Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:56 16.04.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Тема Чудото-норвежка медицина...  
Автор finntroll73 (Независим)
Публикувано28.01.16 01:53



..е никакви лекарства.
Колкото се може по-малко лекарства.
Със един парасет или паралгин да се реши проблема.
Ибукса и кодеина са с рецепта.
Дори сиропа за кашлица е с рецепта.
Явно против наркомани или алкохолици.


Аз както съм на антиколагулант,и имат идеалното извинение-почти никакви лекарства.
Антибиотика по принцип е табу дума и понятие в Норвегия.
А при мен със Мареван-антиколагулант..просто е изключен.
Лекарствата за грип са-да минава от само себе си.
Или с парасет,чай лимон..
ПАРАСЕТА е и майка и баща,и за инфаркт и заинсулт го предписват.

Всяка болка от сухожилен тип,се свързва с тичане по баири,пилатес,упражнения,разходки и движение.
Дори и да не можеш да се наведеш обувките да си обуеш-движение.
И чакръкчията е професия в Норвегия.
зЗаедно с мануалния физиотерапевт.
Сополиви норвежчета по 6,7 класа изкарват на автопилот.
И са от инфкуенса,към нова инфлуенса..грип.
Жена ми работи в детска градина,вечно носи грип в къщи.
От мърсоли,кихавици и зарази.
Понеже според тях 37,38 гр температура и неразположение не е болест.
Чак като вдигнеш 40 гр си болен.
Страшно милосърдна здравна система имат.
Веднъж чаках над 9 часа на спешното с ДВТ ,и се оказа накрая че ултразвука им развален,доплера.
И ме пратиха с троксевазин в къщи.
Хубаво че винаги зареждам със по-солидни лекарства аптечката от БЪлгария.
Против съм обаче кошниците с лекарства които изписват лекарите в България.
Правят ми изследвания в България-подагра.
При все че нямам зачервен палец,и ярко изявени симптоми.
Петата ме болеше много.
И кръвта показа подагра,и урината.
В Норвегия правя повторни иследвания-нищо ми няма,не е подагра.
На кой да вярваш?
На бизнесмените-отровители от лекарства в България ли..или на норвежките недоучили неадекватници.
Които горят открита рана на палеца ми,със препарат против брадавици.
Бях на път да си загубя палеца,след интервенцията на личната лекарка.
Която е и кожна,и гинеколожка и общи болести и всякаква.
Норвежка всичкология.



Разликите между бг здравеопазването и норвежкото са огромни.
Но и в България виждам сериозно занижаване на нивото напоследък.
Много жалко.
Поне имахме лекари.
Но вече имаме здравна каса...
За която си бизнес номер.
Няма идеално никъде.
Ще се моля богу да не се разболявам в Норвегия.
Ни при лекар,ни при зъболекар най-вече.
Ще тичаме по баирите,ще ставаме бегачи със щеки на дълги разстояния,и ще станем супер-хора.
И няма да ни трябват доктори.
Цигарите и алкохола ги спях от раз завинаги преди 5 години.
Сега ми е нужна кондицията само.
Да тичам от баир на баир.
В дъжд и сняг.




Тема Re: Чудото-норвежка медицина...нови [re: finntroll73]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано31.01.16 11:54



Това, че в България дават всичко от аптеката е ОГРОМЕН плюс. Един път бях хванал цистит и пикая кръв като откачен, боли ме зверски. Имах чувството, че пикочният ми канал се разпада и аз го изпикавам и оная ми работа ще се разпадне в близките 24 часа. Беше събота, отидох в първата аптека и попитах за един ципрофлоксацин, при което ми заобясняваха как ми трябва рецепта и това можело да не е цистит. Аз казвам, че не мога да чакам до понеделник за да се редя на опашки и да ми изпишат същото, само дето ще съм много по-зле, защото това прогресира за часове и няма оправия. Не ми даде антибиотика, но в следващата аптека ми го дадоха веднага. Пие се по 1 хапче на 12 часа и след 2-рото станах човек, а на следващия ден бях като прероден.

Имал съм и друго още по-сериозно нещо, за което ако не бях стрелял веднага, щеше да стане много зле. Те сума ти хора умират точно така - бъркат си в носа, докато някакъв обикновен грип си се развива на спокойствие и после - леле мале, какво стана. На една позната на майка ми, детето - малко момиченце си умря от някакъв нелекуван грип. Накрая пращаха хеликоптер да я кара в Пирогов, ама след дъжд качулка.

Продават и кодеин, ама в комбинация с разни токсични боклуци, като парацетамол. Според мен трябва да си дават и чист кодеин без зелена рецепта, защото това е изключително безвредно нещо, което действа безотказно при всякакви видове болка. Не го дават само защото се води наркотик на теория (като попадне в тялото се превръща в морфин), обаче практически няма нищо общо с морфина и не можеш да станеш наркоман от него.

В България са останали и някои блестящи специалисти - тези, които не се интересуват от пари и кариера, но това съвсем не означава, че упреквам тези, които се интересуват от тези неща. Разбирам ги, все пак в чужбина могат да научат нови неща и да се развият като специалисти, особено за млад човек.



Тема Re: Чудото-норвежка медицина...нови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано31.01.16 19:20



Може да си вадил песъчинки, а да не е цистит.



Тема Re: Чудото-норвежка медицина...нови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор finntroll73 (Независим)
Публикувано10.03.16 17:00



Така е,напълно вярно.
Жена ми след сума ти пъти изследвания установиха че наистина има подагра.
Но аз искам наново изследвания в България.
Няма изразени симптоми с палеца и тя,но при нея е от лекарствата за високо кръвно,като цяло многото обезболяващи през годините и нарушената обмяна на веществата.
Има кристали явно в ставите,и сега е на диета.
Още не може да свали стойностите в граница.
Аз като цяло и аз понамалих месото покрай нея,ям постни манджи доста.
Ако и двамата успеем да свалим килограми,ще е много добре.
При нея напълняването е от обманата,при мен от неправилен хранителен режим.
105 станах и аз,и сега започнах фитнес,уреди ,пътеки,колела,блъскане на щанги,гири и пр.
През ден на фитнеса за по час и половина с почивки.
Дано до лятото да има промяна.


Макар че имам големи схващания във врата,сухожилия като цяло и проблеми с кръста.
Правя и на Норбеков гимнастиките,и разни други.



Тема Re: Чудото-норвежка медицина...нови [re: finntroll73]  
Автор 1ombre (всепознат)
Публикувано27.03.16 15:28



Да, уникални са парадоксите в медицината в тази "най-богата и уредена" европейска д-ва. Законите и разпоредбите се следват послушно на всяка крачка и нарушенията се наказват незабавно и то жестоко.
Докторите са като роботи. Бил съм при доктори преди години и като им разказвам от какво се оплаквам отварят книгата с лекарства на бюрото си и....откриват какви лекарства да ми предпишат. Хубавото е, че тези книги с всички лекарства може всеки да си купи от големите книжарници, макар че са много скъпи. А докторите тук печелят милиони годишно....
Преди около 2 год. паднах вкъщи и загубих съзнание. Отнесоха ме до болницата и стоях 3 дни там с разни изследвания с най-съвременна техника. И откриха, че имам "кристална болест" - т.е нестабилно равновесие. И обявиха, че "за това заболяване няма лечение" и щяло само да се оправи след около 3 мес. И тръгнах като пиян да залитам...
Но в Б-я през лятото ми предписаха един куп хапчета и живнах. Още не съм 100% стабилен, но съм страхотно по-добре.
Тук дават безплатно лечение за хронични заболявания. Но напр. хроничното безсъние не е гратис лечимо. Адски е скъпо.
Изобщо парадокси колкото искаш.

А сега нещо позитивно!
Тук в Норвегия зъболечението е убийствено скъпо.
Затова предлагат лечение в Унгария и Полша, което излиза 70% по-ефтино. И с огромно намаление на самолетите.
Отидох в тази зъболечебница и открих.... един български зъболекар. Но това, което предложи бе малко по-ефтино от норвежките цени. Тогава открих, че в медицинския университет има зъболекарски кабинет, където студенти те лекуват МНОГО по-ефтино. Отидох и ...се шашнах! Един огромен кабинет с поне 20 зъболекарски стола и само млади студенти навсякъде. Млади и красиви и техниката последна дума на световно ниво. Един по-мургав пакистанец ме пое и в продължение на 2 часа ми преглежда зъбите. Направиха ми снимка НА ВСЕКИ ЗЪБ ПООТДЕЛНО-нещо което никога не бяха ми правили никъде. И той ми обяснява спокойно и любезно как да си почиствам м/у зъбите с едни минимални четчици. Никога не бях ги виждал до сега. И накрая.... не платих нито 1 крона. Назначиха ми нов час отново и отново около 2 часа преглед и обяснения - никакви процедури. И пак - гратис. Шашнах се. И сега имам час през април за 1 пломба.
Това бе едно от най-позитивните ми изживявания в Норге откакто съм тук - около 35 год. Живея в Осло

Та, контрасти и парадокси.




Ако нямате нещо разумно да кажете по една тема не влизайте само за нападки с/у автора и!

Тема Re: Чудото-норвежка медицина...нови [re: 1ombre]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано28.03.16 23:38



На мен една позната зъболекарка ми направи 3 зъба металокерамика, с които понякога си мисля, че мога да отхапя автомобилна гума. На външен вид са изключително правилно изградени и неразличими от другите, абсолютно майсторска работа отвсякъде. Всичкото за смешни пари. Изобщо не искам да се сблъсквам нито с норвежката здравна система, нито с американската. В Австрия, Холандия, Германия и Франция предполагам, че положението е добро, но в България ако знаеш при кого да ходиш и горе-долу имаш пари, всичко е пушка. Има блестящи специалисти, които освен че са библиотеки, си използват и сивото вещество. И практика имат, което също е ключово. Лошото е, че заплатите им са ниски, но както споменах ако си плащаш на ръка, винаги ще си много доволен.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.