Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:08 28.09.24 
Музикални
   >> The Doors
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема И все пак?нови Отговор на мнението
Автор Бoko ()
Публикувано01.09.03 23:08



Май това е клубчето, в което си мърморим за хубавият рок, дето вече го няма. Та и аз реших да кажа нещо, извинявам се предварително за крайните си мнения.
Та въпросът ми беше: ако деградира музиката, то това резултат от деградация на хората като цяло ли е?
Където и да се обърна в света на днешното (от 90-те години насам) кино и музика виждам все едно: деградация. Музиката от този период напоследък ми се струва пълен боклук. Киното-също. Една е "Матрицата" и сега е осквернена със втора част. Оригиналният рок или се краде безобразно или изобщо се забравя. За какво ли ми изглежда такава? Ами моят отговор е прост: изкуството, което се прави не идва от душата на творците, а от кабинетите и компютрите на шефовете на маркетинговия отдел. Правят се какви ли не проучвания за да се види дали да успее дадено произведение. Проучват се триковете за въздействие върху публиката, как да се прилага съвременната психология за да се рекламира и въздейства по-добре на потребителя (ама че обидно определение за слушателя и зрителя).
НО не се стимулира нищо за да бъде направено и доведено до сетивата и душите на хората, което да идва от душата на твореца. Сега, когато дадено произведение е променено (приспособено) за да бъде по-продаваемо, то автоматино отива по дяволите. Все едно да преведеш "Война и мир" на съвременен жаргон, та да се чете и от тийнеджърите. Ами не става.
Другото е, което подтиска творческото начало у човека. Ами пуснете на един младеж да гледа по цял ден телевизия и да цъка игри на компютър и се надявайте да сътвори нещо.
Малко отклонение: свободното време. Всъщност свободното време е целта на съвременния прогрес. Не точно свободното време, а по-точно това е времето, което човек използва за да се занимава със себе си или с някой друг-"социално време". Това е времето, когато човек може да стои в къщи и да чете книга, да ходи на кино, театър, опера, концерт или какво да е друго културно място (ей, как само го рекох!). Това е времето, когато човек може да си поговори с жена си (или приятелката си), приятел (приятели) или да се занимава с децата си- да им предава своите идеи и знания. Времето, прекарано в мъчане в кръчма и наливане в промишлени количества алкохол не е свободното време. Ходенето на планина е социално време. Карането на велосипед в парка е социално време. Слушането на музика е социално време, писането на поезия или воденето на дневник- също. Надуването на чалга или техно на уредбата не е-никой нищо не печели от него. Свиренето на някакъв инструмент е социално време. Чопленето на семки пред входа- не.
Съвремените технически постижения отнемат от нашето социално време, въпреки, че претендират да правят точно обратното. Сега направете си сметка колко време губите в гледане на мобилния си телефон. Колко време губите да ровите из интернет без особен резултат? Колко време сте загубили в цъкането на игри на компютъра (барем мускулите да развиват, ама и това не правят)? Е, липсата на социално време води до оглупяване. Ако щете го вярвайте. Ама пребройте колко книги сте прочели напоследък. Малко са май, а? Сещам се, че Джим Морисън в чел доста. През 60-те хората са четяли повече книги. Следствие от това- оригинални творци като Джим Морисън.
В наше време- почти не се четат книги. Следствие- Азис и Шакира.
Е, вместо да сме по-совбодни, ние сме все по-ограбени. В това число и в областта на духовното. Ами няма вече Пинк Флойд, няма вече Доорс, няма Енимълс. Много време отнема първо да ставаме умни, а после да разбираме това изкуство. Трябва ли да си умен, за да разбираш и слушаш Доорс? Определено. Трябва ли да си поне малко интелигентен, за да слушаш Пинк Флойд? Разбира се! А в наше време да си интелигентен е лукс, който не можеш да си позволиш. Не е ли по-лесно да поркаш бира пред телевизора барабар с десетина кебапчета? Не е ли по-лесно да ходиш по кръчмите и да тъпееш и пиеш до припадък? Не е ли по-лесно да караш стария опел и да свиркаш по жените на улицата, отколкото да прочетеш "Параграф 22"? Ами по-лесно е. По-леко е за живеенето. По-комфортно е. На душата му е по-леко на човек. Ако вземеш да мислиш, страх да те хване. Може и глава да те заболи. Слушането на Доорс може да те накара да помълчиш поне за малко и да си зададеш някои страшни въпроси (Какво е предназначението на мен в този свят и живот все пак? Не си ли губим врмето в копаене и повторно заравяне на едни и същи "съкровища"? Не е ли илюзорен света около нас, като е продукт на нашето несъвършен ум/интелект?).
Ами това е засега. Малко разхвърляни мисли и малко грешки при писането.
Живи и здрави да сте!



Тема И все пак?нови [re: Бoko] Отговор на мнението
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (амбивалентна)
Публикувано03.09.03 10:01



А задавал ли си си въпроса: имат ли нужда хората от твоите ценности? Защото във всичко, което си написал, може и да си прав, обаче какво от това? Важното е човек да е щастлив с това, което е, което има и което развива - не дали са превели Война и мир на тинейджърски жаргон. Мисълта ми е, че който иска да прочете "Война и мир" ще го прочете и на китайски - който не иска, няма значение колко достъпно си му го направил, пак няма да му обърне внимание. Разделяш хората някакси - на "ние" - посветените, и "масата" - (мамка им капиталистическа!) тези, дето никога нямало да разберат кое е стойностно и красиво, и т.н. безумия (според мен). Хората имат избор и го реализират непрекъснато. Проблемът не е в Азис или Шакира, или в маркетинговия отдел - проблемът е в главата - и то - ще ме прощаваш, в най-добрия смисъл го казвам - в твоята глава. Това са твоите ценности и ако някой не ги споделя това не значи, че е глупав, неинтелигентен тая пък думичка ко праи тук), или по-малко проумяващ - значи просто, че има друго мнение. Обожавам Доорс, за Флойд да не говорим просто - ама какво от това. Казвам го само за да не помислиш, че говоря от позицията на "разпада". Иначе мен ако питаш, разпадът и по отнош-ение на музиката, и на киното, и на литературата, на изкуството въобще, датира от 15-20 години преди споменатата от теб дата - ама това си е мое мнение, няма да ходя да трепя с камъни тия, дето слушат Бритни Спиърс и четат Тери Пратчет, я... Слушам си мойта музика с огромно удоволствие, другите да правят каквото си искат.
Та това ми е мисълта в най-общи рамки. Иначе - жив и здрав и ти

_________
...отрова или грозде?


Тема Re: И все пак? [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм] Отговор на мнението
АвторJeff Lynne [hippie] (Нерегистриран)
Публикувано07.09.03 09:59



Коприна,колкото и да те уважавам,не съм съгласен с някои твои редове.Винаги ще има посветени и просветлени,и винаги ще има такива,които слънцето не огрява.Във всички векове е било така.Аз за себе си съм доволен,че самия станах просветител на много хора относно правилната музика и култура.Интересно,на доста от тях им харесаха Доорс,Ванила Фъдж,Гранд Фънк Рейлроуд и т.н.Просто не ги бяха чували,завалиите. А за това са виновни именно маркетинга и оглупяването на масите!Не си права,че тази музика е само за теб самия -трябва да се популяризира максимално,защото това е отговора на Азис и Бр.Спиърс,и техните производни.Какво си направила ТИ,за да разберат хората повече за Доорс и тяхното време???



Тема Re: И все пак?нови [re: Бoko] Отговор на мнението
АвторJeff Lynne [hippie] (Нерегистриран)
Публикувано07.09.03 10:07



Браво,много добре звучат думите ти.Но никой няма да ги прочете,вероятно.Ако ми дадат власт,ще вкарам всички тъпоумници в едно училище и там ще ги науча на правилна музика и литература.Голям тоталитарист съм,но това е начина да се налее нещо в главите на оглупяващото общество.

LONG LIVE ROCK'N'ROLL



Тема няма пак и отново.нови [re: Jeff Lynne [hippie]] Отговор на мнението
Автор upu (..просто тяло..)
Публикувано07.09.03 12:09



тази музика няма нужда от популявизация!!!!
тя е за хората, които искат да я намерят.
не е за масата, които ще я забравят. не е мода, която да отмине просто така.
защото никоя популяризация не е вечна.
не можеш да възпитаваш възприятията на човека!


|.| другаде
раят е другаде
друг
ад
е |*|


Тема Re: И все пак?нови [re: Jeff Lynne [hippie]] Отговор на мнението
Автор upu (..просто тяло..)
Публикувано07.09.03 12:26



то за това обществото е оглупяващо, понеже всеки се опитва да налее нещо в главите на някой, пък дали то попива, това не е важно,
жалко е, че не си разбрал, че тази система не върви от доста време, но продължава да се практикува...
а и като се опитваш дори стойностни неща да натякваш, то пак не е гаранция, че ще се възприеме правилно.

просто е безсмислено да се говори за маса и музиката на доорс и други групи. те наистина са някак лични.


|.| другаде
раят е другаде
друг
ад
е |*|


Тема Ох, момче:)нови [re: Jeff Lynne [hippie]] Отговор на мнението
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (вероятна)
Публикувано08.09.03 13:50



С рогата напред отново.
Първото, което искам да кажа е, че уважението няма нищо общо със съгласието. Т.е. да ме уважаваш е различно от това да си съгласен с мен и едното не произтича от другото.
Няма нужда да се обяснявам, убедена съм в това.
Отговор на Бр. Спиърс и Азис? Че защо да им отговарям? Защо изобщо да им обръщам внимание? Те са извън света ми, извън нуждите ми и извън живота ми въобще. И нима Доорс имат нужда аз да ги популяризирам, или ти да ги популяризираш? Ако имаха нуждата от това, нямаше да са Доорс. Не е ли достатъчно, че 32 години след смъртта на Джим, респективно разпадането на групата, те продължават да се слушат и да са известни? Това е около 4 пъти по-дълго време в сравнение с периода на съществуване на групата. Колко групи могат да се похвалят с това?
Кво съм била направила аз. Ей на, написах си Доорс на всичките прашки и си татуирах знака на хипитата до пъпа, и акто се запозная с някой му правя стрийптиз на дневна светлина, та като ги види да пита "еййй, ко е тва доорс" и аз да ги просвещавам. Глупости. Разбра ли основната идея?

_________
...отрова или грозде?


Тема Re: И все пак?нови [re: Jeff Lynne [hippie]] Отговор на мнението
Авторicu (Нерегистриран)
Публикувано08.09.03 21:18



Как така искаш да се популяризира тази музика?Това значи комерсиализация.И то в пълна.Как поставяш ценности и нещо,което се прави заради парите.Да.Ще тръгнат хората заради самата идея и всичко ще е чисто и светло,само дето ако нещата потръгнат парите ще излязат на преден план.Колкото и да е кофти-в такова общество живеем и ние също сме части от това общество.



Тема Re: Ох, момче:)нови [re: Koпpинa_И_Xлopoфopм] Отговор на мнението
Автор dian_dimitrov (ентусиаст)
Публикувано08.09.03 22:53



колкото до това за прашките съм с 2-те ръце за НО сметни че нищо не знам и съм малко тъпо момченце на което требе да му се обяснява по 2-3 пъти на ден за идеята е дали ще науча нещо или просто ще искам поредното пояснение :)



Тема Re: Ох, момче:)нови [re: dian_dimitrov] Отговор на мнението
Автор Koпpинa_И_Xлopoфopм (вероятна)
Публикувано09.09.03 11:41



Ъ?!?

_________
...отрова или грозде?



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.