Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:19 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Как се лепят плочки?  
Автор PitkoPopitkov (uchesht se)
Публикувано15.01.08 13:12



Питанката ми е относно лепене на гранитогрес на пода в банята. Основата е стара мозайка. Смятам се за прилично кадърен след, като си изремонтирах, какво ли не из апартамента, включително и тавани с гипскартон си направих. В този ред на мисли ми се струва, че ще се справя и с лепенето. Знам, какви инструменти са нужни и общо взето, каква е технологията, но все пак... споделете някои тънкости за непросветен, като мен!

Благодаря!



Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: PitkoPopitkov]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано15.01.08 15:29



провряваш дали не е напукана първо мозайката, ако е къртиш всичко изравняваш след това ( викат му някои хастар) смес от цимент и пясък пресят.
След това подлепваш ъглите със едно фолия за да няма течове след време върху съседите. Лепиш с лепило за гранитогрес използвам терафлекс.
Ако пък е здрава и не чука на кухо ( сиреч е отлепена мозайката), почистваш с санитарни препарати до граповост, ако можеш с ъглошлайф да направиш драскотини още по добре, мръсна и къртовска работа, след това грундираш с грунд за мозайки върху коит още се лепят плочки и изчакваш колкото требва и започваш да лепиш. Сега не е подходящо време за лепене





Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: aи]  
АвторDesso (Нерегистриран)
Публикувано15.01.08 17:25



По-сложно не можа ли да го измислиш?!?
За ъглите и фолиото съм съгласен, че е добре да се сложат, но не е задължително мога да ти кажа, че вкъщи фолио няма и няма и течове ( с уговорката че има много качествено положен фугирол на ъгъла на стените и пода).


Към питащия:
1. Уверяваш се че ти е здрава мозайката
2. Ако 1 е изпълнено - почистваш я със силен санитарен препарат (напр. доместос)
3. Ако има наслоявания - свалят се с едра шкурка
4. Мозайката се намазва с Теразид G55 Бетонконтакт или Бороконтакт - на съответния производител - спестява къртенето
5. Такова нещо като "грунд за мозайки върху коит още се лепят плочки" не съществува, виж т. 4 - това са материалите
6. Ако е използван Теразид G55 плочките се лепят с Теразид, ако е Бороконтакт - с Теракол. Няма нужда от терафлекс, здравината се определя от Бетонконтакта
7. Започваш от сифона - там трябва да ти дойдат ъглите на четири плочки, които оформят кръг, изрязан с флекс или дори арматурни клещи
8. Оформяш наклона на банята, трябва да се внимава да е само по диагонал на средните плочки и по дължина на крайните.
9. Ако се оставят фуги трябва качествено да се попълнят с фугирол ( желателно или на Боро или Murexin)
10. Ако наклона на мозайката е твърде голям ще застават лошо плочките и ще стане много хлъзгава банята и е необходимо подмазване на необходимите места с ъс смес 1:1 теракол и пресят пясък

ПП: Ако помещението се отоплява и температурата не спада под 10 градуса почвай смело





Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: PitkoPopitkov]  
Автор PitkoPopitkov (uchesht se)
Публикувано15.01.08 23:23



Блатгодаря за ценните съвети! :) А непременно ли се започва от сифона? Няма ли след това да се наложи да се режат плочки и за четирите стени? Да речем, ако се почне от единият ъгъл ще се режат плочки само за две стени...



Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: PitkoPopitkov]  
АвторDesso (Нерегистриран)
Публикувано16.01.08 01:36



Ами по-добре е да се почне именно от сифона, защото така 100% ще се падне на четири ъгъла, които по-лесно се оформят в кръг. Иначе ако се почне от единия ъгъл не се знае как ще дойде на сифона - представи си ако се падне на средата на плочката - как ще оформиш кръга и как ще подведеш наклон към четирите стени с една плочка?!? Не се плаши толкова от рязането - ако се снабдиш с що годе хубава машина за рязане на плочки - все едно режеш сирене

, аз лично имах над 50 парчета по краищата (при плочки 20х20) и имах само 4 плочки брак (при това с кофти машина).

ПП: Всичко, което съм писал ми го каза майстор, мой добър приятел, който обаче все беше зает, за да ми залепи той плочките...



Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: Desso]  
Автор PitkoPopitkov (uchesht se)
Публикувано16.01.08 10:24



Благодаря отново за съветите, ще се пробам! :)



Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: PitkoPopitkov]  
Автор PitkoPopitkov (uchesht se)
Публикувано16.01.08 11:26



И само последно да попитам... с фуга, или без?

За новобранец плочкаджия, кое е по-лесният вариант? Плочите са 30х30 и на мен ми се ще като, че ли без фуга да ги редя.



Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: PitkoPopitkov]  
АвторDesso (Нерегистриран)
Публикувано16.01.08 15:10



По-добре с фуга макар и малка. Щом става въпрос за баня е желателно междините на плочките да се запълнят с фугирол, за да не се оплаква комшията отдолу, че му тече... А след като така и така ще слагаш фугирол - фуга 2мм би изглеждала по-добре...



Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: Desso]  
Авторниk (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 17:58



Приятел аз съм професионален фаянсаджия и ще те посъветвам (добронамерено разбира се ) да си намериш майстор ,за да не си хвърлиш парите на вятъра и да си отвориш по-голяма работа.Повярвай това не е като картонана тавана, ще си метеш водата с метлата та свят ше ти се завие.



Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: ниk]  
Автор PitkoPopitkov (uchesht se)
Публикувано17.01.08 23:41



Пич... една от причините да се хвана да си прави всичко сам е, че така наречените "майстори" всъщност в повечето случаи са мърлячи! Не се обиждай, но наистина е така. Всички приятели и познати "пищят" от "майстори". Така, че ако прецакам нещо ще си се псувам сам себе си, а не някого на когото съм дал пари!

В крайна сметка мозайката е здрава и си има наклон по, който ще се водя.



Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: PitkoPopitkov]  
Автор *Плaмeн* (тарикат)
Публикувано18.01.08 08:57



С 30/30 няма да можеш да караш по мозайката.
Аз иначе отдавна да ти бях обяснил всичко както си му е реда,но се съмнявах че ще ме разбереш точно за особеностите при мозайката и затова решиха да си спестя обясненията.
ама като гледам-упорит си довчера може и да понапиша това-онова.



Много си харесвам работата-мога да я гледам с часове

Тема Re: Как се лепят плочки?нови [re: *Плaмeн*]  
Автор PitkoPopitkov (uchesht se)
Публикувано18.01.08 15:01



Усетих аз... особено около сифона, че плочката ляга на двата си ъгъла, а другите два са във въздуха

Ако споделиш нещо полезно, ще съм ти благодарен!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.