Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:16 12.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Екотехнологии, или за кирпича и руските суингъринови  
Автор strangebrew (8 по Рихтер)
Публикувано17.05.09 16:20



Не, не лобирам за побратимяването или сътрудничеството на клубовете Направи си сам и ГЗС...



Първият въпрос (от който тръгна всичко, но ми беше неудобно да пиша, защото е полустроителен, полупреводачески) изникна, докато бачках над едни формуляри и се чудех, кой би бил най-точният превод на англ. на "кирпич" (българското значение). Речникът предлага , , ; като използвах за търсене и руската дума "саман", получих долу-горе същите резултати. Не ми е ясна разликата, и, което е по-важно, коя да използвам при превода (описание на постройка). Ако някой случайно знае, бих се радвала да подскаже.

Но не това е темата. Понеже е неделя и си позволих да се отплесна по разни любопитни линкове за екокъщи и пр... Вижте какво са измислили братушките, на съвсем поносими цени (първата е около 300 долара): .


И това е от кирпич.

А ей окончателно ме хвърли в размисъл, защото са описани и онагледени разликите. Май е време за бира!

Редактирано от HAДEЖДA™ на 22.05.09 07:32.



Тема Re: Екотехнологии, или за кирпича и руските суингъринови [re: strangebrew]  
Автор Цap Изpoд ll ()
Публикувано17.05.09 18:04



Къде е това на снимката?



Понеже и аз не съм наясно кое какво е, но ме интересува, та сега гледам как стоят нещата на немски.

"Cob" със сигурност не е кирпич, защото кирпича все пак е тухла, а cob е само калта или глината. Има и такъв древен вариант на постройка от плет, който след това се запълва с кал.

Между mudbrick и adobe има някакви условни разлики, но не са очевидни.

(което е най-убийствения англо-немски речник изобщо) даже не познава mudbrick като отделна дума, а признава само "mudbrick building", докато за adobe значението си е баш кирпич.

Според мен adobe е точно това, което ти трябва.


Поздрав!

Кураж, не сме сами!

Тема Re: Екотехнологии, или за кирпича и руските суингъринови [re: strangebrew]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано17.05.09 18:22



мдаа...!
и ти отвърза коньовете с кирпича
хм
има тука едно лице, което ти е градска мома, ама е малко шашава,
може и да ти навърже мисълта с кирпича
заеби речниците
много сме напред с материала, ама още гоним финикийците за цялостния сбор
голяма истина е кирпича, ама не е за всяка уста мерудия
речник ли търсиш, или технология за навръзване и собствено производство?
щото са малко по-различни пинизите
раздумай де,
до къде си стигнала



Тема Re: Екотехнологии, или за кирпича и руските суингъринови [re: Цap Изpoд ll]  
Автор strangebrew (8 по Рихтер)
Публикувано17.05.09 18:32



е в Иран, но ги има и и в Африка, и в Латинска Америка, даже и във Великобритания и Ирландия съм виждала. В зависимост от климата и състава на почвата, кирпичът (не като побългарената руска дума "кирпич" - която си е тухла на нашенски) като строителен материал можел да бъде не само във вид на тухли, но и във вид на замазка (ъъъ, ще ме прощаваш за лаишкия изказ), която се шляпа върху носеща мрежа, плет, дървена или друга конструкция, или пък просто се формова, като скулптура. Забавно би било да се експериментира с градински мебели (които можеш да покриеш с най-обикновена трева), а ако не станат, просто да ги счупиш, пък после нов опит.

В БГ кирпичът е презряна технология.

Прав си за adobe , благодаря - и аз стигнах до извода, че е, ако не точно, достатъчно информативно; adobe е генерично.

Малей, какви красоти измисля човешкият гений зорлем... Или поне



П.С. Има някаква книга, "Домик из самана" - ако я открия на торентите из рунета, ще ти драсна на лични. Било описано подробно що и как.
П.П.С. Коригирах линка. Още . И .

Редактирано от strangebrew на 17.05.09 19:16.



Тема Re: Екотехнологии, или за кирпича и руските суингъринови [re: Orcad]  
Автор strangebrew (8 по Рихтер)
Публикувано17.05.09 18:52



В момента с превода съм приключила, сега зяпам картинки и се кефя, а най-същественото за клубчето ми се видя оная машина, дето руснаците са я запатентовали - дъвче всичко и изплюва строителен материал.

С превода няма проблем (ако говорим за една и съща дама, по-добре да не говорим); проблемът е, че съм маниак-перфекционист, даже и да осъзнавам, че е излишно в повечето случаи.



Първият ми сблъсък на практика с кирпича беше на един семинар, където за луди пари ни учеха как да правим къщички за птички по средновековни технологии (а там се озовах по вина на едно гадже, креативен анахронист, от ония луди, дето по цял месец изкарват на лагер без интернет и тоалетна хартия и си отглеждат рожкови и се друсат с ечемичена бира с вода, тъпкана с ешерихия коли, а не мерси).



Тема Re: Екотехнологии, или за кирпича и руските суингъринови [re: strangebrew]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано17.05.09 19:02



Бах мааму. И къде го намери т'ва гадже? Тоалетна хАртия убаво нема, ама барем течаща вода??? Или си смърдим на "естествено"?

Иначе, по Кремените (това са села по пътя Мездра - Роман преди паметника на Роза некоя'си) има такива плетове. После ги вапцат с кал. Карат сигурно по 100 години. За ситна армировка ползват слама, ама е някаква особена. На тръбички стои. Не съм се замислял от какво е.

В Индия пък се топлят с "кирпичи". Това е слама, ама ситна, смесена с екскременти от свещени крави и тибетски якове (покрай Калкута има много, слизат от Непал) пресована в една допотопна машина. Лятото си строят дувар, зимата го горят. Там зимата е много студено. Понякога пада до +3 градуса и има измръзнали по улиците.



Тема Re: Екотехнологии, или за кирпича и руските суингъринови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор strangebrew (8 по Рихтер)
Публикувано17.05.09 19:08



Моите гаджета са май все такива; аз за единствено нормалния се омъжих, но пък той не издържа дълго.



Има течаща вода, бивакуват край извори, язовири и прочие, но едномесечната романтика от кралартуровски тип ми идва като свръхдоза.

Постройките здържали по 150 години, че и повече, стига съставът да е подбран адекватно.

Редактирано от strangebrew на 17.05.09 19:21.



Тема Re: Екотехнологии, или за кирпича и руските суингъринови [re: strangebrew]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано17.05.09 19:27



Щом има течаща вода всичко е "ток". Остава и съжителството да е мормонски тип. Храна, напитки, облекло, жени да са общи и без интернет може да се изкара и много повече от един месец. Ако са повечко паплач, човек даже може да си проведе всичките планувани експерименти в психологично/психиатричен план. Има смисъл и от такива дивотии.

А за тоя дето бегал от тебе, нормално. Едва ли може двама човека да се развиват с еднакви темпове и в еднаква насока. Евентуално, ако са професионално обвързани, ама пак е до време. И аз съм се чудил на тези, дето "се обичат цял живот"...



Тема Книгатанови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор strangebrew (8 по Рихтер)
Публикувано17.05.09 19:46



Хе, нагазихме в територията на клуба на разведените... Прав си, но човек трябва да е и оптимист, не само реалист.



Ето и книгата, , на руски е; различни .

П.С. Това, дето описваш за Индия - по-скоро са брикети, не кирпичи. Преди време се продаваха едни машини, ставаха и за малко семейно стопанство, за производство на екобрикети от слама, борови иглички, всякакви растителни отпадъци и пр. Пак в Индия, но в по-южните райони, напр. Мангалор, използват трици - още повече, че триците, като се накиснат, имат естествена свързваща способност.

Редактирано от strangebrew на 17.05.09 19:53.



Тема Re: Книгатанови [re: strangebrew]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано17.05.09 19:58



Ами, омъжи се пак де! Оптимистка






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.