Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:46 30.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Почистване на С200  
Автор lev4orakov (непознат )
Публикувано02.09.10 14:44



Правя ремонт в къщи. Баща ми преди 35 години е слагал стиропор за топлоизолация от вътре, който аз сега искам да махна, защото сложих изолация както си трябва, отвън. Обаче работата не ми спори. Стиропора макар и трудно, но се маха а лепилото с което е залепен за стената(предполагам С200, поне на такова прилича а и няма какво друго да бъде ) няма мърдане. Прабвах да го нагрявам с пистолет за горещ въздух - не се получава нищо. Пробвах да го мажа с една много агресивна смеска (гасена вар и сода бикарбонат) от която бои и лакове падат от раз, но и това не върши работа. Донякаде става като го навлажня и след това с нож откъсвам малки пърченца по 1-2 мм. Става много бавно, от три дни го чопля а не съм свалил повече от 1 м2 а ми остават още 20. Някой има ли идея какво да направя?



Тема Re: Почистване на С200нови [re: lev4orakov]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано02.09.10 15:46



Кофти проблем...
С-200 и латекса са водоразтворими само в началото, докато не са в достъп до въздуха. След това, и лепилото, и латекса, които имат една и съща база, полимеризират и оттам нататък с нищо не можеш да ги разтвориш. казват, че докато е пресно лепилото можело да се разтвори с коресилин или ацетон, но аз такова чудо не съм виждал през живота си. Може, съвсем в първите часове, да се разтвори с вода и яко търкане. След това си е мъка...
В твоя случай не се мъчи, а просто се опитай механически да го изстържеш това старо лепило, мисля, че друг начин нямаш.
Разните основи и други агресивни разтворители важат за БЛАЖНИ бои, а не за бои и лепила от полимерен тип, както С-200 и латекс.
Сега се сетих, че навремето стиропор се лепеше с лепила от типа на Хелметекс, защото миришеха на такъв разтворител, а С-200 свързва бавно и май не е особено подходящо в такива случаи.
Ако е от типа на Хелметекс, а то е вид лепило за гума, възможно е да се опиташ да го навлажниш с някакъв разредител като Коресилин, но: 1. Ще ти излезе твърде скъпо, 2. Огнеопасно е 100%, 3. Токсично е и 4. Резултатът също е съмнителен, може малко да ти облекчи работата, но аз не бих рискувал при тези опасности...

Можеш да пробваш да накиснеш малка площ с парцал, намокрен с Коресилин за 5-6 мин. и после да видиш не става ли стърженето значително по-лесно, но независимо от резултата, не бих те посъветвал да ползваш този начин...

"Безкрайни са само Вселената и човешката глупост.“ Айнщайн

Редактирано от Sapiens на 02.09.10 15:55.



Тема Re: Почистване на С200нови [re: Sapiens]  
Автор k8l8 (тъпанар)
Публикувано02.09.10 15:52



мога само да ти съчуствам , миналото лято си стъргах С200 с което ми беше залепен балатума мъка, мъка.............



Тема Re: Почистване на С200нови [re: Sapiens]  
Автор lev4orakov (непознат )
Публикувано02.09.10 16:10



А ако го оставя на местата където е най-здраво залепнало дали ще имам проблеми. Мисля да слагам тапети. Но ме притеснява и друго. Лепилото изглежда е хранителна среда за плесента, защото я има само върху него.



Тема Re: Почистване на С200нови [re: lev4orakov]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано02.09.10 19:24



Колкото и да е неприятно, опитай се да изчистиш всичкото лепило, особено щом си забелязал, че е хранителна среда за плесен.
Сега има много добри препарати против плесени, ако се опиташ да третираш тези места, със сигурност ще премахне плесента, но самото лепило за тапети е органично и също е среда за плесени, макар че в него има антиплесенни съставки (при по-скъпите лепила, чети упътванията!).
Когато го стържеш крехко-чупливо ли е или леко гъвкаво?
Опитай по всякакъв механичен начин, все пак, лепилото не би трябвало да е по цялата повърхност на стените.
Много смущаващо ми звучи тази плесен, нито при С-200, нито при Хелметекс е възможно са се развият плесени...

"Безкрайни са само Вселената и човешката глупост.“ Айнщайн


Тема Re: Почистване на С200нови [re: Sapiens]  
Автор lev4orakov (непознат )
Публикувано02.09.10 20:08



В най-горната част на стаята около педя с годините стиропора се беше отлепил образувайки малка кухина. Сега като го свалям виждам, че там има плесен. На това място лепилото се сваля лесно, пада на парцали и е черно на цвят а под него мазилката е чиста. Надолу плесен няма, лепилото е полупрозрачно и пада много трудно. Когато е сухо е крехко-чупливо, като го навлажня става еластично докато исъхне. Където е било намазано по-дебело пада макар и трудно, но където е тънко просто няма махане. Стои като някаква много финна кожичка. Чудя се дали да не пробвам с шкурка. Като цяло това е работа за каторжник който разполага с години и може да си чопли милиметър по милиметър. Днес съм свалил около 1 м2 и съм каталясъл.



Редактирано от lev4orakov на 02.09.10 20:11.



Тема Re: Почистване на С200нови [re: lev4orakov]  
Автор wiz (змей)
Публикувано02.09.10 21:17



що не вземеш някоя механизирана телена четка като тези?



no pain, no gain

Тема Re: Почистване на С200нови [re: lev4orakov]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано02.09.10 21:21



По всичко личи, че е С-200, все пак. А горе се е образувала плесен от луфта и задържаната с години влага при конденз през зимата.
Съвет: Използвай пара по всякакви начини. Ако нямаш друго под ръка, влажен парцал и ютия, с която да го натиснеш, за да се образува гореща пара.
Мисля, че след това много лесно ще можеш да махнеш лепилото.

"Безкрайни са само Вселената и човешката глупост.“ Айнщайн

Тема Re: Почистване на С200нови [re: wiz]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано02.09.10 21:26



Защото, ако лепилото е леко гъвкаво, изобщо няма да го стърже, а ще го маже и няма да има никакъв ефект...
Тази четка има смисъл при твърда повърхност.

"Безкрайни са само Вселената и човешката глупост.“ Айнщайн

Тема Re: Почистване на С200нови [re: Sapiens]  
Автор wiz (змей)
Публикувано02.09.10 22:00



където съм ползвал С200 стои твърдо като пластмаса и сигурно с такава четка може да се изтърка, а и тои е писал Когато е сухо е крехко-чупливо

така че може да пробва



no pain, no gain


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.