Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:45 15.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Как да си направим сами ябълков оцет  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано19.09.10 01:55



ЯБЪЛКОВ ОЦЕТ
Продукти:
10 кг. ябълки
1 кг захар
1 водна чаша мая от стар ябълков оцет
10 л. вода

Ябълките се измиват добре, изчистват се от загнилите места, след което се нарязват на 4 или 6 , без да се отстранява семенната част и кората.
Поставят се в пластмасов бидон. водата се загрява до 30-40 градуса и в нея се разтваря захарта.
С получения разтвор се заливат ябълките. Прибавя се маята и се разбърква добре.
След това се оставя на стайна температура до извършване на необходимата ферментация, като се бърка два пъти дневно, защото при ферментирането, ябълките се насищат с въглероден двуокис и се изкачват на повърхността като шапка.
Трябва периодечески да се бърка, за да може всичките ябълки да имат достъп до въздуха и да става правилно ферментацията.
След като се получи киселата ферментация, разтворът се прецежда през тензух и се налива в стъклени съдове.
В получената течност се поставят 1-2 ч. лъжички лимонена киселина за избистрянето й.
Утайките отново се поставят в бидона. Отново се загрява 10 л. вода, в която се слага само 1/2 кг. захар.
рецептата се повтаря до получаването на втора доза оцет.

МОИ ВАРИАНТИ

Първи вариант :
Прави се от капали ябълки.
Независимо от съда - 1/3 от съда се пълни с възможно максимално натрошени ябълки - или много ситно нарязани, или смачкани, или настъргани. Някои практикуват поставяне на ябълките в плътен полиетиленов чувал и мачкане с крака или чукане с някаква бухалка.
150 гр. захар на литър вода
чаша оцет
вода догоре на съда.

Отворът на съда се покрива с марля и се завързва.
Стои на топло и ферментира докато ябълките изплуват отгоре.
Поне един път на ден се разбърква с бъркалка енергично.
Престоява така поне една седмица или до прекратяване на ферментацията.
Прецежда се.
Ябълките се изхвърлят.
Пак се завързва с марля и престоява, докато се утаи идеално.
Много внимателно, с маркуче, се отлива само бистрата част, над утайката и се пълни в бутилки.

Втори вариант :
( преписано от вестник )

Измийте добре 2 кг. негодни за друга консумация ябълки. Почистете ги от гнили и червиви части. Не отстранявате сърцевината им и не ги белите.
Настържете ги на едро ренде.
Получава се около 800 гр. смес.
Поставете в трилитров буркан.
Долейте съда почти догоре с топла, предварително преварена вода.
Прибавете 300 гр. пчелен мед или захар, а за ускоряване на оцетнокиселата ферментация и 30 гр. мая за хляб и 60 гр. сух черен хляб.
Бурканът се оставя в тъмно помещение, при температура около 30 градуса.
Кашата се разбърква три пъти дневно с дървена лопатка.
На десетия ден прехвърлете кашата в марлена торбичка и я пресовайте в тавичка, поставена между две чисти плоскости. Отделеният сок прецедете още веднъж през марля и го прехвърлете в съд с широко гърло.
Завържете отгоре с марля и оставете на топло място.
Когато от течността престанат да се отделят газови мехурчета и тя се избистри напълно, тогава може да сте сигурни, че ферментацията е завършила.
Източете бистрия оцет, прецедете го и го налейте в бутилки от тъмно стъкло.
Затворете плътно и съхранявайте на хладно място.
Получаването на оцета става най-много за два месеца.

Коментар:
От повече от 15 години правя ябълков оцет. Става при всякакви условия, оцетнокиселата ферментация е най-естественото нещо на света.
Целта е някакъв естествен растителен продукт да се надроби на много ситно, за да има максимална повърхност, да има МАЛКО захар, да стои на топло, да има достъп до въздуха.
На този принцип можете да си направите оцет от всичко, което ви дойде на ума.
Когато направих първия път оцет не можа да ферментира достатъчно, защото паднаха студове рано. Беше в квадратно бидонче, около 35-литрово.
Оставих го да презимува заедно с ябълките вътре цялата зима на терасата. Замръзна, размръзна се. Напролет, като изгря слънце и се стопли достатъчно пак започна да ферментира. От това количество разтвор направих около 27 литра първокласен, много силен ябълков оцет ( пак повтарям - може да стане и от праскови, кайсии, вишни и въобще, от всякакъв плод или зеленчук ).
След това няколко години се чудех на кой приятел да подаря по някоя 3-литрова бутилка с оцет.
Смело напред, няма начин да не стане.
Независимо от съветите, аз съм го държал и на директно слънце в прозрачни пластмасови бутилки и с гаранция нищо му няма.




Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор LaliМодератор (Усмивка)
Публикувано19.09.10 02:38







Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор *mila* (член)
Публикувано19.09.10 09:27



Имам следния въпрос: от колко кг ябълки ще се получат около 2л оцет, защото за 1г. максимално толкова да ми е необходим?
Благодаря предварително за отговора!





Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано19.09.10 15:02



За да получиш чисто 2 л. оцет, необходимо е да предвидиш като "фира" масата на ябълките, утайките и изпаряването на част от течността.
Ако покриеш дъното на петлитрова пластмасова бутилка от минерална вода със слой нарязани или намачкани ябълки (обикновено говорим за абсолютно негодни за друго ябълки, да не хукнеш да купуваш здрави и качествени ябълки...

), който да бъдат 1/3 от височината на бутилката и добавиш 2 чаши захар, 1/2 чаша качествен ябълков оцет (по магазините тотално е менте - оцетна киселина със синтетични аромати...) и долееш до началото на стесняването с топла вода, най-вероятно, след ферментирането, утаяването и избистрянето, ще можеш да получиш около 3 л. прекрасен оцет.
Не слагай повече захар, просто няма да стане оцет!




Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор npubem (:-)
Публикувано19.09.10 18:17



На мен ми кажи рецепта за кайсиева ракия, моля..

Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!


Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор *mila* (член)
Публикувано19.09.10 19:52



Благодаря много, Сапи!



Тези дни ще потърся такива ябълки и ще направя опит, ... а представи си, че го докарам на калвадос оцета, ... ех, мечти, мечти!



Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор *mila* (член)
Публикувано19.09.10 21:13



Извини ме, но забравих да попитам: приблизително след колко време ще стане готов този оцет?





Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: npubem]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.09.10 00:53



Хайде да не превръщаме клуб "Направи си сам" във филиал на клуб "Готварски рецепти", а...
Задай си въпроса там и ще видиш колко много отговори ще получиш...
А от мене, засега (да не си съвсем капо...) само ще ти издам една тайна - пресната кайсиева ракия има много слаб кайсиев аромат. Затова опитните правячи на кайсиева ракия поставят в пресната ракия торбичка със сушени кайсии. Така се постига разкошният аромат на кайсии...




Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.09.10 01:01



Всичко зависи от времето - ако е така топло още 15 дни, спокойно ще си имаш оцета.
Утаяването и избистрянето не зависи от времето.
Колкото по-дълго време след ферментацията оставиш бъдещия оцет да се утаява и избистря, толкова по-добър оцет ще имаш.
Не пречи и да стои през цялата зима на балкона и да си го прелееш пролетта.
Но влез в моя блог и погледни една новооткрита от мене рецепта за ябълков оцет, която е много елегантно решение и мисля, че ще стане доста по-бързо.
Основната идея е, че ябълките се смилат на машинка за месо и се поставят в широк съд с голяма чиния върху тях и тежест, така че отгоре изплува само сокът и само той ферментира, а смлените ябълки не изплуват постоянно нагоре и няма опасност да плесенясат.
Прочети подробно в блога.


Редактирано от Sapiens на 20.09.10 01:03.



Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор *mila* (член)
Публикувано20.09.10 12:09



Да, разгледах блога и наистина тази рецепта най-много ми харесва.


А като стане оцета добре - ще пиша, ... а може да ти изпратя и мостра.



Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор mmayacol (непознат )
Публикувано20.09.10 12:42



a къде да намеря оцет за мая, явно от магазина не става



Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: mmayacol]  
Автор npubem (:-)
Публикувано20.09.10 16:44



трябва да си запазиш от предишната реколта...

Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!


Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.09.10 18:50








Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: mmayacol]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.09.10 18:57



Абе, вероятно по пазарите продавачите продават и домашен ябълков оцет. Провери.
Пък пробвай и с някой, който ти се вижда по-читав...
То, в сегашна България, е твърде трудно да намериш нещо, което да не е менте...
Какъвто и да сложиш, въпросната "мая", всъщност е, за да се постигне една предварителна киселинност и да не се започне винена, т.е., алкохолна ферментация, а да се тръгне директно към оцетна.
За тази цел просто захарността трябва да бъде много ниска, да има висока температура и да има достъп до въздуха, за всичко останало се грижи самата Природа, за която този процес - на оцетната ферментация, е възможно най-естествения.
Този процес се индикира моментално с огромното струпване на мухички - оцетници...




Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.09.10 19:02



И на мене много ми хареса рецептата, но имам едно съмнение - когато е съвършено чист и неразреден ябълков сок, възможно е да е доста захарен и да не тръгне оцетна ферментация, а да се опита да стане вино...
То, нищо лошо, ако това ти е целта, но на нас ни е целта хубавия оцет.
И да тръгне алкохолна ферментгация, щом като е на открит въздух, пак ще стане на оцет, но аз не съм правил така и не съм много сигурен накъде ще избие като аромат и вкус...


Аз бих те посъветвал, въпреки всичко, към отделения сок да добавиш още толкова преварена или минерална вода и поне кафена чашка захар.
Така със сигурност ще започне оцетна ферментация, а и количеството ще бъде малко по-голямо...




Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: mmayacol]  
Автор wiz (змей)
Публикувано20.09.10 21:37



може и без

без мая става по бавно, около 1-2 месеца през лятото



no pain, no gain

Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор *mila* (член)
Публикувано21.09.10 10:25



Благодаря много за съвета!
В момента имам една много спешна работа, която трябва да завърша до края на седмицата, ... та се надявам след това ябълките да са станали още по-узрели, ... а също се надявам и да има малко циганско лято през следващите седмици, за да тръгне ферментацията, ... ха дано!



Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.09.10 13:16



По добре използвай все още много топлите дни, а ябълките, както ти казах вече, са от типа "капали", такива, които за нищо друго не стават.
Аз в началото, когато започнах да правя оцет, го правех късно есента, захващаха студените дни и не ставаше напълно ферментацията, но като презимуваше на терасата, с първите топли дни на пролетта отново започваше ферментация и си ставаше оцет, но с изчакване на целия зимен период.
Освен това, понеже хем ме мързеше, хем мъдро си намирах аргумент, оставях бидончето и цялото лято да го грее слънцето и да си се утаява на спокойствие. След преливане в бутилка, отново следваше едно утаяване, вече много по-фино.
Но, искам да те предупреда за нещо изключително важно -
при утаяване на оцета, се получава нещо много интересно, нещо, което за химици може би е известно и го знаят, но аз го открих съвършено случайно, а е изключително важно.
Когато се утаява оцетът, освен самата утайка от ябълките, се разслоява и самият оцет - най-отгоре остава най-слабият оцет, а колкото по-надолу се пробва, толкова по-силен става оцета.
Най-близко до утайката е и най-силният оцет, който, ако не внимаваш и не знаеш това, което сега ти казвам, просто ще го изхвърлиш заедно с утайката, за да не замърсяваш с утайка по-бистрия оцет.

Най-практичното е да пуснеш маркучето съвсем на дъното и най-напред да изсмучеш само по-голямата част от утайката.




Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор npubem (:-)
Публикувано21.09.10 13:27



Специално за борбата с утайките имам патент. Не съм пробвал с оцет (още не пия такова), но ще споделя:
Съдът ми е бутилка от минерална вода. Преди да налея течността на дъното полагам слой добре измити дребни речни камъчета. Утайката, наслоена между тях, по-трудно се размътва.
След избистрянето качвам бутилката на масичка, пробивам малък отвор на 3-4 см от дъното, в него вкарвам чиста кърпа от памучен плат, по която бавно оставям да се стече течността в друг съд... Някои казват, че можело и с канелка.. не знам?

Не бързай да подозираш лош умисъл - може да е обикновена глупост!


Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: npubem]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.09.10 19:42



Учудващо мъдро решение!...
Мисля, че и при този случай ще бъде подходящо.
Ако ми разрешиш, ще го публикувам като идея и съвет в блога си.
Преди години микробиологични корифеи ми кааха, че се сипвало в готовия оцет известно количество бентонит, нещо, което представлявало като ситни кръгли бели топченца, като от стиропор...
Та те поемали и увличали със себе си на дъното всякакъв вид органични утайки.
Просто не можах да намеря и така и не го пробвах...




Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: wiz]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано23.09.10 01:15



Е не става ли на вино така?





Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Lenor]  
Автор wiz (змей)
Публикувано23.09.10 07:04



ами да първо става вино след това оцет

нали виното като е на топло и е без добавки/консерванти става на оцет

no pain, no gain


Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: wiz]  
Автор Lenor (Прасето)
Публикувано23.09.10 10:41



А това го знам


Аз така направих оцет като се мъчих да направя вино едно време.Не съм се пробвал да правя вино от тогава



Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Lenor]  
Автор rade6ki (професионалист)
Публикувано03.10.10 02:20



Ха-ха!Аз по по тази технология пробвах да направя оцет от бялото грозде от асмичката миналата година.С 500мл.качествен(скъп)италиански оцет за мая и резултатът беше прекрасно бяло вино,което така и не се превърна в оцет

Приятелите ни го изпиха с удоволствие(ние не пием вино)и поръчаха всяка година да правя ОЦЕТ.Не знам защо стана така-и го бърках,и беше на топло,и го чаках много време-не и не!Разкошно,според разбирачите вино.А свекър ми на често препича неговото вино на ракия,че става кисело,въпреки геройските му усилия да направи хубаво вино.Късмета на новобранеца ме е споходил явно



Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: Sapiens]  
Автор HAДEЖДA™Модератор (Jedem das Seine)
Публикувано09.10.10 12:46



Въздържай се да пускаш теми, извън тематиката на клуба, която е с техническа, не с кулинарна насоченост. При следващият подобен спам - летиш!!! Безценните си, в кавички авторски рецепти, си ги пиши в готварския.

Nur der verdient sich Freiheit wie das Leben, der taeglich sie erobern muss.


Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: HAДEЖДA™]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано09.10.10 16:33



Темата беше пусната по поискване на членове на клуба, одобрена от модератор Lali, горещо одобрена от членовете на клуба, озаглавена "КАК ДА НАПРАВИМ САМИ ябълков оцет", което Е ТЕХНОЛОГИЯ С НАУЧНИ И ТЕХНИЧЕСКИ ЕЛЕМЕНТИ.
Не коментирам елегантния, в кавички, тон на безсмислено заплашителния постинг на уважаемата г-жа Модератор...
А "безценните ми, в кавички рецепти и технологии" има кой да ги оценява, обикновено това са хора, които си имат някакво понятие от това...


Редактирано от Sapiens на 09.10.10 17:21.



Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: HAДEЖДA™]  
Автор *mila* (член)
Публикувано09.10.10 16:43



Темата беше пусната по моя молба за повече информация "Как да си направим сами ябълков оцет" и щом правилника изисква някой да отлети - нека съм аз, като подвеждащ фактор - вината е моя!!!



Тема Re: Как да си направим сами ябълков оцетнови [re: *mila*]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано11.10.10 09:19



Ха-ха, клупчето се по-сладуресто става! Мила кифла всячески си търси внимание, Сапиенс вездесъщи покрива нови територии...
Живи и здрави!





Тема Преследваш ме, но с каква цел, ...нови [re: ha!]  
Автор *mila* ()
Публикувано11.10.10 11:18



драга ми: http://www.reductor-dragnev.com/solar.htm ???

И не се познаваме, за да ме определяш "кифла" ли съм!

Да те попитам: кога ще се научиш на правопис?

Жива и здрава да си!

ПП: И ако продължаваш да ме преследваш - ще пиша на модератора или администратора! Казах, ... не обичам да повтарям!



Тема Re: Преследваш ме, но с каква цел, ...нови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано11.10.10 21:22



..."Злото няма почивен ден"...
А "простакът винаги е И арогантен", така, че няма смисъл да се хабиш...




Тема Re: Ами ...нови [re: Sapiens]  
Автор *mila* ()
Публикувано12.10.10 00:37



днес имах прекрасен ден и вървейки си, срещнах много хубави ябълки - та материала е вече на лице, ... остава в почивните дни да пристъпя към технологията на приготвяне на изделието, ... все нещо ще се получи - я калвадос, я оцет.





Тема Re: Преследваш ме, но с каква цел, ...нови [re: *mila*]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано12.10.10 08:26



Преследвам ли те? Къде още съм била след теб? Цитирай, моля.



Тема Re: Преследваш ме, но с каква цел, ...нови [re: *mila*]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано12.10.10 10:03



В отговор на:

И не се познаваме, за да ме определяш "кифла" ли съм!




Така де,поне се не злагайте пред козунаците



Тема Re: Преследваш ме, но с каква цел, ...нови [re: ha!]  
Автор *mila* ()
Публикувано12.10.10 14:36



Това изречение: "Мила кифла всячески си търси внимание",
струва ми се, че го прочетох тогава така: "Мила кифла всячески и навсякъде си търси внимание", което означава, че ме четеш навсякъде, ... въпреки, че избягвам да пиша вече в клубовете.
Както и да е - не ми се спори.
Хубав ден!





Тема Re: Преследваш ме, но с каква цел, ...нови [re: tirtirlin]  
Автор *mila* ()
Публикувано12.10.10 14:40



Мислиш ли, че ако си пийна малко прясно мляко с мед - може да стана "мека кифла"?





Тема Re: ПП: Приключвам, ...нови [re: *mila*]  
Автор *mila* ()
Публикувано12.10.10 14:43



защото наистина вече е за готварския клуб, за което се извинявам на всички!





Тема Re: Ами ...нови [re: *mila*]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано12.10.10 15:57



Извинявай, за съжаление не мога да продължа разговора по темата, поради правилната или неправилна забрана в дахаувски стил на уважаваната от всички нас г-жа Модератор.
Всъщност, тя няма друг начин да изрази отдавнашната си ненавист към мене по съвършено други причини и в съвършено друг клуб.
Господ, ако съществува такъв (и ако тя има страх от него, естествено...), ще и прости за изразеното зло, което, както казват, задължително винаги се връщало върху първоизточника си.
Пък може и да не й прости, знам ли го, негова си работа...
Не знам, аз съм просто момче...
Но това, че безнаказано си е позволила да изтрие цяла тема, с все коментарните постинги, вече е за административно наказание.
Става въпрос за темата, свързана с варовика във водата на повечето градове в страната ни и начинът да се борим по най-правилен начин с него, което не е нито кулинарна, нито чисто водопроводна тема и ни най-малко не е далеч от техниката, а си е баш химическо-техническа тема, въпреки, че няма завиване на болтчета...
Става дума за темата, пусната от мене и с названието "Може ли да сложим лимонтузу във Верото" или нещо подобно.
В която ти ме помоли за ябълковия оцет, т.е., опит да се прикрият всички следи от деянието...
Както и да е, в правомощията на всеки модератор е, по своя преценка да определи една тема дали е офтопик или не, дали е спам, дали е несвързана с тематиката на даден клуб и дали някой от клубарите му е симпатичен или не.
Още повече, когато е сигурен в тоталната защита от страна на администрацията..
Все пак, никога не бива да забравяме, че ДИР.БГ е частно пространство и като такова, има и частни интереси и пристрастия.
Негово право си е.
Както и това, че най-вероятно този мой отговор към тебе ще бъде скоропостижно обявен за офтопик, спам или "нетехнически несъответстващ на тематиката на дадения клуб" и, съответно, ще бъде изтрит, за да няма повече следи...
Благодаря ти за честността и подкрепата.

Апропо, заповядай в клуб "Готварски рецепти".
Модераторът е интелигентно момче и едва ли (силно се надявам) ще изтрие цяла тема с постингите, за да задоволи неприязънта си към някого, както и едва ли ще му мине през ума (също силно се надявам...), ако решим да разговаряме за автоклави и тенджери под налягане, електрически скари и уреди, да заплаши, че ще банва, защото "темата не е кулинарна, а техническа и това не е в съответствие с тематиката на клуба"...


Редактирано от Sapiens на 12.10.10 16:53.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.