Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:04 20.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Септична яма-Що е то?нови  
Автор SlNNER (Dark RED)
Публикувано16.06.05 19:59



Предстои ми изграждане на таквоз чудо, но хал хабер си нямам, какво преставлява и как функционира.
Конкрето:
Става въпрос за къща от 100кв с 2 бани с /едната с вана/ и кухня с миялна машина, която ще се ползва от 4 членно семйство за постоянно живеене.Къщата е разположена на парцел с наклон във високата част, ако това има значение.

Инетерсува ме всичко свързано с изграждането и експотацията:
1.Размери/подходящи за посочения обект/
2.Технически изисквания към стени/вид мазилка/ и пр.
3.Допустима близост до калденец с питейна вода и самата къща
4.Приблизителен интервал между изпразвания и дали е необходим достъп за лайнарката или използват гумени тръби от разстояние.Също така колко струва изпразването?
5.Отпадачните води само се съхраняват като в резервоар или се просмукват в почвата намалявайки честотата на изпразване?

Предварително благодаря.

пс.Ще съм балгодарен и за всеки линк или мение по темата.Търсих в гугъл, но уви нищо полезно не намерих.

Jesus calls me father


Тема Re: Септична яма-Що е то?нови [re: SlNNER]  
АвторKaлoян (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 08:47



Леле, и аз от миналата година се боря с този проблем.
По закон ямата ти трябва да е циментирана, плътно затворена, за да не се просмуква в почвата нищо. Ако ще я правиш така, слагай я близо до улица, за да я източваш периодично. А обемът й трябва да го сметнеш. Колко вода хабиш на година или на 6 месеца.Другият вариант е със суха зидария. Копае се ямата и се изграждат стените й с каменна зидария без да се слепват камъните и без да се прави замазка. Така водата ще се просмуква между камъните и ще отива в почвата. Ако тя е водопропусклива. При мен на вилата първият 1 метър е абсолютна глина и задържа водата. Но надолу се оказа друг слой, който попива като сюнгер. По двора след дъжд има локви, а ямата ми (още не съм я завършил) е вече суха. Правя я 2х2х2 м. Предостатъчно при пропусклив слой.
3.Допустима близост до калденец с питейна вода и самата къща. Ако е със суха зидария - по-далеко и подълбоко от водоносния слой. Тук може да имаш сериозни неприятности, ако кладенецът ти се просмуче. Дори и само да напояваш.
Мисля, че ти отговорих на някои от въпросите. Но и други ще ти дадат съвети, от които и аз ще се възползвам.



Тема Re: Септична яма-Що е то?нови [re: Kaлoян]  
Автор SlNNER (Dark RED)
Публикувано17.06.05 10:36



Благодаря за инфото.Понеже нямам никакво желание да плащам за лайнарка или пък замърсявам се поразтърсих и открих, че в добрата стара Англия народа е измислил самопочистващи се ями.Или по скоро нещо като мини пречиствателни станции работещи с утайник/резервоар/ и филтрираща яма в които има някакви бактерии, разграждащи мърсотията.Та ще проуча по-подробно въпроса и ако не излиза много скъпо ще взема да си набавя някое и друго кило от таз благодатна бактерия.
Ще драсна подробности тук, ако има интерес към темата.

Jesus calls me father


Тема Re: Септична яма-Що е то?нови [re: SlNNER]  
АвторCтapeц (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 10:59



Тая технология за бактериите се ползва в пречиствателните станции.Те се хранят с фекалии и после умират та ще трябва тях да изгребваш периодично.
Иначе преди години и аз щях да правя такова нещо.Намерих един Справочник по ВиК и там имаше подробни данни за оразмеряване.
Доколкото си спомням фекалните води влизат в един утаител.От горния му край се отвежда бистрата вода и отива в попивна яма.Утаителя трябва да се чисти периодично.Лайнарките събират около 6 кубика.Цената им е за един курс около 40 лева.Скоро наемах такава.Те засмукват директо,понеже работят на принципа на вакуумиране на цистерната.Имат около 30 м.маркучи,които се наставят.



Тема Re: Септична яма-Що е то?нови [re: SlNNER]  
Автор GBlO (доброжелател)
Публикувано17.06.05 11:59



В гугъл нищо не сте намерили защото такива пречиствателни станции се наричат Инсенератори. Проблема с тях е че сапунената вода им се отразява зле. Мисля че имам кординати на фирма в България но трябва да я потърся



Тема Re: Септична яма-Що е то?нови [re: SlNNER]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 12:26





kazva se sewage ili septic pit na english, pusni si google...



Тема Re: Септична яма-Що е то?нови [re: Cтapeц]  
Автор SlNNER (Dark RED)
Публикувано17.06.05 13:28



Благодарско за точната и практична информация.На мен проблема с маркучите ме вълнуваше най-много, защото двора ми е аранжиран и хич не ми се ще да го развалям за да правя подходящ достъп за лайнарака.
А ти защо се отказа от това?Скъпо ли е в Бг и дали въобще се предлагат такива системи?
А за бактерийките ще се съветвам с един приятел дето май учи точно това преди някой и друга година по екология.Дано да знае

Jesus calls me father

Редактирано от SlNNER на 17.06.05 13:39.



Тема Re: Септична яма-Що е то?нови [re: @@]  
Автор SlNNER (Dark RED)
Публикувано17.06.05 13:34



Мерси за линка.Знам как е на английски/septic tank е в Англия/, но мен ме интерересуваше да прочета в България какви са законовите положения и практиката.Едва ли ще си го вкарвам от тук, че ще ми излезе дявол на магаре.:)

Jesus calls me father


Тема Re: Септична яма-Що е то? [re: GBlO]  
Автор SlNNER (Dark RED)
Публикувано17.06.05 13:43



Ще съм благодарен за всяка една информация за българска фирма която специализира в това.
Твърдо смятам, че е крайно време да се популяризират такива неща у нас.Орпеделено не искам да оствям на синовете и внуците ни замърсени почви и води.

Jesus calls me father


Тема Re: Септична яма-Що е то? [re: SlNNER]  
АвторCтapeц (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 15:50



Заебах имота по други причини.И затова се отказах.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.