Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:09 26.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Кое е по-добро, ...  
Автор *mila* ()
Публикувано17.11.10 09:23



в кухнята над печката, мивката, пералнята и между горните и долни кухненски шкафове?
До сега съм имала само фаянсови плочки, но нали са модни сега тези "гръбчета", ... та се двоумя.

Моля, споделете вашите мнения.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор *mila* ()
Публикувано17.11.10 12:43



Никой ли не си е сменил плочките с гръбчета?
Кое се почиства по-лесно, ... примерно с Меглйо (обезмаслител), почистването на пръските от мазнини, поврежда ли повърхността на гръбчетата???



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано17.11.10 13:11



Не знам какви са тия "гръбчета" , но не виждам нещо по-добро (не по-ефтино) от фаянсовите плочки.
Обиколил съм много западни страни и навсякъде баните са с фаянсови плочки.
В кухнята плочките са по-натоварени отколкото в банята и би трябвало да са фаянс.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: Xoлдън]  
Автор *mila* ()
Публикувано17.11.10 14:31





това са гръбчетата - между горните и долни шкафове. Те са от същия материал, както къхненските плотове, но са по-тънки. Има ги в Практикер, ... мисля, че са с размери 3,5/0,6м.
Плота се почиства лесно, фаянсовите плочки - също, но не зная кое е по-практично, а трябва да си сменя старите плочки и се двоумя. С гръбчетата ще ми излезе два пъти по-скъпо, ... но пуста мода.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано17.11.10 16:13



Материала е ПДЧ (Пресовани Дървени Частици с някакво покритие) т.е. най обикновен талашит.Реалната му цена е в пъти по-ниска от тая на фаянсовите плочки с поставянето.
В началото е красиво.След време между плоскоста и стената започват да се образуват плесени и да се въдят гадинки.При всички случаи е няколкократно с по-малка трайност от фаянсовите плочки.
В крайна сметка избора е твой и последствията за твоя сметка.Това е решение за хотели,където могат да си позволят лукса на няколко години да правят ремонт.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: Xoлдън]  
Автор *mila* ()
Публикувано17.11.10 18:34



За монтажа на гръбчетата (5м/0,6м) фирмата каза 200лв, ... но искат да извикам ел. техник, който да ми смъкнел контактите зад долните шкафове и да съм отваряла вратите им за да включа някой ел. уред, защото не било естетично да има виждащи се контакти, ... още тук ми се появиха съмненията в избора на гръбчетата. По-скоро ги мързи да изрежат отвори за 5-те контакта на стената, струва ми се - всеки гледа да вземе повече пари, за по-малко свършена работа, ... да не говорим за качество или срокове.

Та, ... няма да се съобразявам с модата, за да ми е по-лесен живота в кухнята, ... последно - плочки.

Благодаря, Холдън!



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано17.11.10 21:03



В италианския г-то не се чете, а служи за смекчаване, така че - МЕЛЬО...
"Гръбчетата" се почистват точно както плочки, със същите препарати.




Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: Xoлдън]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано17.11.10 21:05



"Гръбчетата" не са ПДЧ, а чист дебел фазер, но ламиниран с гетинаксово декоративно покритие, което се почиства точно както плочките.


Редактирано от Sapiens на 17.11.10 21:36.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано17.11.10 21:31



У нас разкарах фаянса в кухнята и сложих "гръбчета" от ПДЧ 18 мм, същото, от което направих и корпусите на шкафовете. Жената чисти с Мельо и няма ядове - красиво, здраво, евтино... Направо - единство, творчество, красота.


За това, че зад плоскостите се въдели гадини... Ми, като свалях старите плочки, отзад между материала имаше цели писти магистрален хлебаркопоток. Викаш фирма редовно, пръскат и готово.
Пък и плоскостите винаги може да ги смениш с нови - евтино, чисто и бързо.
За електрото - в "гръбчетата" ковнах контакти точно там, дето искаше жената, става за 1 минута правенето на дупките. Изключая тоя на миялната и печката, които са си зад тях, останалото е над плота. На слаби "майстори" си попаднала явно.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: Ha живo]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано17.11.10 21:38



Присъединявам се към тебе.
Още повече - 200 (!)лв. за монтирането една плоскост и то без отвори за контакти...
И според мене са си чисти мошеници...




Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: Sapiens]  
Автор *mila* ()
Публикувано17.11.10 21:51



- ами не знаех, че "г" не се чете, ... а "спаети" ли казват на спагетите?
Научих нещо, което не знаех - благодаря ти, Сапиенс!

А според теб кое е по-добро: фаянсови плочки или гръбчета?
Притеснява ме и предложението им за контактите, което според мен е неприемливо.
Имам още два дни за размисъл.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: Ha живo]  
Автор *mila* ()
Публикувано17.11.10 22:08



С гръбчета изглежда по-красиво, ... та най-добре да сменя фирмата.
Вратите на шкафчетата са сребристи, а плота е махагон - има същия сребрист цвят гръбчета, а този цвят ми харесва, ... остава да търся друга фирма.
Благодаря ти, На живо!





Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: Sapiens]  
Автор *mila* ()
Публикувано17.11.10 22:17



Всъщност - не е на една цяла стена плоскостта - трябва да се среже на 4 части: 2,4м+0,6м+0,6м+1,8м - има ъгъл с комини за вентилация и ВиК щранг.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор Pioneer® ()
Публикувано17.11.10 22:33



Контактите се извеждат през гръбчетата. Имам предвид тези, които са над плота. А такива е необходимо да има. Все ще се наложи ел. уред /тостер, миксер.../ да се включи. Вероятно не сте се разбрали нещо с майсторите, защото е елементарно. Просто в гърба се изрязват отвори и контакта се закрепва в конзолата отзад. Всъщност е добре преди да се сложи гърба или да се налепят нови плочки да се помисли и ако е нужно да се пуснат нови кабели и контакти на подходящи и леснодостъпни места.
Ако избереш варианта с гръбче, съществуващите плочки са почистват добре и гърба се лепи директно върху тях. Ако наистина са поискали 200 лв. само за монтаж на гърба (???) мисля, че си сбъркала фирмата.
Възможно е зад гърба да се развъдят някакви гадинки, но вероятността това да се случи е по-малка от тази, това да се случи зад шкафчетата /долни и горни/. По-скоро е въпрос на влага, проветряемост и други особености на конкретната кухня. Все пак говорим за кухня, не за баня.


Както при плотовете и гърбовете, така и при плочките има различно качество и цена. Добри и качествени плотове и гърбове са тези на ПДЧ основа с HPL ламинат върху нея. Това дава термо и механична устойчивост, а и лесно почистване. Плотовете са с различна дебелина - 28 мм., 38 мм. и т.н., а гърбовете - 10 мм.. По-тънки, а и от ХДФ /фазер/ вероятно са с друго предназначение ?!
Дължините и широчините също са стандартни, но може да се отреже нужното парче.
Не мисля, че Практикер е най-подходящото място за подобна покупка...

А дали плочки или гръб ?
Въпрос на личен/семеен избор. И двете повърхности се почистват еднакво добре с подходящи препарати.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано18.11.10 09:00



И на мен ми се вижда много-ако ще и 3 комина да има



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано18.11.10 19:51



Цветовете са въпрос на личен избор.
Нашият (на жената, де

) беше тъмни корпуси и светли вратички. Плотът също е светъл, но гръбчетата са тъмни.
Размерите, дето си дала, са почти същите като у нас, само дето комина ни е по-малък. Сам монтирах гръбчетата, тоците - контакти, ключове и тн, както и водобранната лайстна, за не повече от половин ден, барабар с почивките и умуването на ръководството къде да са дупките
Сменяй фирмата без грам замисляне.




Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано18.11.10 22:34



"Г" пред сонорните "л" или "н" ги правят "ль" и "нь". А при спагети "г"-то е пред гласна и това правило не важи. В смисъл, че не навсякъде, където има "г", то действа смекчаващо.
Затова при МЕглИО, г-то прави МЕльИО, но при спагети - не.
Мила, аз съм човек с ултрасъвременно мислене и разбирания, но обичам традиционното, доколкото е доказало, че е добро.
За мене няма по-добро покритие от фаянса за хигиенизиране и почистване от еветуално натрупаната мръсотия, която в една кухня си е ежедневие и не можеш да го избегнеш.
Затова - да на плочките и не-на гръбчетата.


Макар че и те се почистват лесно, но все пак не са фаянс...


Редактирано от Sapiens на 18.11.10 22:36.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор npubem (:-)
Публикувано20.11.10 02:07



Нормалното място на контактите за печка, пералня,
съдомиална, хладилник е зад долните шкафове - на
около 60 см от пода.
Над плота трябва да има поне 1-2 контакта за миксер, тостер,
пасатор, микровълнова и др.п. - те се монтират на
около 1.20 м от пода, и трябва да се монтират през
отвори в гръбчето или плочките.

Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!


Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: npubem]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.11.10 10:59



Сега, обяснението ти важи за новостроящи се помещения, а не за съществуващи вече такива, напълно оборудвани с контакти от години...
При този случай, и съществуващи вече плочки, просто си длъжен да се съобразяваш със статуквото.
Иначе - къртене на плочки за прекарване на канал за нови контакти където ти се вижда по-удобно и т.н. и т.н., докато ти се изправят косите, ако са къдрави, или побелеят, ако все оше са черни или окапят, ако все още ги имаш...






Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: Sapiens]  
Автор Pioneer® ()
Публикувано20.11.10 12:54



В отговор на:

При този случай, и съществуващи вече плочки, просто си длъжен да се съобразяваш със статуквото.




Аз пък мисля точно обратното. При обновяване, нови плочки или нов гръб на кухненския бокс е пропуск, ако не си подредиш контактите както ти е удобно. Аз дори си поиграх и смъкнах тръбите за правата вода под нивото на плота, за да сложа конзолна батерия на мивката. И всичко това при стари плочки и къртене. И не съм забелязал някакви съществени промени в косата ми...
Ремонт на стара или направа на нова кухня не се правят всеки ден и е добре да се мисли първо.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: Pioneer®]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.11.10 18:09



Няма спор...




Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор *mila* ()
Публикувано21.11.10 12:07



Мисията се отлага за напролет, ... да сме живи и здрави!


Наистина трябва да се обмисли всичко и тогава да се действа, за да не се съжалява после.
Та жилището е ново - от 2009г., ... и плочките бяха нови, но са се държали само на едни пластмасови кантове около тях и тази есен са се срутили групово.
Контактите наистина са прекалено много за една стена.
Сега всички шкафове са демонтирани и помещението е празно, ... та цяла зима ще се правят планове - кое къде.
Ето една снимка от 2009г. - най-вече за да видите контактите:



Имам следните идеи: малкия шкаф за ширма да се монтира до шкафа с витрините, а под него на конзоли да е микровълновата печка. До мивката ще е пералнята. На мястото под малкия шкаф ще сложа хадилника, който е висок 1,8м, а на останалите - да се запазят местата. Понеже не съм от много готвещите - печка все още не съм решила къде и каква, ... но може да дадете идеи, ... както и за контактите. Забравих: до шкафа с мивката има разстояние
0,6м - за пералнята и след това е вратата, та там има един контакт на 1,1м височина до ключовете за осветление - та този трябва да стане поне двоен или троен.



Тема Re: Кое е по-добро, ...нови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.11.10 15:03



...
Първо -"Контактите наистина са прекалено много за една стена. " Няма такова нещо, като "прекалено много контакти", където и да съм живял, а аз съм сменил поне 6 жилища, моята максима винаги е била "Никога контактите не са прекалено много...".
След не много години съпругата ми оцени това и ме благославяше за този максимализъм, защото никога не й се е налагало да ползва разклонители и удължители и да включва в един петточков разклонител пет различни енергийни консуматора, което е стандарт в много български семейства...
Контактът до вратата не да стане троен, а да се сложат поне три контакта, отделни и самостоятелни.
Там, където ще сложиш печка и микровълнова също трябва да има поне пет отделни контакта на място, което е желателно много да не се вижда. Ще ти обясня защо - освен печката и микровълновата, има един куп битови и кухненки ел.уреди, които искат непрекъснато включване - кафемашина, миксер или блендер, или кухненски комбайн (пък може някога да станеш и готвачка, знае ли се...), машина за печене на хляб, ел.кана за гореща вода, и т.н. и т.н....
Примерно, би ли искала, за да включиш прахосмукачката, да се налага да изключиш автоматичната пералня? Едва ли...
Не, че изобщо няма разклонители в къщи, но единственият е около компютъра, защото периферията ми е прекалено много...
Второ - т.н. "малко шкафче" обикновено е малко, защото под него се монтира ширм (кухненски аспиратор), а под аспиратора - кухненска печка, нищо че не обичаш да готвиш...
Пък може да си си надвила на харча и да си поръчваш храна от китайски ресторант, знам ли...
Трето - за да ти се помогне дизайнерски за подреждането, най-наред трябваше да съобщиш, примерно, че това е гарсониера и това е основното и единствено помещение... Или да обясниш структурата и разположението на жилището по принцип, за да се получи обща представа, а не единствено от снимката.
Четвърто - според моето виждане, на остъкления шкаф мястото му не е над мивката, на шкафа с мивката мястото си му е там, защото там са крановете, освен ако не решиш генерално да ги преместиш другаде, което е сериозно начинание, свързано с къртене на стени и прекарване на тръби, не, че не може... Малкото шкафче си е за над ширм, а ширмът си е за над печка, освен ако няма изобщо да слагаш такава и ще се задоволиш единствено с микровълнова, която става само за притопляне, а не за основно готвене. Въпросът е доста конфликтен, защото, за да работи правилно ширмът и да има смисъл от него, той трябва да има излаз към външно пространство, а при твоето разположение никъде не виждам такъв. На снимката виждам капаци над малкото шкафче, един от тях би моголо да бъде отвор към въздуховод, в който може да се включи ширмът, а това ще наложи малкото шкафче да бъде пробито отдолу и отгоре, за да мине през него тръбата на ширма. Празното място под малкото шкафче е мислено и предвидено за печка и там си и е мястото, според това разположение. Пералнята си е на място до мивката. Като цяло, шкафчетата са ти малко.
Би могла да поставиш над мивката две обикновени шкафчета, ако са делими, а не са цяла тройка, а да преместиш остъкления шкаф на тяхното място, крайно ляво гледано към тройката.
Друго, по-оптимално разположение, за да ти бъде удобно, аз не виждам.
В този си вид плочките изглеждат добре, ако сложиш "гръбчета", след определено време доста ще съжаляваш, нто вече ще си се изръсила с крупна сума пари за тази глупост...
Като размер плочките са прекалено големи за покриване на такова пространство, по-подходящи биха били за баня. Аз бих ти препоръчал доста по-малки плочки, но плочки. В същия цвят, ако ще останат шкафчетата или силно контрастно. Но по-тъмни плочки искат твърде голямо и редовно чистене, а този цвят "носи"...
Надявам се да съм ти помогнал с мненията си.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.