Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:58 29.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема как да си направя тонколонанови  
Автор ilio89 (непознат )
Публикувано13.01.06 22:30



ако имате схеми или нещо друго пратете на ilio89@abv.bg



Тема Re: как да си направя тонколонанови [re: ilio89]  
Автор c4oko (непознат )
Публикувано14.01.06 09:20



Не съм инженер, но съм работил 3 години във фабрика произвеждаща тонколони. После я фалираха. Не е толкова лесно да се направи тонколона. Изключително важни са пропорциите на колоната опридилящи обема и. А обема се изчислява според мощността на говорителите. Важни са и вътрешните оперения. Правят се от ламели с определена ширина и дебелина разположени на определени места под определен ъгъл. Най-просто казано, ако се опиташ да си направиш колона без да използваш чертеж по-вероятно нищо няма да се получи. Саунда няма да е дабър. Но ако не търсиш перфектен саунд може да се пробваш. Ще се опитам да намеря чертежи от старите ми колеги но нищо не обещавам. Ако решиш все пак да си правиш мога да ти дам няколко полезни съвета които при всички положения ще са ти от полза.



Тема Re: как да си направя тонколонанови [re: ilio89]  
Автор1OO (Нерегистриран)
Публикувано14.01.06 15:51



За да на правиш тонколона (или озвучително тяло, което название е по-правилно), трябва да знаеш така наречените Смол-Тиле параметри на бас високоговорителя, да използваш номограма или съответна компютърна програма и т.н. Обемът на кутията дависи от тези параметри на високоговорителя и ниските честоти, а не от мощността. Асо искаш, влез в www.bgaudio.org и питай там, или ми се обади на hristev@mail.bg за да ти помогна.



Тема Re: как да си направя тонколонанови [re: ilio89]  
Автор orcad (регистриран)
Публикувано14.01.06 17:25



Бе изрови от някоя библиотека "Тонколони" от Димитър Попянев и почвай да майсториш. Няма да стане като Алтек, Таной или нещо по-така, ама барем ще си поиграеш.Това с номограми и чертежи, да, ама пак не става баш читаво. Апаратурата е бая специализирана, за да докараш звук. Всяка колона си е за себеси, колкото и еднакви говорители и филтри и прочие.
Ако си от София, влез в някой магазин за акустика и си купи готови. Сещам се за Краси Брадата до пазарчето Ситняково, високия блок. Има и говорители и т.н. Ако не е той, друг намери щом ти е за кефа.
Ама пак ти казвам, любителско ще излезе.



Тема Re: как да си направя тонколона [re: ilio89]  
Автор shark1 (член)
Публикувано16.01.06 11:43



Потърси в google JBL Speakershop - това е програма за изчисляване на озвучителни тела. Оттам ще разбереш какви входни данни са ти нужни....
Успех...



Тема Re: как да си направя тонколонанови [re: shark1]  
Автор orcad (регистриран)
Публикувано18.01.06 00:43



добър линк, таман ще му свърши работа



Тема Re: как да си направя тонколонанови [re: orcad]  
Авторбoбo-жицaтa (Нерегистриран)
Публикувано18.01.06 09:29



хи,
и аз да кажа,
колона в домашни условия- по принцип става но си е играчка трябва търпение
извесна доза познания/интернет помага доста/ и най-важното да си наясно какво искаш в смисъл как искаш да "звучи" това чудо дето ще измаисториш.

лично аз си играх близо година докато направя една система 2+1 така че да ми харесва звука то небеше дървени кутии рязане лепене, смятане на фазоинвертори.това го казвам не за да те отчаивам а да си прецениш дали все пак нещо готов няма да ти излезне по евтино и лесно.
е вярно че като стане и чуеш това дето си направил сам е голям кеф ама........


цитат на един колега:

Шо се занимаваш с глупости и си губиш времето, Фанисе с нещо изкараи пари и си купи готово ;)))



Тема Re: как да си направя тонколонанови [re: ilio89]  
Авторbayo (Нерегистриран)
Публикувано18.01.06 14:46



Ще се смеете като разберете какви колони си направих миналото лято
Взех две тубички по 5л. /от антифриз май бяха/, изрязах дупка и закрепих говорителя.
Може да не свири перфектно, но има дръжка за закачане и се чува какво свири.
Махам капачките на тубите за акустика



Тема Re: как да си направя тонколонанови [re: bayo]  
Автор1OO (Нерегистриран)
Публикувано18.01.06 16:03



Наистина се скъсах от смях.



Тема Re: как да си направя тонколонанови [re: бoбo-жицaтa]  
Автор orcad (регистриран)
Публикувано18.01.06 19:25



Пич, що ми отговаряш на мен?
Мързи ме да ти кажа колко чифта колони съм направил и колко стъпала за DJ и за музиканти. Хванах поялника 1963год за първия си детекторен приемник, дето хващаше всичко и едновременно, за радост на брат ми, че нямало нужда да се въртят разни копчелъци за станцийте. Само аз си знаех за селективността, ама пуста фукня. Мдаа




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.