Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:34 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Консервация на дърво в стари къщи  
Автор kapincho (непознат)
Публикувано04.08.06 21:49



Знае ли някой как се консервира дървенията на Възрожденските къщи?
Казвали са ми за отработено моторно масло или асфалт разтворен в нафта, но след като го видях на практика в две възстановени стари частни къщи, изобщо не е това, което ми трябва. Питал съм и в Етъра и в Трявна, но всички уредници се измъкват, че това го правели реставраторите и те понятие нямали с какво импрегнират дървото. А как са го правили в миналото?



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано04.08.06 23:18



За миналото няма вече кой да ти каже

В смисъл няма живи. Това е бил майсторлък и знаеш как са предавани знанията. Дървото е било набелязвано още в гората, "отглеждано" и рязано в точно определен ден в годината... или беше нощ.
А за сега съм чувал за трансформаторно масло. Не черни като тези лайна които са ти казали и нищо живо не остава в него.



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: orняp]  
Автор kapincho (непознат)
Публикувано06.08.06 17:06



огняр,

Благодаря за съвета, но ще трябва да те разочаровам. Преди 5-6 години в мазето на една срутена 100-150 годишна къща си намерих нощви (за тези които са забравили - дървено корито за месене на хляб). Като ги вдигнах, от тях се посипа брашно, ама не от жито, а от дървояди. Мислех да ги оставя, но много ми харесаха - около 90х40х20 см. След продължителен оглед на стотиците дупчици, реших, че гадините са измрели отдавна. Посъветвах се за консервация / дезинсекция и ми препоръчаха отработено трансформаторно масло. Първите четки изсъхваха още при допира. Не успявах да размажа нищо. Дървото "изпи" 8 литра масло на 5 ръце. Стана страхотно на цвят - тъмен мед с прекрасна дъбова шарка. Занесох си го в апартамента, сложих го върху ламината (бях на квартира), вътре едно калайдисано менче, в менчето саксийка с невен, в допълнение други цветя във и около нощвите - идилия.
Сложих до нощвите и орехова дървена купа, която си бях купил преди година - ново произдводство. Един месец след това забелязах в купата бял прашец. Огледът показа наличие на прясна дупка от дървояд. Изнесох нощвите на стълбището и започнах да ги очуквам с дървеното чукало от хаванчето. След малко, от тях изпаднаха няколко сухи пашкулчета от дървояд и един съвсем живичък. Толкова за трансформаторното масло против дървояди. Изхвърлих нощтвите и още ми е мъчно. Купата обработих по единствения 100% сигурен метод, за който се сетих - 2 пъти по 1 мин в микровълновата печка. За съжаление работи само за малки предмети без метален обков. Освен това идеята ми е максимално уподобяване на стара къща, а при нея, както и в манастирите дървото е почти черно, което не може да се постигне с трансформаторното масло.



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Автормaлин_чo:) (Нерегистриран)
Публикувано06.08.06 17:43



...в руски списания съм чел, за консервация и като основен грунд да се използва горещ безир.
Предполагам, че от топлината и дървоядите ще се разбягат


При дървесината е така, "пие" много грунд и боя - колкото по-мека и пореста, толкова повече попива.



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано06.08.06 19:29



Като подминем това,че трансформаторно масло не е имало в тези години си мисля следното.В Швеция и Швейцария (където са много разпространени постройките от дърво) ги питах как ги запазват.Казаха ми ,че има специални бои за целта.Преди години бях купил една къща на 60-70 години и гредореда не беше мръднал,Дори гвоздей не можеш да забиеш в него.Но той беше от акация.Акацията и някои други дървета са изключително здрави и няма дървояди в тях.
Според мен майката му е търсене в Гугъла за консерванти.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
АвторЛилa (Нерегистриран)
Публикувано06.08.06 23:56



Ако си от София - опитай с тия:


Търсила съм в Бриколаж и Практикер във Варна, нямат такива препарати. В момента съживявам една стара кобилица. Два пъти я пръсках с Би 58, през седмица, много обилно - почти половин машина /разтвор от около 5 литра/. Днес - седмица след последното пръскане - огледох я добре, очуках я, според мен няма много дупки, но ще изчакам още едно пръскане преди процедурите с безир, грунт и лак



Тема Иманови [re: kapincho]  
Автор jamie (старо куче)
Публикувано07.08.06 15:00



един много успешен способ. Само че химикалите са отровни - а и после не трябва да изгаряш дървото - нито дори само стърготини от него.
Използва се арсеник - като разтвор.
ПП: Считай се предупреден !!!



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Авторsisi (Нерегистриран)
Публикувано07.08.06 16:42



аз импрегнирах дървената си дограма с гел за импрегниране на дърво на Faust. в кутията е гел, а като го размажеш с четката става течен и мазен. след 8 часа е попил, а след 24 часа можеш да боядисваш и лакираш. една подробност: купила съм го от Германия, в комплект с първоначалната боя и лак за гланц. цяла система е за външно и вътрешно боядисване.
тази работа с отработеното масло е много мърлява и със сигурност не върши тази работа, която ти искаш.

а с този гел 1999 импрегнирах картонена врата на баня и не е мръднала от тогава, помага и за дървояд и синя плесен.

желая успех



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Автор GBlO (доброжелател)
Публикувано07.08.06 18:36



ето ти телефоните и адресите на няколко фирми, занимаващи се с консервация и импрегнация на дърво
Джи ти ти ООД 02/973 30 25, София, Шипченски проход 19
Дървопротект 02/765 182, София, Дъбница 7


Импрегнация 2000 ООД 02/953 36 11, София, Неофит Рилски 4
Ювикс Импрегнейшън ЕООД 02/955 41 60, София, Майор Горталов 13

Лични наблюдения нямам и затова, ако някой е работил с материалите на тези фирми, ще съм му благодарен да сподели опита си

Страниците се отварят, но с копиране на адреса

Редактирано от GBlO на 07.08.06 18:42.



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: GBlO]  
Автор kapincho (непознат)
Публикувано07.08.06 21:36



Благодаря на всички за съветите.
Аз май не съм се изразил много точно. Целта ми е да си направя нова къща по проект и изпълнение максимално близки до "старите" къщи в Етъра, Трявна, Боженци, манастирите и т.н. В никакъв случай не искам да боядисвам или лакирам дограмата и гредите. Искам само да ги импрегнирам, при което те добиват много тъмно кафяв, почти черен цвят.
Иначе в апартамента ми дограмата е оцветена с вносен импрегнант на маслена основа с много приятен тъмно кафяв цвят, като си остава шарката на дървото, но пак си личи, че е модерен оцветител. Аз дори искам дървото да е грубо обработено, а не шлайфано до блясък. Ще продължавам да търся. Все някъде ще ми кажат с какво поддържат всички тези манастири и етнографски музеи.



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Автор GBlO (доброжелател)
Публикувано08.08.06 11:20



Явно си болен от същата болест като мен. Имам десетки снимки на стари къщи, манастири и дървени постройки, но за съжаление съм на етап планове.
Има доста начини за състаряване, но ще ти обясня един, който в случая е най подходящ.
Гредите за покривни конструкции и къщи трябва да се обработят с газова горелка до повърхносно прегаряне. След това с телени четки на вал се минават, докато се изчисти обгорялата част. Така жилите на дървесината остават по-високи, а меката дървесина по-ниска. След това трябва да се обработят с консервираш препарат според разходните му норми, байц на водна основа в тъмен нюас ( пр. венге+чер), полиуретанов грунд и накрая ПУ-лак мат.
Така обработено дървото става релефно, с тъмен цвят, копринено на допир и не се яде от дървоядите.
Тази технология се ползва само на видимите греди и дъски, а за по-голяма автентичност може преди обработката да одялкаш малко гредите с тесла, но не с прав режещ ръб, а с дъговиден.
Незабравяй да пишеш как си го направил, какво се е получило и задължително със снимков материал.



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Автор ha!Модератор (Нерегистриран)
Публикувано08.08.06 15:05



ми
не е баш тъй
преди мноого много години
климатът е бил друг
сурови зими
....
дървята за строеж са избирани и сечени в подходящо време
гъсти сокове
и така
никаква импрегнация
глезотии
сече и обработва с теслата
ндам
с времето и тогавашните отоплители и осветители си е пускало соците и се е опушвало
това е

не можеш да го постигнеш
но можеш да си избереш някакъв промишлен импрегнатор
или да си построиш новата къща със стари греди

за червеите - ако е дребно изделие се опушва в камера или над камина с подходящ пушек
ако е в конструкция уви дупка по дупка с препарат (формалин....)

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: GBlO]  
Автор kapincho (непознат)
Публикувано08.08.06 15:36



Направо си е болест.

Засега съм на снимки (с детайли) от всякъде - стотици и чертежи - до вариант 7. Местенцето ми е страхотно - Марагидик и Ботев са ми като на длан. Ако съм по-близо, няма да се виждат.
Ако имаш път към троянско - Априлци, по пътя от главния път София-Варна през Стефаново към Априлци, малко преди село Велчево от дясната страна има голям дувар, суха зидария с голяма порта. Вътре къщата е малко сбъркана, но като се мине покрай нейната ограда навътре от пътя има една страхотно изпълнение. Не знам колко стотин хиляди е ама е пипната с вкус. Най- доброто са дуварите и каменните помощни сгради. Псевдо суха зидария, ама трябва да си завреш главата в дувара, за да "надушиш" бетона във вътрешността. На много места съм се заглеждал и в старо и в реставрирано, но такава перфектна "автентична" суха зидария не съм виждал. Ако се интересуваш и дадеш мейл, мога да ти пратя няколко снимки. Моето местенце е наблизо, та ще му крада майсторите на този, ако са живи докато събера пари.


Редактирано от kapincho на 08.08.06 15:39.



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: ha!]  
Автор GBlO (доброжелател)
Публикувано08.08.06 18:43



Ейййййййййй, ма много ги разбираш тез неща бееееееее.
Да вземеш да ми ги обясниш тез тънкости на бира, а



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: GBlO]  
Автор kapincho (непознат)
Публикувано08.08.06 21:02



Аз бира не пия, но на кола може :)



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Автор ha!Модератор (Нерегистриран)
Публикувано08.08.06 21:12



kakвот ми вземеш туй пия
кат дядо поп



прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ

Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 11:18



Може да ползваш безир, на-добре горещ - много дълбоко попива. Щом дървенията е нова, мисля че това ще е достатъчно да я защити. С времето дървото ще потъмнее.
А за цвета - има прост метод - смесваш безира с байц, само че трябва да намериш байц на прах - едно време имаше такъв, сега не знам.
Другия вариант е лазурен лак. Той е много рядък и попива дълбоко. По същество е нещо като оцветен безир (такава му е идеята де). Не прави гланц.
Състаряването е както е описано - с горелка (може и с пистолет за горещ въздух, но по-бавно). Ако не се обгори много, може да се постигне приятен тъмно кафяв цвят. Може и на петна да се направи и т.н. Може и да се издраска наистина с телена четка, но така се влошава здравината на повърхността (обгореното дърво е твърдо).
Иначе старото (горяло) автомобилно масло е изключително добро за импрегниране, прави дървенията вечна никакви дървояди не я нападат (в него има всякакви отрови и гадории). Също и придава "стар", почти черен цвят.
Обаче има недостатък - мирише лошо. Удачно е за открити повърхности, примерно аз на къщата стрехите и има там едни подпорни гредички съм намазал - идеално е, вече не мирише (след 1 година) и не цапа (защото никой не се катери там). :-) Принципно всичко дървено извън къщата мажа с масло.
Но за вътре мисля че не става, освен ако може да си позволиш да намажеш всичко и после 3-4 години да не ползваш сградата. :-)



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: koko]  
Автор kapincho (непознат)
Публикувано09.08.06 11:41



Много благодаря Коко!

То е ясно, че пълна автентичност без да се ползват старите методи е невъзможна, но ми се иска максимално да я наподобя. По принцип не искам да ползвам лакове, защото винаги си личи, дори лазурния (ползвал съм го). Освен това с лакове се поддържа по трудно. След едно-две освежавания, трябва да се шкури стария и ... Ако не греша много, мисля си, че с импрегнатора само мажеш отгоре когато слънцето и дъжда поотмият повърхностния слой. Това, че дървото ще има пукнатини и ще е грапаво за мен е плюс, а не минус. Отвътре сигурно ще направя по-голям компромис. Така и така банята и кухнята, пък и останалите стаи не мога да ги ползвам точно във вида на Димчо Дебеляновата къща, ще сложа малко импрегнатор-оцветител и мат лак. В апартамента ми е така и вече 5 години е като ново, а дограмата е с много приятна сатенена гладкост без отблясъци. Мисля, че това с отработенто моторно масле няма да е зле, като знам как изглежда. За чардака, обаче ще трябва да помисля, ако продължава да цапа след няколко месечно съхнене.



Тема Re: Иманови [re: jamie]  
Автордъpвoтo (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 15:52



Прав си за химикалите-по добре ти отколкото дървото.А иначе в един филм Мел Гибсън си пропарваше материала за яхта в най обикновен дървен паралелепипед от едната страна с газова горелка . Целта му беше друга-да може да го огъва-но при такава температура кой червей ще издържи?



Тема Re:нови [re: дъpвoтo]  
АвторAir Cooled (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 23:11



Пич мажи мажи дървенията с трансформаторно, нафта и восък.



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Авторvladot (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 10:24



Виж това, може да ти е от полза
http://www.napravisam.bg/index.php?id=visuals&sid=123



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: vladot]  
Автор kapincho (непознат)
Публикувано10.08.06 11:27



Благодаря!

Аз още съм далеко от практическото приложение, но всяка информация е полезна.



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Автордъpвoтo (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 16:24



Може да питаш и в някой филиал на Института за паметници на културата,но пък някои купуват от някакъв професор от ВИАС (то пак си е отрова).И въобще вечни работи....Бяла мура,йоз и т.н...Аз лично имам неща с материал от Коми-дето уж не струваше-нищо им няма.Като е на сухо и проветриво....



Тема Re: Консервация на дърво в стари къщинови [re: kapincho]  
Авторmucu (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 21:59



здравейте...и аз да споделя...съществува "консервиращт грунд за дърво"..например Турски - Dyo Pinostar, или "Грунд за дърво - импрегнационен" от гамата профукти "леко" на Оргахим (от сайта им можете да изтеглите каталог 2 част и да прочетете за какво се използва). ...а и друго ...напред беше цитирана една фирма занимаваща се с импрегнация..предлагат импрегнатор за 4.5 лв за 1 литър ..на водна основа..от него дървото малко пожълтява...твърдят че е на основата на соли и е ефикасен....тяхна разработка ( на доц.от Лесотехническия Университет...мане мане....) Нямам все още впечатления...и аз се боря...с поздрав и успех !



Тема Re: За вас май вида на дървото няма значение?нови [re: mucu]  
Авторшeн (Нерегистриран)
Публикувано13.08.06 17:24







Тема Re: За вас май вида на дървото няма значение?нови [re: шeн]  
Автор ha!Модератор (Нерегистриран)
Публикувано13.08.06 21:18



то дървото явно е чам
малко ме притеснява че консервиране и състаряване се разглеждат едновременно
ама малко само

прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ


Тема Борна киселина, воден разтворнови [re: kapincho]  
Авторxим (Нерегистриран)
Публикувано18.08.06 17:40



избива дървояди плесени и тям подобни. Ползува се от време оно до ден днешен. Дървоядите измират докато мажеш. Може и да се пръска с пулверизатор. След като изсъхне борната, слой с лазурните лакове или ленен безир разтворен с амб или бензин.

за топлокръвни борната не е опасна и е дълготрайна защита! мани ги тия глупости с формалин - ha!, то може и с циановодород!!! а ако иска да пробва и със зарин, нали?



Тема Re: Борна киселина, воден разтворнови [re: xим]  
Автор Ivo10 (непознат )
Публикувано26.06.16 16:24



Направо ме убихте с вариации на тема консервация. В миналото дървенията в старите къщи се е консервирала и поддържала с КАТРАН. За строеж на къщите се е използвал основно бял дъб - не се напада нито от червеи нито от гъби. Съдържа много танини. Ако започвате от неразбичени трупи има си технология на естествено сушене за да не се нацепи дървото. Обелвате задължително кората и още докато са мокри ги намазвате обилно със смес от бензин и асфалт лак - 2:1. Затова дървото, което ще консервирате има значение. Червеите най-обичат липа, бук, бряст. В Столове, маси и други дребни предмети се убиват чрез инжектиране с нафталин разтворен в ацетон или чист бензин. Старите методи за консервация може да се заменят с много нови продукти. В Орешак има фирма - ще я намерите чрез Гугъл, която произвежда импрегнанти за дърво с различни цветове. Не използвайте лакове за старинни дървени изделия, защото не е автентично. Използват се именно импрегнанти, които се подновяват на всеки 4-5 години.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.