Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:42 25.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Няколко въпроса за къщанови  
Автор Jacket (непознат )
Публикувано16.08.07 20:06



Замислям се след време да си построя къща. И съответно имам няколко въпроса, защото не съм напълно наясно с нещата.
Достатъчни ли са 200 м2 място за една съвсем малка къща - около 100 м2. Една голяма стая, една спалня и една баня/тоалетна. Искам двора просто да има място да си прибера колата, няма да садя домати

. Изобщо възможно ли е да се закупи толкова малък парцел.
Чувал съм за някакви сглобяеми къщи (американски тип). Удачен избор ли са и струва ли си. Ако крайната цена ще излезе много по-малка от тази на обикновена къща се замислям, тъй като както предполагам виждате гоня ниска цена. Доколкото съм чел повечето фирми искат около 350 евро на м2 за строеж на къща до ключ, което никак не ме устройва . Освен това след няколко години предполагам тази цена ще е двойна, а аз до 2-3 години няма да мога да започна строеж. Освен това за колко време се вдига една такава едноетажна къщичка?
Как стоят нещата с легализацията, документ, актове, след това прекарване на ток и вода?
Струва ли си изобщо да се започне такова нещо с 30-40 000 евро (при цена около 30 евро на м2 земя)?



Тема Re: Няколко въпроса за къщанови [re: Jacket]  
Автор Xoлдън (изморен кон)
Публикувано16.08.07 20:25



Без да навлизам в подробности,но 30 000-40 000 ЕВРО е цена на панелка 40-60 квадрата в Люлин-София.
За тия пари можеш да си купиш къща с двор до декар в шоплука около София без екстри с кенеф на двора .
В общи линии при започване на строеж разходите са 2 пъти по-големи от плануваните.
Ако нямаш стабилни доходи не се захващай.С тия пари можеш да направиш 100 квадрата на груб строеж.Трябват още толкова за довършителни работи.
Минах по тоя път и не ми се захваща.В един момент зарязах обекта и го продадох.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Няколко въпроса за къщанови [re: Xoлдън]  
Автор Jacket (непознат )
Публикувано16.08.07 20:39



Неприятно... аз междувременно намерих разни проекти и се оказва, че дори 50 м2 ще ми стигнат за това, което искам.
Какво ще кажеш за това -


Цените обаче хич не са по-евтини, даже напротив...



Тема Re: Няколко въпроса за къщанови [re: Jacket]  
Автор Xoлдън (изморен кон)
Публикувано16.08.07 21:00



Това са типични еднофамилни къщи с лека конструкция и много добра топлоизолация.Много са разпространени на запад.Строят се за по-малко от месец без мръсотия,тухли,хоросан, майстори пияници и т.н.
Аз лично ,ако реша да строя бих предпочел тоя вариант.
Недостатъка е ,че не издържат на смерчове и урагани,но по нашите географски ширини такива няма.
И оттук натам е колко ще струва.Защото едно е да ти иззидат на груб строеж с неизвестни следващи разходи,а съвсем друго да си имаш къщичката за един месец и да се нанасяш.
Доста пъти на пръв поглед по-скъпото излиза по-ефтино.
Според мен проучи тоя вариант.Класическия строеж е мъка и много неизвестни пари.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Няколко въпроса за къщанови [re: Jacket]  
Авторapravisisam (Нерегистриран)
Публикувано16.08.07 23:37



Масивно сме свикнали и това ни плаши. От дърво и др. материали пак става, но още не са ни ясни технологиите и затова ни дерат здраво. Защо ли обаче на мен ми излиза сметката при така подадени разполагаеми средства. За тези пари май ако приложиш техника направи си сам /контролирай сам/ и някой свеж майстор на около 60-те ще направиш чудеса. Разбира се панове и там друго си ще трябва да минеш по "общата процедура - а бе то има усложнение, но можем да го оправим и ако дадеш 10000 ще поема лично случая". Ама не се плаши - нахално и нищо излишно не носи пред теб и може да спестиш това-онова. Ако опреш на камък - жали се до дупка дето се вика - сега идат избори, може да пробиеш и на по-ниско ниво и без да стигаш до президента. Май ще излезе сметката, но верно си е нерви.



Тема Re: Няколко въпроса за къщанови [re: Xoлдън]  
Автор Jacket (непознат )
Публикувано17.08.07 09:02



Ще го проуча. Изглежда на този етап не е много популярно това строителство и заради факта, че банките не отпускат ипотечен кредит за него. Неприятно, защото и аз не виждам друг начин за финансиране засега.



Тема Re: Няколко въпроса за къщанови [re: Jacket]  
Автор Blake (ентусиаст)
Публикувано17.08.07 09:46



Колега, малко да те открехна по въпроса със строежите, от това, което съм разбрал, докато бях на този етап.

Първо - вземаш си парцел. Някъде близо до София предполагам (щото в София вече са на нечовешки цени). Всеки парцел има 1-2 важни параметъра, а именно процент/плътност на застрояване и кинт. Първото определя колко процента от парцела може да ти е петното на постройката максимум, а второто - колко висока може да е къщата. В покрайнините на София плътността варира около 20-40%, т.е. ако искаш да имаш постройка с основа 100 кв. м. ти трябват 500 м2 парцел при 20% плътност. Кинта забравих точно как се смяташе, ама ако се разтърсиш из форумите, ше намериш инфо. Но по принцип за тези парцели в близката покрайнина на столицата обикновено разрешената височина на строежа е около 7.5 метра, или 2 етажа + покрив горе-долу. Разбира се сигурно има и изключения.

Освен тези 2 параметъра има и друго нещо - сградата ти трабва да отстои от оградата на парцела поне на 3 метра отвсякъде (освен ако не навиеш някой комшия да строите на калкан, което първо е малко тъпо, и втори - едва ли ше навиеш някой. сега си сметни например ако имаш парцел 15 х 15 метра (или 225м2), махаш по 6 метра (2х3) отвсякъде, и ти остава максимално възможно петно за строеж 9х9 или 81 квадрата. Следователно къщата ти може да бъде с основа която да е по-малкото число от двете - процента за застрояване и това второто. Имай предвид, че квардатните парцели са рядкост, и например 225 м2 могат да бъдат парцел 22.5 х 10 метра. от 10-те метра като махнеш 6, ширината на постройката ти излиза 4 метра, т.е. една стая ширина.

Ето такива подводни камъни има в тая област. Разбира се част от тях можеш да избегнеш с разни процедурни хватки и връзки, ама не знам дали си заслужава.



Тема Re: Няколко въпроса за къщанови [re: Jacket]  
Авторбaбa (Нерегистриран)
Публикувано17.08.07 10:55



Лично мнение:
Ако си се замислил сериозно - започвай да действаш.
Докато се огледаш и това "след време" взело, че минало.
Парцел от 200 кв. м. идва малко, ако има възможност гледай над 300.
За парите е относително, може и да са малко, но "след време" ще са съвсем недостатъчни. А и къщата може да е по-малко от 100 кв. м., особено за двама души.
Освен това ако обекта не се бърза и се прилага метода на строителство "направи си сам", цената става много по-приемлива.

Чети форуми, списания, та дори и учебници, оглеждай се и се ослушвай и ще се ориентираш в ситуацията. Ако няма достатъчно средства, значи ще се правят компромиси, ама да не ти пука, пак става нелошо.

И най-важното - не отлагай. Започни в първия възможен момент. Дори и да не го довършиш (най-лошия вариянт) пак ще си на печалба при продажбата - приеми, че се явяваш инвеститор, нещо като допълнителна работа.

Успех!



Тема Re: Няколко въпроса за къщанови [re: бaбa]  
АвторXитъp Пeтъp (Нерегистриран)
Публикувано17.08.07 18:24



Понеже виждам че си мераклия се наемам да ти помагам ама знай че е най-добре да се свържеш с архитект - ако искаш това дето правиш да е законно. Като начало ще ти кажа какво трябва да знаеш за имота/парцела:
-При урегулиране на поземлени имоти за ниско жилищно застрояване, свободно или свързано в два имота, се спазват следните размери:
1. в градовете - най-малко 14 м лице и 300 кв. м повърхност;
2. в курортните населени места и в курортните зони на населените места - най-малко 16 м лице и 500 кв. м повърхност;
3. във вилните зони - най-малко 18 м лице и 600 кв. м повърхност;
4. в селата или частите от тях с преобладаващ равнинен терен - най-малко 16 м лице и 500 кв. м повърхност, а при специфични теренни и стопански условия, както и на главни улици - най-малко 14 м лице и 300 кв. м повърхност;
5. в селата или частите от тях с преобладаващ стръмен терен - най-малко 12 м лице и 250 кв. м повърхност. Всичко това е по закон.
Ако искаш да продължа с напътствията кажи. Архитект съм и знам какво пиша.



Тема Re: Няколко въпроса за къщанови [re: Xитъp Пeтъp]  
Автор ha!Модератор (Непознат)
Публикувано17.08.07 18:53



1. в градовете - най-малко 14 м лице и 300 кв. м повърхност;

верно ли???

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.