Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:57 28.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Тотално нетрадиционен въпрос...  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано30.11.08 21:17



Не, че очаквам някакъв свестен отговор, но поне да попитам. Така по-лесно ми идва решението. Нещо, форумите станаха някак си постни. Питам ... сам си отговарям ... абе - глас в пустиня. Но все пак на въпроса.

Имаме конус с известни параметри. Т.е. височина и радиус на основата.
Имаме 2 точки в произволни места на повърхността на конуса. Как да намеря разстоянието между тях по повърхността на конуса. С апроксимация на отсечки по радиуси през много малка стъпка мога да го направя, но не е баш това. Има си някакъв интеграл за целта, който не мога да намеря. Да бъда честен не съм го и търсил, щото първо питам, после пипам.



Тема Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор formulist (член)
Публикувано30.11.08 21:35



Питай, батка, питай. Ама не тука, а в клуб "математика", да речем. Тук не можем нещо да ти разберем въпроса....



Тема С шивашки метър, баце.нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Caмo ЛEBCKИ, aлeeee! (обичаме те!)
Публикувано30.11.08 21:42



Нема нужда да ми благодариш, аз съществувам, за да помагам.





Тема Re: Свестен отговор...нови [re: formulist]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано30.11.08 21:45



Не искам в клуб "Математика". Избягвам строго профилираните клубове. Там са само професионалисти и зеят като лаик като мен попита нещо. Още пазя горещи спомени от елементарните си въпроси в клуб "химия". Нямах си работа да ги попитам за масата на свинската мас и беше ебати чудото. Пък за закона на Антоан такива обяснения ми хвърлиха (трябваха ми три коефициента), че то книги ли не трябвало да си купя, на главата си да стоя или не знам още какво. Питам тук. Разбраните ще дойдат ...

А въпросът е визуално елементарен. Имаш клоунска шапка. Една мравка тръгва от някое си място на шапката и по права линия отива до друго място на шапката, Ако се движи строго вертикално или строго хоризонтално е ясно колко път ще измине между двете точки. Ама ако е тръгнала на кестерме?

Ще има и втори въпрос, ама него още не съм си го дооформил визуално.



Тема Re: С шивашки метър, баце.нови [re: Caмo ЛEBCKИ, aлeeee!]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано30.11.08 21:48



Батка, радиусът на тойз конус къмто 7000 километра бе.

Нема 'а ти благодаря.



Тема t.e. имаш дадени:нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Учeниka (непознат )
Публикувано01.12.08 09:05



1. радиус на конуса
2. височина
3. (X,Y,Z) координати на две точки, лежащо на повърхността на конуса.

Търси се: Минимална траектория по повърхнината на конуса, свързваща двете точки.

Ако е това, става дума за неевклидова геометрия.
Ще се опитам да ти сметна нещо, но ще ми трябва време.



Тема Е, и?!нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор тъпoтo koпeлe (№1 завинаги)
Публикувано01.12.08 09:42



Зимаш от по-големите шивашки метри и мериш.





Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано01.12.08 10:03



Бе я му цапни една сливова ,фани едно канапче и го премери.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема решението...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.12.08 11:23



Решението е малко по-горе с канапа и шивашкия метър ама не си му обърнал внимание. Та имаш координатите на 2-те точки и ти трябва разстоянието между тях, най-лесното е да "развиеш" конуса и да го мернеш. Щом е с толкова големи размери може да направиш друга хитрост - да го развиеш спрямо върха върху декартова координатна система като едната точка лежи на оста О-Х а дължина на отсечката разстоянието от върха на конуса до точката, другата ти е на координати разстоянието от върха на конуса до точката но и отместена на съответния ъгъл спрямо О-Х

и със синус косинус там няма да те уча и намираш координатите по осите О-Х и О-У, това което ти остава е да намериш дължината на хипотенузата на правоъгълния триъгълник образуван между точките и разликата от проекцията им по О-Х.
Имаше още един начин доста по-точен ама се учеше по ЛААГ - линейна алгебра и линейна геометрия ама съм се явявал 3 или 4 пъти на ликвидация и явно няма как да ти свърша работа там :)
Може да постнеш тук каквото имаш и да се помъчим да го реша, тъкмо ако има нещо грешно все ще се намери някой да ме оплюе :) и да се знае че решението е грешно.

Ей.. тъкмо щях да забравя.. нали се сещаш че конуса е кръгъл и може да се мине от 2 места??? да не се чудиш защо има 2 решения по въпроса.

Ако ти е достатъчно като насока благодарности днес и утре се премат под формата на аналгин и/или парацетамол или каквото трябва там за след вадене на зъб.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от Диaн на 01.12.08 11:34.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz ()
Публикувано01.12.08 11:24



ми идеите в "отсечки ... през много малка стъпка " и в интеграла са сходни ако ги смяташ на компютър щото интеграла се замества с такива малки отсечки

така че щом знаеш отсечките смятай с тях с на компютър
избери малка стъпка и гледай грешките от сметките да не станат прекалено големи...

No pain, no gain


Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор roum (приятел)
Публикувано01.12.08 14:27



Батка за тази задача ти трябва само линийка транспортир и Питагоровата теорема ;). Е и елка може би


Редактирано от roum на 01.12.08 14:27.



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: roum]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 16:58



Машиностроителю!

За теб всичко може да се пипне с ръка. Е, някои неща с две ръце. Нормално. В учената литература му казват "професионална деформация". Пак се опитвам да споделя, че конусът е малко по-голям от земното кълбо. Вариантът с питагоровата теорема е ясен. Ще продължа да пиша тук за да не се трупат 100 мнения...
Задачата може да се реши по два начина. Единият го знам. Той е с апроксимация. Всеки много малък участък от "пътя на мравката" може да се опише като хипотенуза на правоъгълен триъгълник. От там по питагоровата теорема, понеже знаем катетите (нали имаме X и Y на началната и крайната точка) можем да сметне3м дължината на тази хипотенуза. Сумата от хипотенузите ще ни даде колко е изминала мравката. Така го прави компютъра, такива са и препоръките на "официалните власти".

Вариант 2, който ми трябва. Всеки път на мравката без строго вертикалния е участък от елипса. Строго хоризонталият е кръг, но това ще го приемем за частен случай на елипсата. Мравката тръгва от точка А и ще ходи до точка Б. Ние ще я пуснем да ходи още, докато стигне максимума на височината на конуса и започне да слиза. Или минимума. Това ще е големият диаметър на елипсата. Малкият ще е на 90 градуса спрямо големия. Как се смята дължина на участък на елипса ми убягва за момента, но всичко това са линейни пресмятания които могат да дадат много по-висока точност от варианта с триъгълниците.

Т.е. Дължината на участък от елипса може да се сметне по дължина на дъги (обаче ДЪГИ, а не линии!) на кръгове с различен радиус между големия и малкия за съответния участък. Това последното ми дойде на акъла докато пишех.


... Забравих ... Конусът е вече разгънат. Крайната цел е изваждане на координати (два ъгъла и разстояние) от една виртуална точка която не е в конуса.



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.12.08 17:04



Я напиши кое имаш като начални условия че нещо ми се изплъзва от логиката ти... защо ще смяташ части от елипси след като обвивката на конуса е част от кръг и няма никакъв проблем да се изправи и премине в декартови координати???

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Диaн]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 17:28



Кръг е само по перпендикуляра на височината на конуса. Помисли и ще видиш.

Мъча се да възстановя конуса на 1970'та за зона К3. Измислил съм го как да стане при презумцията, че военните в лицето на полковник Лесидренски не са пълни идиоти, а са го правили да стане добро и максимално точно. Предполагам, че са успели. Съгласно стандартните формули и препоръките на Агенцията по кадастъра се получава отклонение от сума ти метри на 10 километра примерно. Причините за тези отклонения са няколко, но първата е, че тези метри са метри само в една определена линия от конуса. Тази линия трябва да е някъде в съответната зона, иначе нямаше смисъл да се правят 4 такива. Отделно, че стремежът е бил за максимална точност, а тя се постига само на малки отстояния от тази линия. Ако ви е интересно ще пиша и натам. Всичко това не ми трябва за далавера, независимо, че цялата работа е далавера за хранене на определни фирми. Можем да коментираме колкото поискате. Дескриптивно всичко се вижда много ясно. Малко математиката куца, но това е преходен проблем.



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.12.08 18:04



Обвивката на конуса също е част от кръг, със радиус линията от дължината на линията от върха до основата по повърхостта а тук идва интересното - колко градуса е развивката - значи имаме радиус на основата който да речем е Rосн а дължината на обиколката на основата е 2*пи*Rосн. като знаеш че пълната обиколка на един кръг е 360 градуса няма да ти е проблем да намериш колко градуса ти е развития конус - от там си минаваш в декартови координати и по питагоровата теорема си намираш което ти трябва.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Диaн]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 18:08



След малко ще го врътна в солид уъркса, че съм с една мишка на две сметала и си я меткам. Така ще се види точно какво е. Някъде съм си забутал ножиците иначе щях да резна един конус моментално.



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz ()
Публикувано01.12.08 18:53



нали имам добро сърце ето ти един резнат конус



No pain, no gain

Тема Re: Свестен отговор...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 19:19



Малко останаха добросърдечните. Я го врътни сега да е с плоскостта на среза по X, Y. Ако ти се разправя де. Аз след малко ще съм си на прайм сметалото и ще си го развъртя разнообразно.



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор roum (приятел)
Публикувано01.12.08 19:33



Батка искам да ти пратя една сканирана книжка а после ще почерпиш
Само кажи къде че ЗИП-а е 29 мб






Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz ()
Публикувано01.12.08 19:40



така ли?



ако измислиш какво да почерпиш предватително може да помисля по сериозно по твоята задача

преди време съм правил подобни неща
тези елипси дето им се радваш ми приличат на губене на време щото май най ползвания начин за интеграли е с отсечки/лица



No pain, no gain

Тема Re: Свестен отговор...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 20:15



Не съвсем, но е елипса. Току що си го начертах. Ако трябва да качвам картинката, няма проблем. Задачата е напълно достатъчно да се реши и с хипотенузите както съм го писал по-горе. Може да се смята през една милионна от градуса и тогава грешката ще е незабележима. Въпросът беше да няма някакъв дръг чалъм, защото апроксимирането яде бая компютърно време.

Ще разчертая цялата интифа цветно и ще кача картинките. Задачата може да се разглежда като моя в пределно частен случай. Иначе е национална ;)

Другият проблем с предварителната грешка още на ниво апроксимиране може да поводе цялата идея към нищото. Конусът който трябва да се възстанови се предполага, че е правен оптимално за съответната теритирия и самите отклонения в дължините ще са минимални. Залага се на това, че по някаква линия той допира до "топката" и тази линия трябва да е в средата на съответната зона за да са минимални изкривяванията в края на зоната. Тази линия може да се познае по това, че там метрите са верни метри. Височината на конуса ще се познае в крайщата на зоната по това колко там метрите са грешни. На север ще са скъсени, на юг удължени. Говоря за метрите по паралели. По меридиани не съм си го още нарисувал. Отделно, конусът е наклонен за да пасва на изследваната територия. Обаче, това се решава с верните метри. Трябва да се премине и към усреднено топчеста земя за съответната зона спрямо реалната ... Абе играчка е. Ако ти се занимава, казвай да го рисувам и да го мислим.



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz ()
Публикувано01.12.08 20:24



хехе "апроксимирането яде бая компютърно време"
май си поредния с остаряли познания за съвременните компютри

може да повярвам на тези само след като видя доказателства:
-Току що си го начертах. Ако трябва да качвам картинката, няма проблем
качи да видя

-Иначе е национална
това се познава по размера на почерпката, за момента не съм получил нищо така че за мен не е национална а е твоя измислица да си уплътняваш времето

по нататък за хипотенузи и други сега не ми се чете повече



No pain, no gain

Тема Re: Свестен отговор...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 20:34




За почерпка не говорим. Камо ли пък за плащане.

Като ти вземат 20 кинта за скица от общината, по 8 лева на точка от някоя "геодезия" само за да ти обърнат точките и т.н. за да си видиш приблизително къде ти е нивата, ще разбереш, че проблемът е национален.

На мен цялата интифа ми трябва за друга работа, но това няма значение.



Редактирано от Bakлин Xpиcтoв на 01.12.08 20:38.



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 20:39







Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 20:41



Оф, дееба. От шестия път.

За компютрите. Ползвам един от 5 години и не виждам смисъл да го подменям. Преди 3 му сложих още 1 гигабайт рам. Преди една му думнах и двата РС'а. Ама си е железарка. Къде е логиката да се дават кинти за нови сметала. Аз да не съм геймър.



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 20:48



Забравих на въпрос три да отговоря. Това, че нещо не го приемаш не е повод да казваш, че не съществува. Не ти се занимава, не чети. Още в първия пост казах, че ще коментираме за да си изчистя за мен проблемите, а не че ще получа отговор от когото и да било. Още по малко - помощ.

Кротнете се с тези мераци за забогатяване. Нема баце, нема и да има.



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz ()
Публикувано01.12.08 20:58



хехе "Кротнете се с тези мераци за забогатяване. Нема баце, нема и да има."

аз си харесах друг израз:

не може безплатно да показвам(на някои) как да си спестят години лутане и десетки милиони преразход



No pain, no gain

Тема Re: Свестен отговор...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 21:24



Що, боли ли?
В случая нищо не можеш да ми спестиш, но това няма значение.

Изхождам от позицията, че нищо няма да отнеса в гроба и каквото и да направя все на някой ще е от полза. Пари и да взема, ще са точно толкова, че да има за финансиране на текущите разходи по следващото нещо което ще правя.

Твърде често, след като съм направил нещо, просто го подарявам. Особено ме кефи, когато някой паралелно се е борил дълго за да направи същото с идеята да вземе някой лев. Удовлетворението в такъв момент е равносилно на нирвана.

Се тая. Отвлякохме се. Ще се оттеглям на заслужен отдих.
До утре!



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz ()
Публикувано01.12.08 21:29



ми доста май ги боли някои ако излезе че се лутат години и харчат напразно десетки милиони

има прекалено много желаещи да им се помага безплатно а на мен ми трябват пари за други проекти

твоите неща както ти писах не ми се занимава даже да ги чета внимателно



No pain, no gain

Тема Re: Свестен отговор...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 21:37



не те и карам да ги четеш.

Само, повече не се излагай. Глупаво е.

Едно дребно нещо. Елипсата в диметрия при определен ъгъл се вижда като кръг. Ти се постара два пъти да въртиш конуса докато докараш среза да изглежда така. Разбирам, че обичта към хората не е от силните ти страни, ама чак пък такова желание за себедоказване? От какъв зор? Детска работа. Бягай да изкарваш кинти...



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz ()
Публикувано01.12.08 22:03



ми картинките на конуса се правят с няколко цъквания с мишката като имаш под ръка каквото трябва, така че тва е нещо дребно и може да ги получиш щото имам добро сърце

значително повече време отнема да ти чета вмимателно нещата
а и има по интересни неща за четене

тва май се отнася за теб: Само, повече не се излагай. Глупаво е



No pain, no gain

Тема Re: Свестен отговор...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано01.12.08 22:13



Нали видя, че и аз с няколко цъкания на мишката си правя "картинка". Понеже вече я беше качил, проверих нарочно ли си я врътнал така или просто не си разбрал какво се иска. С втората нещата се изясниха. Де да знам с какво те засегнах, та темата ти стана чак толкова болна. Да не си съратник на производителя на Mkad for Windows, че такова старание се появи у теб?

Не те карам да ми четеш написаното. Още по-малко да ми отговаряш.

Се тая. Чакай, че се заплеснах в лаф тука с един. Гася сметалото. Чао!



Тема Re: Свестен отговор...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz ()
Публикувано01.12.08 22:19



оф разсмиваш ме

тези картинки ти ги направих с програма която е безплатна - Caligari trueSpace
така че не и правя реклама

нормално е да съм изпуснал нещо като не ми се занимава да чета внимателно всичко което си писал

пиша ти за забавление, забележи че клуба се казва Хоби, Развлечения / Направи си сам

като цяло нещата в тази тема са лесни и може да гледам на тях като развлечение

вече ако за теб не са развлечение това си е твои проблем



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано02.12.08 00:26



Ами гадна работа - сечението на равнина с конус е елипса (май).
От тук на сетне, лесно решение за обиколката на елипса нема. Решението е некъф елиптичен интеграл от втори род, и безкрайния ред дето описва обиколката е даден тук:



Дадени са и разни приближения.... дано ти свърши работа.

(Доживях и аз да ползвам вики.... ама нали не си падам по пустата математика и зубренето наизуст...)



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано02.12.08 06:59



Благодаря. Това би следвало да свърши работа в приближения му вид. Сметките ще си покажат.



Тема Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Учeниka (непознат )
Публикувано02.12.08 09:17



Те са:
1. елипса (частен случай - окръжност).
2. парабола
3. хипербола
Пак ви повтарям, проблемът не е елементарен и е обект на неевклидовата геометрия. За съжаление не можах да намеря нещо за конична геометрия. За сферична има. Всичко, което се опитвате да направите е, да намерите трансформация от конични координати към декартови. И аз пробвам по този начин. Проблемът ми стана интересен и дано намеря време да го разнищя.



Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: Учeниka]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано02.12.08 11:37



Що да е по-просто като може да е по-сложно....




Ъхъ, освен това може да са права линия, точка и две прави. Ама случаят който му трябва на човека (доколкото разрах) е точно този когато се получава елипса или окръжност.



Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано02.12.08 15:54



Е не се сдържах мамаму. Никакви елипси, само елементарните триъгълници.

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: ha!]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано02.12.08 16:50



Буля, склонен съм да похарча 5 лева в полза на М-Тел и да ти разкажа за какво става въпрос в подробности. Давам ти възможност и да го направиш. Срок до другата Коледа. Казваш и колко кинта искаш за това. Ако ти сама го направиш, давам ти ги. Говоря обаче, сама! За да докажеш, че си го направила, от теб се иска пълно разписване на задачата с елементарни уравнения. Изходните данни с малки изключения са достъпни в интернет. Набавяш си ги, обработваш ги и т.н.

Сега ще ми кажеш, че не ти е интересно. Ама си сигурна, че го можеш. Ама не си пробвала, но какво толкова има. И т.н. Иска се точност 1 сантиметър. Полигонът който трябва да се обработи е 10 на 16 километра.

Даже мога да спестя от телефон като опиша задачата тук...

Казвай разумна цифра и да те наемам. Един вид облог. При всички положения няма да се наложи да плащам, защото работата е много, а лично теб те познавам, макар и виртуално. То, не е нужно и лично да те познавам. 99% от общата маса са на това дередже. По принцип могат всичко, ама не им се правело...



Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано02.12.08 22:41



Познаваш ме изключително точно. Това настрана. И аз те знам. Ама не ме напусна усещането (жена, кво да прайш), че забравихте, че точките са определени. А щом двете точки са дадени, то всичко е решимо само с онези елегантни елементарни триъгълници.
Задачата не е до числата.
Знам те, че по-знаеш, знам, че си по-умен. Връщам се в кухнята.

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ

Редактирано от ha! на 02.12.08 22:50.



Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: ha!]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано02.12.08 23:00



Еби му мамата!

Пробвам да казвам:
1. Разрез на конус е елипса. Предполагам, че с изключение на wiz всички сме на едно мнение. Или, по-точно и той е на мнение, че е елипса и даже е напред с материала. Усвоил е и знанието, че проекция на кръг върху неуспоредна на него равнина пак е елипса. Малко мозък трябва за да се стигне до умозаключението, че всяка елипса проектирана върху равнина под строго определен ъгъл е кръг.
2. Точките се намират върху конуса. Координатите на точките по X и по Y са метри които са измерени върху разгъвката на конуса. Има условна начална точка с координати А и Б. Не е 0,0.
3. Целта на задачата е да се възстанови дъгата (частта от елипсата) между двете точки.
4. При определени точки, дължината на тази дъга ще съвпадне с изчислената дължина на разстоянието между същите точкi, но при задаване на координатите им с ъгли в сфера.
5. Задачата е решена и с минимални преобразувания може да се ползва за всеки частен или глобален случай.

Сега ... дали ще се смята с триъгълници, с дъги от кръгове или на шарен боб няма значение. Точността е критична, а не метода.

Можеш да поемеш задачата с метода на триъгълниците.

Аз съм на фаза набавяне на точки. Мераклия да помогне, че 16 + 16 лева на бройка и кофа мастило ми идват в повече?



Тема Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано03.12.08 03:20



Дефинирай ми "растояние" между 2 точки на конуса.Тия растояния са безброй много.Сам можеш да си го представиш като построиш сечение на конуса с равнина -понеже точките са 2 (равнина се дефинира с 3 точки) то съществуват безброй много равнини и респективно безброй много дъги.Ако обаче избираш най-късата дъга за разстояние което си е и логично първо требе да разбереш коя е тя от безброй многото.И чак тогава да и сметаш дължината.



Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано03.12.08 04:43



Уфффф помня го интеграла ама за какво ти е ? хакни в некоя кад кам (макростейшън) и си готов за секунди ........интеграла дава грешки докато МЕС по малки тоест метода крайни елементи демек мек не мес деа на ангилийски е ...

не и вярвам на таз ама туй друго





Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: svobodenzidar]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано03.12.08 04:54



Ето ти и фрии софт да си го сметнеш

заеби ги тез интеграли ...тъпня....иначе нема интеграл 3д дет немога го сметна наезуст...





Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: svobodenzidar]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано03.12.08 07:01



Виж, т'ва звучи конструктивно. Ще позачета...



Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано03.12.08 07:08



Търсената дължина е права линия върху разгъвката. Върху конуса ще е която дойде. Дефинирана е еднозначно.



Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: svobodenzidar]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано03.12.08 07:11



37000 и отгоре точки. Ша има да ги хаквам два живота...





Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: svobodenzidar]  
Автор wiz ()
Публикувано03.12.08 07:11




интеграла дава грешки докато МЕС по малки?

що не пробваш да разбереш смисъла на първото изречение от твоя линк

"The finite element method (FEM) ...is a numerical technique for finding approximate solutions ... of integral equations"



No pain, no gain

Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано03.12.08 09:47



УФФ не бе точно 7 кликвания , конус 4 + задаваш то4ки + мериш




п.с. кви интеграли неразбран пак останах



Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: wiz]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано03.12.08 10:17



...нещо не си разбрал или ме държи от неделя пуших .........





Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: wiz]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано03.12.08 10:20



ти си кавал май? или?





Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: svobodenzidar]  
Автор wiz ()
Публикувано03.12.08 11:43



ми ето текста които си писал
........интеграла дава грешки докато МЕС по малки тоест метода крайни елементи

пробвай да разбереш първото изречение от линка
The finite element method (FEM) ...is a numerical technique for finding approximate solutions ... of integral equations



No pain, no gain

Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: wiz]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано03.12.08 13:06



абе момче момиче ли си не си ми ясен(на) не ме драсазни 4е съм стар морски вълк- ВИНОВЕН СЪМ ВИНОВЕН СЪМ ВИНОВЕН СЪМ..... КУРЕШКИ НАПРАВИХ ГРЕШКИ НАПРАВИХ НАПАЛИХ.......НЕ СИ ПАЛИ ЧЕ МЕ СМАЗВА МАХМУРЛУКА И АКО МИ ДОСАЖДАШ ЩЕ ТЕ НАМЕРЯ НЕ И ЩЕ ТЕ НАБИЯ.........ТУЙ СЕРИОЗНО ....И НЕ..ЕХ МАМКА МУ ТУК Е КЛУБ А НЕ.........ТОЙ ВАКЛИН МЕ РАЗБРА........НЕ МИ СЕ СПОРИ С ТЕБ ПОНЕ СЕГА ДЕ..





Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: wiz]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано03.12.08 13:14



Извинявам се за думите си ако съм те засегмйал(а) - напален съм от 3 дни не съм спал имам семейни проблеми...бъди здрав!

п.с в един пост преди годиниписах че туй википедиа е мадо!





Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: svobodenzidar]  
Автор wiz ()
Публикувано03.12.08 13:15



и да правиш скандали и да не правиш без почерпка няма да получиш повече подробности

като ти се правят скандали пробвай се с някоя банка, там имат повече ресурси които да откачиш, тъкмо като те хванат ще ти обяснят как стоят нещата вместо аз да се занимавам



No pain, no gain

Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: wiz]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано03.12.08 22:06



спри да пушиш





Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Arctur (непознат)
Публикувано03.12.08 23:31









Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор wiz ()
Публикувано03.12.08 23:41



сега остава да кажеш що не постна готово решение от някъде в нета, има го на доста места в различни варианти



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: wiz]  
Автор Arctur (непознат)
Публикувано04.12.08 00:10



Защото задачата ми се видя интересна и реших да и се пробвам.
По образование съм химик и математиката ми е нещо като хоби.
Възможно е да има и по-елегантно решение, но от мен - толкова.



P.S. На няколко пъти се спомена, че пътят между двете точки е част от
елипса, но това не е вярно. Точките от най-краткия път въобще не лежат в
една равнина. Признавам, че в началото и аз се заблудих.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано04.12.08 00:50



има има



п.с а най краткото разстояние м/у 2 точки е правата линия

Редактирано от svobodenzidar на 04.12.08 00:57.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано04.12.08 01:00



пак си заблуден оставаш





Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор wiz ()
Публикувано04.12.08 08:19



ми щом ти се занимава
за мен автора на темата се чуди какво да откачи безплатно и не ми се занимава даже да чета всички подробности



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано04.12.08 14:09



Абе то и аз оная вечер докат пуших и чертах по цигарените хартишки, (че ме мързеше да стана и да си взема един бял лист) стигнах до твоите изводи, ама после изведнъж ми просветна, че - нец, не е това търсеното решение, т.е. не се търси най-краткия път, а се търси пътят описан от линията дето се образува като сечение на конуса с равнината. Която е елипса, а не права.

Иначе за права линия е лесно - и при мен тъй излизаше на разгъвките но.... замислих се кой ли ще е най прекия път м/у 2 точки напълно противоположни и видях, че може в някои случаи да мине през върха на конуса, а не по повърхнината му. От там се и досетих, че не се търси решението за най-кратък път, а се търси именно оная елипса. Щото задачата все пак е геодезична явно...





Тема Статия по въпросанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Учeниka (непознат )
Публикувано04.12.08 14:46



http://www.stewartcalculus.com/data/ESSENTIAL%20CALCULUS%20Early%20Transcendentals/upfiles/ess-reviewofconics.pdf

Цели 17 страници!



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор wiz ()
Публикувано04.12.08 16:11



формула за смятане дължина на дъга от елипса има на много места

при правилно написан код точноста зависи от възможностите на компа с които смяташ ... тоест от парите за код и техника

така като гледам автора на темата иска безплатно решение
като за толкова пари числото 42 е подходящ отговор



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: wiz]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано04.12.08 16:49



формула за смятане дължина на дъга от елипса има на много места


Вярно е.
Е и?
Питащият се (и ни) въпросва дали има по-простички методи. Явно не можем да намерим, ама кво от туй - нали върви лафа, пък и задачката е интересна.

при правилно написан код точноста зависи от възможностите на компа с които смяташ ... тоест от парите за код и техника


Това пък е абсолютен.... джемпер.
Интересно от какво ще зависи точността при неправилно написан код...
Сигурно смяташ, че освен теб, всички останали са некви юзъри, за които думите "код" и "техника" са понятни колкото висшата математика за прасето. Мога да ти го напиша тоя код както за програмируемия ми калкулатор от време оно (Електроника МК-62), така за компютър, така и за микроконтролер. Последния даже ще го навържа и на платка с клавиатура и дисплей, та да си задаваш координатите. На цена на хардуера около няколко десетки лева. И ще го смята с произволна (т.е. каквато си поискам) точност (естествено в нормални граници) и в трите случая. А, и да не забравя - мога да го напиша на асемблер, на С, Фортран, на Бейсик, Паскал, ФОРТ и още неколко езика. Така, че нито техниката нито кодът имат значение за точността. Ако щеш и на 4 битов процесор ще го напиша за плаваща запетая с двойна точност. Или с четворна, ако двойната не ти стига. Друг е въпросът за колко време ще го смята. Изобщо точността на пресмятанията като правило не зависи от хардуера. Хората са правили точни сметки и на ръчни сметала даже.

Парите са друга тема, в случая задачката ме интересува чисто като задачка, слава богу пари имам от де да си изкарвам.

така като гледам автора на темата иска безплатно решение
като за толкова пари числото 42 е подходящ отговор


Що пък да не иска? Ти като не щеш да даваш решение - не давай. Плюс това не го иска само за себе си. Решението ще е достъпно за всички.



Тема Питах в математика те кво ми отговориханови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано04.12.08 17:05







Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор wiz ()
Публикувано04.12.08 18:35



ха
Така, че нито техниката нито кодът имат значение за точността. Ако щеш и на 4 битов процесор ще го напиша за плаваща запетая с двойна точност. Или с четворна, ако двойната не ти стига. Друг е въпросът за колко време ще го смята

приличаш ми на поредния дето научил това онова и от това се самозабравил и дрънка яко глупости

нищо след време може да ти мине



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: wiz]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано04.12.08 20:02



Типично изказване на "програмист" разбиращ от хардуер на ниво "онова голямото копче отпред дето се включва компютъра" и от софтуер на ниво "аз пък моа да напиша сичко на джаба". Или приказки като за пред юзер, дето требе да го уплашим.

Според теб по времето на 8-бит машините не е имало точност на изчисленията ли? Че тогава нямаше копроцесори даже. Или по време на сметалата? Астрономическите таблици са примерно от ренесансовите времена и са с точност до еН-тия знак, без да ползват обезателно пентиум куад. Бурана кацна със система наподобяваща PDP с 2 (два) метра отклонение от зададената траектория.... и 256К памет. Да ти давам ли още примери?

Разрядността на процесора (и/или шината данни) не ти определя точността на изчисленията. Определя времето за извършването им. Да не би с 8-бит процесор да не можеш да работиш с 16-бит данни? Или с 32, 64.... 1024 битови ако щеш числа си смятай - никой не ти го забранява. Какъв е проблема да си направиш библиотека на асемблер за плаваща запетая с 2048 битова мантиса примерно? И да си я ползваш. (Вярно, правил съм до 64-битова плаваща запетая само, ама то разлика няма - алгоритмите са си едни и същи, само байтовете са повечко.)

Та... дано на теб след време ти светне да не се изказваш неподготвен. Щото на мен няма какво да ми минава.



Тема оф поредната порция глупостинови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор wiz ()
Публикувано04.12.08 20:21



ми дължина на дъга от елипса се смята с интеграл а тези сметки са безкрайни
повече сметки дават по голяма точност

а времето което може да се отдели за смятане зависи от възможностите на хардуера и е крайно а не безкрайно

и да пишеш други глупости няма да ти обяснявам повече, ако има въпроси се хващайте да четете с повърхностните ти преподаватели дето са те научили тези общи приказки



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Arctur (непознат)
Публикувано04.12.08 20:41



" замислих се кой ли ще е най прекия път м/у 2 точки напълно противоположни и видях, че може в някои случаи да мине през върха на конуса, а не по повърхнината му. "

Не съществува разположение на две точки върху конична повърхност
такова, че най-късият път между тях да минава през върха на конуса.



Тема Re: оф поредната порция глупостинови [re: wiz]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано04.12.08 23:12



Дрън-дрън-ярина!

ми дължина на дъга от елипса се смята с интеграл

Това вече всички го разбрахме. Нищо ново не казваш.


повече сметки дават по голяма точност

Зависи от точността на числата с които работиш. Т.е. от разрядността им. Ето това е точност - до кой знак са ти валидни данните. От един момент нататъка става безсмислено да смяташ повече, защото или си достигнал минималното число, което може да ти съберат мантисата и порядъка, демек следващото с което ще сумираш или изваждаш е нула, или си достигнал максимума.

времето което може да се отдели за смятане зависи от възможностите на хардуера и е крайно а не безкрайно

Начи най-сетне заговорихме за време....
Времето което може да се отдели за смятане не зависи от хардуера, а от желанието на този, който го ползва. Хардуера може да работи и 30 години, стига да искаш да го чакаш.

Колкото до глупостите, първо - пишеш ги ти.

Второ, не можеш и да допуснеш нещо такова като да си признаеш грешката. Пробвай, не боли, изпитал съм го на гърба си. Чустваш се пречистен даже като изревеш един път "Меа кулпа". Вместо това ти затъваш все повече и го удряш на дребнави персонални обиди, което е нормално, когато няма аргументи. Като че ли ще се свърши света от една написана грешка. Няма да се свърши. Няма и да се почувстваш унизен или обиден. Вярно, за тая работа се иска малко мъдрост и малко да имаш дупе.

И трето, аз вече съм достигнал нивото си на некомпетентност и уча другите. Което не означава, че не чета ежедневно.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано04.12.08 23:21



Подсказка:

Представи си един много разлят конус. С огромен диаметър и минимална височина. И две точки, които се намират диаметрално противоположно една на друга, на една и съща височина, някъде да кажем съвсем наблизо при основата или на самата основа(че да е по-ясно). Ако приемем, че разстоянието по повърхността м/у 2-те точки е почти равно на половината от обиколката на разгъвката (която почти ще съвпата с обиколката на основата на конуса, щото конуса е много разлят), демек Пи по радиуса, то разстоянието по права линия м/у тях, демек по диаметъра на кръга, или през върха на конуса всъщност ще е два пъти радиуса. И понеже Пи е към 3,14, то:
Pi * r > 2 * r
Следователно най-краткия път минава през центъра на кръга, или казано иначе през върха на конуса.

Точно тия разсъждения и чертежчета ме убедиха оная вечер, че не се търси най-краткия път като такъв, ами пътя, който се образува при пресичане на конуса с равнина, на която двете точки принадлежат.



Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 04.12.08 23:22.



Тема бравонови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор wiz ()
Публикувано04.12.08 23:46



на теб не ти трябват аргументи а безплатни уроци или някои да ти сипе някак малко мозък

е поне ме размиваш за тва ще ти обясня

по голяма точност(повече разряди на мантиса и порядък) също са "повече сметки" така че тва е вярно "повече сметки дават по голяма точност " и в смисъла за които мислиш

най просто обяснение като за теб е че числата с повече разряди може да се разделят на части и да се смятат на отделни части което отнема повече време и сметки от колкото числа които не са разделени на части а се смятат на един път

исках да кажа че времето те ограничава и то определя точноста която може да стигнеш щото крайната цел е да се получи решение а не да се правиш на интересен с дрънкане на общи приказки като теб

не ми преразказвай учебници които съм чел преди много време и които явно си недоразбрал и имаш нужда някои да ти ги обясни

ако пак не си разбрал хващай си преподавателите и следвайте светлия пример на бил гейтс, виж как се сети че не разбира съществени неща и му е време да се пенсионира вместо да се прави на интересен (като теб)



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Arctur (непознат)
Публикувано05.12.08 00:39



На разгъвката на който и да е конус въпросните точки вече няма да са
диаметрално разположени, защото разгъвката е само част от кръг с
радиус образувателната на конуса и ако свържем точките с права линия
(най-късия път) центърът на разгъвката (върхът на конуса) ще лежи извън
тази линия. Колкото съотношението височина на конуса - радиус на конуса
е по-малко, толкова тази линия ще минава по-близо до върха на конуса, но
не и през него. Може да мине през него единствено, ако височината на
му е точно нула, но тогава той ще се изроди в кръг.



Тема Re: бравонови [re: wiz]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано05.12.08 00:47



по голяма точност(повече разряди на мантиса и порядък) също са "повече сметки" така че тва е вярно "повече сметки дават по голяма точност " и в смисъла за които мислиш

Ми не е вярно. Повече сметки винаги е означавало повече операции, повече писане, повече код. Но дори и да не означава точно това, а да се касае за време то:
Повечето битове за мантиса и порядък не означават "повече сметки" във времевия смисъл, ако имаш флоат-поинт акумулатори и АЛУ с тази разрядност. Повечето разрядност не означава обезателно повече операции. Пак ти казвам, не говориш с юзер, говориш с човек, дето е програмирал, запоявал и прочие повечеко от теб, и е почнал по-раншко от теб.

най просто обяснение като за теб е че числата с повече разряди може да се разделят на части и да се смятат на отделни части което отнема повече време и сметки от колкото числа които не са разделени на части а се смятат на един път

Сериозно ли бе мойто момче? Ми аз точно това се опитвах да ти обясня в първия си пост - че ми дреме на шапката колко ти е разряден процесора, демек колко ти е много или скъп хардуера - точността на пресмятанията не зависи от това, ами зависи единствено и само от точността на числата, които програмистът ползва. Е да, ако разрядността ти е по-голяма от тази на процесора ще ти се вдигне времето, но и това съм ти го написал - черно на бяло ето тук:

Ако щеш и на 4 битов процесор ще го напиша за плаваща запетая с двойна точност. Или с четворна, ако двойната не ти стига. Друг е въпросът за колко време ще го смята

А ето какво си отговорил ти на горното, дори си го цитирал и след него си написал:

приличаш ми на поредния дето научил това онова и от това се самозабравил и дрънка яко глупости

Тук мога да ти кажа следното: Дойде ли на моя!
И да повторя, че единствения аргумент на губещия, нямащ силата да си признае, че губи са обидите.
И да допълня, че съм чел книгата "Физиците се смеят" и номерът за победа във спора, като изведнъж отидеш на мнението на противника и го накараш да го обори при мен няма да мине.

исках да кажа че времето те ограничава и то определя точноста която може да стигнеш щото крайната цел е да се получи решение а не да се правиш на интересен с дрънкане на общи приказки като теб

Времето не ме ограничава. И никъде до преди един пост не беше споменал време, ама нейсе. Ако задачата е важна, времето за нея е без значение. Колкото до общите приказки там не знам - ти си им майстора. Аз до тук съм говорил изключително конкретно и без разводняване. Виж - ти се опитваш да се изсулиш като връв из навуща.



не ми преразказвай учебници които съм чел преди много време и които явно си недоразбрал и имаш нужда някои да ти ги обясни

ако пак не си разбрал хващай си преподавателите и следвайте светлия пример на бил гейтс, виж как се сети че не разбира съществени неща и му е време да се пенсионира вместо да се прави на интересен (като теб)


Това дори няма да го коментирам - пак обиди (нискокачествени при това) и дрънканици.

А колкото до първото ти изречение, ще ми се наложи малко да сляза до твоето ниво, но ще ти кажа:
Безплатни уроци няма! Но пък ти може да си посещавал такива.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 05.12.08 01:16.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано05.12.08 00:52



Няма значение, че няма да са точно противоположни върху разгъвката. Разликата в дължините на правата свързваща двете точки (а и нейната дължина ще е по-малка от тази на диаметъра, т.е. на пътя през върха!) и диаметъра ще е нищожна, за разлика от коефицентите 2 и 3,14. И когато го свиеш пак на конус, то най-прекият път ще бъде през върха.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.12.08 08:09



Голяма динамика за един ден. Гледаме картинките...




Т.е., не е права линия и на разгъвката.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор roum (приятел)
Публикувано05.12.08 08:31



Ако беше права линия то значи че имаш цилиндър ( Винтова двойка)




Тема хахаханови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор wiz ()
Публикувано05.12.08 09:26



точно следваш шаблона на бил гейтс - blinded by science
аз го казвам по друг начин - заровен в детайлите и дрънка яко глупости

ми като цяло колкото и разряди да имаш в хардуера не са безкрайни а точноста е безкрайна, така че винаги може да излезеш извън възможностите на хардуера и за по голяма точност да се правят повече операции които отнемат повече време

за това като цяло моето твърдение е вярно "повече сметки дават по голяма точност"

задачата е реална и ресурсите които може да се отделят за нея са крайни а не безкрайни, така че те ограничава времето и парите които се отделят за нея

никои няма да ти даде бекрайно време и пари, слез в реалния свят и престани с глупостите

айде стига дрънка глупости, тои и бил гейтс ги пробваше тези номера доста години ама накрая се сети да престане, пробвай и ти да се сетиш



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Arctur (непознат)
Публикувано05.12.08 09:57



Върхът на конуса и двете точки ще образуват триъгълник върху разгъвката,
тъй като двете точки вече няма да са разположени диаметрално спрямо него.
Разстоянието между двете точки е едната страна на триъгълника, докато
разстоянието между тях през върха, е сумата на другите две страни. Няма
как сумата от двете страни на този триъгълник да е по-малка от третата.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор wiz ()
Публикувано05.12.08 10:05



сигурно вмето да прочете и да се съгласи сега пак ще почне да увърта и да разводнява темата

тоест ще пробва както на мен ми писа по горе



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано05.12.08 13:35



Ти виде ли това бе?


Ората намериха точна формула.Не е конично сечение в общия случай.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано05.12.08 15:28



Прав си. Ако на конуса са точно противоположни, то на разгъвката няма да са. И съответно пътят няма да минава през центъра/върха.

Но ако на разгъвката са точно противоположни, т.е. по диаметъра, а на конуса не са точно, само почти противоположни, то тогава най-краткия път ще мине през върха на конуса или през центъра на кръга. Следователно все пак такова разположение съществува. Т.е. диаметърът на кръга на развивката може да е по-малък от дъгата по околността свързваща точките.

Ще си предефинирам твърдението, като махна от него думичките за абсолютната противоположност в/у конуса:
Може да съществуват неизброимо количество точки върху конична повърхност, за които най-краткия път между тях е през върха на конуса.
Прав ли съм?





Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: wiz]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано05.12.08 15:30



Ти трай там, всички те видяха колко знаеш и разбираш. Ако ти бях шеф у фирмичката дето бачкаш и бях прочел глупостите ти тук, моментално бих те изгонил.

И никога няма да се пробвам не "както на мен ми писа по горе", а като теб.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Arctur (непознат)
Публикувано05.12.08 15:42



Най вероятно не е. Ти да не би да видя моето?
Човекът, може би е питал риторично...





Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Arctur (непознат)
Публикувано05.12.08 15:46



Не, не си прав, защото няма вариант, при който точките да са
противоположни върху разгъвката.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.12.08 16:23



Ората нищо не са намерили. Нали го показах нагледно. Права линия ВЪРХУ ПОВЪРХНОСТТА НА КОНУСА, а не върху разгъвката. В частните случаи ще е дъга от окръжност (линията е перпендикулярна на остта на конуса) във всички други ще е дъга от елипса. Няма значение де. Всяка крива линия може да се разглежда като последователност от много безкрайно малки прави линии.

Остана ми да си изясня още една координатна система (че те 100, ебаси) и ще начертая цялата задача за да се продължи дискусията. Може да я транслираш в клуб Математика за по-голям обхват на заетите.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано05.12.08 17:51



Абе ти луд ли си или на луд се правиш?Права линия върху конуса е само отсечка върху някоя образуваща-доколкото те разбрах ти търсиш РАСТОЯНИЕТО между 2 точки на конуса по самия конус т.е. най-късата линия.Е оказва се колкото и да ти е чудно,че това НЕ Е елипса и толкова по-добре и се изчислява точно на 5 реда.То е близко до акъла,че не е елипса нали?В най-тъпия случай когато са на образуваща растоянието е отсечката свързваща двете точки.Ако не верваш на формулата поради религиозни предрасъдъци земи един лист направи си конус изчислявай по формулите мери и докладвай





Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор wiz (100тонен чук)
Публикувано05.12.08 20:06



споко няма шанс да си ми шеф щото с кухи лейки не работя, по скоро аз на теб може да ти стана шеф че да ти налея поне малко ум до колкото е възможно

гледам поне за нещо си признал че не си прав ама пак напираш с глупости

ни са прави ми следвай светлия пример на бил гейтс преди да си станал тотално за резил(както стана буш в щатите)



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.12.08 20:35



Най-късият път между две точки е правият. Това, че след като огънеш разгъвката до конус, ти се вижда дъга ... Повярвай ми, аз като необременена от знания...

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: ha!]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано05.12.08 21:13



В общия случай растоянието между точки на конус е крива линия разбира се.И дължината се смята по формулите показани по-горе.Точно.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано05.12.08 21:13



Доколкото разбирам, той не търси най-прекия път изобщо, а пътят който се получава при сечение на конуса с равнина.
Има разлика.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: wiz]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано05.12.08 21:28



Ти на мен ще ми станеш шеф, когато си видиш ушите без огледало както се казва. За хора на които им липсват няколкото начални години и за келеши не работя.
То шеф няма да ти стана (все пак - чукай на дърво де), ама понявгаш много ме е яд, че съм писал 3-ка на някое нагло леке, та да се прави после велико по форумите и да се бие с дипломата си по гърдите.... ще взема да спра да го правя.

Колкото за признаването - ми да, за разлика от дървена глава и философ като теб, аз си признавам като сбъркам. Казах го вече. Ти че няма да си признаеш, че се опитваше да се правиш на велик без да помислиш също е ясно. Оборил ли си ме с факти - ми не. Ааааааа, не ти се занимавало с факти щото си много велик, да дрънкаш глупости за това как точността зависела от хардуера - ми дрънкай си, на кой му пука. Освен да взема да ти пусна изказванията ти в "Програмисти", че и там да се посмеят.
Колкото до грешката ми - сбъркал съм в малкото, а не в глобалното. Т.е. има конуси и точки върху тях, за които най-краткия път може да минава през върха на конуса. Докажи обратното ако можеш. Оф, забравих, ти с факти и доказателства не работиш, а само с хамалски приказки .

И кво си го захапал тоя Гейтс. Гейтс, та Гейтс, а вече и Буш... още малко и международното положение ще ми докараш на крака.
Мноооо сте ми готини мамините програмистчета - некадърни и недоучени, липсват ви основни познания, ама за сметка на туй сте си навирили носа до небето, и все Гейтс ви е виновен. Гейтс ще му дишате праха. Той си върти милиардите, па вие го плюйте по форумите.

П.С. Не си прави труда да ми отговаряш - приказката ми с теб беше до тук. Няма смисъл да се спори с глупаци, най-много човек да се изпоти - забелязали са го още древните.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 05.12.08 21:31.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор wiz (100тонен змей)
Публикувано05.12.08 21:56



хахаха

я ни са прави ми вземи прочети 10-20 пъти какво съм писал
тогава може да го разбереш

има много глупости и недомислици в бг така че не е изненада че такива като теб писали оценки на някои по нещо, ама тва не значи че си прав

пак да ти напиша: точноста зависи от отделеното време за сметки и от възможностите на хардуера за това време, никой няма да ти даде безкрайно бърз хардуер и безкрайно време

тва че на теб не ти стига ума да го разбереш си е твои проблем, и да го пуснеш текста някъде другаде най много да станеш за смях пред повече хора



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано05.12.08 22:00



Доколкото разбирам си е въобразил,че най-прекия път е сечението с равнина





Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.12.08 22:06



Той търси най-краткия път който ще измине мравка от точка А до точка Б. На мравката не и пука по сгънат или разгънат конус върви.
Ако За мравката има значение, значи е попаднала в някоя екзотична сгъвка време-пространство.

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: ha!]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.12.08 22:09



Абе пътя от куфнята до кинефъ през компутъра ли минава? Линията е права върху конуса и каквато излезе върху разгъвката. Аз ли знам какво е или ти?

Пикай и обратно в кухнята!



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: ha!]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.12.08 22:15



Ооо ... ма ти пак си ходила повънка? Ако върви по свит конус ще върви по една линия, ако ходи по развит, по друга. За простота ще ти предложа да разгледаш варианта с долния ръб на конуса. За да отиде до срещуположния край на ръба, мравката ще мине по една хоризонтална и права за нея линия. Тя няма усет за пространство. На разгъвката, мравката ще открие, че е минала по 1/2 окръжност. Бах ти и тъпата мравка съм ще си каже. Ама, к'во да се праи. Нема начин...



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz (100тонен змей)
Публикувано05.12.08 22:28



хаха тва като гледам е най смешната тема напоследък

ми равнината дали е увита около конус или не все си е равнина и най късото разстояние между 2 точки в равнина е права

тва че тази права се "деформира" като се "увие" равнината около конуса не променя дължината на правата и пак си остава най късото разстояние ако се върви по конуса щото тази деформация не е в равнината а в друго измерение

вече що не излиза така по твоите картинки и представи си е твои проблем и не ми се мисли да ти обяснявам що

ако все още не си съгласен изтъркай си конус на струг и го увии с хартия да пробваш



No pain, no gain

Редактирано от wiz на 05.12.08 22:33.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.12.08 22:41



Проекция на права линия от сфера върху конус... Реален, не разгъвка. Разграфени сантиметри въху разгъвката. Реални, върху плосък лист. Колко е дълга проекцията на правата, ако на листа е между координати 1.2 и 3.4?

Даже ще опитаме с по прост пример който е цилиндрична, а не с конична проекция. Карта на света. Колко е разстоянието от Екваториална Гвинея до Мексико? Две педи. Колко е от Финландия до Канада? Пак две педи. Е да, ама реланите разстояния не са хич еднакви.


Наистина темата е смешна...



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано05.12.08 22:46



Смешна? Забавна, да. Интересна, да.

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: ha!]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.12.08 22:48



Таман да ти отговоря и ти изтри мнението ...


Се тая ...
--------------------
Проверих. Пише точно и ясно. Имаш две точки върху повърхността на конуса. Колко е разстоянието между тях? Линията между точките на е перпендикулярна или успоредна на височината на конуса. За тези два частни слуая отговора го знам.



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz (100тонен змей)
Публикувано05.12.08 22:48



що въобще замесваш цилиндрична и конична проекция?

що за по просто не се смятат направо разстоянията по сфера?

по лесно ми се вижда щото се смята само дължина на дъга от кръг



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.12.08 23:01



За това ще питаш военните. Има и отговор де.

За да е вярна една карта проекцията трябва да е конична! Цилиндричните са за украшение. В единия случай се пазят ъглите, в другия условно се пазят дължините. Ама бая условно. Най-прецизните мерки са ако си е глобус, ама глобус на долно нанагорнище не се предлага. При грубо пренасяне от една проекция в друга става нещо дето няма да го познаеш, пък било и родната ти махала. По тази причина има трансформации от една проекция в друга. За малки площи се прави полигон в който е относително лесно. Така се работи. Обаче, ако от много полигони извдеш параметрите на конуса ще можеш по базови точки да преминаваш към твоите точки. За всяко място за което е валиден конуса. Да се изведат параметрите на конуса е малко проблематично, защото отгоре на всичкото е и наклонен. По тази причина приблизителното решение е да се търси допирателната на конуса със сферата. Ако искаме да сме максимално прецизни, то даже не баш сфера, а настъпена сфера. А сега вземи под внимание, че конусът е правен върху една сфера, а настоящата сфера е малко по голяма и ще разбереш защо всяко едно "приближение" разгонва фамилията на пеизажа.

Намирайки линията на допирателната и грешките в максимално отдалечените от нея координати ще даде височината на конуса. Имайки височина, ъгъл на наклон и линия на допиране (линийте може да са две, ако сече сферата) много хора ще са ти благодарни.

Специално, за това за което на мен ми трябва цялата тази работа може да се премине и към бая опосредствени изчисления. Даже мога да приема, че сферата е плоска и само да изправя конуса до цилиндър. Ама за голяма площ нещата не стоят така. И понеже ми стана интересно, се зачетох...



Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz (100тонен змей)
Публикувано05.12.08 23:14



ми както ми го описваш тва са неща от времената когато не са имали бързи компютри на които да правят триизмерни модели и да ползват Google Earth

значи задачата е такава: има карти които са в конусна проекция и по тях се търси кви са параметрите на конуса върху които са проектирани?

след това от този конус да се прави модел върху сфера или равнина, тоест да се промени картата от конусна проекция в друга?



No pain, no gain

Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Arctur (непознат)
Публикувано06.12.08 12:59



Ако на разгъвката на даден конус си начертал най-късия път между между
две точки, той ще си остане най-къс и след като свиеш разгъвката отново
в конус. Да не би да си мислиш, че след свиването на разгъвката в конус,
дължината на вече начертания път между двете точки ще се промени?!
Все едно, ако навия на пръста си един конец, то дължината му вече няма
да е същата...





Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: Arctur]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано06.12.08 14:15



Голяма грешка че изобщо се обадих.

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Тотално нетрадиционен въпрос...нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано06.12.08 19:51



Има карти (условно карти, но няма значение) които са в конусна проекция. Правени са по елипсоида на Красовски с неизвестни (четем секретни) параметри на конуса. Единиците са метри в равнинна проекция. Необходим е алгоритъм за преобразуване на всяка точка от конусната проекция в геоцентрични координати по елипсоид WGS84. Конусът е наклонен спрямо земната ос и от това идва първото несъответствие. Докато при нормалните проекции, паралел на земята се проектира като кръг върху разгъвката на конуса, тук се получава изкривяване заради наклона. Има и други нюанси. Метрите са транслирани, но това за дадената задача няма значение, защото възстановяването ще се прави по базови точки с известни координати и в двете системи. Следва да се отчита, че метрите са метри само в една единствена линия на конуса. Може би в две, ако хората са търсели максимална точност. Във всички останали места ще има деформация.

Горе-долу това е.



Тема GPS?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор wiz (100тонен змей)
Публикувано06.12.08 21:09



ясно ми сигурно има формули която преобразуват координатите на точките от разгънат конус в сфера и обратно, формулите може да са различни за различни карти

по няколко преобразувани точки може да се получат тези формули и с тях и компютър да се сметне цяла карта от една проекция в друга

WGS 84 is the reference coordinate system used by the Global Positioning System.

сигурно може да намериш точни военни карти и искаш да се преправят да може да се ползват с GPS?

ако няма желаещи да се занимават безплатно помисли какво черпиш да помисля по дълго



No pain, no gain

Тема Re: GPS?нови [re: wiz]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано06.12.08 21:22



Военни карти не мога да намеря. Отделно, че всички военни карти вече са по натовския стандарт, който е ясен, добре описан ... и колкото и да е чудно, достъпен в интернет.

В случая става въпрос за граждански карти. Целта е да се сметне конуса. Не съм първият който го смята, но по една или друга причина, който го е сметнал си е запазил данните за себе си. Конусите са 4 за цяла България. Т.е. има 4 различни "карти" в общия смисъл на думата. Всичко останало е ясно с точност до милиметър. Нямам достатъчно точки на които да се опра, но това е въпрос само на време и настоятелно събиране. За почерпка. Де да знам. При положение, че не се планува да има приходна част, почерпката може да е само вграниците на символичното. Знам, че няма да се разберем по този въпрос. Не искам да те карам да смяташ каквото и да е. Дискусията е повече от полезна и в един момент, всеки с малко обемно въображение ще може да си сметне всичко сам.



Тема Re: GPS?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор After_Dark (гьон)
Публикувано07.12.08 10:19



калибровки за тях и други неща там ... за GPS

Аха, UNIX - досеща се Щирлиц.
- Аха, Щирлиц - досеща се UNIX-а

Тема Re: GPS?нови [re: After_Dark]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано07.12.08 16:10



Говорим за съвсем друго нещо. Растерните формати изобщо не се разглеждат.



Тема Re: GPS?нови [re: wiz]  
Автор svobodenzidar (lucidus ordo)
Публикувано07.12.08 16:52



Почети малко





P.S. Празници идват






Тема mea culpa?нови [re: svobodenzidar]  
Автор wiz (100тонен змей)
Публикувано08.12.08 17:33



кво да чета mea culpa: An acknowledgment of a personal error or fault
и да призная и да не призная моя грешка тва няма да даде безкрайно време и безкрайно бърз хардуер на пopyчиkPжeвckий
нито пък ще му налее ум в главата че да го разбере
също няма да му обясни че е смешен с опитите да се прави на велик вместо да си напъне ума да разбере какво съм писал

сигурно е служител от сирма, тези номера дето опитва да ми ги пробутва може да минават на тези дето им дават държавни пари
ама не на мен и на други като мен

пopyчиkPжeвckий по добре да сподели практически опит тук или с някои от брюксел как се раздуват проекти с държавни пари и как се залъгва общественото мнение със смехотворни обяснения за хакери

сигурно си чувал за проекта за детските градини дето някои студент може да го направи за няколко хиляди а те го правили за няколко стотин хиляди и като не работи залъгваха хората с измислици за хакери



No pain, no gain

Редактирано от wiz на 08.12.08 18:01.



Тема Re: Не се гъбаркайте се коничните сечениянови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор iskam_yahta (новак)
Публикувано30.12.08 17:31



Толкова много приказки, но никой не каза, че сечението на конус с равнина успоредна на оста му е хипербола (може и парабола да е, не помня)и в частност триъгълник, когато равнината е през оста.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.