Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:23 02.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема кюнци с водна риза?  
Автор hr_georgiev (непознат )
Публикувано20.02.07 00:22



Имам локално парно с котел който е в гаража. При първоначално разгаряне тем. на кюнците достига до 150 градуса. Решил съм да "уловя" тези градуси като сложа кюнци с водна риза и водата я вкарам пак в системата.
Какво ще кажете за идеята?



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: hr_georgiev]  
Автор BlueMorningBlueDay (Дивомер)
Публикувано20.02.07 08:25



По-добре си изолирай кюнците да не ти се губи излишната топлина.




Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: BlueMorningBlueDay]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано20.02.07 08:32



... докато стигне до комина.

Ваклин Христов
Автомобилна диагностика ЕООД
П.К. 79
3320 Козлодуй
България


Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: hr_georgiev]  
Авторgargamel (Нерегистриран)
Публикувано20.02.07 08:49



Идеята е добра но имай в предвид че пушека се "движи" от разликата в температурите долу и горе в комина ако много охладиш изгорелите газове комина няма да "дърпа" и може да се наложи или да махаш системата или да я усложняваш с турбина дето да принудителни да бута пушека , но пък много ще се цапа трябва да я чистиш и. н. Другия вариант е "При първоначално разгаряне" това нещо да го правиш по-спокойно а не с яка газ пак ще загрее но по-бавно и по икономично.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: hr_georgiev]  
АвторWindows Пий нa Ekc (Нерегистриран)
Публикувано20.02.07 14:35



Трябва да си на ясно, за какво ше използваш уловените калории топлина. Но мислиш в правилната посока. "Това е точно начинът по този!" както се изразява един познат майстор. Ще стане, но наистина трябва да не преохлаждаш газовете, щото лошо ще дърпа, а може и конденз да получи.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: Windows Пий нa Ekc]  
Авторqwerty (Нерегистриран)
Публикувано20.02.07 16:24



не е съвсем правилна посоката освен ако не се вземат мерки за принудително извеждане на пушека чрез 'изсмукване" с вентилатор. Но в такъв случай ще се улавя много малка част от калориите и не знам има ли смисъл от цялото упражнение



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: qwerty]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано20.02.07 16:38



Задължително вентилатор ще ти трябва, идеята не е лоша но по добре не прекалявай с размерите на водната риза, тя може да ти играе роля на подгряване, на водата. Включи е към същинската водна риза.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: Djasta-Prasta]  
Автор hr_georgiev (непознат )
Публикувано20.02.07 20:03



Идеята ми е точно такава: водата от котела минава през кюнците и след това се качва у дома да ме стопли. Не мога да не давам ряз първоначално на котела защото като се пребера от работа у дома е студено а на мен не ми се седи на студено, да не говорим за жената и детето. Това с изгорелите газове нещо не ми е ясно. Нали по същият начин се загряват бойлерите на дърва?



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: hr_georgiev]  
Авторdad (Нерегистриран)
Публикувано22.02.07 11:07



Ще получиш конденз в кюнците !
Помисли върху варианта въздушна риза !



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: dad]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано22.02.07 13:02



И това е идея и то добра. Имаш 2 варианта чрез вентилатор да го подаваш към топлообменник и отново да го връщаш, а другия да го подаваш към помещенията.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: Djasta-Prasta]  
Авторqwerty (Нерегистриран)
Публикувано22.02.07 14:06



Не мога да си представя каква ще е тази инсталация която хем да поема топлината от кюнците, хем да осигури добра конвекция за да излиза пушека, хем да позволява лесно чистене на кюнците - саждите все пак трябва да се чистят от време на време. Ако аз ще го правя първо ще е някъде експериментално а не направо в къщи.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: qwerty]  
АвторWindows Пий нa Ekc (Нерегистриран)
Публикувано23.02.07 16:18



Така като чета и ми се струва, че трябва първо да се подобри изолацията на дома, а после да се стреми да улови и последната възможна топлинка от кюнеца. Но да инат основните тръби през тази водна риза май не е много удачно... От там може да се направи отделен кръг за нещо като бойлер или отопление на мазе.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: Windows Пий нa Ekc]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано23.02.07 16:37



Може да се направи, само малко трябва да се помисли.

Но като цяло по просто за обслужване ще е ако се направи внори кожух около кюнците, самите кюнци да са оребрени от външната среда и да се обдухват. Ако се окаже че тягата се е намалила да се сложи вентилатор да дърпа димните газове.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: hr_georgiev]  
Авторtony (Нерегистриран)
Публикувано23.02.07 16:55



Имам такава система от никел-хром, използвам я за битова вода около 100 литра е - вързана към ВиК мрежата. Нямам проблем с тягата на комина .За около 2 часа се загрява до около 60-70 градуса.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: tony]  
Авторrest (Нерегистриран)
Публикувано24.02.07 09:18



Много важна подробност - "Никел-хром". При охлаждането на кюнците е много вероятно по тях да се появи конденз, в който да се разтворят серните и азотните окиси от дима. В резултат ще се получи киселина, серниста, сярна, азотна...и с кюнците е свършено за отрицателно време...освен ако не са от киселинно-устойчив материал.
Идеята за въздушна риза е по-добра, според мен. Още повече, че се касае за улавяне на топлината при първоначалното пускане на котела "на форсаж". Въздушната система има по-малка инертност от водната и това ще спомогне за по-бързо затопляне на помещенията в първоначалният момент. В последствие, когато котелът заработи в нормален режим и димните газове намалеят и станат по-студени "турбото" може да се изключи. Към този момент водата в системата вече ще е загряла и ще топли стаите.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: tony]  
АвторWindows Пий нa Ekc (Нерегистриран)
Публикувано24.02.07 16:22



Значи купува се един бойлер пригоден за твърдо горива, обаче без горивната камера. Качва се на стойка или се монтира над котела и кюнците се махат! Димните газове ще минават през вътрешната тръба или ще обтичат кожуха на бойлера в зависимост от това как е произведен и готово. Горе и долу ще се ползват готови кривки за изхода на котели и входа за комина. Връзва се с ВиК и има топла вода. Това трябва да се обмисли, но не прекалено дълго и след това да се реализира ;)



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: rest]  
Авторdad (Нерегистриран)
Публикувано26.02.07 09:46



Незнам какъв вид киселина се получава но миризмата е ужасна!



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: hr_georgiev]  
Авторivva (Нерегистриран)
Публикувано03.03.07 12:15



Нашето локалално парно точно с такъв модел кюнци работи от 3 год. насам ,няма конденэ и не пуши,просто улавяме първата топлина при запалване на печката.Ефекта е бързо затопляне на помещенията с радиаторите !





Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: ivva]  
Авторcaлaмa (Нерегистриран)
Публикувано03.03.07 15:14



Смята се, че отоплението на твърдо гориво е с един от най-ниските проценти на ефективност....мисля че около повече от 30 - 40 % от отделената енергия си излизат през комина под формата на горещи газове , така че идеята ти е много добра но за съжаление е трудоемка за изпълнение.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: hr_georgiev]  
Авторxxx.bg (Нерегистриран)
Публикувано03.03.07 20:26



Е това е от мене.

Знай че за да имаш пълен ефект трябва да направиш топлообменник с поне 8 кв.м. разгърната площ.

Какво ще ти помогне един кюнец? Само ще си мислиш че си направил нещо което е алабалистика. Представиси този комин от ф-180 дебелостенна тръба още една с диаметър ф-220 пак дебелостенна застопоряване между двете тръби през 20 см. Хаиде сметни колко трябва да бъде висок тоя топлообменник за да получиш /8 квадрата. Ебати комина а?

Приготви си и промишлен тип вентилатор за измукване на изгорелите газове. Защото не можеш да го хакнеш на котела отпред.
Трябва да е непосредствено след топлообменника или на покрива отгоре.

Ака наистина имаш интерес и си от софия ще ти покажа такова чудо но да знаеш че и сам да си го направиш ефекта е уникален но кинтите който ти трябват са много повече от това което си мислиш.

Ето ти телефонна на който да ме намериш-0899507588

Само не ме карай да ти качвам литература в нета защото това са близо 2000 страници кошмарни формули и изчисления.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: xxx.bg]  
Автор dark-light (непознат )
Публикувано16.09.09 00:33



Много живо ме интересува кюнец с водна риза или кожухотръбен топлообменник как се изчислява площ, обем, температура,просвет на комина(кюнеца) Ф80,110,130,150,200 или преход за ускоряване намаляване скороста на дима. Разбирам, сте наясно с материята много моля за малко помощ.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: hr_georgiev]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано16.09.09 12:18



Идеята ти е отлична:) Ето ние как го изпълнихме - преди 3 г. купихме доста голяма къща до София в Дефилето - в мазето или по-точно в котелното имаше чугунен руски котел на въглища и дърва към парната система от радиатори и лири. От котела имаше приспособено едно нещо, май серпентина му викат за един огромен бойлер, който лятото работеше на електричество. Изкарахме един сезон - котела се палеше в петък и гореше до неделя и се оказа, че руснаците когато са го проектирали не са имали и идея що е това енергийна ефективност. 40 кг. въглища на денонощие! Като не броим дървата. Бойлерът осигуряваше вода, но когато загряваше на електричество направо бе като ламя!

Мъжкото присъствие вкъщи ги заболя кръста от тичане с кофите въглища и чистенето на котела.
Та, да си дойдем на думата. Когато гореше котела образуваше една гадна черна течност, която се чистеше изключително трудно. Парнаджията заяви, че това било от некачествените въглища - сменихме ги и донбаски и не знам още какви пробвахме и все това се образуваше. Започнахме да мислим за нов котел. Докато обикалях из магазините за парно и прочие хубавини един от продавачите ме светна като копърка с тесла, а именно: гадната черна течност се образува в резултат от конденза и ме посъветва да си изолираме хубаво комина. Това ми даде идея, както следва:

В уикенда след като получих тоя съвет преместихме котела на възможно най-голяма дистанция от комина - имам предвид зидания комин, за който бе вързан чрез около 1 м. кюнец и извикахме "парнаджия" - свекър ми:) Той направи следните неща по моя идея. Техническата част я оставих на него:
- сложи нов кюнец от котела до зидания комин. Кюнецът, всъщност някаква тръба от магазина за ВиК бе сложен да минава през стария бойлер, който бе вързан преди това към котела. На негово място бе вързан нов енергоспестяващ бойлер.
- поигра си нещо с помпата за парното.
- фибран около стария бойлер и отгоре фолио.
Цялото нещо струваше, както следва баница, скара и бира за "парнаджията" - около 8 лева тогава, около 200 лева за тръбата, фибрана, разните джуфки и прочие неща за модификация на инсталацията, 600 лева за нов бойлер, 800 лева за соларни панели и джуфки до новия бойлер.



Резултат:
- около 15 до 20 кг. въглища на денонощие за отопление.
- радиаторите загряват бързо - преди това, за да се загрее инсталацията да може да се стои без яке вътре - говоря за декември - трябваха около 1,5-2 часа. Сега загрява за около 20-30 минути.
- топлата вода е практически неизчерпаема.
- няма я гадната черна течност и се чисти значително по-бързо и лесно - поне според думите на мъжкото присъствие.
- сметката за електричество вече е с около 50 % по-ниска.

Сега цените на соларните красоти намаляха значително така, че ако се решиш да инвестираш в тях едва ли ще се бръкнеш над 1000 лева.



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: hr_georgiev]  
Автор koza42 (непознат )
Публикувано17.09.09 13:01



а за какво използваш клапата на на входа към кюнците от котела?



Тема Re: кюнци с водна риза?нови [re: xxx.bg]  
Автор Filomatis (коджа гарос)
Публикувано17.09.09 21:22



"Само не ме карай да ти качвам литература в нета защото това са близо 2000 страници кошмарни формули и изчисления."

Личи, че са кошмарни ,много лошо са ти се отразили,направо ти се е спекъл мозъка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.