Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:38 30.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "Дървен" спирт и начин на получаването му??нови  
Автор Skypilot (непознат )
Публикувано25.01.09 12:37



Как мога да си направя в домашни условия?Има ли пробвали или на теория ако знае как,моля да изясни тук.
За суровина се използва талаш и само това знам.Рових из руски сайтове ама нъц.Не можах да намеря нито обяснение нито схема.



Тема Re: "Дървен" спирт и начин на получаването му??нови [re: Skypilot]  
Автор rapraмeл ()
Публикувано26.01.09 09:20



Забрави за домашни условия.Старата технология е варене на дървесината в автоклави при високо налягане и киселина докато цеулозата се разпадне на глюкоза.Новата система е ензимно разграждане на цеулозата но е сложно и иска специлен ензимен комплекс.Някой дето разбира може да го направи в лаборатория но за домашни условия трудно а и откъде ще купиш ензимите.По старата технология се е правил някога в гара Кочериново после го зарязват и фабриката работи само като хартиена а малко след 90та година спира на цяло.Иначе има много руски книги за хидролиза на цеулоза(това дето ти трябва) ама са научни и доста стари, няма да ти помогнат.Май много отдавна не се ползва тая сурвина за спирт.



Тема Re: "Дървен" спирт и начин на получаването му??нови [re: rapraмeл]  
Автор Arctur (непознат)
Публикувано26.01.09 15:05



Това, което му обясняваш, е как от дървесина човек да си произведе
етилов алкохол, който няма нищо общо с "дървесния" спирт, от който се
интересува човека. Т. нар. "дървесен" спирт е остарялото название на мети-
ловия алкохол. Наричал се е така, защото в миналото се е получавал единстве-
но от катрана, който се е отделял при суха дестилация на дървесина. Ако
не ме лъже паметта, той е присъствал в него с около 4% и се е изолирал
посредством дестилация. Вече никой не работи по тази технология. Промиш-
лено се произвежда само синтетично и директно в един етап от въглероден
двуокис, водни пари и водород.



Тема точно! Суха дестилация на дървесина ->метанолнови [re: Arctur]  
Автор Cимeoн 1964 (На Симона брат )
Публикувано26.01.09 17:31



Което се нарича и дървен или дървесен спирт.
В домашни или дори лабораторни условия в училище става:
в епруветка се слагат дървени стърготини може да се вземат от т.н. еко-брикети и епруветката се загрява на спиртна лампа под наклон (т.е. не дъното и). След време по стените на епруветката се отделя Метанол - CH3OH или метилов алкохол. Това е упражнение за 9 клас по Химия.аз лично не препоръчвам да си правите метанола по този начин при положение че се продава от Димитровград на много ниски цени. А защо? Ами защото метанола е силно отровен дори и при вдишване - при пиене всеки знае как е.
Води до ослепяване и нарушение в ЦНС.
За това не е хубаво да се работи с метанол в дом. условия а и в промишлени за каквото и да е.
Другата технология за, производство на Етанол от дървесина - CH3CH2OH протича както е описано по-горе или чрез разлагане на цеулозота с киселина или ензимно - до моно, ди или олиго захариди. След това е класика в жанра - алкохолна ферментация с држди - хлебна мая или Saccaromices cervisia. Получава се етанол и въглероден диоксид - CO2.
Тука обаче остава въпроса що трябва да излизах от дървесина като е в до домашни у-вия? Направо давай с Захар (готварска ) и мая. НО остава въпроса за що ти е този етанол? произведен по този начин? Технологията освен за произовдство на ракия вино и бира в дом. условия се използва най вече именно за въглеродния диоксид - а метанола в случея е страничен продукт макар че може да се дестилира и изпие.
В украйна както е описнао по-горе все още се прави по този начин. след това го продават на ракиените фабрики в България Винпромите Пещера и Карнобат - за това ако идете в тези градове може да видите цистерните на които пише етанол с украинска регистрация. След овкусяване правят прословутите ракии мастики и менти... НО и това е друга тема! Аре наздраве! Не бъркайте метанола- отрова с етанола - пак отрова но се пие за да се напие човек!



Тема правописна грешка! Важно:нови [re: Cимeoн 1964]  
Автор Cимeoн 1964 (На Симона брат )
Публикувано27.01.09 10:48



В отговор на:

произведен по този начин? Технологията освен за произовдство на ракия вино и бира в дом. условия се използва най вече именно за въглеродния диоксид - а метанола в случея е страничен продукт макар че може да се дестилира и изпие



вярното е:
произведен по този начин? Технологията освен за произовдство на ракия вино и бира в дом. условия се използва най вече именно за въглеродния диоксид - а етанола в случея е страничен продукт макар че може да се дестилира и изпие.
Както писах никой не трябва да пие метанол, защото той е токсичен за черния дроб и води до ослепяване!



Тема Re: правописна грешка! Важно:нови [re: Cимeoн 1964]  
Автор Skypilot (непознат )
Публикувано27.01.09 11:40



Имам достъп до неограничено количество дървесни частици(талаш).А и си падам по експериментите.Смятам да ползвам този спирт като гориво в бутален карбураторен двигател (имам специално пригоден такъв на установка в работилницата ми).Не че откривам топлата вода.Въпросът е чисто прагматически.И въпрост е да си спретна някаква инсталацийка с нагряване(суха дестилация) и после кондензиране.Съвет или схемичка ако има някои ?



Тема Re: През ...нови [re: Skypilot]  
Автор Stanimiralvanova ()
Публикувано27.01.09 12:41



През войната много камиони са имали газгенератори и са работили комбинирано - на петрол или със слама,дърва, сено тлеещи в пещта.



Тема Re: През ...нови [re: Stanimiralvanova]  
Автор Skypilot (непознат )
Публикувано27.01.09 13:00



Този период съм го минал.Имам си направен газгенератор:
Даже направих сайт в началото като почнах да го правя(газгенератора).Само че там нямам снимките вече в работен режим:



И все пак ме интересува "дървения спирт" и няма да мирясам до като не си направя или до като не се "обгазя" със метилови изпарения.Това е в рамките на шегата.



Тема Re: Виж...нови [re: Skypilot]  
Автор Stanimiralvanova ()
Публикувано27.01.09 15:10



Мярнах

тези дни, несъм го чел подробно, но мисля че има полезни неща.



Тема Re: Виж...нови [re: Stanimiralvanova]  
Автор Skypilot (непознат )
Публикувано27.01.09 16:25



Благодаря,явно този руски сайт съм го пропуснал

.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.