Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:27 26.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Къща от стиропор за 30 дни?  
АвторCтиpoпopчo (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 11:33




Новата технология се внедрява за първи път в България.

Стиропорът не позволява образуване на мухъл, гарантира еднаква температура навсякъде в къщата и скъсява периода на строителство с 5-6 месеца.

Семейство Слинг се решава да вдигне такава къща, тъй като познава предимствата на строителството със стиропор от Норвегия, съобщава БНТ.

В Скандинавските страни и Северна Америка над 80% от жилищата са изградени по тази технология. Готовите елементи са в най-различни форми, което позволява изпълнение и на най-смелите архитектурни хрумвания.

"Никаква опасност няма да се срути, защото тези елементи първо се свързват както играта на децата "Лего" и след това се запълват с бетон", поясни инж. Васил Рудев.

Стиропорът, от който са направени кофражите, не позволява на бетона да замръзне. Така се пестяло до 70 на сто от разходите за отопление и охлаждане.

Майстори от Търговище, които за първи път са изправени пред новото предизвикателство, се шегуват: "Пееш и строиш".

"Еднофамилна, едноетажна къща от порядъка на около 120-150 квадратни метра в рамките на 45 дни в завършен вид може да бъде предадена", поясни строителният предприемач Михаил Марков.

Вече има работен проект за такова високотехнологично строителството на 6-етажна сграда в София. Очаква се скоро в България да бъде внедрена и поточна линия за производство на стиропорни плочи.





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтиpoпopчo]  
АвторMaйcтop (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 17:35



Не е чак толкова нова технологията. Преди десетина години старозагорска фирма я показваше на пловдивския панаир. След това съм я виждал и на други изложения. Но щом досега няма широко приложение, сигурно има недостатъци, за които не споменават в рекламите.



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Maйcтop]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 19:40



Това нещо май се пали, а?





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Maйcтop]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано16.10.06 19:41



Недостатъка е ,че след няколко години стиропора просто се изпарява и остават кухини.В първоначално състояние той е на гранули.След загряване ,те отделят някакъв газ,който ги напомпва.С годините изпускат и се смачкват като стара автомобилна гума.


Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Xoлдън]  
Автор V.Grig (антиМОНАРХИСТ)
Публикувано16.10.06 20:25



Нещо не мога да захапя - тез доколкото разбирам заменят кофражните платна (или както там се казва онова дето прави формата на бетона, с профили от стиропор ... и кое прави строителството по-бързо?

Да не говорим че пишещия статията очевидно въобще не е наясно ... 80% от къщите в САЩ може и да не са масивни но не са и стиропор а т.нар. сглобяеми къщи, където има значителна разлика в технологията





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: V.Grig]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 20:58



To kakto varvi i ot velpape 6te po4nat da gi pravjat samo da ima bodfali da se navijat da jivejat vatre.
Da vi kaja istinata prijateli.
Tozi s postinga e ot Ruse i v ruse vsi4ki go znajat kato ..........
Zanimava se i s namirane na rabota na balaci za italija!
Taka 4e vsi4ki ni hvanaha na balaci da mu 4etem 6turotiite





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Timo]  
АвторCтиpoпopчo (Нерегистриран)
Публикувано17.10.06 10:05



Здравей, от Бургас съм и нямам никакво отношение към тази технология и към строителството изобщо. Пуснах постинга, защото ми направи впечатление статията в news-а и исках да я споделя с вас, пък току-виж някой каже че е евтино и качествено. Е, оказва се може би че не е. Поздрави от Морето.



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтиpoпopчo]  
Авторbergen (Нерегистриран)
Публикувано30.10.06 23:15



Здравей Стиропорчо
Това дето си го пуснал с добра идея ама да ти кажа нещо.Аз живея в Норвегия 5 години и нито веднъж не съм видял такова строителство а тука се строи много в момента.Това са поредните глупости на някого който иска да зарибява използвайки за примери страни не толкова познати в БГ.Та мисълта ми беше не
се връзвай на такива неща и хубаво правиш че ги пускаш в нета за проверка





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: bergen]  
Авторбeз мaйтaп (Нерегистриран)
Публикувано31.10.06 03:08



...в нашия вила/ет един руснак строи точно по тази технология и то не къща, ами хотелче, за сега на два етажа. Панелите от стиропор внасял от Чехия. Разгледах ги отблизо, в самите панели от стиропор по цялата им дължина има отвори. След сглобката на стените в отворите се поставя армировка и залива с бетон, т.е. оформят се железобетонни колони - без да се ползва кофраж. После се залива плочата по традиционния метод. Дефакто се получава една конструкция от железобетонни плочи и колони, като пространството между колоните е запълнено със стиропор. Предполагам, че стените се шпакловат както при външните изолации, но за сега е само по стиропор и ми се струва, че така ще презимува. Като гледам, много не бърза с строителството- работи бавно-славно и от дъжд на вятър





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: бeз мaйтaп]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано31.10.06 08:26



Е и какво ... спестяваш времето за поставяне и най-вече сваляне на кофражните платна, но за сметка на това оскъпяваш строителството със стиропора, като за капак говорим за повече или по-малко вътрешни за сградата конструкции, което значи че не пестиш и от изолацията ...

каква е идеята на тази изгъзица тогава?

Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!


Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтиpoпopчo]  
Автор ha!Модератор (минаващ)
Публикувано31.10.06 14:30



http://www.gorichka.bg/index.php?p=10&id=20&SS_DIAGONALI=20414c4893616abe6c8ecb60d0fb8c66

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: ha!]  
Автор *Плaмeн* (тарикат)
Публикувано31.10.06 15:37



Вярно откачиха тея хора



Камилата може да работи една седмица без да пие.Аз мога точно обратното

Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: *Плaмeн*]  
АвторCaм (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 12:39



Здрасти
Видях тази статия в дир.бг когато я пуснаха.
Мнението ми.
Аз съм в Испания от години, тук такова нещо няма.
Мисля пак е някаква игра на някого. Иначе нямям нищо против алтернативите в строителството, все пак търсенето е в основата на развитието.
Менте някакво ще да е.
поздрав



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Caм]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано03.11.06 16:44



хората строят екологични къщи, тук блъскай химия, това като се пални и като факла ще е. Забравихте вие за кирпичените тухли.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: V.Grig]  
Авторбeз мaйтaп (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 21:03




..ако в изгъзиците има идеи, то със сигурност Дядо Коледа е хермафродит




Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Djasta-Prasta]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано04.01.07 01:50



ICF-технологията е страхотна! Вижте

сайт подробно и навярно ще си промените мнението...



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Helper©]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано04.01.07 11:16



Е хайде сега да кажеш и кое точно е супер страхотията на тази конкретна технология, защото аз продължавам да не виждам смисъла й особено в балканските реалности на евтина работна ръка ... това което виждам аз в случая и отчасти съм писал по-горе:

1. евентуално спестява време от монтаж и демонтаж на кофтажа - работната ръка в местните условия е сравнително евтира, а и демонтажа не отнама толкова време. Пести средства от наемане / закупуване на кофраж и дървен материал.

2. пести се време за поставяне на топлоизолация. - стиропора обаче не е най-доброто решение за изолация. Особено вътрешна. Освен това при наличие на добра външна изолация, вътрешната е излишна. Въпросния стиропор обаче е около 5 см съдейки по снимките, което пък си е недостатъчно. Тоест трябва допълнителни слоеве изолационен материал преди да се положи замазката или каквото там е решението за фасадата ...

Та кое е страхотията?

На същия принцип тук някъде някой беше дал линкове към технология за строителство от балирана слама ... страхотия си е

(според гледната точка) - например:

-получаваш дебела половин метър стена
-същата стена е добра топлоизолация
-почти негоримо е или и да се запали казват че се гасяло само
-дома ти е екологичен
-финансово погледнато ще е в пъти по евтин от бетона и желязото

Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!

Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: V.Grig]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано04.01.07 11:25



На тоя свят има ОЧЕВИДНИ неща, драги ми V.Grig. Някои дори ги наричат ОЧЕВАДНИ. В случая страхотията е самата технология - всичко останало са вторични плюсове. Искаш да те убеждавам? Е как да те убедя че слънцето е полезно бе братко...



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Helper©]  
Автор Genesis (да ме знаете)
Публикувано05.01.07 16:21



На теб не са ли ти чели приказката за трите прасенца, за да знаеш от малък че това са пълни измишьотени.



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Genesis]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано05.01.07 16:37



ти пък вземи и погледни за какво иде реч

пак за железобетон иде реч - споко

Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!

Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: V.Grig]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано05.01.07 16:46



И басейни се правят по подобна технология без кофражна или там както исакте е наричайте, само че се използват пластмаси отговарящи за външни условия.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Djasta-Prasta]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано05.01.07 17:50



кви пластмаси са те подгонили бре братчед



Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!

Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтиpoпopчo]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано06.01.07 05:15



Тц, тц, тц...

От тая Европа нищо хубаво няма да вземем както изглежда.
Бързото строителство очевидно е доста заразна работа. Днес в Америка, утре в някои части на Европа, а вдругиден и къде Българско..

Трябва някой ден да ви направя снимка на американска къща в строеж

- лесно става, бързо се строи, скъпо струва, но за сметка на това имаш огромни разходи за отопление и охлаждане... и като обявят, че някой ураган скоро аха-аха ще мине и хоп - магистралите пълни с коли, бензин няма, автоматиците изпаткали.

Сериозно, ако има желаещи да видят абсурда на американското жилищно строителство - свиркайте.



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор ha!Модератор (пристрастен)
Публикувано06.01.07 09:21



не се стискай, пускай картинките
оптимиста преди години бе пуснал една серия, ама те отдавна неактивни
аз имам въпросче, не към теб, към всичките - някой някога лял ли е бетон?някой някога кофраж правил ли е? ....

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтиpoпopчo]  
АвторBили (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 10:40



........а там - един мармот завива шоколада в станиол !..................



Тема Относно технологиятанови [re: Helper©]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 12:00



Първо сам се сетих за нещо подобно, после се разрових и видях, че има вече такова нещо. Първноначално бях много ентусиазиран, но после замисляйки се, и спомняйки си трудностите около наливането на бетон ще ти изложа няколко проблема.

1) Цената на тези тухли в БГ е около 50лв на кв. м. а дебелината е 12см
2) Като се редят имат нужда от подпори, за да не се изкриви стената, или да се разлее бетона от налягането, а тези подпори струват пари много
3) Бетон трудно се налива и трудно се бърка. Ако си го докараш с бетоновоз и го излееш наведнъж трябва да го укрепиш със скъпоструващи подпори (виж 2)
4) Поради наличието на вътрешна изолация, не може да се затопли термалната маса (бетона) и да се получи ефекта на акумулиращата печка. Но пък е удобно за къщи, които се посещават рядко и трябва да се затоплят бързо.
5) Трябва да слагаш пожарообезопасително покритие от вътрешната страна.

Да направим простата сметка:
1) 50лв кв. м. стиропорните тухли.
2) Бетон при 15 см стена около 11лв кв. м. при цена 70лв на кубик
3) Подпори - да речем 4 лв кв. м. - тук не съм запознат дали е толкова
5) Арматура Ф6 по 0.5лв м. през 20 см прави 6лв. кв. м.
6) Външна и вътрешна шпакловка - около 10лв на кв. м. заедно с мрежата, да не говорим, че шпакловането е трудоемка работа.

Значи общо прави грубо казано 85лв кв. м.

Ето едно друго предложение с двойна стена:
1) Вътрешна стена от тухли четворки обърнати - 16 бр. х 60 ст = 10лв кв. м.
2) Гипсокартон без металните части, направо залепен за стената - 3лв кв. м.
3) Външна стена от единични тухли за красота - 123 бр. х 0.28 = 34лв кв. м.
4) По средата минерална вата - 50см дебелина - 10х5смх2лв - 20лв. кв. м.

Вторият вариант излезе около 70лв кв. м. с 50 (петдесет) см. изолация = пасивна къща за по-ниска цена, ефект на акумулираща печка, липса на шпакловки и най-важното - можеш да си го направиш сам и то не по-бавно.

Според мен тази технология със стиропорените тухли е добра, но е главно за средно големи офиси или къщи строени от големи строителни фирми с много възможности.



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано06.01.07 12:17





По традиция много ме кефят подобни мнения :) Ти от кои фенове си? На яката тухла четворка или на железобетона

Що ли ми се струва че този разговор вече сме го водили.

- "лесно става": това не е ли преимущество?
- "бързо се строи": още едно преимущество, че защо да чакаш 12 месеца дюлгерите да бъркат киреч и да леят бетон като можеш да се нанесеш в напълно готовата си къщичка след месец или 3 месеца ...
- "скъпо струва" - за технологиите ли си говорим или за стандарта на живот ... сигурен съм че в сомалия същата къщурка ще струва 10% от американската й цена
- "разходи за отопление и охлаждане": ми то това си зависи от теб ... очевидно ако си във Флорида, няма да мацнеш 50 см минерална вата за изолация на стената, а при ниски цени на енергията на кой му пука
- а за урагана ... имаш свобода на избора - в Аляска примерно не съм чувал да минават урагани

Сега един въпрос към всички - ако не дай си боже по нашенско духне вятър със сила на ураган или торнадо, колко от местното монолитно строителство ще остане цяло, без да броим железобетонните бункери?

Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!

Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: V.Grig]  
Автор Genesis (да ме знаете)
Публикувано06.01.07 13:16



Хората са казали за бързата работа... дреме му на майстора, горко им на собствениците после. Ни съм фен на железобетона ни на четворката. Фен съм на това, което се е доказало, а най-добрия показател е времето. Великите неща са измислени много отдавна. Те едно време са били малоумни, че са строили само от камък, а!





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Genesis]  
Автор ha!Модератор (пристрастен)
Публикувано06.01.07 14:06



тухлата е по-добра от камъка
доводи необходими ли са?

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: ha!]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано06.01.07 17:19



Уважавам мненията на всички, но почти съм сигурен че сред пишещите няма хора от строителния бранш. Понеже повече от 20 години си вадя хляба с проектиране ще си позволя малко повече пояснения:
-разбира се че всяка технология има плюсове и минуси; в противен случай нямаше да има това разнообразие от строителни материали и технологии;
-в случая не е редно да говорим за прост "стиропор" а за топлоизолационен материал със значително повишена якост;
-използваният стоманобетон прави конструкцията възможно една от най-здравите, дълговечни и СЕИЗМИЧНОУСТОЙЧИВИ;
-оставащият кофраж тушира основния недостатък на стоманобетона - лошата му топло- и звукоизолация;
-монтажната технология на кофражни блокчета тип "Лего" съкращава в пъти сроковете за изпълнение без ни най-малко това да се отразява на качеството;
-простотата на работа означава нещо супер важно: работниците могат да са с ниска квалификация, без да минават скъпи курсове на обучение или пък да имат дългогодишен стаж;
-технологията е супер удобна за монтажа на инсталацийте - електро и ВиК;
-технологията е изключително удобна за изпълнението на хоризонталните конструктивни елементи - етажните плочи с един недостатък - дебелината им е по-голяма от традиционно използваните у нас;
-важно е да се знае че оставащия кофраж не е финишен слой!
-стоманобетона е най-добрия материал в противопожарно отношение;
От казаното следват два много важни извода: съкращават се сроковете за строителство и цената относително е по-ниска от традиционното строителство.
Това е в общи линии. Дано съм останал разбран; иначе всеки има право на собствено мнение - дори и да е непрофесионално, порочно и непрактично.

Редактирано от Helper© на 06.01.07 17:20.



Тема та, да продължим..нови [re: V.Grig]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано06.01.07 17:48



Лесното винаги е лесно и като такова е задължително преимущество. Имаше виц по темата...

какво можеш да правиш?
Как какво? Мога да копам..
Друго?
Е па моа и да не копам



Бързо строителство - разбира се, че е по-добре да се нанесеш за 1-3 месеца, отколкото да чакаш да ти построят кооперацията 1-2 години. Няма спор.

Скъпо струва - да, струва скъпо защото стандартът е относително висок в зоната, където понастоящем живея. Но има и нещо друго - същите къщи се строят и за истинската средна класа - хора с доходи над 200.000 долара годишно. Изводите ги оставям за теб.

А иначе най-най-богатите строят с тухли и киреч, за да не им се налага да задръстват магистралите в случай на бедствие. Само да вметна - къща с керемиди е изключителна рядкост за Тексас.

Отопление и охлаждане - да построиш такава палатка в Аляска е тъпо. Не може да я стоплиш. Със сигурност охлаждане няма да ти се наложи. На другия американски полюс - Флорида и Тексас отопление и охлаждане със сигурност ще ти се наложат. Как си с Географията? Помниш ли, защо в Сахара през деня е адска жега, а вечерта температурите спадат до 1-2 по Целзий? Повярвай ми, доста често такова е положението и тук. През деня 30 градуса, а вечер 3-4. Няма как да не пуснеш печката поне за малко. И енергията, приятел, не е никак евтина тук. Не знам кой те е излъгал, но точно преди няколко дена един приятел от Далас ми се оплакваше колко долара плащал за охлаждане през лятото на 2006-та... В продължение на 2 месеца не е изключвал климатика и сметките му за ток били по 400 долара

Говорим все пак за къщи. За апартаментските комплекси е друго. Там много често всички сметки са включени в наема.. и тогава наистина следва да си го преметнеш от единия крачол в длугия.

За българския ураган - много сгради ще издържат колкото и да не ти се вярва. Дори и днешното калпаво монолитно строителство е 10 класи над американското гражданско такова. Неслучайно богаташите се трепят за панелни и монолитни апартаменти в центъра на Хюстън

Хайде, жив и здрав. И да се обзаложим, че единственото нещо, което ще загубя от вилата си в Пловдивско при ураган не знам си коя степен, ще бъдат само керемидите и улуците



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: ha!]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано06.01.07 17:51



какво по-точон искаш да правиш?

правил съм някои дребни кофражи, бутобетон съм лял преди години.. за какво става дума?



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор ha!Модератор (пристрастен)
Публикувано06.01.07 19:45



аааа мерси точно сега нищо не ща да строя акогато то ще е кирпичесто
писах го щото специалистът още не ме бе светнал че онова бялото на картинките не е стиропор от 2 лева квадрата
обаче сега ми изникна въпрос - водата от тоя бетон кога и къде си отива? не се пъна ма не виждам нанасяне три месеца след първа копка

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: ha!]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано07.01.07 01:51



Па де да я знам къде отива


Бетонна плоча като се налее задължително в продължение на определено време се полива с вода - майсторите казват, че бетонът ожаднявал Отделно още не знам си колко набирал якост (по спомен няколко години)

Ама и въпроси задаваш..



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор BobyB (новак)
Публикувано07.01.07 02:13



Мисля че 80 години набираше якост


Иначе съм абсолютно съгласен със разсъжденията ти за американските картонени къщи. Всеки живял известно време в такава и отбиращ малко от строителни технологии и материали ще го потвърди.



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: BobyB]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано07.01.07 04:17



По-долу един другар се беше изказал. Не знам дали е научно или не - няма да споря. Всичко верно доста систематизиро беше, но не смятам, че човек трябва да бъдет строителен инженер, за да прецени кое е добро и кое лошо.

По тази логика, ако се допитаме до генните инженери ще излезе, че трябва да харесваме точно определен тип жени/мъже с определен цвят коса, очи, ръст и пр. Защото това пък от своя страна определя много неща - устойчивост на вируси, склонност към психични болести и пр. Едва ли харесваме някого само защото гена му е здрав, нали?



Ама задълбах....

Но определено ще се озъртам за някоя къща в строеж. Наистина е много смешно. Стотици наредени клечки в последствие се облицоват с гипсокартон.. малко тухли единички на фасадата за красота.. А що колеги изпопадаха от атика (подпокривното пространство) в холовете и спалните на клиентите.. хихи, не е истина просто

Отговарям на V.Grid - харесвам всяко строителство, което е неподвластно на времето поне 30-40 години. Тук термитите братче изяждат къщата и на 3-тата година започваш ремонтите. Я си пропаднал от атика в хола.. я си се облегнал на нещо и ръката ти е хлътнала.. или пък някой ти сложил сателитна чиния на покрива и започнало да ти тече.. всичко тук се прави с мисълта бързо да свърши и максимално много хора да бъдат заети, а други да печелят милиони..Може да звучи абсурдно, но това е самата истина.



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: V.Grig]  
Автор Blake (минаващ)
Публикувано08.01.07 15:50



И кво викаш за яките хамерикански къщурки?





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Blake]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано08.01.07 22:18



Ебаси и тъпите американци, те всичките им къщурки такива май ...



Тюх ма те и тукашните май същите



Един пешеходец загина, а шестима бяха ранени при тежка катастрофа в столичния квартал Княжево. Камион, натоварен с чакъл и пясък, прелетя през цялото платно, помете седем автомобила и един микробус, изкърти стълб на уличното осветление и се вряза в две къщи на отсрещния тротоар. Една от сградите е напълно разрушена.


Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!

Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Cтиpoпopчo]  
Авторcвoбoдeнзидap (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 02:05



стига глупости а?





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Blake]  
Авторcвoбoдeнзидap (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 02:07



ти си луд ве пич,... от де тес фотоси а?





Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: V.Grig]  
Автор Blake (минаващ)
Публикувано09.01.07 10:23



Говорим за къщи от 40-те и 50-те години, нали правиш разлика (за Княжево). Моята снимка по-горе е с бая по-нови постройки. И въобще, не виждам какво се опитваш да кажеш - че една мукавяна къща с дървени греди тук-таме е ЗДРАВА? Не мога да се съглася...



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: Blake]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано09.01.07 12:29



Пак да повторя, всичко зависи от критерия за здравина.

Ако твоя критерий за здравина е стена от около 60 см железобетон способна да издържи на природните стихии 10000 години и евентуално ядрен взрив на 1500 метра разстояние ... ми всеки си има вкусовете.

Лично аз живея в къща построена около 1920-та, и етажа на който живея е изпълнен именно "с дървени греди тук-таме", летва върху гредите и замазка върху летвата, дюшеме и каратаван. Очевидно въпросната паянтова конструкция е устояла на стихиите приблизително 100 години и единствените проблеми които са се появили не се дължат на конструкцията, а на липсата на достатъчно добра поддръжка.

Е по моите критерии 100 години живот е достатъчно за което и да е нормално жилище. Но ако ти възнамеряваш да живееш около 1000 години, то наистина железобетона е твоето решение.

Айде стига че оспамихме темата с ненужен спор "за и против дървените къщи"



Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!

Тема аз се съмнявам обаче..нови [re: V.Grig]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано10.01.07 01:41



при един малко по-силен удар в стената.. да направиш дупка!

Разбира се, че критериите за здравина на всички са различни, но все си мисля, че американското строителство не отговаря на абсолютно никакви критерии

Само дето претенциите са им големи.

Но едно не мога да отрека - когато искаш да пускаш кабели, няма нищо по-хубаво от американска стена.



Тема Re: Къща от стиропор за 30 дни?нови [re: cвoбoдeнзидap]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано10.01.07 07:31



Мисля, че спора който се развихри най-малко е подходящ за клуб "Направи си сам". Без да съм пристрастен ще се опитам да обобщя:
-американското строителство е ПРАКТИЧНО. Поради тази причина е многообразно - сгради с лека сглобяема конструкция, масивни, монолитни, сглобяеми, уникални, небостъргачи; има всичко. Факт е, че почти всички световни имена в архитектурата са от САЩ, факт е, че почти всички модни тенденции в строителството са пак от там, факт е, че повечето нови строителни технологии и материали са американски. Тези факти се знаят от всеки професионалист.
Мисля, че е излишно да се води подобен спор.



Тема обещаните снимкинови [re: Helper©]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано11.01.07 00:34







Защо спорът да не е за този клуб? За кой е по-подходящ? Може би за клуб "Недвижими имоти".. ако има такъв. Съвсем сериозно питам.

За явлението Америка наистина много може да се говори. Както вече казах по-горе, да строиш такава къща е моментно практично в краткосрочен план, не много практично в средносрочен и убийствено непрактично в дългосрочен.

Като си счупиш стената, ремонта се прави лесно и бързо. Друг е въпросът, че не е никак евтино.

В България рядко можеш да си счупиш стената. Не и стена от масовото строителство.

Снимките ги направих съвсем скоро - къщата е от днес. Атика е от преди няколко дена. Мисля, че са доста показателни и много представителни - вероятно 95% от цялото гражданско строителство е такова.



Тема Re: обещаните снимкинови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано11.01.07 08:14



Написах, че спорът е излишен по две причини: защото ставаше дума за практична технология за изграждане на стоманобетонна къща и защото има форуми където са представени повече строителни специалисти - като клуб архитектура например.
Що се отнася до примерите, които давате, то тези къщи са адски прагматични, защото са предназначени основно за отдаване под наем, кратковременно обитаване от хора с не особено висок социален статус, които често сменят местопребиваването си. Факт е, че в България фирми предлагащи сглобяеми дървени къщи никнат като гъби, при все че в България хората не са толкова мобилни и водят много по-заседнал живот от хората в Америка. Такива къщи се строят бързо, относително евтини са, градят се от екологични и рециклиращи се материали и лесно се премахват когато се наложи (а винаги се налага един ден...) Според мен важно е на строителния пазар да има разнообразно предлагане и всеки да има възможност да избира според собствените си критерии и възможности.



Тема Re: обещаните снимкинови [re: Helper©]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано11.01.07 08:50



Не е вярно, че този тип строителство е само за хора с не особено висок социален статус. Виждал съм къщи в Лас Вегас в строеж на милионери, дори на милиардера Пиер Омидиар (основател на Ибей, 10 милиарда долара лично състояние...), пак са подобен тип, макар и огромни. Просто е толкова масово, че за масивно строителство изглежда са позагубили технологии и умения.



Тема Re: обещаните снимкинови [re: Helper©]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано11.01.07 17:07



Ама точно нищо не си чел от това, което писах преди по темата.
Според теб хора с доходи 200.000+ (долара) явно не са с особено висок социален доход.. предвид факта, че 40-50-60.000 долара се води много добър доход.

Нещата тук са подчинени на това - да купуваш.. и после пак да купуваш.. и пак да купуваш. Цял Китай разчита на САЩ, а още колко американски магазини хляб ядат от тая работа.

Друго нещо - всичко тук се държи на застраховките. Това е най-големия бизнес. Ако ти имаш монолитна къща, ще я застраховаш ли от бедствие? Съмнява ме. Ако имаш паянта като тая, сниманата, те ще те задължат да го направиш. Отделно за такива палатки данъците са по-ниски. Отделно, че се строи по-евтино. Но точно тези палатки в квартала, в който почти всеки ден работя, струват от 400-500.000 долара нагоре. Няма никаква разлика в строежа на къщата, в която аз живея и къщата, която посещавам в този квартал. Разликата е само в нивото на оборудване и големината, разбира се.

Пазарната конюнктура поддържа тези къщи живи. Хората могат да си позволят и ток, и вода, и каквото се сещаш. По тази причина ги има. Когато тока им стане 50% от месечния доход, абе съмнява ме да строят по този начин. Тук все по-често започнаха да се появяват турбодизели (европейски). Верно, пак нямат нищо общо с нашите 1.9 и 2.0 литра, но все пак е крачка напред. И Yaris започнаха да купуват. Къде ще ходят. Едно е да минаваш с 1 галон по 30-40-50 мили, съвсем друго е да имаш разход от 2-3 галона на 15 мили

. Защото тук работим с едно такова нещо:



Което е V6, 4.2 и с 80 кила бензин изкарваме по ден и половина. При положение, че не правим повече от 200-250 км за периода.

Много мога да ти говоря, стига да си отворен да разбираш, а не да живееш в заблуда.



Тема Re: обещаните снимкинови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано11.01.07 17:41



Когато тока им стане 50% от дохода, ще строят същите къщи, но ще слагат и по повечко изолация където е нужно, не мислиш ли?

Въобще едното няма общо с другото ...

"Сглобяемата къща" може и да не е върха на сладоледа, но е значително по-изгодна и такава ще си остане без значение дали е в България или САЩ

Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!


Тема Re: обещаните снимкинови [re: V.Grig]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано11.01.07 18:08



Къщите си имат изолация отвътре. Достатъчно при това. Но гипсокартона си е гипсокартон.

Точно тук доходът е правопропорционален на разходите. Щом имаш висок доход, никой не го боли оная работа дали събърбана му гори 40 литра на 100 или 50 на 100. След като имаш пари е много престижно да ги харчиш.

Ще си построи той монолитна къща с изолация отвън, ще си сложи соларна клетка на покрива на къщата, ще кара икономична Хонда... да му се смеят всички съседи.. Колкото и абсурдно да ти звучи - точно така изглежда.

Аз спирам с темата. Който може, отдавна ме е разбрал.

Поздрави!



Тема Re: обещаните снимкинови [re: Cтaниcлaв!]  
Авторdii (Нерегистриран)
Публикувано11.01.07 18:10



Ето ти повече снимки и обяснения (ако поназнайваш английски)





Тема Re: обещаните снимкинови [re: dii]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано11.01.07 19:32



О, да, доста интересно. Въпреки, че повечето неща са ми ясни.
Нямам време да чета всичко това. Може би рано или късно някъде са обяснили доводите си за такъв тип строителство.. или греша?



Принципно няма да чуеш американец да казва, че това или онова, което прави е неправилно. Защото доктрината ги учи на друго. Няма да забравя никога предколедната вечер на моята племеничка в щатското училище (за щастие вече учи в България).. Влиза директорката, дечицата НАСЯДАЛИ по ЗЕМЯТА.. тя застава на подиума и изкрясква:

- Who are you?

Дечицата в транс...

We are the best


Така че американските къщи са най-практични, най-изгодни, най-най-най... и принципно като се зададе ураган.. първи пълнят магистралите и въображаемите си убежища под въображаемите си къщурки.





Тема Re: обещаните снимкинови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано11.01.07 23:16



Едно ми е интересно, една истинска яка българска железобетонна панелка дали ще издържи на ураган ...



И наистина няма смисъл от този спор - всеки си има вкусове и всеки знае за себе си - един е склонен да чака 1 година за грубия строеж, но да има вечен дом, а други предпочитат да се нанесат на 3тия месец, и къщата им да издържи до края на живота при условие че няма извънредно силни природни бедствия.

Относно снимките - вярно изглежда наистина много паянтово и правено все едно аз съм се хванал (строителите дали не са от източна европа ;) ), от друга страна, това което съм виждал по българските сайтове изглежда поне малко по-изпипано като конструкция.

Накрая един въпрос - на пазара се предлага подобна конструкция но изпълнена с яка бетонна основа и от също толкова яко профилно желязо заместващо дървената конструкция. Това дали задоволява критериите за дълговечност или и то не е достатъчно здраво ж

Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!ь

Редактирано от V.Grig на 11.01.07 23:35.



Тема Re: обещаните снимкинови [re: V.Grig]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано11.01.07 23:35



Въпроса една панелка дали ще издържи на ураган е напълно безсмислен, ако ще и урагана да вие с 500 км/ч. Това явно показва колко разбираш.
Намери ми за България оферта за сглобяемо строителство която да излиза по евтино от масивно и ще признаем че за БГ са по-евтини.



Тема Re: обещаните снимкинови [re: V.Grig]  
Автор BobyB (минаващ)
Публикувано11.01.07 23:38



Де да имаше строители от Източна Европа, умнико. Повечето са мексиканци, в най-добрия случай някое студентче от нашите ширини.



Тема Re: обещаните снимкинови [re: BobyB]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано11.01.07 23:42



Хайде да направим така, тъй като аз съм запознат само с цените на довършителните работи и обзавеждането а ти явно отбираш от строителните работи, ти направи една сметка за цената на масивната конструкция и съответната "сглобяема" алтернатива от кота 0.00 нагоре, а аз след това ще ти кажа кое си пропуснал в сметките



Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!

Тема Re: обещаните снимкинови [re: BobyB]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано11.01.07 23:46



Гледам че не ми отговаряш дали варианта с хеви метъл конструкция задоволява критериите за дълговечност



Айде почвай да смяташ по горното ми предложение, че голо хвърлени твърдения не се приемат дори и в клуб политика

Дядо мраз умря, застрелян в гръб от Дядо Коледа!

Тема Re: обещаните снимкинови [re: V.Grig]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано11.01.07 23:54



Заетите в строителството на граждански постройки са основно мексиканци. Поне тук, в Тексас, където вече започнаха да строят бетонна стена между Мексико и САЩ



Бетонна основа тук се лее, макар и не навсякъде. Предвид, че Тексас е едно голямо блато в истинския смисъл на думата, наистина е трудно да се направят основи, каквито са показани на картинките. Обикновено къщите се полагат на множество колони. В най-добрия случай се прави бетонен под и върху нещо започва градежа на бъдещия дом. Същевременно въображаемата основа порядъчно добре се скрива. Абее, скрито-покрито...

Както вече казах - привърженик съм на монолитните конструкции. Сголбките, особено за домашно строителство, никак не са ми по душа. Признавам, че сглобяемите конструкции са доста удобни особено за бизнеса. Но бизнесът сам разбираш е понятие относително - днес ме има, утре не. А къщата си е къща. Семейството и рода са особени единици. Но да не се впускаме в излишни разсъждения.

Иначе една железобетонна панелка както каза Боби и на 500 км/ч ще издържи - това няма нужда от доказване.



Тема Re: обещаните снимкинови [re: V.Grig]  
Автор Blake (член)
Публикувано12.01.07 10:43



не е въпроса само в конструкцията - стените също не са маловажни... а къща, в която можеш да влезеш през стената, ако е мокра и се позасилиш малко повече - не, мерси...

Както и да е, явно си фен на американските кашони, и няма сила дето да те убеди в обратното. Аз пък (а и като гледам не само) съм фен на другата кауза. Сигурно и двете технологии си имат предимства и недостатъци, само че не съм виждал в България да има срутени стотици, че и хиляди къщи накуп на едно и също място. Цели квартали и градове... Такива филми НЯМА... Колкото до панелките и ураганите - бъди сигурен, че точно панелките са най-държеливи на урагани - въобще на монолитните конструкции слабите места са им прозорците и покрива (ако е къща). При панелките остават само прозорците - със сигурност ще се изпочупят, но дотам... няма да има безкрайни полета с нахвърляни натрошени дъски и гипсокартон...

Колкото до американското производство въобще - това че мислят и произвеждат много неща е вярно. но не всичко е качествено. Например имам преки впечатления от чисто нов Понтиак (не знам модела какъв беше) - беше на около 1000 мили и вече му тракаха пластмасите - нещо което не е характерно дори и за румънските и корейските автомобили. Иначе американско, ама...



Тема Re: обещаните снимкинови [re: Blake]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано12.01.07 11:36



Альооо, лошото ти мнение за корейските автомобили не знам на какво се дължи. Само корейците от Hyundai дават ПЕТ-годишна гаранция! Hyundai вече са четвърти производител в света. Пак те бяха официалния доставчик на световното по футбол в Германия... Не мисли че карам корейски автомобил и затова говоря така. Късам си нервите с едно Волво за които бях чул че са много здрави. Може би е било едно време.



Тема Re: обещаните снимкинови [re: :)]  
Автор Blake (член)
Публикувано12.01.07 13:57



четеш ли внимателно???

писал съм "нещо което НЕ Е ХАРАКТЕРНО дори за румънски и корейски..."

не ги визирам като по-некачествени, а като по-евтини... Вярно, хюндай напоследък май излизат от евтиния сегмент, но и качеството им май е доста по-добро отпреди...



Тема Re: обещаните снимкинови [re: Blake]  
Автор Cтaниcлaв! (културтрегер)
Публикувано12.01.07 15:57



Друже Блейк, от американските талиги съм признал само форд. Колкото и смешно да ти се струва това е най-издържливата марка тук. И Шеви донякъде..
Понтиак е колата на селяндурите. Кадилаци, Линкълни.. Всичко е яко shit. Додж пък още през първите 20-30.000 мили започва да тече от всички посоки.
Мицубиши, Сузуки и още една две марки са колите с най-нисък рейтинг в САЩ. Верно тия главоци не ги поддържат, но като цяло наистина колата е слаба, щом отзивите са криви.

Иначе на Форд голяма слабост са автоматичните скоростни кутии. Другото е здраво. Мой приятел тук кара Форд пикап (4.2, 6 цилиндъра) ръчка - ами, вчера му гледах километража - вече е на 300.000 мили






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.