психика). Освен това не познавам друг по-добър вариант да убивам стреса от работата и изпитите. Спорта е добър начин, но не помага толкова. Алкохола, изпит с приятели е друг начин, но на другия ден усещам с пълна сила как съм издевателствал над себе си. Освен това само се излагам с него. Един джойнт изпушен с приятели в спокойна атмосфера просто няма заместител.


От друга страна наркотиците наистина унищожават човешки съдби. Случвало се е, случва се и занапред ще се случва. Но според мен прекалено много пушилка се вдига по този въпрос. И покрай сухото гори и мокрото, имам впредвид марихуаната.

Мисля че това което е най-добрия вариант за девойката е да бъде информирана, да знае какво я очаква ако сбърка, да го види в най-гадната светлина. Но без преувеличения и медиина пропаганда, която в 90% от случаите си е чиста лъжа. Наркотиците въобще не са толкова лошо нещо колкото ги изкарват. Те са като ядрения разпад, който си има две приложения - АЕЦ и атомни бомби ;)

Добре е да гледа филми като Трейнспотинг и да прочете книжки като "Мементо". Така поне от хероина ще се отврати за цял живот ;)

Spice extends life,spice expands consciousness.Spice is vital to space travel.Travel without moving.


Тема Re: Дъщера ми е на 14 и...нови [re: maika]  
Автор METHOD (логистик)
Публикувано20.04.04 23:54



Да ти кажа, аз не бих питал подобно нещо, именно в този клуб
Ми вземи прочети другите теми, поръчвали си некви неща по интернет, незнам кво си, и всичките са велики и преуспели и "нишчу им нема"
Наркотиците са един от най-големите бичове в момента, и някои хора просто не си дават сметка, че пълнят гушите на мутрите, правейки се на много оригинални.
Това мисля аз, са може да ме хапете вече

Пролетарии всех стран соединяйтесь!


Тема Re: Дъщера ми е на 14 и...нови [re: METHOD]  
Авторmaika (Нерегистриран)
Публикувано21.04.04 08:35



Да, имах съмнения дали тук му е мястото. Обаче в клуб "Родители и деца" въпросите са за избор на детска градина, рожденни дни и т.н. въпроси. Преди време зададох въпрос там и ми отговориха същите хора които пишат и в този клуб /всъщност те пишат навсякъде/. Имам впредвид mireto , ролинг стоунс и още няколко.
Аз мисля че истината е някъде по средата. На всеки организъм действат различно, но изхода е един в повечето случаи-пристрастяване и смърт. Виждала съм хора редорно пушили марихуана, които убеждават че нищо им няма, и си вярват.
Аз не съм опитвала, затова питам и искам да разбера, защо по дяволите ви трябват тези боклуци?????????




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.