Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:49 22.09.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Тема към неврохирургнови  
Автор tuchco2 (непознат )
Публикувано08.09.18 09:38



Възможно ли е тригеминална болка да бъде провокирана от съприкосновение на нерва със слюнчена жлеза?



Тема Re: към неврохирург [re: tuchco2]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано14.09.18 17:18



Не съм неврохирург. Не съм виждала или чувала за точно такъв случай.
Но погледнах профила ти, от който разбрах, че имаш сериозно неврологично заболяване - множествена склероза. Това е причината, най-вероятно, за тригеминалната невралгия, ако визираш себе си във въпроса. Тогава говорим за симптоматична или вторична тригеминална невралгия, защото тя се дължи на определената болест.
Ако искаш, пиши повече.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: към неврохирургнови [re: saksun]  
Автор tuchco2 (непознат )
Публикувано19.09.18 11:02



Да, така е. Боледувам от МС вече 29 години.
Обикновено всяко едно допълнително заболяване бива свързвано с основното, с имунната система, с липсата на лечение и т.н.
Каже ли се автоимунна болест, всеки вдига ръце и се отдръпва (В световен план не е направено нищо, та ние ли !... )
Постът ми беше по-скоро провокация. Нека да си размърдаме мозъците, нека да обсъждаме различни ситуации. Може нещо да се получи.
Тук влизат хора с различни специалности и различен опит.
Е, да … няма кой да плати …

Ще кажа нещо друго, което установих - болката ми се провокира и от продължително облъчване от монитора на компютъра.



Тема Re: към неврохирургнови [re: tuchco2]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано19.09.18 17:55



Обикновено всяко едно допълнително заболяване бива свързвано с основното, с имунната система, с липсата на лечение и т.н.
Каже ли се автоимунна болест, всеки вдига ръце и се отдръпва (В световен план не е направено нищо, та ние ли !... )



Не е точно така, защото в казуса става въпрос за връзката между две заболявания, която е научно обоснована и всеки лекар, дори и не невролог или неврохирург, трябва да мисли за нея.

Наистина, тригеминалната невралгия по-често е идиопатична, не се дължи на някакво заболяване.
Но ако е налична МС, то болният след време може да развие и тригеминална невралгия, макар и в малък процент от случаите, но се среща.

Обратното също е възможно - първо се проявява въпросната невралгия, болният отива на лекар и в процеса на диагностициране става ясно, че е с МС.
Ето пример - при мен идва млад мъж с много неприятна лицева болезненост, не може да дъвче (всъщност го е страх , за да не провокира болката); беше ходил при стоматолог, защото смятал, че има проблем със зъб.
Първото, което правеше впечатление - много бе млад, около 30-те, за да е с идиопатична тригеминална невралгия, значи е правилно да се търси болестта, довела до засягането на нервус тригеминус... да не навлизам в подробности, но се оказа МС. И затова се казва, че тази невралгия е вторична (симптоматична), както бе при този пациент.
Мислех и за мозъчен тумор в началото.

Та не става въпрос за вдигане на ръце щом се чуе за автоимунно заболяване, а има свързани моменти, които са известни, длъжни сме да се съобразяваме с тях.

Твоята невралгия как протича? Какво ти казаха невролозите и неврохирурзите?

Не бива да седиш с часове пред компютъра, значи, щом си установил, че болката се провокира и от това. Почивай си със затворени очи, слушай радио или говора от телевизора, например.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: към неврохирургнови [re: saksun]  
Автор tuchco2 (непознат )
Публикувано20.09.18 17:16



Благодаря за подробния отговор!
При мен нещата също започнаха със съмнение за болен зъб. Едва по-късно (в б-ца "Токуда" диагнозата бе доказана). Пила съм всички възможни медикаменти.
От компютъра вече "бягам" далече.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.