Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:26 23.05.24 
Здравна
   >> Медицинска
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Знаете ли какви направления се полагат  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано11.10.11 22:30



годишно на един здравноосигурен?
Аз не знам, но много искам да знам. Често ми отказват направления /не съм вмачиачена на тема да си откривам симпотми/. Знам, че глобяват лекарите ако надвишат лимита. Но пък ми омръзна да плащам за специализирани прегледи когато искам консултация със специалист. Та ако зная на какво имам право, ще настоявам пред джипито и поне ще получавам това, което ми се полага.



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: Бepeзka!]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано12.10.11 00:13



Нищо не се ПОЛАГА априори. Направление за преглед при специалист се дава от ОПЛ, след преглед, и когато (и ако) прецени, че пациентът има заболяване, от което ОПЛ не може да го лекува. Ограничението от НЗОК е - не може да се дава на един пациент направление за същия вид специалист, преди да са изтекли 30 дни от предишното такова направление. Друго ограничение няма. Това - за пациента. Лекарите имат ограничен брой направленмние, и затова не са склонни да ги раздават на всеки и за всичко...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: walkman™]  
Автор Milley ()
Публикувано12.10.11 12:00



Да ,така е.
Съвет от мен: ако искаш направление за даден лекар, трябва да посетиш личния в началото на месеца - някъде от 1-во до към 5-6-то число. Тогава им се намират повече.

За да те уважават, трябва да си нагаждач, ако ли не - и сам войнът е войн.


Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: Milley]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано12.10.11 13:56



Направленията не са за "даден" лекар.



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: walkman™]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано12.10.11 14:58



Не съм се изразила правилно. Какъв е лимитът, над който глобяват лекарите?
Вероятно е общ за всичките им пациенти, а не на глава.



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: Бepeзka!]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано12.10.11 16:25



E - това вече не знам. Всеки лекар има лимит, предполагам - според броя записани при него пациенти. Не може на ОПЛ с 1000 пациенти, и на такъв с 3000 да дават еднаква бройка. И още - всъщност, бройката направления се отпуска на тримесечие, не всеки месец. И ОПЛ има право да превиши с малко "лимита" за месеца, но трябва да компенсира следващия месец. не може да надвишава в края на тримесечието. Така че - понякога се случва и в началото на последния месец от тримесечието да няма - ако е надвишавал бройката предните два месеца, и са му останали малко. Защото всеки лекар задържа част от направленията -я за познати, я за спешни случаи... Защото ако раздаде всичко в началото, и дойде някой _наистина_ много зле - те трябва да могат да го изпратят при специалист...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: walkman™]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано12.10.11 19:31



Според броя записани пациенти е, ама не знам колко са.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: bira_more]  
Автор пoeтичнa (ентусиаст)
Публикувано14.10.11 23:31



Това с лимитите не отпадна ли?



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: пoeтичнa]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано15.10.11 00:31



Не, няма и да отпадне.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: пoeтичнa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано15.10.11 09:08



Това с лимитите не отпадна ли?

Не. Нема пАре за всички. Требе се строят магистрали...

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: walkman™]  
Автор БAPATOЧKA (пристрастен)
Публикувано15.10.11 14:52



Мисля, че проблемът няма нищо общо със строежа на магистралите - имаше го и преди , ще го има и след това правителство. Проблемът е в системата на финансиране. Включително и това, че всички ние плащаме малки здравни осигуровки, а очакваме високо качество в голямо количество...
Другият много болен проблем на здравеопазването според мен е самото образование. Но това е вече друга песен...



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: БAPATOЧKA]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано16.10.11 03:28



Не са чак толкова малки осигуровките. На фона на всичко останало. Проблема е че твърде голяма част от кинтите се "усвояват", а друга също голяма част отива за лечение на здравнонеосигурените, които не са никак малко.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: bira_more]  
Автор БAPATOЧKA (пристрастен)
Публикувано16.10.11 22:19



Малки са. Дори да получаваш заплата 1000 лв, 6% са 60 лв месечно. А това е по- малко от инсулина на един диабетик. А за лечение на пациенти, а за заплати на лекари , а за администрация ,а за...? Просто при демографската структура у нас не виждам как ще издържи тази система при тези осигуровки. А допълнителният утежняващ момент идва и с неплащащите. Но те според мен няма да решат кардинално проблема.
Между другото, мисля, че в същата посока върви и цяла Европа или поне 27 държави в нея.



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: bira_more]  
Автор dnaunseq (пристрастен)
Публикувано17.10.11 13:48



Лимитът е нещо нужно, но пък развързва ръцете на "феодални" лекари, или "феодализирали" се в София да третират преференциално, което не е целта на обществената медицина. Обществената медицина трябва да подобори общото здраве и ефективност (включващо работоспособност) на населението.

Трябва да се създаде централна лаборатория, където да се извършват голям брой качествени изследвания на ниска себестойност. Това което сега един богаташ може да си го позволи (а и то не е ясно доколко не го лъжат и замазват очи), тогава ще бъде общо достъпно поради спестяване на разходи от мащаба. От ефективността на медицината зависи работоспособността на населението. Медицината не е секторът, където да се усвояват пари, защото това подкопава общественото здраве. Трябва да се обърне внимание не само на терминалните болести, ами и на състояния засягащи качеството на живот. Особено внимание заслужават дяловете, където с не много скъпи лекарства/апаратура може да се постигат много добри резултати при добра организация.

Създава се усещането, че наистина лекарската професия не може да е просто на принципа учи, и отиди да печелиш някъде, ами си е една държавнотворческа професия. Така че една ефективна организация не може да се създаде без дълбоко залягане на държавнически приципи и идеология.



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: dnaunseq]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано17.10.11 14:03



Така е. Колкото пъти искам някаква диагностика, която се прави с апаратура или изследване, все не ми дават направление. Налага се да ходя на свободен прием. Макар че вече разбрах, че ако човек има малко повече познания и е по-настоятелен може да получи по-адекватно обслужване, ама все пак ние не сме наясно кога е необходимо да настояваме.
Давам един прост пример. Синът ми /тийнейджър/ кашля с месеци. Джипито твърди, че това е от цигарите и му изписва тавипек, който всъщност не лекува нищо, той е ментово масло. Моя приятелка лекарка в чужбина ме посъветва да настоявам за рентгенова снимка. Така и направих. Пратих сина на лекар и му казах да не си тръгва без да му направят снимка. Лекарката малко се била смръщила от "нахалството" ни, но в крайна сметка се оказа, че синът е с пневмония. Питам се толкова ли не можеше да му се постави диагнозата при първото или второто посещение, а трябваше да минат месеци???



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: Бepeзka!]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано17.10.11 15:16



И следва резонният въпрос:
"Защо моите здравни осигуровки да плащат обслужването на нечий зле възпитан(пушещ) тинейджър?"
Ндам



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: ha!]  
Автор dnaunseq (пристрастен)
Публикувано17.10.11 15:41



Най-малкото трябва да упъти пациента какви изследвания да си направи, ако трябва платено.



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: БAPATOЧKA]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано17.10.11 22:57



Е ми добре, ама за година са 720 лева. А аз за 10 години съм ползвал веднъж медицинска помощ. И не съм само аз така.
Значи - малки са осигуровките, ама според мен не само не са малки, а са твърде високи. Толкова високи са че даже има излишък. Който отиде за други цели - милирад и отгоре.
Според мен ако се запушат всички дупки, а неосигурените останат само на благотворителна медицина, парите за осигурените поне ще се удвоят.
Не твърдя че ще е достатъчно, но все пак ще е едно много добро начало. И някак ще е в съответствие на общото икономическо състояние.
ПП
8% е осигуровката вече. От година и нещо. Реално вероятно за медицина отиват не повече от 4%, а може би и по малко. Горните 2% правителството ги усвоява директно, а каква част от останалите 6 се усвояват - кой ли да ти каже. Да не се окаже че на практика за медицина отиват 2% и то на средна база 500.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Берьозка!нови [re: Бepeзka!]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано18.10.11 10:47



За такива неща се пишат и подават жалби в районната ви здравна каса...сезираш РЗОК за немърливостта на Джипито! Те /РЗОК/ обичат да проверяват доФторите

...личен опит/по едно време нали бачках тук в РЗОК/, та поназнайвам някои неща



Тема Re: Знаете ли какви направления се полагатнови [re: ha!]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано20.10.11 20:54



Ами, не разбрах нещо. Защо твоите осигуровки?
И нима непушачите никога не хващат пневмония?

А това ми е голяма болка. Мразя цигарите от цялото си сърце. Много ми е криво, че не успях да опазя сина от тях. Никога не съм докосвала цигара. Не си мисли, че не съм провеждала беседи с децата на тази тема. Успокоява ме само това, че той самият иска да ги откаже. С мъжа си също се борих с години да ги спре. Спря ги. И когато на едно гости от любезност домакинята му даде да запали, аз станах и си тръгнах. Това ти го казвам, за да знаеш, че съм съвсем точна като ти казвам, че ги мразя проклетите цигари.



Тема Re: Берьозка!нови [re: LlRA..]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано20.10.11 20:58



Ние вече не сме при това джипи. Когато се преместихме от стария апартамент, сменихме лекарката. Не че новата дава много направления, но поне е доста по-компетентна. И може да лекува адекватно. Само за първоначален преглед си плащам специалиста. И като поставят диагнозата, джипито се оправя с лечението. Номерът е да си платиш прегледа при специалист.
А това за жалбата не ми е идвало наум. Ще го имам предвид занапред. Благодаря ти за съвета.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.