Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:40 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Изпомпване на вода от кладенец чрез вятъранови  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано28.06.08 12:37



Значи ,интересува ме моеж ли да се построи от онези помпи дето се захранват от вятъра , водата е на 9-10метра. (все още не сме изкопали кладенеца ,но на 20 м от нас има такъв и е ок 20метра).
Колко ще струва ако се изкара със сонда ?
Какъв е механизма и механиката на едно такова съоръжение и изпълнимо ли е ?
Архимедов винт ли се използва ?

Другият начин е ,ветрогенератор ,който да захранва елект. помпа .

Засега няма прокаран ел. ток на мястото !



Тема Re: Изпомпване на вода от кладенец чрез вятъранови [re: alkor1]  
Автор shotik (локодог)
Публикувано28.06.08 14:00



Moже да се направи подобно на ветрогенератор,но на валове се задвижва дълга лента дунапрен,която след като се е потопила и се дига нагоре минава през два вала и се изцежда.Статия и чертежи във вестник Направи сам.
Другото решение е ремъчна предавка от вала на перката да задвижва колянов вал и от него с лост да се задвижва помпа с устройство като ръчните помпи.

Архимедовия винт е подходящ за черпене на вода от река и той е в полегнало положение ,а не е вертикален.
Има и други начини за изпомпване на вода без да има ток,това са моторни помпи,с верига ,на която има кофички и се върти около колело на ос над кладенеца задвижвана ръчно и т.н.,но това е за кладенец,а за сонда доколкото знам е по 120 лв на линеен метър дълбочина .



Тема Re: Изпомпване на вода от кладенец чрез вятъранови [re: alkor1]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано28.06.08 15:17



Ако се загледаш в някой стар американски филм за дивия запад ползват точно такива помпи, перката е набита на колянов вал който задвижва помпата - в движението нагоре-надолу ето тук има и филмче:



ползвай гугъла и може да намериш и как да си го направиш

Е като се замисли човек "кулата" ти трябва да е поне 3-4 метра, материали и т.н. само да не се окаже че в един момент генератор+потопяема помпа ще са по-изгодна инвестиция и много по-лесно ще се демонтират и прибират.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Изпомпване на вода от кладенец чрез вятъранови [re: Диaн]  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано29.06.08 15:05



Точно за тези помпи говоря (от старите амер. филми) , коляно-мотовилковият механизъм е точно за целта , изисква малка мощност ,аз не гоня дебит , трябва ми за поливане , просто въпросната вода ще се скалдира в резервоар и от там е лесно вече :)
Само ще трябва схеми да намеря , затрудняват ме клапаните дето са във водата , как точно да се направят ,диаметри.
Дали се продават само механизма за тъчните помпи (което се потапя ) ?
Всъщност нз дали при този тип ще е проблем ако напора е над 9.8м !?
Имате ли представа дебита какъв ще е ?

Това с дунапрена ме заинтригува , в столичната библиотека дали имат архив ? В кой брой е това ?
Мерси

Редактирано от alkor1 на 29.06.08 15:06.



Тема Re: Изпомпване на вода от кладенец чрез вятъранови [re: alkor1]  
Автор shotik (локодог)
Публикувано29.06.08 21:02



Търсих по вестниците, но не можах да видя в кой брой е,но намерих оригиналната статия на руски в изрезки от "Моделист конструктор" и ако искаш да ти я покажа ще трябва да се видим . От София съм ,в ж.к. Х. Димитър живея.



Тема Re: Изпомпване на вода от кладенец чрез вятъра [re: alkor1]  
Автор wiz (wise)
Публикувано30.06.08 10:01




Всъщност нз дали при този тип ще е проблем ако напора е над 9.8м !?
Имате ли представа дебита какъв ще е ?


ми проблеми обикновенно има с помпи които засмукват и атмосверното налягане за да уравновеси налягането качва водата
при определено ниво се стига равновесие между водния стълб и атмосферното налягане и помпата не може да качва повече

помпи на които буталото е долу проблем може да има само от това какво налягане може да издържи тръбопровода и буталото без да се спукат и дали помпата има достатъчно мощност да вдига целия воден стълб при изпомпване

така дебита зависи от това колко силно духа вятъра, колко е голяма перката, какъв е диаметъра на буталото и тръбата и от колко дълбоко вади



no time for losers

Тема Re: Изпомпване на вода от кладенец чрез вятъра [re: alkor1]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано30.06.08 20:07



Разгледах отговорите, там има една интересна и полезна препратка в написаното от Диан. Обърни и внимание!

Първото и най-важно нещо при направата на подобен двигател е да се осигури достатъчно вятър! Е, малко силно казано, но все пак трябва да се гарантира някакво въздушно течение. Ако, на около има много сгради или мястото е тихо, задължително ти трябва стълб от поне 4-5 м.

Фактически, ако ползваш помпата за поливане, съвсем правилно си предвидил и нуждата от голям съд за вода, 2 м^3 примерно. Защото, двигателят няма да работи постоянно и далеч не винаги ще помпи достатъчно интензивно. Може и система от по-малки съдове, вързани заедно.

Сега за двигателя... Основният проблем е да се направи така, че да реагира и на по-слаб вятър. Цялата механична система има някакви загуби от триене, които съчетани с нужната енергия за задвижване на буталото на помпата, водят до това, че по-слабият вятър не може да задвижи двигателя(примерно с откачена помпа се движи, но като я закачиш - спира). За съжаление това се разбира най-добре опитно, така че, вероятно няма да се получи от първия път.

Буталната помпа от препратката ти гарантира изпомпване от голяма дълбочина. Има и други варианти на изпомпващи системи, но тази е класическа.

Много важно е да разбереш, колко е наистина дълбочината в сондажа. Ако, е до 7-8 метра, може доста да си улесниш работата, няма да има нужда да пускаш прът и бутало чак в самата вода, както е на линка. Нещо повече - самото бутало, помпата ще е съвсем достъпна в подножието на стълба с двигателя, а водата ще идва по маркуч. Ако, водата е по-дълбоко, може да разположиш помпата на едно ниво от 7-8 метра от водата, не е нужно да пускаш помпата в самата вода. В тези случаи, когато системата е над водата, трябва да си гарантираш, че няма да изгубиш изпомпаното количество при някаква екстремална ситуация - трябва да сложиш един клапан малко преди помпата, както и филтър преди него. В никакъв случай не слагай филтър и клапан вътре в сондажа, както беше практиката някога - това е изключително глупаво. Водата не може да изтече от 7-8 метра височина, ако е запушена отгоре. Много по-лесно ще почистваш и контролираш тези елементи, ако са ти лесно достъпни.

Сега, конкретно за самия двигател. Аз почнах по-горе, но се отклоних... Колкото повече са перките, толкова по-добре по-принцип. Ако, не може да им се придаде нужния профил, напълно достатъчно е да са прави и същевремнно под ъгъл така, че да се създаде въртене. Коляновият вал е вързан направо към вала с перките, т. е. той е валът с перките. Целият корпус на вятърния двигател, по-точно главината с перките трябва да може да се зъвърта около оста си, за да търси вятъра. Това се постига с вертикален стабилизатор. Има един тънък момент, че като се завърта главината горе, завърта се и пръта, който върви надолу. Желателно е това да се избегне по редица причини. Постига се чрез най-обикновен лагер, разположен в началото на вертикално движещия се прът.



Тема Саргоне...нови [re: Sargon lll]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.07.08 13:03



Виж линка го пуснах и всеки който е заинтерисован ще извади ключовите думи и чрез гугъла лесно ще достигне до "направи си сам" със изчисленията. От друга страна се загледай в дебита който дават диаметъра на перката поне 2 метра и като се загледаш че трябва да правиш стълб поне 4-5 метра да вдигнеш перката... извинявай но всичко това са разходи и ако го ползваш 2-3 месеца в годината просто инвестицията ще я избиеш след 20 години. За това предложих на човека да се замисли за варианта генератор+потопяема помпа. Вече ако има вариант да "продава" вода и на съседите или да ги включи в някаква кооперация е друг въпрос. Ако му изпадне от някъде някой стар железорешетъчен стълб от енергото още по-добре.

Колкото до самата помпа - правил съм подобна (ама я лашках на ръка) с пластмасова тръба 4 метра за отходен канал мисля че ф40 или нещо близо а пръта беше с ф20 пак такава тръба, клапаните долу бяха струговани дървени трупчета после ги правиха от някаква пластмаса а клапаните алуминиеви пластини на които беше залепена гума. а самата гума с видия беше захваната за пластмасата в единия край да не се обръща. Мога да ти кажа че с така импровизираната помпа засмукваше всевъзможни гадости от кабелните шахти и не беше особенно претенциозна само да има вода да създаде първоначалното засмукване.

Просто свободно време и ровене и после смятане му е майката...

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Саргоне...нови [re: Диaн]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано01.07.08 18:41



Напълно съм съгласен, диаметърът на перката наистина трябва да е някъде ок. 2 м. поне. Да, има разходи, вече трябва да се види наистина какви са. Все пак, нали е самоделка, не е нужно да се обръща особено внимание на външния вид. Така де, малко "сбирщайн" ще се получи. Имам предвид, че подходящ стълб вероятно може да се намери в някой пункт за метални отпадъци, корпусът на главината - също. Съдът може да се намери по подобен начин, може и да се отлее от бетон. Важното е обаче, дъното му да е поне на 0,5-1 м над нивото на градината, за да може да се полива от него. В крайна сметка - всеки трябва да си направи разчета, трябва да се има предвид каква площ и колко често се полива.

Истината е, че ако се ползва рядко, а пък целта е да не се плаща ток(или, ако няма прекарано електричество) - може да се монтира крачна помпа. Прави се много по-лесно, сядаш на удобна седалка и усещането е подобно на карането на велосипед. За броени минути може да изпомпиш много вода, а ще бъде полезно и за здравето ти.

До месец най-късно ще пусна ясни снимки на подобна самоделна конструкция, работеща в близко до Пловдив село. Всичко е метално, събрано оттук-оттам. Двукубиковият резервоар се препълва понякога и дори се налага да се прекратява изпомването. А, диаметърът на буталото в помпата мисля беше ок. 2 см. Просто този вентилатор работи и през нощта, може да не е голям дебитът, но постоянно си постъпва и се вади много вода. Спокойно може да обслужва 2 дка градина, че и по-голяма.



Тема нови идеинови [re: Sargon lll]  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано02.07.08 08:31



Мдам , това с крачната помпа е добра идея и доста опростява конструкцията ,вярно че таз иперка ще пори небето и ще се вижда от близките околоности (все пак ще е уникат)

, но ще почакам схемите и да видим дали ще можем да се справим .
Крачната система може да се трансформира лесно с педали -доста по -удобно и ергономично ,само дето трябва да се изчисли колко време ще трябва да въртиш за 1 кубик да кажем (о,5м.куб. минимум) ,макар че не се знае все още от колко метра ще се вади ,диаметър , съпротивление , но може да се сложат предавки от байк ;)

Такива ръчни помпи продават ли се и колко вървят ?
Сега идеята ми е да си намеря от тези ръчните помпи , от тях да взема механизмът който е под земята , а това над земята ще е или на вятърния принцип или с педалите :)
По принцип до няколко месеца би трябвало да ни прокарат ток ,така че , може и да се сложи един двигател по натам ...

Shotik ,аз чакам да ми кажеш в от коя година е онзи брой с "дунапреновата" помпа и цилиндрите ,та да отида в библиотеката да се разровя в архива да я разгледам и преценим, пък може и нещо друго да видя там:)

ПП: ако се питате как ги поливаме сега - има чешма на 400-500м , и с колата наливаме туби , сега ще купим един бидон хоризонтален за ремаркето и ще наливаме директно в него 300л и така на 2 курса , после от него ще се полива директно , само да попитам чешмата е зад една река ,така че има 50 метра маркуч 1/2ра , денивелация около 1-2 метра в наша полза :)

Редактирано от alkor1 на 02.07.08 09:10.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.