Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:19 22.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Направи си сам
*Кратък преглед

Тема Осветеност -как се определя?нови  
Автор farmer (същия:))
Публикувано20.11.04 11:40



Проблема ми е да определя колко луминисцентни осветителни тела /и с какава мощност / ще са ми необходими за да си осигуря осветление 1500 лукса на 0.5м от осветителните тела?
/стени , таван -бяло
лампите без рефлектор./.
Благодаря предварително./ ако сметнете 4е темата не вълнува всички може и в бележки/

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит


Тема Re: Осветеност -как се определя?нови [re: farmer]  
Автор ha! (Нерегистриран)
Публикувано20.11.04 12:47



със сигурност ще ти помогнат в клуб фотография

прекрасна, ужасна - все тая ... резултатът е съсипващ ...


Тема Re: Осветеност -как се определя?нови [re: farmer]  
Автор1OO (Нерегистриран)
Публикувано20.11.04 14:09



Фирмите, които се занимават с трудова медицина имат измерителни прибори за целта. Избери си най-близката до теб и питай.



Тема Re: Осветеност -как се определя?нови [re: 1OO]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано20.11.04 15:01



Не харесвам този подход- да монтирам и да измервам с прибора/а и да купувам/...

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит


Тема Re: Осветеност -как се определя?нови [re: farmer]  
Автор млaдeжa* (старо куче)
Публикувано20.11.04 17:09



Трудно ще ти напиша формулите тука а и сметките не са само за осветеност има и други дразнещи неща които за съжаление не вълнуват никой.Имам в пред вид -дискомфорт.Това се получава при навлизане в помещение мнгократно по осветено от околната среда - все едно е да влезнеш в +40 гр. отоплено помещение от -10 например.Следващия показател е заслепяване тоест нивото на кривата на осветеност и дали влияе на човешкото око директно.
За да не съм голословен мога да ти дам примерна методика за изчисления но просто не знам как и в какъв вид.
Разбира се приблизителна е защото производителите на осветителни тела не дават макар и бегла представа за техническите параметри на произвежданите от тях осветителни тела.
Можеш да се свържеш с бележки с мен да обсъдим кое и как да стане.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: дияннови [re: млaдeжa*]  
Авторoлиo (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 18:58



Днияе по какви формули работиш?



Тема Re: Осветеност -как се определя? [re: farmer]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано23.11.04 19:34



Изчисленията са супер дълги и гадни. Не се занимавай да го правиш, ако не ти трябва за озаконяване.
Ако си от София отиди до фирма ДЕНИМА ( не й правя реклама, ще подчертая, че имам лошо отношение към тях) и си поискай електронен каталог. Там има програмка за изчисляване на всички светлотехнически характеристики. Дават я безплатно, само и само да си им клиент.
Е, данните за лампите са за техните модели, но те не са нещо ново и различно.
Не знам младежа* до колко е запознат с изчисленията, но с обяснения на бележки гарантирам, че няма да се получи нищо.
Тези изчисления са най- гадната част от електрото, ако нямаш готова програмка или таблица в excel.
Успех



Тема Re: Осветеност -как се определя?нови [re: farmer]  
Автор345 (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 21:34



На по-дония линк можеш да видиш принципите в опростен вид.



Има методика на DIN 5035 по която се смятат професионално нещата за осветлението.

За допълнитело проверочно изчисление могат да се ползват и фирмените FREE програми за изчисляване, но трябва да си наясно с материята и английската / немска терминология. Например DiaLux:

http://www.dial.de/e/dialux/jetztladen.html

Ако някой има опит с други програми, нека пише.



Тема Re: Осветеност -как се определя?нови [re: farmer]  
Автор slavei (който не пее...)
Публикувано06.12.04 20:24



има един учебник - "Проектиране на електрически уредби и електрообзавеждане на производствени механизми" от А. Рашков и И. Златенов. Издаван е през 1992, но съм сигурен, че се намира все още. - Препоръчвам ти го, в него има и светлоразпределителните криви на лумминесцентни тела, но не съм ги разглеждал и не знам дали ще ти вършат работа.

Ако не успееш да го намериш мога да ти с канирам това, което те интересува и да го кача в нета.

за рефлектора - сещам се в момента за един случай - имаш производствено помещение осветено с луминесцентни осветителни тела с по три тръби без рефлектор. Някой умник се договаря с местния техникъм по електротехника учениците да изкарат производствената си практика, като сложат фолио на всяко тяло. След слагане на фолиото и махане по една тръба от всяко осветително тяло осветеноста остава в нормите ..........

пс
за какво са ти 1500 лукса на 0,5 метра от осветителното тяло??? По принцип за дадено помещение се дава еди колко си лукса на еди какво си разстояние от пода.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.